https://www.varesenews.it/.../in-visita-al-liceo.../2210440/
👉Choć rozpoczynają się dopiero za kilka miesięcy, bo w maju, to już teraz w szkołach średnich pełna mobilizacja – 💁maturzyści przygotowują się do egzaminu maturalnego. Jak wyglądają te przygotowania w II Liceum Ogólnokształcącym im. Wojciecha Kilara❓
O tym w materiale.
Na zaproszenie Stowarzyszenia Wrazidlok, dwie drużyny Szkolnego Klubu Debat Oksfordzkich starły się w debacie w Kinie ROMA w Zabrzu.
Nasza młodzież zmierzyła się z niełatwą tezą: "Wojciech Korfanty zrobił więcej dla niepodległego państwa polskiego niż Józef Piłsudski".
Jesteście ciekawi, która strona wygrała? O werdykcie zadecydowała publiczność,
której bliższy okazał się Wojciech Korfanty.
Obu drużynom gratulujemy występu.
Krótką relację z wydarzenia pokazywała lokalna telewizja.
Wczoraj mieliśmy okazję uczestniczyć we wspaniałej uroczystości,
która odbyła się w Domu Muzyki i Tańca.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Prezydent Miasta Zabrze wręczyła pracownikom nagrody i listy gratulacyjne.
Cieszymy się, że nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego
im. Wojciecha Kilara i Szkoły Podstawowej Nr 37 w ZSO Nr 5 otrzymali:
2 Nagrody Prezydenta Miasta Zabrze
3 Medale Komisji Edukacji Narodowej
3 Złote Medale za Długoletnią Służbę
2 Srebrne Medale za Długoletnią Służbę
Jesteśmy dumni z naszej kadry! Gratulujemy!
22 marca 2023 r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. Wojciecha Kilara
w Zabrzu, zorganizowano uroczyste spotkanie aby uczcić pamięć
o profesorze Marianie Zembali.
Dodatkowo wydarzenie zostało połączone z 8. rocznicą podpisania przez szkołę porozumienia z Fundacją Śląskiego Centrum Chorób Serca.
Tradycją każdego balu studniówkowego jest Polonez.
Dlatego też jak co roku na placu warszawskim maturzyści z zabrzańskich szkół uroczyście zaprezentowali układ taneczny.
W II Liceum Ogólnokształcącym w Zabrzu
oficjalnie rozpoczęto kolejną edycję projektu Natural(nie) w Zabrzu. Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Ogrodem Botanicznym. Założenia projektu w tym roku to przede wszystkim promocja zdrowych nawyków żywnościowych wśród dzieci i dorosłych.
Młodzież z zabrzańskich szkół średnich uczestniczyła w warsztatach „Bliżej transplantacji” podczas której można było wysłuchać wykładów i porozmawiać z lekarzami. Wręczono także statuetki ambasadorów programu „Tak dla transplantacji”
II Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu może już oficjalnie szczycić się imieniem Wojciecha Kilara- wybitnego pianisty i kompozytora,
twórcy muzyki filmowej.
Z tej okazji w Teatrze Nowym odbyła się uroczystość, na której uczniowie przedstawili wspaniały program artystyczny.
Uczestnicy wydarzenia mogli usłyszeć także najbardziej znane utwory Wojciecha Kilara.
Z okazji 100. rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich II Liceum Ogólnokształcące zorganizowało I Zabrzański Turniej Debat Oksfordzkich. Wzięło w nim udział siedem szkół ponadpodstawowych.
Finał odbył się w Wieży Ciśnień przy ul. Zamoyskiego.
W zabrzańskim Parku im. Rotmistrza Witolda Pileckiego zainaugurowano ekologiczną akcję „100 drzew na 100-lecie Miasta”.
Kilkadziesiąt buków zasadzili przedstawiciele władz miasta oraz uczniowie
I i II Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu.
Dwóch zawodników Górnik Zabrze S.A.: Filip Bainović oraz Paweł Sokół spotkało się dzisiaj z uczniami Szkoły Podstawowej nr 37 w Zabrzu.
Towarzyszyła im oczywiście klubowa maskotka - słynny Jorguś.
Więcej na stronie Klubu:
Zapraszamy do całego artykułu, który ukazał się na łamach portalu Zabrze Nasze Miasto:
https://zabrze.naszemiasto.pl/nauczyciele-ii-lo-wychodza-poza-ramy-swojego-zawodu-chca/ar/c1-7477045
W imieniu Prezydent Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki-Szulik serdecznie dziękujemy Państwu za aktywny udział w XV Dniu Nauki, który miał miejsce 13 września 2019 r. w Parku 12 C, Sztolni Królowa Luiza.
Zaangażowanie jakim wykazali się wystawcy dało efekt zachwytu wśród odwiedzających.
Dobra naukowa zabawa zarówno jednych jak i drugich przełożyła się na bardzo dobrą ocenę wydarzenia i potwierdziła sens współpracy w zakresie propagowania w tej właśnie formule szeroko rozumianej nauki.
Mamy nadzieję, że udział w tym wydarzeniu był dla Państwa inspirującym doświadczeniem.
Zapraszamy na krótkie filmowe podsumowanie XV Dnia Nauki, jednocześnie zapraszając na kolejną edycję za rok.
14 czerwca 2017 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość nadania
prof. dr. hab. n. med. Marianowi Zembali miana Ambasadora Szkoły.
Dziękujemy Panu Profesorowi za wskazywanie swoją postawą drogi, którą powinni iść młodzi ludzie, za troskę o przygotowanie młodzieży do aktywnego i pełnego empatii życia oraz za wspieranie naszej szkoły na forum miasta i regionu.
Uczniowie i Grono Pedagogiczne
Gimnazjum nr 2 i II Liceum Ogólnokształcącego
doceniają wpływ postaci
Prof. Mariana Zembali na misję szkoły.
Kolejny raz nasi wolontariusze odwiedzili najmłodszych pacjentów Śląskiego Centrum Chorób Serca - tym razem odwiedziny walentynkowe.
Walentynki pełne miłości i uśmiechu, z sercem dla małych serduszek.
Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (Safer Internet Day), który odbywa się w ramach programu "Safer Internet".
Ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematu bezpieczeństwa online.
W Polsce DBI obchodzony jest od 2005 r. Jego organizatorami są Fundacja Dzieci Niczyje (FDN) oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK), tworzące Polskie Centrum Programu "Safer Internet" - odpowiedzialne za realizację programu "Safer Internet" w Polsce.
Co roku organizatorzy DBI zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i prywatne osoby do organizowania przez cały luty lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.
Każdego roku podejmujemy w szkole następujące działania:
przeprowadzamy lekcje wychowawcze na temat bezpieczeństwa w Internecie
przeprowadzamy prelekcje dla rodziców
przeprowadzamy konkurs wśród młodzieży,
przeprowadzamy szeroką akcję informacyjnej na terenie szkoły
organizujemy spotaknia z przedstawicielami prawa
W tym roku szkolnym Dzień Bezpiecznego Internetu przypadł 7 lutego 2017 roku.
Z tej okazji przeprowadziliśmy szereg inicjatyw, które zostały zgłoszone u międzynarodowego organizatora Safer Internet Day 2017 i znalazły się na mapie inicjatyw światowych!
Były to między innymi:
sesja posterowa, ciekawe lekcje wychowawcze, prelekcje dla rodziców, spotkanie z przedstawicielami Policji oraz konkurs dla uczniów szkoły!
Szkolną Internautką najlepiej znającą zasady bezpieczeństwa obowiązujące w sieci okazała się Kamila K. z klasy In!
Gratulujemy!!!
Naszym wydarzeniem zainteresowała się również Telewizja Zabrze
"Zabrzańska szkoła jedną z najbardziej innowacyjnych placówek oświatowych w Europie! To Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5. Popularna "Dwójka" przygotowując szereg działań z zakresu przedmiotów ścisłych, znalazła się w gronie zwycięzców europejskiego konkursu STEM4YOU Competition 2016!
To dla szkoły ogromne wyróżnienie, a dla uczniów szansa na dostanie się na wymarzone kierunki studiów."
V edycja Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zabrzu odbyła się 7 grudnia 2016r. w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5.
Patronat honorowy nad konkursem objęli:
Polski Komitet ds. UNESCO, Prezydent miasta Zabrze pani Małgorzata Mańka-Szulik i Sekcja Bibliotekarska Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Zabrzu.
Uczestnicy mieli okazję nie tylko sprawdzić, ale również pogłębić swoją wiedzę. Imprezę uświetnił wykład na temat „Zabrze – miasto z przeszłości światłem malowane”, historyka, pana Dariusza Walerjańskiego, przewodniczącego Jury konkursu.
Konkursowi towarzyszyła także wystawa akwareli "Kanał sztolniowy oraz parki wypoczynkowe w Zabrzu" pana Józefa Jonika, który brał udział w imprezie i opowiedział zebranym o swoich pracach.
W finale konkursu wzięli udział przedstawiciele 8 gimnazjów i 6 szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnicy rozwiązywali 20 minutowe testy związane z historią i kulturą naszego miasta. Pytania ułożone były na podstawie bibliografii zawartej w regulaminie. Wyłonieni po części pisemnej uczestnicy ze szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowali prezentacje multimedialne dotyczące najciekawszych miejsc w Zabrzu, a gimnazjaliści brali udział w loterii pytań.
Zwycięzcami V edycji konkursu na poziomie szkół ponadgimnazjalnych zostali:
I miejsce Jowita Pieniążkowska VII LO; II miejsce Julia Musialik III LO; III miejsce Agata Lembryk ZSE-U
Zwycięzcy gimnazjaliści to:
I miejsce Kinga Borowska Gimnazjum nr 1;
II miejsce Magdalena Majsak Gimazjum nr 21;
III miejsce Aleksandra Dzwonnik Gimnazjum nr 2.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody, m. in. podwójne wejściówki do parku 12C sponsorowane przez ZKWK Kopalnia Guido, do Teatru Nowego, na Kąpielisko Aquarius, do Multikina, okulary multimedialne, albumy, kalendarze z akwarelami p. Jonika.
Konkurs został wpisany na listę kuratoryjną dzięki czemu laureaci z gimnazjów otrzymają także dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.
https://zabrze.com.pl/fotoreportaz,v-miejski-konkurs-wiedzy-o-zabrzu,891000,891045.htmlhttp://nowinyzabrzanskie.pl/aktualnosci/v-miejski-konkurs-wiedzy-zabrzu-rozstrzygniety/W październikowym i grudniowym numerze "Suflera - Zabrzański Informator Kulturalny"ukazała się informacja o V Miejskim Konkursie Wiedzy o Zabrzu organizowanym przez ZSO nr 5
Opracowała: Teresa Kasza
W dniach od 4 do 9 października 2016 w naszej szkole gościliśmy uczestników międzynarodowego spotkania projektowego w ramach programu Erasmus+. Przyjechało do nas 27 uczniów ze szkół w Estonii, Holandii i Włoch wraz z sześcioma nauczycielami.
Spotkanie rozpoczęło się w środę od przywitania gości przez panią dyrektor Annę Ligocką-Żyłę oraz prezentacji poszczególnych szkół.
Grupy miały okazję się bliżej poznać i zintegrować, a informacje o sobie przekazać w formie graficznej. Następnie uczestnicy projektu zostali zaproszeni do naszego ratusza, gdzie mieli możliwość spotkania z Prezydentem miasta Zabrze, panią Małgorzatą Mańką-Szulik.
Niektórych onieśmielał błysk fleszy i widok kamery lokalnej telewizji, ale słodki poczęstunek w deszczowy poranek był bardzo miłym akcentem.
Gościom udało się także zobaczyć odrestaurowane wnętrza Łaźni Łańcuszkowej oraz z okien autobusu pooglądać nasze miasto.
Skecze w języku angielskim przygotowane przez uczniów pani Sporysiak oraz krótki koncert gitarowy Szymona umiliły popołudniowe zajęcia.
Czwartkowy poranek poświęciliśmy na grupowe opracowanie planu lekcji z języka angielskiego. Przygotowane wcześniej materiały zostały w grupach zmodyfikowane, a dzięki aplikacji do tworzenia ćwiczeń online lekcje zostały wzbogacone o zbiór stworzonych przez uczniów dodatkowych zadań. Popołudnie uczniowie spędzili w ka-ka-kasku, a dokładniej w kopalni Guido, zwiedzając kolejny element zabrzańskiego fragmentu Szlaku Zabytków Technniki.
Kolejna część prac projektowych dotyczących matematyki (twierdzenia Pitagorasa) mała miejsce w piątek. Zabawna włoska prezentacja uczniów korzystających z metody flipped classroom na pewno ułatwiła zapamiętanie twierdzenia i pokazała, że lekcja może być ciekawa i motywująca. Tego dnia również uczestnicy projektu skoncentrowali się na sposobie omawiania poezji współczesnej, w tym wierszy Wisławy Szymborskiej. Po obiedzie udało się nam zaprosić gości na murawę zabrzańskiej Areny, otoczonej food truckami. Po sesji selfie na tle biało-niebiesko-czerwonych krzesełek udaliśmy się do Muzeum Chleba w Radzionkowie, pełnego niezwykłych przedmiotów (nie)codziennego użytku. Kubek dla panów z osłonką na wąsy czy imadło do rękawiczek lub żelazko do podkręcania bakobrodów z pewnością do tych ciekawych eksponatów można zaliczyć. Wizytę zakończyło chrupanie własnoręcznie wypieczonych produktów.
Sobotę przeznaczyliśmy na zwiedzanie Wrocławia. Zachwyciło nas Hydropolis, gdzie można podziwiać na przykład ryby z Rowu Mariańskiego, zegar wodny i instalację do tworzenia odgłosów burzy. Na szczęście po rozhuśtaniu ogromnych walców można tam było wypocząć w strefie relaksu. Zakorkowane ulice Wrocławia i niskie wiadukty nie powstrzymały naszego autobusu i trafiliśmy także do Kolejkowa z miniaturami pociągów oraz makietami wielu charakterystycznych miejsc w Polsce. Następnie dla przeciwwagi z tego zminiaturyzowanego świata udaliśmy się na 49 piętro najwyższego budynku w Polsce. Dwieście metrów ponad ziemią wszyscy chcieli uwiecznić na zdjęciach – bardzo, bardzo wielu zdjęciach - panoramę miasta. Późniejsza wizyta na rynku i spacer po jego okolicach także zachwyciły naszych gości. Śliczne kamieniczki, szpilkostrada i wszechobecne krasnale na długo pozostaną im w pamięci.
Jeszcze tylko krótka drzemka w drodze powrotnej w autobusie … i dla Estończyków i Holendrów wkrótce nastała pora powrotu do domu. Odjeżdżali od nas przed świtem, żegnani lasem machających rąk i gęstą mgłą w Pyrzowicach. Grupa włoska, wyruszająca do domu przed południem, żegnana była przy blasku słońca. Długie uściski i niejedna łezka w oczach gości i gospodarzy świadczyły o tym, że prócz zdobywania wiedzy o systemach edukacyjnych czy ćwiczenia umiejętności językowych, nawiązywanie ciepłych kontaktów i prawdziwych przyjaźni to ogromny plus z udziału z projekcie Erasmus plus.
Może właśnie stąd bierze się plus w nazwie? ;-)
Dnia 9 września 2016r. nasza szkoła miała przyjemność gościć chór z Japonii. Chór składał się z niezwykle charyzmatycznych emerytowanych nauczycieli, którzy pokazali jak można pięknie śpiewać bawiąc się przy tym wspaniale.
Usłyszeliśmy Japońskie tradycyjne pieśni ludowe oraz wesołe piosenki śpiewane przy akompaniamencie fortepianu.
Zarówno chór jak i nasi uczniowie spędzili razem urocze chwile podczas występu, który zakończył się wspólnym śpiewaniem "Szła dzieweczka".
Następnie goście przedstawili swoje miasto Wakayama podczas kolorowej prezentacji, zaś nasi uczniowie działania i sukcesy naszej szkoły.
Pożegnaniom, zdjęciom i wspólnym selfie nie było końca.
Zobaczcie sami ......
http://nowinyzabrzanskie.pl/aktualnosci/chor-japonski-dwojce/http://zabrze.com.pl/i,chor-japonski-w-dwojce,378054,887267.htmlOpracowała: Maria Głowacka
W dniu 31 marca 2016r. w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu odbył się Miejski Konkurs Wiedzy o Zbrodni Katyńskiej.
Wzięło w nim udział ponad 30 uczniów z zabrzańskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Nagrodą główną w konkursie jest wyjazd do Muzeum Katyńskiego w Warszawie oraz nagrody rzeczowe.
Wyniki zostaną ogłoszone podczas głównej części uroczystości z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej -13 kwietnia w Multikinie.
Równocześnie odbyła się konferencja dla nauczycieli historii oraz przedstawicieli służb mundurowych pt. "Zbrodnia utajona", podczas której uczestnicy mogli pogłębić swoją wiedzę z zakresu zbrodni katyńskiej.
Na konferencję przybyli m.in. przedstawiciele aresztu śledczego w Zabrzu, Straży Miejskiej oraz klasa policyjna.
Prelegentami byli Pan Zbigniew Gołas z Instytutu Pamięci Narodowej Oddz. w Katowicach oraz Pan Adam Szwedka - nauczyciel ZSO nr 5 w Zabrzu.
W trakcie spotkania przekazano szczegóły tegorocznych obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przybycie!
A wszystko zaczęło się od artykułu opublikowanego w Dzienniku Zachodnim pt:"Areszt dla komórkowych telefonów na czas lekcji"
Przypomnijmy - chodzi o wprowadzaną w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu zasadę mającą na celu ograniczenie nagminnego korzystania z telefonów komórkowych podczas zajęć szkolnych w celach prywatnych.
Zasada jest prosta - przed rozpoczęciem lekcji uczniowie odkładają wyciszone telefony do tekturowego pudełka, które stoi na biurku nauczyciela.
Dobre praktyki Dwójki tak się spodobały, że zainteresowały się nimi czołowe media na Śląsku i w Polsce:
Dziennik Zachodni - 07.08.2016r
http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/zabrze/a/areszt-dla-komorkowych-telefonow-na-czas-lekcji,9471354/,9471354/TVP 1 - Teleexpress - 08.03.2016r.
http://teleexpress.tvp.pl/24050476/08032016-1700TVP 3 - 08.03.2016r.
http://katowice.tvp.pl/24343461/w-zabrzanskiej-piatce-lekcje-bez-komorekTVP 1 - Wiadomości - 09.03.2016r.
http://wiadomosci.tvp.pl/24067859/09032016-1500TVZ - Wydarzenia - 09.03.2016r.
http://www.tvzabrze.eu/aktualnosci/aktualnosci/wydarzenia-,1,1,16863,1,1,16863"Areszt dla komórkowych telefonów na czas lekcji" - tak Dziennik Zachodni zatytułował swój artykuł 07.03.2016r. poświęcony zasadom wprowadzanym w Dwójce mającym na celu ograniczenie nagminnego korzystania z telefonów komórkowych podczas zajęć szkolnych w celach prywatnych.
Zasada jest prosta - przed rozpoczęciem lekcji uczniowie odkładają wyciszone telefony do tekturowego pudełka, które stoi na biurku nauczyciela
Uspokajamy - "areszt" dotyczy tylko lekcji i obowiązuje tylko wtedy, kiedy nie jest zaplanowane wykorzystanie urządzeń w celach dydaktycznych.
Zapraszamy do lektury:
http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/zabrze/a/areszt-dla-komorkowych-telefonow-na-czas-lekcji,9471354/W cudowną pięćdziesiątą rocznicę udanego przeszczepu w Polsce, młodzież klasy patronackiej Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca uczestniczyła w wykładach oraz z wielkim zaangażowaniem i fascynacją odwiedziła oddziały szpitala, zapoznając się z pracą i sprzętem transplantacyjnym.
Dzisiaj, 14 stycznia 2016 r. odbył się w murach Politechniki Śląskiej w Gliwicach wykład podsumowujący polską edycję Sierpiński Carpet Project.
Uczniowie klas politechnicznych uczestniczyli w tym wydarzeniu.
Jednocześnie przekazaliśmy nasz Dywan 333, który już w kwietniu stanie się elementem polskiego fraktalu - 6 iteracji Dywanu Sierpińskiego, a w maju w Hiszpanii zostanie z jego udziałem zbudowana 7 iteracja.
Pogoda była zmienna, cudowne słońce i deszcz odczarowywany śpiewem. Nastroje wspaniałe. Cel osiągnięty - udało nam się zebrać bardzo dużą ilość elektośmieci: 10 monitorów, 15 komputerów, 9 telewizorów, pralkę, drukarki, klawiatury, tonery i inny drobny sprzęt AGD, baterie oraz makulaturę. Udało nam się zarejestrować dawców szpiku w bazie DKSM, jak zawsze propagowaliśmy "TAK dla Transplantacji", promowaliśmy szkołę i Fundację SCChS, robiliśmy cudne ekologiczne serca, biżuterię, zakładki, eko-ludki. Zabawialiśmy najmłodszych i tych starszych - bańkami i kolorowymi chustami.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich którzy nas dzisiaj wspierali: nauczycieli II Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu, Gimnazjum nr 2 w Zabrzu, wolontariuszom Fundacja Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz TAK dla Transplantacji, obsłudze dzwiękowej, wolontariuszom z DKMS, animatorkom, szkolnej grupie pierwszej pomocy, licznie przybyłym uczniom oraz gościom/przyjacielom szkoły.
Do zobaczenia za rok!
W Naszym Zabrzu Samorządowym ukazał się obszerny artykuł dotyczący uroczystości, która odbyła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu
13 kwietnia 2015 roku.
Poświęcona ona była Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Zapraszamy do lektury:
W dn. 13 IV 2015 z okazji 75 rocznicy Zbrodni Katyńskiej, obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
Informacje prasowe nt. podpisania umowy patronackiej z Fundacją Śląskiego Centrum Chorób Serca
Za nami finał VI Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich, którego nasze liceum jest współorganizatorem.
Finał miał miejsce 13 marca 2015 r. w gościnnych murach Biblioteki Śląskiej w Katowicach.
Po emocjonujących rozgrywkach wyniki wyglądają następująco:
Rozgrywki szkół ponadgimnazjalnych:
I miejsce - I LO im. Leona Kruczkowskiego w Tychach
II miejsce - IV LO im. Gustawa Morcinka w Tychach
III miejsce - I LO im. Jana Smolenia w Bytomiu
IV miejsce - III LO w Zabrzu
Rozgrywki szkół gimnazjalnych
I miejsce - Gimnazjum nr 12 im Gustwa Morcinka w Rudzie Śląskiej, gr. I
II miejsce - Gimnazjum nr 12 im Gustwa Morcinka w Rudzie Śląskiej, gr. II