AKTUALNOŚCI
2017/2018

Wygraliśmy 30 000 dofinansowania na utworzenie najnowocześniejszej ekopracowni!

Fantastyczna wiadomość!

Już niebawem najnowocześniejsza ekopracownia w naszej szkole!

Z radością informujemy, że nasz projekt "Zielona Pracownia 2018" jest jednym z zwycięzców w IV edycji konkursu na utworzenie szkolnych ekopracowni.

Tym samym otrzymamy dofinansowanie w wysokości 30 000 zł na utworzenie ekopracowni na potrzeby nauk przyrodniczych.

Autorką projektu jest nasza absolwentka Emilia Ferdin, a współautorem projektu architekt Adam Boruszka.

https://www.wfosigw.katowice.pl/…/2238-iv-edycja-konkursu-n…

Nasze doświadczenie w edukacyjno-badawczym Programie GLOBE zostało zaprezentowane na międzynarodowym spotkaniu w Szwajcarii.

W dniach 15 – 18 marca 2018 roku w Leysin American School w Szwajcarii, odbyło się spotkanie robocze poświęcone naukom obywatelskim w edukacji szkolnej - „Citizen Science in the Classroom”, w którym udział wzięli eksperci z zakresu edukacji, naukowcy oraz nauczyciele przedmiotów ścisłych.

W grupie 30 osób znalazło się 5 nauczycieli Programu GLOBE w Europie, w tym nauczycielka z Polski – Katarzyna Kwiatek-Grabarska.

Spotkanie miało na celu wywołanie krytycznej dyskusji między uczestnikami, którzy wspólnie zastanawiali się nad możliwościami zsynchronizowania nauk obywatelskich „Citizen Science” i edukacji szkolnej oraz wypracowaniu metod i narzędzi mających na celu wzmacnianie nauk obywatelskich szkołach.

Warsztaty zostały zorganizowane w przez COST Action ( Europejski Program Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych) oraz Europejskie Stowarzyszenie Nauk Obywatelskich (ECSA).

W trakcie kilku dni odbyło się wiele sesji warsztatowych, plenarnych oraz dyskusji.

W ich trakcie uczestnicy spotkania prezentowali swoją wiedzę i doświadczenie w zakresie nauk obywatelskich.

Jedna z sesji była w całości poświęcona Programowi GLOBE i jego roli w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych.

Pani Katarzyna Kwiatek-Grabarska przedstawiła:

1. Poster

“How To Encourage Students To Become Citizen Scientists? Citizen Science in a field of Earth Sciences at Complex of Schools No.5 in Zabrze, Poland”

2. oraz prezentację

“Can students become Citizen Scientists? The role of educational environmental programs in teaching science at school.”

Zarówno poster jak i prezentacja miały na celu ukazanie korzyści płynących z udziału w projektach edukacyjnych wspierających nauki przyrodnicze w szkołach i kształtowanie postaw badawczych wśród młodych ludzi, ze szczególnym uwzględnieniem Programu GLOBE.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu uczestniczy w Programi GLOBE od 10 lat i doświadczenie nauczycieli podejmujących dzialania GLOBOWE jest bardzo duże.

Uczestnicy spotkania wzięli również udział w corocznych targach naukowych GLOBE Day, organizowanych przez szkołę - Leysin American School.

Podczas tego dnia uczniowie szkoły prezentowali swoje projekty badawcze w dziedzinie nauk ścisłych.

Dzień ten rozpoczął wykład Mary Ford - Dyrektor ds. Programów Edukacyjnych w National Geographic Society w Waszyngtonie, a zakończył się prezentacją Margaret Gold, która odpowiedzialna jest za rozwój technologii mobilnych i internetowych wspomagających naukę w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Margaret Gold również koordynuje i wspiera projekty Citizen Science.

Prelegentki odniosły się do efektów swojej pracy na polu nauk obywatelskich i edukacji.

Finalnie, główny cel spotkania, czyli opracowywanie praktycznych rozwiązań dla budowania przyszłości nauk obywatelskich w szkołach, ze szczególnym uwzględnieniem rozwijania narzędzi szkoleniowych, w tym filmów wideo i MOOC został zrealizowany.

Opracowano wstępną koncepcję warsztatów szkoleniowych i MOOC mającą na celu zwiększeni synergii między nauką obywatelską a edukacją szkolną.

Szczególnie aktywnie włączyła się w przygotowanie propozycji szkoleniowych dla nauczycieli przedmiotów ścisłych grupa nauczycieli Programu GLOBE.

Udział w warsztatach pozwolił również na pogłębienie wiedzy z zakresu nauk obywatelskich. Wymiana doświadczeń z innymi uczestnikami pozwoliła wrócić uczestniczce spotkania z całą gamą nowych inspiracji, które może teraz wprowadzać do pracy z uczniami, a także dzielić się nimi z innymi nauczycielami.

Całe spotkanie odbywało się w niezwykłej, alpejskiej scenerii, w miejscowości Leysin, położonej w zachodniej części Szwajcarii, w kantonie Vaud, w miejscu gdzie Prealpy Fryburskie spotykaj się z Alpami Berneńskimi.

{gallery}2018_COST_szwajcaria{/gallery}

Opracowała: Katarzyna Kwiatek-Grabarska