Licealiści mentorami przedszkolaków.

W ramach projektu Natura(lnie) w Zabrzu klasa 3a odwiedziła po sąsiedzku Przedszkole nr 11 w Zabrzu.

Młodzież przygotowała lekcję, podczas której uczyła sześciolatki dbać o zdrowie swoje i Planety Ziemi.

Była piramida żywienia z dietą planetarną, czytanie bajki, badanie ilości cukru w produktach najczęściej wybieranych przez maluchy oraz ćwiczenia w układaniu codziennego menu. Przedszkolaki zaskoczyły nas swoją wiedzą i sprawnością fizyczną :) Można powiedzieć, że uczyliśmy się wzajemnie ;)

Wizyta była wspaniałym doświadczeniem dla klasy medialnej :)

Więcej na stronie:

Natural(nie) w Zabrzu

W II Liceum Ogólnokształcącym w Zabrzu
oficjalnie rozpoczęto kolejną edycję projektu Natural(nie) w Zabrzu. Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Ogrodem Botanicznym. Założenia projektu w tym roku to przede wszystkim promocja zdrowych nawyków żywnościowych wśród dzieci i dorosłych.

Inauguracja projektu ekologicznego "Natura(lnie) w Zabrzu w naszej szkole

8 listopada zapisze się w ekologicznym kalendarzu naszego miasta, ponieważ właśnie dziś ruszyła druga – wyczekiwana – edycja projektu Natura(lnie) w Zabrzu pod Honorowym Patronatem Pani Prezydent Małgorzaty Mańki-Szulik!

Inauguracja z udziałem pani Ewy Wolnicy, Naczelnik Wydziału Oświaty oraz ekspertów pani Barbary Wojtaszek, Prezes Zarządu Klubu Myśli Ekologicznej, pana Jana Szczęśniewskiego, Prezesa Śląskiego Banku Żywności, pani dr hab. Małgorzaty Wójcik-Dudek, Profesor Uniwersytetu Śląskiego oraz dyrektorów szkół organizujących projekt – pani Barbary Garczyk Dyrektor SP 31, pani Agnieszki Gurnacz, Dyrektor II LO im. W. Kilara oraz pani Marii Skrzypczyk, Dyrektor IV LO im. M. Reja i pani Agnieszki Zawiszy-Raszki, Dyrektor Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu odbyła się w auli naszej szkoły.

Wykłady otwierające poświęcone diecie planetarnej 🌎🌍🍐🥒🍓i świadomości konsumenckiej wprowadziły uczniów aż 26 szkół, biorących udział w tegorocznej edycji, w tematykę warsztatów prowadzonych przez organizatorki: panią Annę Foltyn-Simkę (IV LO im. M. Reja), panią Annę Koenigshaus (IV LO im. M. Reja), panią Sylwię Kot (II LO im. W. Kilara) oraz panią Katarzynę Krulicką (SP 31). Równolegle nauczyciele wysłuchali wykładu dr hab., prof. UŚ Małgorzaty Wójcik-Dudek skoncentrowanego wokół betonozy i możliwości wplatania w lekcje elementów ekokrytyki.

Uczniowie wyposażeni w nową wiedzę i narzędzia w najbliższym czasie opracują własne zajęcia dla młodszych koleżanek i kolegów z klas I-III oraz pobliskiego przedszkola. Relację z zajęć oczywiście umieścimy na stronie szkoły.

Projekt ekologiczny "Natura(lnie) w Zabrzu"

16 września wystartował innowacyjny projekt ekologiczny Natura(lnie) w Zabrzu objęty patronatem Pani Prezydent Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki - Szulik, który ma wzmacniać nie tylko świadomość ekologiczną młodych mieszkańców miasta, ale również budować mocne relacje międzypokoleniowe. Według inicjatorek projektu – Sylwii Kot (MOB w Zabrzu), Anny Foltyn-Simki (IV LO im. M. Reja w Zabrzu), Anny Koenigshaus (IV LO im. M. Reja w Zabrzu) oraz Katarzyny Krulickiej (SP 31 w Zabrzu) – to właśnie wzajemna nauka zapewni młodzieży i seniorom najlepszy oręż w walce o planetę.

Otwierająca projekt ekosesja „Jak żyć, żeby przeżyć?” wzbudziła spore zainteresowanie – na Arenie Górnika Zabrze gościli wiceprezydent Katarzyna Dzióba, przewodnicząca Rady Miasta Zabrze Łucja Chrząstek-Bar, zastępca naczelnika Wydziału Oświaty Jolanta Gottwald, przedstawiciele aż 23 szkół (w tym nasza) oraz reprezentanci Stowarzyszenia Pogodni i Aktywni i Klub Seniora MOPR Zabrze.

Uczestnicy po wysłuchaniu pasjonującego wykładu prof. dr. hab. Piotra Skubały „Odbudowa przyrody albo ekocyd” wzięli udział w serii warsztatów i prelekcji proekologicznych. Szczegóły można śledzić na oficjalnym Facebooku projektu: https://www.facebook.com/NaturalniewZabrzu

Zachęcamy do przyłączenia się do działań, bowiem projekt będzie trwał do kwietnia 2022 r. Pamiętajmy – razem możemy więcej!

Koordynatorem działań projektowych w naszej szkole jest zespół nauczycieli przedmiotów przyrodniczych.

REALIZACJA

Woda - dobro bezcenne

Przed nami kolejne spotkanie w ramach ekologicznego projektu „Natura(lnie) w Zabrzu”. W najbliższy wtorek odbędzie się lekcja pt. „Woda – dobro bezcenne”, którą poprowadzą pracownicy zabrzańskich wodociągów i Centrum Edukacji Ekologicznej przy Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu.

Myjąc zęby, robiąc pranie czy podlewając ogródek nie zastanawiamy się, jak dużo tracimy tej bezcennej substancji. Według ONZ dobowe minimum wody konieczne do przeżycia to 20 l na osobę, tymczasem do produkcji 1kg wołowiny potrzeba aż 15 000 litrów wody…

Wysychające zasoby wody mogą więc być jednym z największych problemem XXI wieku.

Jak wyglądają zasoby wody w naszym kraju i mieście dowiecie się na najbliższym spotkaniu. Zapraszamy.

Sałatka w stylu "zero waste"

Pracę przygotowała Marysia z klasy 7a w ramach zadań projektu Natura(lnie) w Zabrzu. Pokazuje ideę zero waste oraz promuje zmniejszenie ilości mięsa w naszej diecie na korzyść warzyw i owoców.

SAŁATKA W STYLU ZERO WASTE

Prezentacja - warzywa i owoce (1).pdf

Nie marnuj! Kupuj lokalnie!

Uczennice liceum przygotowały materiał dotyczący dostępności polskich warzyw i owoców w sklepie Biedronka.

Na podstawie zebranych informacji opracowano
mapę pochodzenia produktów dostępnych w zabrzańskim sklepie: