SPORT W SZKOLE

Badminton

W nowy rok szkolny weszliśmy z nową dyscypliną.
Dzięki dofinansowaniu przez Radę Dzielnicy Centrum Południe mogliśmy zakupić nowe zestawy do gry w badmintona. Szkoła wzbogaciła się o 24 rakietki, 2 siatki ze statywami i dużą ilość lotek.

Dzięki takiemu sprzętowi możemy zaproponować naszym uczennicom i uczniom zupełnie nowe atrakcje na lekcjach wychowania fizycznego i przełamać rutynę typowych gier sportowych, a także zainteresować sportem te osoby, które niekoniecznie lubią gry zespołowe.

Sam badminton jest określany jako najszybsza gra Świata. Największa zmierzona prędkość lotki to 426 km/h. Dla porównania piłeczka w squashu osiąga 283 km/h, a w tenisie ziemnym 263 km/h. Duża prędkość lotki powoduje, że z pozoru łatwa gra po wprowadzeniu rywalizacji sportowej, okazuje się całkiem wymagającą dyscypliną.

Korzyści z tej gry są następujące:

1. Badminton zapewni nam trening całego ciała. Do gry używa się wszystkich grup mięśniowych. Choć trenuje on głównie kończyny dolne, zwłaszcza pośladki, uda i łydki, to do uderzeń używa się górnych części ciała.

2. Szybkie wymiany i nieprzewidywalność to świetny trening cardio, dlatego badminton jest idealny dla osób, które chcą szybko spalić tkankę tłuszczową. Badania przeprowadzone na zlecenie Światowej Federacji Badmintona pokazały, że przy średnio intensywnej grze można spalić około 450 kcal w jedną godzinę. Regularne granie przez 3 godziny w tygodniu może zmniejszyć wagę o około 4,5 kg rocznie, przy założeniu że po grze zjemy posiłek równoważny połowie spalonych kalorii.

3. Wysokie tempo gry sprawia, że nasze serce szybciej pompuje krew. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Wiktorii pokazują, że rekreacyjne granie w badmintona może podnieść tętno graczy do poziomu 80-85% ich maksymalnego tętna.

4. Niezależnie od swojej intensywności, gra w badmintona pomaga również w budowaniu i utrzymaniu zdrowego szkieletu.

5. Być może dlatego grając w badmintona, statystycznie, mamy szansę wydłużyć swoje życie o ponad 6 lat. To z kolei wniosek z badania na próbie 8. tysięcy dorosłych, które prowadzono w Danii przez 25 lat.

6. Zyski dla ciała - to tylko początek. Badminton ma również korzystny wpływ na naszą psychikę, na dobre samopoczucie. Badminton to także sposób na wyjście spoza swojej strefy komfortu i pokonanie nowych barier. Dla niektórych osób może to być doświadczenie zmieniające całe życie.

źródło: https://babolat-tenis.pl/rakietopedia/badminton/badminton-to-sport-idealny-poznaj-korzysci-z-odbijania-lotki