2022/2023
PIERWSZE PÓŁROCZE
Finalistka miejskiego konkursu ekologicznego!
Gratulacje dla Julii z klasy piątej za zajęcie drugiego miejsca w miejskim konkursie "Eko pomoc z surowców wtórnych".
Julia przygotowała ciekawy model układu słonecznego, który ułatwiał zapamietanie kolejnych planet krążących wokół Słońca 👍😊
Brawo Julka 👏
Zdobienie pierniczków :)
Dzisiaj dzieci z klasy 2b ozdabiały własnoręcznie pierniczki.
Składamy serdeczne podziękowania na ręce p. Inny Nazarets, która przygotowała dla każdego dziecka zestaw składający się z pierników, lukru, ozdób oraz serwetek
Warsztaty ze zdobienia pierniczków sprawiły dzieciom ogromną radość i mnóstwo frajdy.
Góra Grosza
Nasza szkoła bierze udział w XXIII edycji akcji Góra Grosza.
Organizatorem akcji jest Towarzystwo Nasz Dom, które od wielu lat wspiera dzieci i młodzież.
Wrzucając monetę na Górę Grosza, przekazujemy środki niezbędne dzieciom do znalezienia bezpiecznego miejsca, pomocy w codziennej nauce, rozwijania pasji i talentów oraz rehabilitacji i usamodzielnienia się.
Dlaczego warto zbierać grosze?
Ponieważ nawet najdrobniejsze monety zebrane w dużej ilości mogą stworzyć fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie pomoc bardzo wielu osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.
Każdy z Was Drodzy Uczniowie może pomóc i wrzucić monety (od 1 gr do 5 zł) do puszek w sali 47 lub w świetlicy szkolnej.
Grosze zbieramy do końca lutego.
4b przygotowuje się do świąt!
"Opowieść wigilijna" w Teatrze Nowym w Zabrzu była ciekawym doświadczeniem
dla uczniów 4b. Już nikt nie chce być skąpy jak Ebenezer 😉😊
Przedświąteczny Kraków
14 grudnia klasa 8a odwiedziła Kraków, który zachwycał piękną, zimową scenerią
oraz akcentami świątecznymi.
W programie była wizyta na Wawelu, zajęcia w Collegium Maius poświęcone sylwetce Mikołaja Kopernika, własnoręczny wyrób Obwarzanka Krakowskiego w Żywym Muzeum Obwarzanka, wizyta w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach, a także powrót do tradycji hadlowych Rynku Głównego - piękny, klimatyczny Jarmark Bożonarodzeniowy.
Pochód
Uczniowie klas trzecich w ostatnich dniach omawiali lekturę pt. Dzieci z Bullerbyn.
Przy okazji poznali nieco bliżej kraj szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren. 13 grudnia br.
z okazji Dnia Świętej Łucji, czyli święta światła obchodzonego w Szwecji wzięli udział w pochodzie.
Trzecioklasiści wyposażeni w lampiony przeszli najbliższą okolicę.
Swoim śpiewem i światełkami zainteresowali mieszkańców.
Po drodze odwiedzili też niezwykle miłą osobę, która wraz ze swoim pomocnikiem poczęstowała dzieci pysznymi pierniczkami.
Dzień Piżamy
Uczniowie naszej szkoły 12 grudnia br. wzięli udział wraz ze swoimi starszymi koleżankami i kolegami z II Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kilara
w II Ogólnopolskim Charytatywnym Dniu Piżamy.
Dlaczego piżamy? Na znak solidarności z dziećmi na oddziałach onkologicznych. Uczniowie wbrew pozorom tego dnia nie spali, lecz bardzo aktywnie po szkole w swoich piżamach się poruszali.
Najmłodsi uczniowie klas I-III zaprezentowali też odzież nocną i sprawdzili swoją sprawność w piżamach.
Razem zebraliśmy 415 złotych. Cała kwota została przekazana na konto Fundacji GDY LICZY SIĘ CZAS. Dziękujemy!
Wyróżnienie w XXII Wojewódzkim Konkursie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży
Uczennica klasy IIIa Aleksandra Tymel zdobyła wyróżnienie w XXII Wojewódzkim Konkursie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży pt. „Moja ulubiona pora roku” organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Bytomiu.
Nasza laureatka 12 grudnia br. wzięła udział w uroczystym wręczeniu nagród oraz wernisażu wystawy pokonkursowej.
Serdecznie gratulujemy!
Link do strony organizatora: https://mdk2.bytom.pl/?p=20697
Zabawy na śniegu
Nasi trzecioklasiści skorzystali z uroków zimy i aktywnie bawili się na zaśnieżonym boisku szkolnym. Bitwę na śnieżki kontynuowali też w drodze powrotnej ze szkoły.
Oby śnieg towarzyszył nam w czasie ferii zimowych.
Sukcesy w konkursie!
W konkursie plastycznym "Impresje baletowe" 💃organizowanym przez MDK nr 1 w Zabrzu pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Zabrze nasze dwie uczennice
z klasy 2b zostały nagrodzone nagrodą dyrektora MDK1. Pozostali uczniowie otrzymali również drobne upominki za udział w konkursie.
Gratulujemy!! 😊☺️🥳👌
WrocLOVE
W ostatni piątek (9 grudnia) klasa 6a zwiedzała Wrocław.
Dzień był bardzo intensywny. Odwiedziliśmy słynne wrocławskie ZOO, Panoramę Racławicką, Ostrów Tumski i Rynek, na którym odbywał się bajkowy jarmark bożonarodzeniowy.
Po intensywnym dniu zmęczeni i zadowoleni wróciliśmy do Zabrza.
"Królewna Śnieżka"
Klasy 1-3 wybrały się z okazji Mikołaja na spektakl baletowy "Królewna Śnieżka" wystawiany przez Operę Śląska w Bytomskim Centrum Kultury.
Gorąco polecamy to piękne przedstawienie pokazane za pomocą tańca i muzyki Orkiestry Symfonicznej.
Mikołajki u Świetlików
Z okazji Mikołajek dzieci na świetlicy wykonały podobizny Mikołaja.
Dodatkowo u pierwszaków zorganizowana została sesja zdjęciowa z świątecznymi rekwizytami. Każdy mógł wybrać sobie, z czym chce mieć wykonane zdjęcie oraz z kim chce być uwiecznionym. Świetliki lubią mieć robione zdjęcia, a efekty jak widać wprowadzają w świąteczny klimat.
Więcej na stronie Nowinki Świetlicowe :)
Akcja Czerwona Czapeczka
Mikołajki za nami. Z okazji tego dnia dzieci z klas 1-3 wzięły udział w Akcji Czerwona Czapeczka. Wydarzeniu przyświecał cel, aby jak najwięcej dzieci z każdej klasy miało
w tym dniu założoną czapkę Mikołaja lub inny świąteczny rekwizyt.
Uczniowie dopisali i zrobiło się czerwono i wesoło!
Śląski Festiwal Nauki w Katowicach
5 grudnia byliśmy w gronie wystawców na Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach.
Nasz szkolny Klub Młodego Odkrywcy Centrum Nauki Kopernik prezentował swój projekt badawczy, który został zrealizowany w minionym roku szkolnym
pt: "W jakim stopniu aktywność ruchowa dzieci i młodzieży wpływa na zanieczyszczenie powietrza na szkolnych korytarzach?"
Kreatywne warsztaty
Uczniowie klas I-III uczestniczyli w kreatywnych warsztatach prowadzonych przez twórczy zespół animatorów z Grajfki, przy okazji świetnie się przy tym bawiąc. Trzecioklasiści własnoręcznie stworzyli piękne zegary.
Sami wybierali motywy umieszczone na tarczy. Młodsze koleżanki i koledzy wykonali wesołe skrzaty dobierając brody, czapki i ozdoby.
Od dzisiaj zegary oraz skrzaty będą ozdabiały pokoje naszych najmłodszych uczniów.
Jesteśmy laureatem konkursu CodeWeek "1000 pierwszych organizatorów"
Jedzmy zdrowo! - uczeń mentorem
1 grudnia uczniowie klasy 8a realizujący projekt Natura(lnie) w Zabrzu wcielili się w rolę mentorów i we wszystkich klasach 1-3 przeprowadzili zajęcia pt: "Jedzmy zdrowo!".
Grupy projektowe przedstawiły przygotowaną przez siebie prezentację oraz poprosiły dzieci o narysowanie swojego ulubionego zdrowego posiłku.
Podczas zajęć okazało się, że wiedza naszych najmłodszych uczniów dotycząca zdrowego odżywiania już jest na bardzo wysokim poziomie, z czego ogromnie się cieszymy!
Więcej na stronie: "Natura(lnie) w Zabrzu"
Dary dotarły do schroniska!
Dziękujemy!
Wczoraj na szkolnym korytarzu podczas długiej przerwy odbył się #flashmob.
KIERMASZ ANDRZEJKOWY
Klasa 5A zaprasza na kiermasz andrzejkowy we wtorek 29 listopada.
Przygotujemy dużo słodkości, malowanie twarzy, rękodzieło, warkoczyki i wiele niespodzianek andrzejkowych.
Zapraszamy do odwiedzenia stoiska na 1 piętrze, przy pokoju nauczycielskim.
Wiele potrzeb jeden cel - wycieczka do Planetarium.
W ubiegłym tygodniu odbyła się ostatnia wycieczka w ramach projektu "Wiele potrzeb jeden cel". Uczniowie biorący udział w projekcie odwiedzili Planetarium Śląskie w Chorzowie i obejrzeli seans "Explore" oraz wystawę "Astronomia". Dzięki ogromnej wiedzy przewodników i ciekawym doświadczeniom udało się zrozumieć skomplikowane fakty i wiemy dlaczego astronomia jest ważniejsza od astrologii. :)
Tydzień Edukacji Globalnej - Kenia
W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej odbył się w naszej szkole cykl zajęć poświęconych krajom Azji, Afryki i Ameryki Południowej.
To międzynarodowa akcja edukacyjna organizowana w celu zwrócenia uwagi Europejczyków na problemy o charakterze globalnym. Warsztaty odbywały się w czasie zajęć lekcyjnych oraz podczas godzin świetlicowych.
Uczniowie chętnie brali udział w zabawach ruchowych, grach, doświadczeniach, zabawach plastyczno-technicznych.
Poznały kraje z różnych stron świata, takie jak Boliwia, Peru, Algieria, Kenia, Ghana, Mongolia, ich bogatą kulturę i religię, piękną przyrodę, klimat, mieszkańców, szkoły, w których uczą się dzieci oraz kuchnię. Zajęcia urozmaicił Teatrzyk Kamishibai.
Zajęcia uświadomiły dzieciom, że każdy - niezależnie, od tego gdzie mieszka - ma takie samo prawo mieć czystą wodę do picia, wystarczającą ilość jedzenia, bawić się, chodzić do szkoły, pójść w razie czego do lekarza.
Klasa 2 poszerzała swoją wiedzę i umiejętności związane z niezwykłym afrykańskim państwem- Kenią. Uczniowie poznali język suahili, dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat kultury i tradycji w w.w kraju, mieli też okazję poznać afrykańskie tańce i rozwinąć kreatywność, tworząc maski o motywie zwierzęcym oraz masalskie naszyjniki.
Oto efekty!
Zwykle się pilnie uczymy... czasami się bawimy.
Popołudniowe wyjście klasowe do kręgielni - tak się bawi 5A.
Udział w projekcie KINO SZKOŁA
Klasa 5A wzięła udział w pogadance profilaktycznej "Jak sobie radzić w trudnych sytuacjach" organizowanej w ramach projektu Kino Szkoła w Bytomskim Centrum Kultury.
Pogadanka zakończona była projekcią kultowego filmu Netflixa - "Za duży na bajki".
PASOWANIE NA UCZNIA
17 listopada w naszej szkole odbyła się uroczystość Pasowania na ucznia.
Starsi koledzy przeprowadzili pierwszoklasistom egzamin, aby sprawdzić, czy faktycznie zasługują na to zaszczytne miano. Oczywiście, egzamin został zdany na ocenę wzorową! Dodatkowo, dzieci zaprezentowały swoje niesamowite artystyczne umiejętności :) Gratulujemy!
Dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji uroczystości oraz za materiały multimedialne:)
Narodowe Święto Niepodległości
11 listopada uczestniczyliśmy w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.
W imieniu nauczycieli i uczniów II Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej nr 37 złożyliśmy kwiaty pod krzyżem na placu przy kościele
pw. św. Anny.
Oddaliśmy hołd tym, którzy poświęcili swoje życie Ojczyźnie.
Narodowe Święto Niepodległości
było okazją do spotkania całej wspólnoty naszej szkoły na uroczystej akademii.
było okazją do spotkania całej wspólnoty naszej szkoły na uroczystej akademii.
Przygotowany przez dwujęzyczną klasę 1c liceum montaż słowno-muzyczny
przypomniał nam o wielkich i cichych bohaterach,
których umiłowanie ojczyzny pozwala nam DZISIAJ cieszyć się wolnością.
przypomniał nam o wielkich i cichych bohaterach,
których umiłowanie ojczyzny pozwala nam DZISIAJ cieszyć się wolnością.
Świętowanie Dnia Odzyskania Niepodległości
Klasy I-III w dzisiejszym dniu pięknie pracowały, zaznajamiając się z historią Polski, bohaterami Naszego kraju. Uczniowie wzięli udział w uroczystej Akademii, prezentując piękną obywatelską postawę - w skupieniu oraz z zaciekawieniem słuchając starszych kolegów, reprezentantów II Liceum Ogólnokształcącego. Oprócz tego dzieci wykazały się kreatywnością i twórczością, tworząc estetyczne patriotyczne prace plastyczne. Uczniowie w tym tygodniu poznawali także patriotyczne pieśni, które następnie śpiewali oraz grali na dzwonkach chromatycznych.
POLSKA - NASZA OJCZYZNA!
Afryka Kazika
Uczniowie klasy 3a przez kilka dni aktywnie omawiali przeczytaną lekturę pt. Afryka Kazika. Zainspirowani opowieściami z rowerowej wyprawy Kazimierza Nowaka stworzyli piękne
i niepowtarzalne bębenki, których brzmienie głośno prezentowali.
Na warsztatach zorganizowanych przez Panią bibliotekarkę z pobliskiej filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu wykonali też grupowo mapę Afryki wraz z zamieszkującymi ją zwierzętami.
Inauguracja projektu ekologicznego "Natura(lnie) w Zabrzu w naszej szkole
8 listopada zapisze się w ekologicznym kalendarzu naszego miasta, ponieważ właśnie dziś ruszyła druga – wyczekiwana – edycja projektu Natura(lnie) w Zabrzu pod Honorowym Patronatem Pani Prezydent Małgorzaty Mańki-Szulik!
Inauguracja z udziałem pani Ewy Wolnicy, Naczelnik Wydziału Oświaty oraz ekspertów pani Barbary Wojtaszek, Prezes Zarządu Klubu Myśli Ekologicznej, pana Jana Szczęśniewskiego, Prezesa Śląskiego Banku Żywności, pani dr hab. Małgorzaty Wójcik-Dudek, Profesor Uniwersytetu Śląskiego oraz dyrektorów szkół organizujących projekt – pani Barbary Garczyk Dyrektor SP 31, pani Agnieszki Gurnacz, Dyrektor II LO im. W. Kilara oraz pani Marii Skrzypczyk, Dyrektor IV LO im. M. Reja i pani Agnieszki Zawiszy-Raszki, Dyrektor Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu odbyła się w auli naszej szkoły.
Wykłady otwierające poświęcone diecie planetarnej 🌎🌍🍐🥒🍓i świadomości konsumenckiej wprowadziły uczniów aż 26 szkół, biorących udział w tegorocznej edycji, w tematykę warsztatów prowadzonych przez organizatorki: panią Annę Foltyn-Simkę (IV LO im. M. Reja), panią Annę Koenigshaus (IV LO im. M. Reja), panią Sylwię Kot (II LO im. W. Kilara) oraz panią Katarzynę Krulicką (SP 31). Równolegle nauczyciele wysłuchali wykładu dr hab., prof. UŚ Małgorzaty Wójcik-Dudek skoncentrowanego wokół betonozy i możliwości wplatania w lekcje elementów ekokrytyki.
Uczniowie wyposażeni w nową wiedzę i narzędzia w najbliższym czasie opracują własne zajęcia dla młodszych koleżanek i kolegów z klas I-III oraz pobliskiego przedszkola. Relację z zajęć oczywiście umieścimy na stronie szkoły.
Ilu artystów, tyle wspaniałych obrazów!
Dzięki środkom pozyskanym w ramach rządowego Programu Laboratoria Przyszłości zakupiliśmy także sprzęt oświetleniowy, który dzisiaj okazał się niezastąpiony przy fotografowaniu martwej natury. Kompozycja jesienna zyskała odpowiedni nastrój
i charakter, a młodzi artyści wydobyli z niej to, co najpiękniejsze 🍁🍂🍁
Dzięki Talenciakom możemy cieszyć się już z rurek bum bum oraz dzwonków diatonicznych 😁🥰🎶🎼🎵🥁
Domek dla jeża
Jesień to czas, w którym jeże szukają schronienia na zimę, żeby móc zapaść w sen zimowy. Mogą w ten sposób przetrwać zimną połowę roku, kiedy nie miałyby możliwości zdobycia pożywienia. Takim zimowym schronieniem może być pryzma liści lub kompostu. Dzisiaj wspólnie z klasą 4a przygotowaliśmy przy szkole domek dla jeża. Ponieważ ostatnio dni były bardzo ciepłe, być może nadal jakiś szuka schronienia i wybierze przygotowane dla niego mieszkanko?
Pomagajmy tym pożytecznym zwierzętom i np. nie rozgrzebujmy stert liści. Jeże wybudzone ze snu nie przetrwają zimy.
28.10 w piątek odbył się w szkole Dzień Dyni
🎃🎃🎃
🎃🎃🎃
Klasy 1-3 uroczyście świętowały ten wyjątkowy i jakże radosny dzień. Zabawy i atrakcji było co niemiara: pokaz mody wraz z rostrzygnięciem konkursu na najlepszy strój dyniowy w każdej z klas,
zabawa taneczna, słodkie dyniowe poczęstunki, dyniowe prace plastyczne, dyniowe dekoracje etc.
Dzieci również oglądały filmy i prezentacje dotyczące dyni i jej właściwości zdrowotnych.
Dziękujemy również rodzicom za pomoc i zaangażowanie w przebranie
i charakteryzację dzieci oraz słodkie wypieki.
Dzień Dyni w świetlicy :)
🎃🎃🎃
🎃🎃🎃
28 października dzieci z klasy 1-3 w czasie lekcji obchodziły Dzień Dyni.
Aby kontynuować ten zwariowany pomarańczowy dzień pierwszaki na świetlicy również miały zorganizowane atrakcje z nim związane.
Każdy wykonał dla siebie swoją śmieszną dynię z balonu oraz wziął udział w sesji fotograficznej, stając się wspomnianą dynią.
Tajniki obsługi drukarki 3D
26 października uczniowie klasy 8 podczas zajęć rozwijających zainteresowania poznawali tajniki obsługi drukarki 3D zakupionej ze środków Programu Laboratoria Przyszłości.
Wyładowywali żółty filament, by załadować następnie pomarańczowy, który potrzebny był do wydrukowania breloków na wzór dyni.
Obserwacja procesu drukowania była również możliwa online, dzięki wyposażeniu drukarki w kamerę wewnętrzną.
Dzień Drzewa 2022 - zazieleniamy naszą dzielnicę.
Uczniowie klasy 4b aktywnie działają przyrodniczo.
21 października reprezentanci naszej klasy wzięli udział w w przeglądzie artystycznym pt. „Zielona Dzielnica Centrum Południe” zorganizowanym przez Radę Dzielnicy Centrum Południe w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu prezentując swoje prace plastyczne. Igor, Krzysiek, Michał i Piotrek przedstawili w nich ciekawe przyrodniczo miejsca w naszej dzielnicy. W nagrodę za prace otrzymali w prezencie drzewko, które dzisiaj posadziliśmy przy naszej szkole. Drzewkiem jest dereń, któremu nadaliśmy dzisiaj "Dersław" 🙂
Pamiętajmy, że drzewa są niezbędnym elementem naszego otoczenia. To dzięki nim mamy tlen i stabilną temperaturę powietrza. Dbajmy o nie i sadźmy jak najwięcej. 🍁🌱🌳🌱🍁
Pasowanie na Świetlika
W dniu 17 października nastąpiło pasowanie na Świetlika.
Uczniowie z pierwszych klas uczęszczający na świetlicę złożyli ślubowanie,
obiecując, że będą świecić przykładem, pokazując się z jak najlepszej strony.
Każdy na pamiątkę tego wydarzenia otrzymał odznakę Świetlika oraz wziął udział
w świetlikowej sesji zdjęciowej.
Gratulujemy!
CIEKAWSKIE PIERWSZAKI
Uczniowie klasy Ia aktywnie uczestniczą w projekcie Fundacji Uniwersytet Dzieci pt. “Ciekawskie pierwszaki”. Od początku roku szkolnego zrealizowali już trzy interesujące tematy oraz wykonali ciekawe zadania! Na ostatnich zajęciach szukali odpowiedzi na pytanie “Czy wszystkie zwierzęta widzą tak samo?” Dzieci otrzymały indeksy małych studentów ( w końcu to uniwersytet :) ), w których potwierdzają realizację poszczególnych zadań! :)
Klasy czwarte w Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie
Z prawdziwą przyjemnością odwiedziliśmy dzisiaj Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie. Podczas warsztatów ćwiczyliśmy pracę z kompasem i mapą. Szukając kolejnych wskazówek dotarliśmy do nagrody - a była nią zabawa na wspaniałym placu zabaw :) Piękna pogoda dodatkowo pokazała nam cudowne jesienne kolory przyrody :)
Bardzo miło spędziliśmy dzisiaj czas :)
Wycieczka do lasu
Uczniowie klasy 1b wykorzystali piękną pogodę na wycieczkę do lasu. Kolorowa, złota jesień zapanowała na dobre, a z nią najpiękniejsze skarby - żołędzie, kasztany i barwne liście. Właśnie z nich można stworzyć piękne prace. Las to również miejsce, w którym można dowiedzieć się o jesiennych zwyczajach zwierząt i zaobserwować zmiany w przyrodzie oraz spędzić mile czas na placu zabaw.
"Psitul Mnie" w naszej szkole
Z pewnością wszyscy mieszkańcy Zabrza wiedzą, że "Psitul Mnie" to Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt, które aktywnie pomaga zwierzętom w naszym mieście. W czwartek mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole Panią Magdę - pracownicę schroniska oraz jej podopiecznego - psa Czakiego.
Spotkanie było bardzo wzruszające i jednocześnie pouczające. Poznaliśmy historie wielu podopiecznych schroniska. Wiemy jak ważną jest decyzja o adopcji zwierzaka i jak przygotować się na nowego domownika. Pani Magda zapoznała nas z mową zwierząt i pokazała co zrobić podczas ataku zdenerwowanego psa.
Na koniec poprosiła o wsparcie dla podopiecznych Psitula, dlatego od poniedziałku organizujemy zbiórkę:
- karmy z dużą zawartością mięsa a małą zbóż (psy i koty to nie króliki),
- koców, ręczników, poszewek,
- płynów do mycia naczyń i podłóg,
- smyczy, obróżek, zabawek (propozycja aby były samodzielnie zrobione z materiałów posiadanych w domu),
- i innych przedmiotów, które mogą pomóc.
Ponieważ w schronisku jest ponad 50 kotów i ciągle pojawiają się nowe, Pani Magda prosiła o wsparcie w postaci domów tymczasowych dla kociąt. Schronisko daje w tym czasie karmę, leczenie i szuka nowego domu dla zwierzaka.
Z góry dziękujemy za każde wsparcie. Dary przynosimy do sali 32 od poniedziałku.
Dzień Dyni
Zapraszamy serdecznie wszystkie dzieci, uczące się w klasach I-III do aktywnego udziału w szkolnej imprezie !
Liczymy na Waszą pomysłowość, kreatywność i dobrą zabawę :)
Dzień ze Straszkiem
W poniedziałkowy poranek klasa II A popracowała kreatywnie na szkolnym podwórku!
W grupach 4-osobowych uczniowie tworzyli szkolne Straszki - oswajając w ten sposób swoje lęki oraz niepokoje, a jednocześnie ucząc się współpracy z rówieśnikami. Praca ta związana była z omawianym tematem dotyczącym strachu i obaw.
Spójrzcie, jak pomysłowi są Nasi uczniowie!
Święto Drzewa 2022
Świętujemy 20-lecie Święta Drzewa – programu,
który Klub Gaja rozpoczął
w 2003 r, by angażować społeczeństwo do sadzenia
i ochrony drzew
oraz podejmowania różnorodnych działań dla środowiska i klimatu.
Klasa 8a posadziła 18.10.2022 r. sadzonkę, którą Marta otrzymała od nadleśnictwa podczas Dnia Nauki w nagrodę za wiedzę
o surowcach odnawialnych
i nieodnawialnych.
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to dla nas niezwykłe święto.
W tym roku nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kilara
i Szkoły Podstawowej nr 37 zostali uhonorowani przez Panią Prezydent
czterema nagrodami!
Nagrody otrzymały:
Pani Dyrektor Agnieszka Gurnacz
Pani Wicedyrektor Joanna Boufał
Pani Sylwia Kot
Pani Aleksandra Szabłowska
Jesteśmy dumni!
Europejski Dzień Języków Obcych -26.09.22
Dnia 26 września 2022 ponownie w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych.
Dzień ten już po raz dwudziesty pierwszy jest obchodzony w wielu krajach europejskich, a jego głównym celem jest propagowanie, zachęcanie i pokazywanie korzyści płynących z nauki języków obcych. Ostatni rok szkolny, podczas którego przyjęto do szkół uczniów z Ukrainy dobitnie pokazał, że bez znajomości języka obcego komunikacja nawet w codziennych sytuacjach nie jest możliwa. Najczęściej z nowymi uczniami porozumiewaliśmy się korzystając z języka angielskiego zwłaszcza wtedy kiedy wyrazy polskie i ukraińskie bardzo się od siebie różniły.
Już na dzień 19.09.22 dwie uczennice klasy I liceum wykonały plakat upamiętniający królową Elżbietę II, który został powieszony na korytarzu szkolnym w dzień jej pogrzebu zwracając uwagę na to ważne w skali globu wydarzenie.
Podczas Dnia Języków Obcych w klasach liceum próbowaliśmy nauczyć się podstawowych liter alfabetu ukraińskiego i ich prawidłowego brzmienia. Pomagali nam w tym uczniowie z Ukrainy dla których próby polskich uczniów właściwego powtarzania głosek brzmiały dość zabawnie.
Próbowaliśmy się nauczyć podstawowych słów takich jak długopis, zeszyt, ławka we wszystkich językach nauczanych w naszym liceum czyli w języku polskim, angielskim, niemieckim, włoskim, francuskim i próbowaliśmy zapamiętać i właściwie wymówić odpowiedniki ukraińskie. Uczniowie ukraińscy starali się zapamiętać odpowiedniki polskie. Okazało się, że niektóre wyrazy brzmią bardzo podobnie a niektóre tak różnie, że kojarzą się nam z zupełnie innymi przedmiotami. Korzystaliśmy podczas tych zadań z różnych stron internetowych a uczniowie pracując w grupach korzystali z internetowych słowników i swoich telefonów komórkowych.
Uczniowie klas 4-8 szkoły podstawowej ilustrowali angielskie przysłowia i związki frazeologiczne dotyczące zwierząt i niektóre prace zostały wywieszone na korytarzu szkolnym.
Korzystaliśmy z takich stron jak:
https://www.espressoenglish.net/20-animal-idioms-in-english/
https://www.kaplaninternational.com/blog/learning-languages/eng/20-animal-idioms
Dzieci omawiając przysłowia dostrzegły podobieństwo niektórych z nich do naszych polskich odpowiedników jak na przykład black sheep - czarna owca, cash cow – dojna krowa czy rat race- wyścig szczurów.
Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej uczyli się rozróżniania flag krajów europejskich jak w poprzednim roku szkolnym.
Jeden z uczniów I b liceum przyniósł specjalnie na ten dzień ciasteczka z flagami krajów europejskich i słowem Dziękuję! w każdym z tych języków nawet z duńskim Taak !
Co nam pokazuje, że jak my mówimy tak to Duńczyk myśli, że my mu za coś dziękujemy.
Ogromne podziękowania dla mamy ucznia I b LO za pomoc w pieczeniu ciasteczek i wszystkich uczniów zaangażowanych w ten dzień.
"Zrób Misia"
Chociaż Dzień Pluszowego Misia wypada dopiero 25 listopada pierwszaki w świetlicy miały już okazję wykonać swojego własnego pluszaka.
Zawitali do nas Panowie z Grajfki z Chorzowa ze swoją fabryką pluszowych miśków. Każdy miał wiele frajdy, gdy mógł sam zdecydować jak jego maskotka ma wyglądać. Różowe, beżowe, szare, niebieskie czy brązowe, wszyscy znaleźli coś dla siebie.
Przy wyborze ubioru dzieci ponosiła fantazja, ale o to przecież chodzi, aby w czasie zajęć artystycznych się nie ograniczać!
Matematyka jest super!
W zeszłym tygodniu w klasach 1 - 3 odbył się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie klasy trzeciej przeszli trudny test.
Najlepsi otrzymali tytuł Eksperta i przepytywali nauczycieli oraz starszych kolegów i koleżanki z tabliczki mnożenia. Młodsze dzieci rozwiązywały łamigłówki, labirynty, zadania na dodawanie i odejmowanie. Najtrudniejsze okazało się odwzorowanie sowy w symetrii i jej sklejenie, ale i z tym uczniowie dali sobie radę.
Dzień minął na dobrej zabawie.
Europejski Tydzień Kodowania CodeWeek2022 trwa!
Tegoroczna edycja jest jubileuszową.
To już 10 lat, a nasza szkoła uczestniczy w tym niesamowitym wydarzeniu od samego początku. Kodują wszyscy - od najmłodszych po najstarszych, a towarzyszą im Ozoboty, kosmita Scottie, znani i lubiani bohaterowie z bajek :)
Polska Złota Jesień
Polska Złota Jesień zawitała za oknem! W świetlicy również zrobiło się kolorowo. Pierwszaki stworzyły malownicze drzewa z kleksów farby, czerwone jabłka i muchomorki tego samego koloru. Mamy również rude wiewiórki i ślimaki wykonane z prawdziwych szyszek. Dzieci pokazały swój talent plastyczny wykonując kredą jesienny mural na podwórku. Nie zabrakło również zabawy z kolorowymi liśćmi spadającymi z drzew.
Projekt
Uczniowie klas IIIa i IIIb od początku roku szkolnego pracują aktywnie i uczestniczą w projekcie Fundacji Uniwersytet Dzieci.
Trzecioklasiści wzbogacają pracę ze swoim podręcznikiem o doświadczenia i wiedzę naukowców w projekcie pt. „Ciekawscy trzecioklasiści. Dlaczego wszystkie pytania są dobre?”.
W tym roku szkolnym na pewno nie zabraknie kreatywności, trenowania krytycznego myślenia, poznawania świata wszystkimi zmysłami, pracy zespołowej oraz dobrej zabawy.
XVIII Dzień Nauki w Zabrzu i Festiwal Projektów "Wiele Potrzeb - Jeden Cel"
07.10.2022 r. odbył się XVIII Dzień Nauki w Zabrzu.
Podczas tego wyjątkowego, naukowego wydarzenia odbył się także Festiwal Projektów "Wiele potrzeb - jeden cel."
Jedną z atrakcji naszego stoiska było tworzenie ogrodów w szkle 🙂
Uczniowie odebrali nagrodę z rąk Pani Prezydent Miasta Zabrze dr Małgorzaty Mańki-Szulik oraz uczestniczyli
w warsztatach przyrodniczych w Wieży Ciśnień 🙂
Zapraszamy do obejrzenia FOTORELACJI :)
Międzynarodowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Dzisiaj klasa 4a obchodziła Międzynarodowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
Uczniowie wykonywali zadania i przekonali się, że matematyka może być przyjemna. 🙂
Dzień z przyr(g)odą
06.10.2022 r. dla klasy 2a był pełen przyr(g)ody !
Klasa uczestniczyła w warsztatach organizowanych na terenie Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu.
Dzieci dowiedziały się wiele interesujących rzeczy na temat roślin obcego pochodzenia, naturalnie nie występujących na terenie Polski. Uczniowie poznali nowe gatunki roślin, nauczyli się jak o nie dbać i dlaczego warto troszczyć się o przyrodę.
To był pogodny i radosny czwartek ! :))
CodeWeek2022 już za moment więc Kodujemy!
Klasa 3b pomagała kosmicie ScottieGO w jego licznych przygodach.
Pełne atrakcji lekcje są możliwe dzięki pomocom zakupionym ze środków rządowego Programu Laboratoria Przyszłości.
Dzieci w trakcie zajęć zdobywają umiejętności programistyczne oraz ważne kompetencje społeczne.
Sałatka
Nasi uczniowie bawili się dzisiaj w MasterChefa i wykonali sałatki warzywno-owocowe. Można nazwać dzisiejszy dzień dniem WITAMINEK. ☺️☺️🍊🍇🍎🍒🍓🍌🫐🥝🍅🫑🥒🥕🥦🥕
Granie w kanonie to nie lada wyczyn szczególnie dla dzieci w klasach 1-3, ale nasze uczennice na kółku dały sobie świetnie rade💪☺️ posłuchajcie 🥰
Zbieramy Talenciaki :)
Dziękujemy kochani za aż taką ilość talenciaków!
Dzięki Wam mamy już zamówione 3 nagrody!! :)))
Akcja trwa do 20 listopada więc wiele nagród jeszcze przed nami w 💪😁
DZIEŃ KROPKI
W miniony piątek odbył się w naszej szkole Dzień Kropki!
Dzieci poznały historię małej dziewczynki, która początkowo nie wierzyła w siebie
i w swoje umiejętności.
Jednak, jedna namalowana przez nią kropka odmieniła jej spojrzenie na siebie.
Życzymy wszystkim dzieciom odkrycia swojego talentu, bo każdy taki posiada! :)
Zobaczcie, jak się bawiliśmy!
Z Klubu Młodego Odkrywcy :)
Uczniowie z Klubu Młodego Odkrywcy Szkoły Podstawowej nr 37 w Zabrzu
otrzymali dyplomy za uczestnictwo w projekcie edukacyjnym
„Co wisi w powietrzu? Badamy zanieczyszczenia pyłowe.”,
który organizowany był w minionym roku szkolnym przez
Centrum Nauki Kopernik i Uniwersytet Śląski
przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Fundacji Banku Ochrony Środowiska
oraz samodzielne przeprowadzenie badań jakości powietrza w swoim otoczeniu.
Udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym
Miło Nam ogłosić, iż uczniowie Szkoły Podstawowej nr 37 będą w tym roku brać aktywny udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym ,, Z kulturą mi do twarzy".
Na zajęciach edukacyjnych poznają wiele ciekawostek z dziedziny sztuki, kultury i nauki , rozwiną kreatywność
i twórcze podejście do nauki poprzez zabawę. Już wkrótce krótka relacja z w.w. zajęć. Nie możemy się doczekać ! :)
Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
1 września 2022 r. klasa 6a uroczyście powitała nowych uczniów Szkoły Podstawowej nr 37.
Witamy na pokładzie!
Drodzy rodzice!
Poniżej zamieszczamy wyprawkę dla pierwszoklasisty:)
Poniżej zamieszczamy wyprawkę dla pierwszoklasisty:)
-zeszyty 16-kartkowe: w kratkę do matematyki oraz w cienkie linie – do języka polskiego,
-piórnik z wyposażeniem (2 ołówki, gumka, temperówka – najlepiej zamykana, kredki ołówkowe, linijka)
-klej w sztyfcie oraz klej magic w tubie
-nożyczki
-papier ksero (ryza)
-papier kolorowy A4 oraz folia samoprzylepna
-2 bloki kolorowe techniczne A4
-2 bloki z białymi kartkami techniczne A4
-1 blok kolorowy rysunkowy A4
-1 blok z białymi kartkami techniczny A3
-kredki pastelowe olejne
-plastelina
-bibuła gładka w rolce
-farby plakatowe, pędzle, kubek na wodę
-2 teczki papierowe na prace plastyczne (z gumką)
-strój gimnastyczny w worku (biała koszulka, ciemne spodenki, buty zmienne trzymające stopę na jasnej podeszwie)
-chusteczki higieniczne - duża paczka
-2 koperty