Media o NAS

Wyjątkowi Goście w naszej szkole!

Dwóch zawodników Górnik Zabrze S.A.: Filip Bainović oraz Paweł Sokół spotkało się dzisiaj z uczniami Szkoły Podstawowej nr 37 w Zabrzu.

Towarzyszyła im oczywiście klubowa maskotka - słynny Jorguś.


Więcej na stronie Klubu:

https://www.gornikzabrze.pl/aktualnosci/wydarzenia/151021-gornicy-spotkali-sie-z-uczniami?fbclid=IwAR1vB-UOo0yfhWu3gHptCDZeBWQCBWBu-C1QBfiXdI5s6oJoFTni15k06m0


Rozpoczęcie roku szkolnego w II Liceum Ogólnokształcącym w Zabrzu
w fotorelacji Pawła Janickiego, również absolwenta zabrzańskiej Dwójki. Zapraszamy!

Inauguracja roku szkolnego 2021/2022 w Zabrzu.

Materiał TV Zabrze.

Zapraszamy do obejrzenia materiału TV Zabrze poświęconego rozpoczęciu roku szkolnego 2021/2022 w Zabrzu z udziałem Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu, Pani Agnieszki Gurnacz.

Artykuł w kwietniowym wydaniu magazynu

Nasze Zabrze Samorządowe

Uroczystość otwarcia Zielonej Pracowni
"Laboratorium Młodego Odkrywcy"
w Szkole Podstawowej nr 37 w Zabrzu
12 marca 2021 r.

Uroczystość nadania prof. dr. hab. n. med. Marianowi Zembali miana Ambasadora Szkoły - 2017

14 czerwca 2017 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość nadania

prof. dr. hab. n. med. Marianowi Zembali miana Ambasadora Szkoły.

Dziękujemy Panu Profesorowi za wskazywanie swoją postawą drogi, którą powinni iść młodzi ludzie, za troskę o przygotowanie młodzieży do aktywnego i pełnego empatii życia oraz za wspieranie naszej szkoły na forum miasta i regionu.

Uczniowie i Grono Pedagogiczne

Gimnazjum nr 2 i II Liceum Ogólnokształcącego
doceniają wpływ postaci

Prof. Mariana Zembali na misję szkoły.

Walentynkowe odwiedziny najmłodszych pacjentów SCCS!

Kolejny raz nasi wolontariusze odwiedzili najmłodszych pacjentów Śląskiego Centrum Chorób Serca - tym razem odwiedziny walentynkowe.

Walentynki pełne miłości i uśmiechu, z sercem dla małych serduszek.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2017 - podsumowanie!

Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (Safer Internet Day), który odbywa się w ramach programu "Safer Internet".

Ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematu bezpieczeństwa online.

W Polsce DBI obchodzony jest od 2005 r. Jego organizatorami są Fundacja Dzieci Niczyje (FDN) oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK), tworzące Polskie Centrum Programu "Safer Internet" - odpowiedzialne za realizację programu "Safer Internet" w Polsce.

Co roku organizatorzy DBI zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i prywatne osoby do organizowania przez cały luty lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.

Każdego roku podejmujemy w szkole następujące działania:

  • przeprowadzamy lekcje wychowawcze na temat bezpieczeństwa w Internecie

  • przeprowadzamy prelekcje dla rodziców

  • przeprowadzamy konkurs wśród młodzieży,

  • przeprowadzamy szeroką akcję informacyjnej na terenie szkoły

  • organizujemy spotaknia z przedstawicielami prawa

W tym roku szkolnym Dzień Bezpiecznego Internetu przypadł 7 lutego 2017 roku.

Z tej okazji przeprowadziliśmy szereg inicjatyw, które zostały zgłoszone u międzynarodowego organizatora Safer Internet Day 2017 i znalazły się na mapie inicjatyw światowych!

Były to między innymi:

sesja posterowa, ciekawe lekcje wychowawcze, prelekcje dla rodziców, spotkanie z przedstawicielami Policji oraz konkurs dla uczniów szkoły!

Szkolną Internautką najlepiej znającą zasady bezpieczeństwa obowiązujące w sieci okazała się Kamila K. z klasy In!

Gratulujemy!!!

Naszym wydarzeniem zainteresowała się również Telewizja Zabrze


"Zabrzańska szkoła jedną z najbardziej innowacyjnych placówek oświatowych w Europie!"

"Zabrzańska szkoła jedną z najbardziej innowacyjnych placówek oświatowych w Europie! To Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5. Popularna "Dwójka" przygotowując szereg działań z zakresu przedmiotów ścisłych, znalazła się w gronie zwycięzców europejskiego konkursu STEM4YOU Competition 2016!

To dla szkoły ogromne wyróżnienie, a dla uczniów szansa na dostanie się na wymarzone kierunki studiów."

V Miejski Konkurs Wiedzy o Zabrzu - podsumowanie

V edycja Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zabrzu odbyła się 7 grudnia 2016r. w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5.

Patronat honorowy nad konkursem objęli:

Polski Komitet ds. UNESCO, Prezydent miasta Zabrze pani Małgorzata Mańka-Szulik i Sekcja Bibliotekarska Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Zabrzu.

Uczestnicy mieli okazję nie tylko sprawdzić, ale również pogłębić swoją wiedzę. Imprezę uświetnił wykład na temat „Zabrze – miasto z przeszłości światłem malowane”, historyka, pana Dariusza Walerjańskiego, przewodniczącego Jury konkursu.

Konkursowi towarzyszyła także wystawa akwareli "Kanał sztolniowy oraz parki wypoczynkowe w Zabrzu" pana Józefa Jonika, który brał udział w imprezie i opowiedział zebranym o swoich pracach.

W finale konkursu wzięli udział przedstawiciele 8 gimnazjów i 6 szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnicy rozwiązywali 20 minutowe testy związane z historią i kulturą naszego miasta. Pytania ułożone były na podstawie bibliografii zawartej w regulaminie. Wyłonieni po części pisemnej uczestnicy ze szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowali prezentacje multimedialne dotyczące najciekawszych miejsc w Zabrzu, a gimnazjaliści brali udział w loterii pytań.

Zwycięzcami V edycji konkursu na poziomie szkół ponadgimnazjalnych zostali:

I miejsce Jowita Pieniążkowska VII LO; II miejsce Julia Musialik III LO; III miejsce Agata Lembryk ZSE-U

Zwycięzcy gimnazjaliści to:

I miejsce Kinga Borowska Gimnazjum nr 1;

II miejsce Magdalena Majsak Gimazjum nr 21;

III miejsce Aleksandra Dzwonnik Gimnazjum nr 2.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody, m. in. podwójne wejściówki do parku 12C sponsorowane przez ZKWK Kopalnia Guido, do Teatru Nowego, na Kąpielisko Aquarius, do Multikina, okulary multimedialne, albumy, kalendarze z akwarelami p. Jonika.

Konkurs został wpisany na listę kuratoryjną dzięki czemu laureaci z gimnazjów otrzymają także dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.

https://zabrze.com.pl/fotoreportaz,v-miejski-konkurs-wiedzy-o-zabrzu,891000,891045.htmlhttp://nowinyzabrzanskie.pl/aktualnosci/v-miejski-konkurs-wiedzy-zabrzu-rozstrzygniety/

KONKURS W BIULETYNIE UNESCO

W październikowym i grudniowym numerze "Suflera - Zabrzański Informator Kulturalny"ukazała się informacja o V Miejskim Konkursie Wiedzy o Zabrzu organizowanym przez ZSO nr 5

Opracowała: Teresa Kasza

Podsumowanie zabrzańskiego spotkania "Teaching Matters" ERASMUS+

W dniach od 4 do 9 października 2016 w naszej szkole gościliśmy uczestników międzynarodowego spotkania projektowego w ramach programu Erasmus+. Przyjechało do nas 27 uczniów ze szkół w Estonii, Holandii i Włoch wraz z sześcioma nauczycielami.

Spotkanie rozpoczęło się w środę od przywitania gości przez panią dyrektor Annę Ligocką-Żyłę oraz prezentacji poszczególnych szkół.

Grupy miały okazję się bliżej poznać i zintegrować, a informacje o sobie przekazać w formie graficznej. Następnie uczestnicy projektu zostali zaproszeni do naszego ratusza, gdzie mieli możliwość spotkania z Prezydentem miasta Zabrze, panią Małgorzatą Mańką-Szulik.

Niektórych onieśmielał błysk fleszy i widok kamery lokalnej telewizji, ale słodki poczęstunek w deszczowy poranek był bardzo miłym akcentem.

Gościom udało się także zobaczyć odrestaurowane wnętrza Łaźni Łańcuszkowej oraz z okien autobusu pooglądać nasze miasto.

Skecze w języku angielskim przygotowane przez uczniów pani Sporysiak oraz krótki koncert gitarowy Szymona umiliły popołudniowe zajęcia.

Czwartkowy poranek poświęciliśmy na grupowe opracowanie planu lekcji z języka angielskiego. Przygotowane wcześniej materiały zostały w grupach zmodyfikowane, a dzięki aplikacji do tworzenia ćwiczeń online lekcje zostały wzbogacone o zbiór stworzonych przez uczniów dodatkowych zadań. Popołudnie uczniowie spędzili w ka-ka-kasku, a dokładniej w kopalni Guido, zwiedzając kolejny element zabrzańskiego fragmentu Szlaku Zabytków Technniki.

Kolejna część prac projektowych dotyczących matematyki (twierdzenia Pitagorasa) mała miejsce w piątek. Zabawna włoska prezentacja uczniów korzystających z metody flipped classroom na pewno ułatwiła zapamiętanie twierdzenia i pokazała, że lekcja może być ciekawa i motywująca. Tego dnia również uczestnicy projektu skoncentrowali się na sposobie omawiania poezji współczesnej, w tym wierszy Wisławy Szymborskiej. Po obiedzie udało się nam zaprosić gości na murawę zabrzańskiej Areny, otoczonej food truckami. Po sesji selfie na tle biało-niebiesko-czerwonych krzesełek udaliśmy się do Muzeum Chleba w Radzionkowie, pełnego niezwykłych przedmiotów (nie)codziennego użytku. Kubek dla panów z osłonką na wąsy czy imadło do rękawiczek lub żelazko do podkręcania bakobrodów z pewnością do tych ciekawych eksponatów można zaliczyć. Wizytę zakończyło chrupanie własnoręcznie wypieczonych produktów.

Sobotę przeznaczyliśmy na zwiedzanie Wrocławia. Zachwyciło nas Hydropolis, gdzie można podziwiać na przykład ryby z Rowu Mariańskiego, zegar wodny i instalację do tworzenia odgłosów burzy. Na szczęście po rozhuśtaniu ogromnych walców można tam było wypocząć w strefie relaksu. Zakorkowane ulice Wrocławia i niskie wiadukty nie powstrzymały naszego autobusu i trafiliśmy także do Kolejkowa z miniaturami pociągów oraz makietami wielu charakterystycznych miejsc w Polsce. Następnie dla przeciwwagi z tego zminiaturyzowanego świata udaliśmy się na 49 piętro najwyższego budynku w Polsce. Dwieście metrów ponad ziemią wszyscy chcieli uwiecznić na zdjęciach – bardzo, bardzo wielu zdjęciach - panoramę miasta. Późniejsza wizyta na rynku i spacer po jego okolicach także zachwyciły naszych gości. Śliczne kamieniczki, szpilkostrada i wszechobecne krasnale na długo pozostaną im w pamięci.

Jeszcze tylko krótka drzemka w drodze powrotnej w autobusie … i dla Estończyków i Holendrów wkrótce nastała pora powrotu do domu. Odjeżdżali od nas przed świtem, żegnani lasem machających rąk i gęstą mgłą w Pyrzowicach. Grupa włoska, wyruszająca do domu przed południem, żegnana była przy blasku słońca. Długie uściski i niejedna łezka w oczach gości i gospodarzy świadczyły o tym, że prócz zdobywania wiedzy o systemach edukacyjnych czy ćwiczenia umiejętności językowych, nawiązywanie ciepłych kontaktów i prawdziwych przyjaźni to ogromny plus z udziału z projekcie Erasmus plus.

Może właśnie stąd bierze się plus w nazwie? ;-)

Egzamin Maturalny w ZSO nr 5 w Zabrzu w Telewizji Zabrze


Wizyta chóru z Japonii

Dnia 9 września 2016r. nasza szkoła miała przyjemność gościć chór z Japonii. Chór składał się z niezwykle charyzmatycznych emerytowanych nauczycieli, którzy pokazali jak można pięknie śpiewać bawiąc się przy tym wspaniale.

Usłyszeliśmy Japońskie tradycyjne pieśni ludowe oraz wesołe piosenki śpiewane przy akompaniamencie fortepianu.

Zarówno chór jak i nasi uczniowie spędzili razem urocze chwile podczas występu, który zakończył się wspólnym śpiewaniem "Szła dzieweczka".

Następnie goście przedstawili swoje miasto Wakayama podczas kolorowej prezentacji, zaś nasi uczniowie działania i sukcesy naszej szkoły.

Pożegnaniom, zdjęciom i wspólnym selfie nie było końca.

Zobaczcie sami ......

http://nowinyzabrzanskie.pl/aktualnosci/chor-japonski-dwojce/http://zabrze.com.pl/i,chor-japonski-w-dwojce,378054,887267.html

Opracowała: Maria Głowacka

Miejski Konkurs Wiedzy o Zbrodni Katyńskiej

W dniu 31 marca 2016r. w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu odbył się Miejski Konkurs Wiedzy o Zbrodni Katyńskiej.

Wzięło w nim udział ponad 30 uczniów z zabrzańskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Nagrodą główną w konkursie jest wyjazd do Muzeum Katyńskiego w Warszawie oraz nagrody rzeczowe.
Wyniki zostaną ogłoszone podczas głównej części uroczystości z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej -13 kwietnia w Multikinie.
Równocześnie odbyła się konferencja dla nauczycieli historii oraz przedstawicieli służb mundurowych pt. "Zbrodnia utajona", podczas której uczestnicy mogli pogłębić swoją wiedzę z zakresu zbrodni katyńskiej.
Na konferencję przybyli m.in. przedstawiciele aresztu śledczego w Zabrzu, Straży Miejskiej oraz klasa policyjna.
Prelegentami byli Pan Zbigniew Gołas z Instytutu Pamięci Narodowej Oddz. w Katowicach oraz Pan Adam Szwedka - nauczyciel ZSO nr 5 w Zabrzu.
W trakcie spotkania przekazano szczegóły tegorocznych obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przybycie!

Dobre praktyki Dwójki obiegły już całą Polskę!

A wszystko zaczęło się od artykułu opublikowanego w Dzienniku Zachodnim pt:"Areszt dla komórkowych telefonów na czas lekcji"

Przypomnijmy - chodzi o wprowadzaną w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu zasadę mającą na celu ograniczenie nagminnego korzystania z telefonów komórkowych podczas zajęć szkolnych w celach prywatnych.

Zasada jest prosta - przed rozpoczęciem lekcji uczniowie odkładają wyciszone telefony do tekturowego pudełka, które stoi na biurku nauczyciela.

Dobre praktyki Dwójki tak się spodobały, że zainteresowały się nimi czołowe media na Śląsku i w Polsce:

Dziennik Zachodni - 07.08.2016r

http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/zabrze/a/areszt-dla-komorkowych-telefonow-na-czas-lekcji,9471354/,9471354/

TVP 1 - Teleexpress - 08.03.2016r.

http://teleexpress.tvp.pl/24050476/08032016-1700

TVP 3 - 08.03.2016r.

http://katowice.tvp.pl/24343461/w-zabrzanskiej-piatce-lekcje-bez-komorek

TVP 1 - Wiadomości - 09.03.2016r.

http://wiadomosci.tvp.pl/24067859/09032016-1500

TVZ - Wydarzenia - 09.03.2016r.

http://www.tvzabrze.eu/aktualnosci/aktualnosci/wydarzenia-,1,1,16863,1,1,16863

"Areszt dla komórkowych telefonów na czas lekcji" - tak Dziennik Zachodni zatytułował swój artykuł 07.03.2016r. poświęcony zasadom wprowadzanym w Dwójce mającym na celu ograniczenie nagminnego korzystania z telefonów komórkowych podczas zajęć szkolnych w celach prywatnych.

Zasada jest prosta - przed rozpoczęciem lekcji uczniowie odkładają wyciszone telefony do tekturowego pudełka, które stoi na biurku nauczyciela

Uspokajamy - "areszt" dotyczy tylko lekcji i obowiązuje tylko wtedy, kiedy nie jest zaplanowane wykorzystanie urządzeń w celach dydaktycznych.

Zapraszamy do lektury:

http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/zabrze/a/areszt-dla-komorkowych-telefonow-na-czas-lekcji,9471354/

II Liceum Ogólnokształcące w rankingu Perspektyw!

Dwójka wśród setki najlepszych liceów ogólnokształcących na Śląsku według rankingu Perspektyw!

Jutro Dzień Transplantologa!


W cudowną pięćdziesiątą rocznicę udanego przeszczepu w Polsce, młodzież klasy patronackiej Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca uczestniczyła w wykładach oraz z wielkim zaangażowaniem i fascynacją odwiedziła oddziały szpitala, zapoznając się z pracą i sprzętem transplantacyjnym.

Materiał TV Zabrze o klasach sportowych piłki nożnej dziewcząt w Dwójce!

Sierpinski Carpet Project - uczniowie gimnazjum w murach Politechniki Śląskiej

Dzisiaj, 14 stycznia 2016 r. odbył się w murach Politechniki Śląskiej w Gliwicach wykład podsumowujący polską edycję Sierpiński Carpet Project.

Uczniowie klas politechnicznych uczestniczyli w tym wydarzeniu.

Jednocześnie przekazaliśmy nasz Dywan 333, który już w kwietniu stanie się elementem polskiego fraktalu - 6 iteracji Dywanu Sierpińskiego, a w maju w Hiszpanii zostanie z jego udziałem zbudowana 7 iteracja.

Projekt UNESCO "Mieszkamy na Śląsku.
Co nas wyróżnia?"

III Elektropiknik za nami!


Pogoda była zmienna, cudowne słońce i deszcz odczarowywany śpiewem. Nastroje wspaniałe. Cel osiągnięty - udało nam się zebrać bardzo dużą ilość elektośmieci: 10 monitorów, 15 komputerów, 9 telewizorów, pralkę, drukarki, klawiatury, tonery i inny drobny sprzęt AGD, baterie oraz makulaturę. Udało nam się zarejestrować dawców szpiku w bazie DKSM, jak zawsze propagowaliśmy "TAK dla Transplantacji", promowaliśmy szkołę i Fundację SCChS, robiliśmy cudne ekologiczne serca, biżuterię, zakładki, eko-ludki. Zabawialiśmy najmłodszych i tych starszych - bańkami i kolorowymi chustami.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich którzy nas dzisiaj wspierali: nauczycieli II Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu, Gimnazjum nr 2 w Zabrzu, wolontariuszom Fundacja Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz TAK dla Transplantacji, obsłudze dzwiękowej, wolontariuszom z DKMS, animatorkom, szkolnej grupie pierwszej pomocy, licznie przybyłym uczniom oraz gościom/przyjacielom szkoły.

Do zobaczenia za rok!

http://nz24.pl/aktualnosci/zbiorka-elektrosmieci-ii-lo/

Z myślami przy tych, którzy odeszli... - Nasze Zabrze Samorządowe

W Naszym Zabrzu Samorządowym ukazał się obszerny artykuł dotyczący uroczystości, która odbyła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu

13 kwietnia 2015 roku.

Poświęcona ona była Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Zapraszamy do lektury:

Z myślami przy tych, którzy odeszli.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - 13 kwietnia 2015 r.

W dn. 13 IV 2015 z okazji 75 rocznicy Zbrodni Katyńskiej, obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Dzień Otwarty 2015

Uroczyste podpisanie Umowy Patronackiej z FŚCCS w Zabrzu - 2015

Informacje prasowe nt. podpisania umowy patronackiej z Fundacją Śląskiego Centrum Chorób Serca

- Gość Niedzielny

- Nowiny Zabrzańskie

- TVZ

- UM Zabrze

Finał VI Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich

Relacje medialne z finału:

- Dziennik Zachodni

- Radio eM

- Radio Katowice

Za nami finał VI Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich, którego nasze liceum jest współorganizatorem.

Finał miał miejsce 13 marca 2015 r. w gościnnych murach Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

Po emocjonujących rozgrywkach wyniki wyglądają następująco:

Rozgrywki szkół ponadgimnazjalnych:

I miejsce - I LO im. Leona Kruczkowskiego w Tychach

II miejsce - IV LO im. Gustawa Morcinka w Tychach

III miejsce - I LO im. Jana Smolenia w Bytomiu

IV miejsce - III LO w Zabrzu

Rozgrywki szkół gimnazjalnych

I miejsce - Gimnazjum nr 12 im Gustwa Morcinka w Rudzie Śląskiej, gr. I

II miejsce - Gimnazjum nr 12 im Gustwa Morcinka w Rudzie Śląskiej, gr. II

Z sercem dla najmłodszych. Uczniowie II LO odwiedzili SCCS.

Noc w Dwójce z kulturą i śmiechem - 2014