Media o NAS

22 marca 2023 r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. Wojciecha Kilara
w Zabrzu, zorganizowano uroczyste spotkanie aby uczcić pamięć
o profesorze Marianie Zembali.
Dodatkowo wydarzenie zostało połączone z 8. rocznicą podpisania przez szkołę porozumienia z Fundacją Śląskiego Centrum Chorób Serca.

EGZAMIN MATURALNY 2023Natural(nie) w Zabrzu

W II Liceum Ogólnokształcącym w Zabrzu
oficjalnie rozpoczęto kolejną edycję projektu Natural(nie) w Zabrzu. Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Ogrodem Botanicznym. Założenia projektu w tym roku to przede wszystkim promocja zdrowych nawyków żywnościowych wśród dzieci i dorosłych.

„Bliżej transplantacji”

Młodzież z zabrzańskich szkół średnich uczestniczyła w warsztatach   „Bliżej transplantacji” podczas której można było wysłuchać wykładów i porozmawiać z lekarzami. Wręczono także statuetki ambasadorów programu „Tak dla transplantacji”

II Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu może już oficjalnie szczycić się imieniem Wojciecha Kilara- wybitnego pianisty i kompozytora,
twórcy muzyki filmowej.
Z tej okazji w Teatrze Nowym odbyła się uroczystość, na której uczniowie przedstawili wspaniały program artystyczny.
Uczestnicy wydarzenia mogli usłyszeć także najbardziej znane utwory Wojciecha Kilara.

Z okazji 100. rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich II Liceum Ogólnokształcące zorganizowało I Zabrzański Turniej Debat Oksfordzkich. Wzięło w nim udział siedem szkół ponadpodstawowych.
Finał   odbył się  w Wieży Ciśnień przy ul. Zamoyskiego.

O tym, jak wspieramy Ukrainę i jak radzimy sobie
z trudnymi emocjami. 

W zabrzańskim Parku im. Rotmistrza Witolda Pileckiego zainaugurowano ekologiczną akcję „100 drzew na 100-lecie Miasta”. 

Kilkadziesiąt buków zasadzili przedstawiciele władz miasta oraz uczniowie
I i II Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu. 

Wyjątkowi Goście w naszej szkole! 

Dwóch zawodników Górnik Zabrze S.A.: Filip Bainović oraz Paweł Sokół spotkało się dzisiaj z uczniami Szkoły Podstawowej nr 37 w Zabrzu.

Towarzyszyła im oczywiście klubowa maskotka - słynny Jorguś.


Więcej na stronie Klubu: 

https://www.gornikzabrze.pl/aktualnosci/wydarzenia/151021-gornicy-spotkali-sie-z-uczniami?fbclid=IwAR1vB-UOo0yfhWu3gHptCDZeBWQCBWBu-C1QBfiXdI5s6oJoFTni15k06m0


Rozpoczęcie roku szkolnego w II Liceum Ogólnokształcącym w Zabrzu
w fotorelacji Pawła Janickiego, również absolwenta zabrzańskiej Dwójki.  Zapraszamy! 

Inauguracja roku szkolnego 2021/2022 w Zabrzu.

Materiał TV Zabrze.

Zapraszamy do obejrzenia materiału TV Zabrze poświęconego rozpoczęciu roku szkolnego 2021/2022 w Zabrzu z udziałem Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu, Pani Agnieszki Gurnacz. 

Artykuł w kwietniowym wydaniu magazynu

Nasze Zabrze Samorządowe

Uroczystość otwarcia Zielonej Pracowni
"Laboratorium Młodego Odkrywcy"
w Szkole Podstawowej nr 37 w Zabrzu
12 marca 2021 r.

Gratulujemy tegorocznym Maturzystom! 

Wszyscy absolwenci
II Liceum Ogólnokształcącego
zdali egzamin maturalny. 

"Nauczyciele II LO wychodzą poza ramy swojego zawodu. Chcą nie tylko uczyć, ale też wychowywać uczniów i rozwijać ich pasje." 

Zapraszamy do całego artykułu, który ukazał się na łamach portalu Zabrze Nasze Miasto:

https://zabrze.naszemiasto.pl/nauczyciele-ii-lo-wychodza-poza-ramy-swojego-zawodu-chca/ar/c1-7477045

Podziękowanie za udział w XV Dniu Nauki w Zabrzu!

W imieniu Prezydent Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki-Szulik serdecznie dziękujemy Państwu za aktywny udział w XV Dniu Nauki, który miał miejsce 13 września 2019 r. w Parku 12 C, Sztolni Królowa Luiza.

Zaangażowanie jakim wykazali się wystawcy dało efekt zachwytu wśród odwiedzających.

Dobra naukowa zabawa zarówno jednych jak i drugich przełożyła się na bardzo dobrą ocenę wydarzenia i potwierdziła sens współpracy w zakresie  propagowania w tej właśnie formule szeroko rozumianej nauki.

Mamy nadzieję, że udział w tym wydarzeniu był dla Państwa inspirującym doświadczeniem.

Zapraszamy na krótkie filmowe podsumowanie XV Dnia Nauki, jednocześnie zapraszając na kolejną edycję za rok.

Uroczystość nadania prof. dr. hab. n. med. Marianowi Zembali miana Ambasadora Szkoły - 2017

14 czerwca 2017 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość nadania

prof. dr. hab. n. med. Marianowi Zembali miana Ambasadora Szkoły.

Dziękujemy Panu Profesorowi za wskazywanie swoją postawą drogi, którą powinni iść młodzi ludzie, za troskę o przygotowanie młodzieży do aktywnego i pełnego empatii życia oraz za wspieranie naszej szkoły na forum miasta i regionu.

Uczniowie i Grono Pedagogiczne

Gimnazjum nr 2 i II Liceum Ogólnokształcącego
doceniają wpływ postaci

Prof. Mariana Zembali na misję szkoły.

Walentynkowe odwiedziny najmłodszych pacjentów SCCS!

Kolejny raz nasi wolontariusze odwiedzili najmłodszych pacjentów Śląskiego Centrum Chorób Serca - tym razem odwiedziny walentynkowe.

Walentynki pełne miłości i uśmiechu, z sercem dla małych serduszek. 

Dzień Bezpiecznego Internetu 2017 - podsumowanie!

Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (Safer Internet Day), który odbywa się w ramach programu "Safer Internet".

Ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematu bezpieczeństwa online.

W Polsce DBI obchodzony jest od 2005 r. Jego organizatorami są Fundacja Dzieci Niczyje (FDN) oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK), tworzące Polskie Centrum Programu "Safer Internet" - odpowiedzialne za realizację programu "Safer Internet" w Polsce.

Co roku organizatorzy DBI zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i prywatne osoby do organizowania przez cały luty lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.

Każdego roku podejmujemy w szkole następujące działania:

W tym roku szkolnym Dzień Bezpiecznego Internetu przypadł 7 lutego 2017 roku.

Z tej okazji przeprowadziliśmy szereg inicjatyw, które zostały zgłoszone u międzynarodowego organizatora Safer Internet Day 2017 i znalazły się na mapie inicjatyw światowych!

Były to między innymi:

sesja posterowa, ciekawe lekcje wychowawcze, prelekcje dla rodziców, spotkanie z przedstawicielami Policji oraz konkurs dla uczniów szkoły!

Szkolną Internautką najlepiej znającą zasady bezpieczeństwa obowiązujące w sieci okazała się Kamila K. z klasy In!

Gratulujemy!!! 

Naszym wydarzeniem zainteresowała się również Telewizja Zabrze


"Zabrzańska szkoła jedną z najbardziej innowacyjnych placówek oświatowych w Europie!" 

"Zabrzańska szkoła jedną z najbardziej innowacyjnych placówek oświatowych w Europie! To Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5. Popularna "Dwójka" przygotowując szereg działań z zakresu przedmiotów ścisłych, znalazła się w gronie zwycięzców europejskiego konkursu STEM4YOU Competition 2016!

To dla szkoły ogromne wyróżnienie, a dla uczniów szansa na dostanie się na wymarzone kierunki studiów.

V Miejski Konkurs Wiedzy o Zabrzu - podsumowanie

V edycja Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zabrzu odbyła się 7 grudnia 2016r. w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5.

Patronat honorowy nad konkursem objęli:

Polski Komitet ds. UNESCO, Prezydent miasta Zabrze pani Małgorzata Mańka-Szulik i Sekcja Bibliotekarska Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Zabrzu.

Uczestnicy mieli okazję nie tylko sprawdzić, ale również pogłębić swoją wiedzę. Imprezę uświetnił wykład na temat „Zabrze – miasto z przeszłości światłem malowane”, historyka, pana Dariusza Walerjańskiego, przewodniczącego Jury konkursu.

Konkursowi towarzyszyła także wystawa akwareli "Kanał sztolniowy oraz parki wypoczynkowe w Zabrzu" pana Józefa Jonika, który brał udział w imprezie i opowiedział zebranym o swoich pracach. 

W finale konkursu wzięli udział przedstawiciele 8 gimnazjów i 6 szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnicy rozwiązywali 20 minutowe testy związane z historią i kulturą naszego miasta. Pytania ułożone były na podstawie bibliografii zawartej w regulaminie. Wyłonieni po części pisemnej uczestnicy ze szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowali prezentacje multimedialne dotyczące najciekawszych miejsc w Zabrzu, a gimnazjaliści brali udział w loterii pytań.

Zwycięzcami V edycji konkursu na poziomie szkół ponadgimnazjalnych zostali:

I miejsce Jowita Pieniążkowska VII LO; II miejsce Julia Musialik III LO; III  miejsce Agata Lembryk ZSE-U

Zwycięzcy gimnazjaliści to:

I miejsce Kinga Borowska Gimnazjum nr 1;

II miejsce Magdalena Majsak Gimazjum nr 21; 

III miejsce Aleksandra Dzwonnik Gimnazjum nr 2.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody, m. in. podwójne wejściówki do parku 12C sponsorowane przez ZKWK Kopalnia Guido, do Teatru Nowego, na Kąpielisko Aquarius, do Multikina, okulary multimedialne, albumy, kalendarze z akwarelami p. Jonika.

Konkurs został wpisany na listę kuratoryjną dzięki czemu laureaci z gimnazjów otrzymają także dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.

https://zabrze.com.pl/fotoreportaz,v-miejski-konkurs-wiedzy-o-zabrzu,891000,891045.htmlhttp://nowinyzabrzanskie.pl/aktualnosci/v-miejski-konkurs-wiedzy-zabrzu-rozstrzygniety/

KONKURS W BIULETYNIE UNESCO

W październikowym i grudniowym numerze "Suflera - Zabrzański Informator Kulturalny"ukazała się informacja o V Miejskim Konkursie Wiedzy o Zabrzu organizowanym przez ZSO nr 5

Opracowała: Teresa Kasza

Podsumowanie zabrzańskiego spotkania "Teaching Matters" ERASMUS+

W dniach od 4 do 9 października 2016 w naszej szkole gościliśmy uczestników międzynarodowego spotkania projektowego w ramach programu Erasmus+. Przyjechało do nas 27 uczniów ze szkół w Estonii, Holandii i Włoch wraz z sześcioma nauczycielami.

Spotkanie rozpoczęło się w środę od przywitania gości przez panią dyrektor Annę Ligocką-Żyłę oraz prezentacji poszczególnych szkół.

Grupy miały okazję się bliżej poznać i zintegrować, a informacje o sobie przekazać w formie graficznej. Następnie uczestnicy projektu zostali zaproszeni do naszego ratusza, gdzie mieli możliwość spotkania z Prezydentem miasta Zabrze, panią Małgorzatą Mańką-Szulik.

Niektórych onieśmielał błysk fleszy i widok kamery lokalnej telewizji, ale słodki poczęstunek w deszczowy poranek był bardzo miłym akcentem.

Gościom udało się także zobaczyć odrestaurowane wnętrza Łaźni Łańcuszkowej oraz z okien autobusu pooglądać nasze miasto.

Skecze w języku angielskim przygotowane przez uczniów pani Sporysiak oraz krótki koncert gitarowy Szymona umiliły popołudniowe zajęcia.

Czwartkowy poranek poświęciliśmy na grupowe opracowanie planu lekcji z języka angielskiego. Przygotowane wcześniej materiały zostały w grupach zmodyfikowane, a dzięki aplikacji do tworzenia ćwiczeń online lekcje zostały wzbogacone o zbiór stworzonych przez uczniów dodatkowych zadań. Popołudnie uczniowie spędzili w ka-ka-kasku, a dokładniej w kopalni Guido, zwiedzając kolejny element zabrzańskiego fragmentu Szlaku Zabytków Technniki.

Kolejna część prac projektowych dotyczących matematyki (twierdzenia Pitagorasa) mała miejsce w piątek. Zabawna włoska prezentacja uczniów korzystających z metody flipped classroom na pewno ułatwiła zapamiętanie twierdzenia i pokazała, że lekcja może być ciekawa i motywująca. Tego dnia również uczestnicy projektu skoncentrowali się na sposobie omawiania poezji współczesnej, w tym wierszy Wisławy Szymborskiej. Po obiedzie udało się nam zaprosić gości na murawę zabrzańskiej Areny, otoczonej food truckami. Po sesji selfie na tle biało-niebiesko-czerwonych krzesełek udaliśmy się do Muzeum Chleba w Radzionkowie, pełnego niezwykłych przedmiotów (nie)codziennego użytku. Kubek dla panów z osłonką na wąsy czy imadło do rękawiczek lub żelazko do podkręcania bakobrodów z pewnością do tych ciekawych eksponatów można zaliczyć. Wizytę zakończyło chrupanie własnoręcznie wypieczonych produktów.

Sobotę przeznaczyliśmy na zwiedzanie Wrocławia. Zachwyciło nas Hydropolis, gdzie można podziwiać na przykład ryby z Rowu Mariańskiego, zegar wodny i instalację do tworzenia odgłosów burzy. Na szczęście po rozhuśtaniu ogromnych walców można tam było wypocząć w strefie relaksu. Zakorkowane ulice Wrocławia i niskie wiadukty nie powstrzymały naszego autobusu i trafiliśmy także do Kolejkowa z miniaturami pociągów oraz makietami wielu charakterystycznych miejsc w Polsce. Następnie dla przeciwwagi z tego zminiaturyzowanego świata udaliśmy się na 49 piętro najwyższego budynku w Polsce. Dwieście metrów ponad ziemią wszyscy chcieli uwiecznić na zdjęciach – bardzo, bardzo wielu zdjęciach - panoramę miasta. Późniejsza wizyta na rynku i spacer po jego okolicach także zachwyciły naszych gości. Śliczne kamieniczki, szpilkostrada i wszechobecne krasnale na długo pozostaną im w pamięci.

Jeszcze tylko krótka drzemka w drodze powrotnej w autobusie … i dla Estończyków i Holendrów wkrótce nastała pora powrotu do domu. Odjeżdżali od nas przed świtem, żegnani lasem machających rąk i gęstą mgłą w Pyrzowicach. Grupa włoska, wyruszająca do domu przed południem, żegnana była przy blasku słońca. Długie uściski i niejedna łezka w oczach gości i gospodarzy świadczyły o tym, że prócz zdobywania wiedzy o systemach edukacyjnych czy ćwiczenia umiejętności językowych, nawiązywanie ciepłych kontaktów i prawdziwych przyjaźni to ogromny plus z udziału z projekcie Erasmus plus.

Może właśnie stąd bierze się plus w nazwie? ;-)

Egzamin Maturalny w ZSO nr 5 w Zabrzu w Telewizji Zabrze


Wizyta chóru z Japonii

Dnia 9 września 2016r. nasza szkoła miała przyjemność gościć chór z Japonii. Chór składał się z niezwykle charyzmatycznych emerytowanych nauczycieli, którzy pokazali jak można pięknie śpiewać bawiąc się przy tym wspaniale.

Usłyszeliśmy Japońskie  tradycyjne pieśni ludowe oraz wesołe piosenki śpiewane przy akompaniamencie fortepianu.

Zarówno chór jak i nasi uczniowie spędzili razem urocze chwile podczas występu, który zakończył się wspólnym śpiewaniem "Szła dzieweczka".

Następnie goście przedstawili swoje miasto Wakayama podczas kolorowej prezentacji, zaś nasi uczniowie działania i sukcesy naszej szkoły. 

Pożegnaniom, zdjęciom i wspólnym selfie nie było końca.

Zobaczcie sami ......

http://nowinyzabrzanskie.pl/aktualnosci/chor-japonski-dwojce/http://zabrze.com.pl/i,chor-japonski-w-dwojce,378054,887267.html

Opracowała: Maria Głowacka

Miejski Konkurs Wiedzy o Zbrodni Katyńskiej

W dniu 31 marca 2016r. w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu odbył się Miejski Konkurs Wiedzy o Zbrodni Katyńskiej.

Wzięło w nim udział ponad 30 uczniów z zabrzańskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Nagrodą główną w konkursie jest wyjazd do Muzeum Katyńskiego w Warszawie oraz nagrody rzeczowe.
Wyniki zostaną ogłoszone podczas głównej części uroczystości z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej -13 kwietnia w Multikinie.
Równocześnie odbyła się konferencja dla nauczycieli historii oraz przedstawicieli służb mundurowych pt. "Zbrodnia utajona", podczas której uczestnicy mogli pogłębić swoją wiedzę z zakresu zbrodni katyńskiej.
Na konferencję przybyli m.in. przedstawiciele aresztu śledczego w Zabrzu, Straży Miejskiej oraz klasa policyjna.
Prelegentami byli Pan Zbigniew Gołas z Instytutu Pamięci Narodowej Oddz. w Katowicach oraz Pan Adam Szwedka - nauczyciel ZSO nr 5 w Zabrzu.
W trakcie spotkania przekazano szczegóły tegorocznych obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przybycie!

Dobre praktyki Dwójki obiegły już całą Polskę!

A wszystko zaczęło się od artykułu opublikowanego w Dzienniku Zachodnim pt:"Areszt dla komórkowych telefonów na czas lekcji"

Przypomnijmy - chodzi o wprowadzaną  w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu zasadę mającą na celu ograniczenie nagminnego korzystania z telefonów komórkowych podczas zajęć szkolnych w celach prywatnych.

Zasada jest prosta - przed rozpoczęciem lekcji uczniowie odkładają wyciszone telefony do tekturowego pudełka, które stoi na biurku nauczyciela.

Dobre praktyki Dwójki tak się spodobały, że zainteresowały się nimi czołowe media na Śląsku i w Polsce:

Dziennik Zachodni - 07.08.2016r

http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/zabrze/a/areszt-dla-komorkowych-telefonow-na-czas-lekcji,9471354/,9471354/

TVP 1 - Teleexpress - 08.03.2016r.

http://teleexpress.tvp.pl/24050476/08032016-1700

TVP 3 - 08.03.2016r.

http://katowice.tvp.pl/24343461/w-zabrzanskiej-piatce-lekcje-bez-komorek

TVP 1 - Wiadomości - 09.03.2016r.

http://wiadomosci.tvp.pl/24067859/09032016-1500

TVZ - Wydarzenia - 09.03.2016r.

http://www.tvzabrze.eu/aktualnosci/aktualnosci/wydarzenia-,1,1,16863,1,1,16863

"Areszt dla komórkowych telefonów na czas lekcji" - tak Dziennik Zachodni zatytułował swój artykuł 07.03.2016r. poświęcony zasadom wprowadzanym w Dwójce mającym na celu ograniczenie nagminnego korzystania z telefonów komórkowych podczas zajęć szkolnych w celach prywatnych.

Zasada jest prosta - przed rozpoczęciem lekcji uczniowie odkładają wyciszone telefony do tekturowego pudełka, które stoi na biurku nauczyciela

Uspokajamy - "areszt" dotyczy tylko lekcji i obowiązuje tylko wtedy, kiedy nie jest zaplanowane wykorzystanie urządzeń w celach dydaktycznych.

Zapraszamy do lektury:

http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/zabrze/a/areszt-dla-komorkowych-telefonow-na-czas-lekcji,9471354/

II Liceum Ogólnokształcące w rankingu Perspektyw!

Dwójka wśród setki najlepszych liceów ogólnokształcących na Śląsku według rankingu Perspektyw!

Jutro Dzień Transplantologa!


W cudowną pięćdziesiątą rocznicę udanego przeszczepu w Polsce, młodzież klasy patronackiej Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca uczestniczyła w wykładach oraz z wielkim zaangażowaniem i fascynacją odwiedziła oddziały szpitala, zapoznając się z pracą i sprzętem transplantacyjnym. 

Materiał TV Zabrze o klasach sportowych piłki nożnej dziewcząt w Dwójce!

Sierpinski Carpet Project - uczniowie gimnazjum w murach Politechniki Śląskiej

Dzisiaj, 14 stycznia 2016 r. odbył się w murach Politechniki Śląskiej w Gliwicach wykład podsumowujący polską edycję Sierpiński Carpet Project.

Uczniowie klas politechnicznych uczestniczyli w tym wydarzeniu.

Jednocześnie przekazaliśmy nasz Dywan 333, który już w kwietniu stanie się elementem polskiego fraktalu - 6 iteracji Dywanu Sierpińskiego, a w maju w Hiszpanii zostanie z jego udziałem zbudowana 7 iteracja.

Projekt UNESCO "Mieszkamy na Śląsku.
Co nas wyróżnia?" 

III Elektropiknik za nami!


Pogoda była zmienna, cudowne słońce i deszcz odczarowywany śpiewem. Nastroje wspaniałe. Cel osiągnięty - udało nam się zebrać bardzo dużą ilość elektośmieci: 10 monitorów, 15 komputerów, 9 telewizorów, pralkę, drukarki, klawiatury, tonery i inny drobny sprzęt AGD, baterie oraz makulaturę. Udało nam się zarejestrować dawców szpiku w bazie DKSM, jak zawsze propagowaliśmy "TAK dla Transplantacji", promowaliśmy szkołę i Fundację SCChS, robiliśmy cudne ekologiczne serca, biżuterię, zakładki, eko-ludki. Zabawialiśmy najmłodszych i tych starszych - bańkami i kolorowymi chustami.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich którzy nas dzisiaj wspierali: nauczycieli II Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu, Gimnazjum nr 2 w Zabrzu, wolontariuszom Fundacja Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz TAK dla Transplantacji, obsłudze dzwiękowej, wolontariuszom z DKMS, animatorkom, szkolnej grupie pierwszej pomocy, licznie przybyłym uczniom oraz gościom/przyjacielom szkoły.

Do zobaczenia za rok!

http://nz24.pl/aktualnosci/zbiorka-elektrosmieci-ii-lo/ 

Z myślami przy tych, którzy odeszli... - Nasze Zabrze Samorządowe

W Naszym Zabrzu Samorządowym ukazał się obszerny artykuł dotyczący uroczystości, która odbyła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu

13 kwietnia 2015 roku.

Poświęcona ona była Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Zapraszamy do lektury:

Z myślami przy tych, którzy odeszli.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - 13 kwietnia 2015 r.

W dn. 13 IV 2015 z okazji 75 rocznicy Zbrodni Katyńskiej, obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. 

Dzień Otwarty 2015

Uroczyste podpisanie Umowy Patronackiej z FŚCCS w Zabrzu - 2015

Informacje prasowe nt. podpisania umowy patronackiej z Fundacją Śląskiego Centrum Chorób Serca

- Gość Niedzielny

- Nowiny Zabrzańskie

- TVZ

- UM Zabrze

Finał VI Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich

Relacje medialne z finału:

- Dziennik Zachodni

- Radio eM

- Radio Katowice

Za nami finał VI Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich, którego nasze liceum jest współorganizatorem.

Finał miał miejsce 13 marca 2015 r. w gościnnych murach Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

Po emocjonujących rozgrywkach wyniki wyglądają następująco:

Rozgrywki szkół ponadgimnazjalnych:

I miejsce - I LO im. Leona Kruczkowskiego w Tychach

II miejsce - IV LO im. Gustawa Morcinka w Tychach

III miejsce - I LO im. Jana Smolenia w Bytomiu

IV miejsce - III LO w Zabrzu

Rozgrywki szkół gimnazjalnych

I miejsce - Gimnazjum nr 12 im Gustwa Morcinka w Rudzie Śląskiej, gr. I

II miejsce - Gimnazjum nr 12 im Gustwa Morcinka w Rudzie Śląskiej, gr. II

Z sercem dla najmłodszych. Uczniowie II LO odwiedzili SCCS.

Noc w Dwójce z kulturą i śmiechem - 2014