Z okazji Mikołajek klasy 1b oraz 2a wybrały się w niezwykłą podróż do Polskiej Szkoły Magii i Czarodziejstwa na Zamku w Mosznej.
Za pomocą Tiary Przydziału uczniowie odnaleźli swój dom oraz nowych przyjaciół! Każdy z nich otrzymał specjalną szatę członkowską w której wyruszył w dalszą część magicznej przygody min. zwiedzanie zamkowych komnat oraz zapierająca dech w piersiach lekcja magii i eliksirów.
Było cudownie!
W Mikołajki dzieci z klas 1-3 wzięły udział w Akcji Czerwona Czapeczka, zakładając Mikołajkowe nakrycia głowy, rogi reniferów i inne gadżety związane z tym dniem. Sporo uczniów założyło ubrania w kolorze czerwonym, co jeszcze bardziej podkręcało świąteczną atmosferę.
W Mikołajki grupa pierwsza w świetlicy miała okazję poukładać puzzle związane z tematyką dnia oraz pokolorowań obrazki z dzisiejszym imiennikiem. Po czasie przeznaczonym na wytężanie umysłu i rąk dzieci wzięły udział w Mikołajkowej sesji fotograficznej, wykorzystując do tego różne akcesoria.
Naszych pierwszoklasistów odwiedzili dziś niezwykli goście – przedstawiciele Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Pani Urszula Potyka i Pan Adam Frużyński przybyli
w wyjątkowych strojach, a to wszystko z okazji Barbórki. Najmłodsi uczniowie mieli okazję przyjrzeć się galowemu mundurowi górniczemu i poznać jego elementy.
Z zaciekawieniem wysłuchali legendy o Skarbniku i odważnym Jorgusiu w formie teatrzyku kamishibai. Dowiedzieli się także wielu ciekawostek i z bliska zobaczyli jak kiedyś ubierały się modne dziewczyny.
Nasi najmłodsi uczniowie aktywnie rozwijają swoje talenty. Uczniowie klasy 1a przygotowują się do koncertu świątecznego śpiewając piosenki. Przy okazji spróbowali też swoich sił grając na Bum Bum Rurkach, czyli kolorowych rurkach wydających dźwięki. Pierwszoklasiści wykonali kilka zabaw muzycznych oraz utworów,
m.in. wszystkim znane „Wlazł kotek na płotek” oraz „Baby Shark”.
Wystartował ogólnopolski projekt „Szkoła ucząca z Minecraft Education”.
Minecraft Education to edukacyjna wersja znanej i uwielbianej na całym świecie gry wideo. Teraz, w wyniku współpracy Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Microsoftu w ramach programu Laboratoria Przyszłości, dostępna jest dla nauczycieli i uczniów szkół
w Polsce. Dzięki opracowanym przez Microsoft Polska autorskim mapom do Minecraft Education, uwzględniającym dostosowaną do potrzeb polskich nauczycieli obudowę metodyczną, polscy uczniowie mają szansę na naukę w uwielbianym przez nich sześciennym świecie.
Warto wykorzystać Minecraft Education w procesie edukacyjnym, aby rozwijać kreatywność, współpracę i umiejętność krytycznego myślenia wśród uczniów.
Dlatego już od września uczniowie klas 5, 6 i 7 korzystają z platformy do kreatywnej
i pełnej emocji nauki poprzez zabawę, zgodnie z ideą STEM. Gra przygotowuje uczniów do życia w świecie pełnym nowych technologii poprzez kształtowanie kompetencji przyszłości. Wspólne wykonywanie zadań w światach zbudowanych
z charakterystycznych klocków, jest nie tylko rozrywką, ale i rozwijaniem wielu umiejętności. Wspiera także rozwój kompetencji społeczno-emocjonalnych, uważanych za kluczowe na wielu stanowiskach pracy i obejmujących pracę zespołową, komunikację, zarządzanie czasem i ważną w procesie uczenia się motywację wewnętrzną.
Szlachetne zdrowie, każdy to powie... Wszyscy wiemy, jak ważne jest zdrowie dlatego klasa 3,
w twórczy i kreatywny sposób przypomina wszystkim, że warto o nie dbać!
W tym tygodniu uczniowie w grupach tworzyli plakaty z lekami na wszystko - przyjaźń, dobry humor, szczęście, umiejętność dzielenia się .
Prace wykorzystaliśmy do klasowego konkursu, w którym uczniowie sami wybierali najbardziej kreatywne lekarstwo na smutek, co jeszcze bardziej zmotywowało dzieci do pracy i nauki.
Tradycyjnie, na okoliczność Święta Niepodległości, nasi licealiści odwiedzili uczniów klasy 1a, 1b oraz pierwszaków z zaprzyjaźnionej Międzynarodowej Szkoły Podstawowej w Zabrzu, by przeprowadzić warsztaty pt. „Patriota i Patriotka w XXI wieku”. Rozwiązując ciekawą kartę pracy i ćwiczenia interaktywne oraz oglądając krótkie filmy animowane, dzieci miały okazję dowiedzieć się: jaka jest historia polskich symboli narodowych, co oznacza słowo NIEPODLEGŁOŚĆ oraz jak współcześnie- w czasach pokoju, gdy nie musimy już walczyć za ojczyznę- być PATRIOTĄ.
Doświadczenie współpracy starszych uczniów z młodszymi okazało się bezcenne. Młodsi zobaczyli, że ich starsi koledzy, których mijają czasem na korytarzu, mogą ich nauczyć wielu ciekawych rzeczy i pomóc, gdy napotkają trudności.
Wśród starszych uczniów, jedni -uświadomili sobie jak trudna jest praca z maluchami, inni- czerpiąc wielką radość ze spotkania- odkryli być może swoje powołanie.
Za wspaniałą pracę i wielkie zaangażowanie wszystkich czekała słodka nagroda.
Uczniowie klas 5a, 5b oraz 7a uczestniczyli w warsztatach będących częścią ogólnopolskiej kampanii BohaterON- włącz historię! Jest to akcja mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.
W tym roku- w 79. rocznicę wybuchu Powstania, uczniowie młodszych klas, podczas zajęć, wysłuchali opowiadania Magdaleny Górskiej „Iskra nadziei”, którego bohaterką jest 11-letnia Janka mieszkająca- w czasach II wojny światowej- w Warszawie przy ulicy Złotej. Dzięki prowadzonemu przez dziewczynkę pamiętnikowi, mogliśmy poznać wydarzenia sprzed prawie 80 lat. Jak wyglądał 1 sierpnia 1944 r. oczami rówieśników?
Co się działo w Warszawie? Czy Iskra, niebieski szmaciany konik uszyty prze babcię Zosię, dodawał otuchy w czasach niepokoju? Uczniowie dowiedzieli się, jakim koszmarem jest wojna z perspektywy dziecka, które traci przez nią dzieciństwo i poczucie bezpieczeństwa oraz jak ważne są w życiu człowieka przyjaźń, marzenia i nadzieja.
Starsi uczniowie mieli okazję zapoznać się z opowiadaniem Renaty Piątkowskiej „Uparte serce tego miasta- warszawiacy i ich miasto oczami reporterów" oraz dowiedzieć się między innymi: z czego budowano barykady, jak wielką odwagą wykazywały się sanitariuszki i łączniczki, kim byli gołębiarze, kogo nazywano roznosicielami radości, jakie zadania miały szczury kanałowe i co wydarzyło się na Woli w pierwszych dniach Powstania. Pracując w zespołach reporterskich poszukiwali informacji, analizując teksty kultury- literackie i fotograficzne, by na koniec w Kolegium Redaktorskim stworzyć gazetę.
Praca w grupach pokazała, że łącząc siły możemy sprawić, że historia stanie się żywa, zrozumiała i inspirująca.
Trwający tydzień minął niezwykle szybko, a uczniowie klas 1-3 wykorzystali go w patriotyczny sposób. Wykonaliśmy wiele kart pracy, prac plastycznych, braliśmy udział w warsztatach, ogólnopolskiej akcji ,,Szkoła do hymnu", konkursach klasowych i zabawach.
11 listopada uczestniczyliśmy w obchodach Święta Niepodległości.
Po Mszy św. w intencji Ojczyzny złożyliśmy kwiaty
w hołdzie tym, którzy poświęcili swoje życie niepodległej Polsce.
Wtorek był bardzo twórczym dniem dla klasy 2a!
Dzieci uczestniczyły w warsztatach pt. “Czyste Łapki” prowadzonych przez Panią Magdę z #Pozytywne-Pomysły. Uczniowie dowiedzieli się w jakich miejscach jest najwięcej bakterii oraz w jaki sposób prawidłowo myć ręce.
Dodatkowo, samodzielnie przeprowadzili eksperyment z mydłem antybakteryjnym. Na koniec wykonali śliczne, pachnące mydełka glicerynowe.
To był pełen wrażeń dzień :)
W ostatnich dniach października dzieci z pierwszych klas brały udział w pasowaniu na ucznia.
Teraz przyszedł czas na pasowanie na Świetlika, czyli ucznia uczęszczającego do świetlicy.
Dzieci złożyły ślubowanie oraz podpisały się na akcie ślubowania odciskiem własnego palca. Każdy otrzymał również odznakę Świetlika oraz wykonano pamiątkowe zdjęcia.
31 października w Naszej szkole odbył się Bal Dyni.
Oprócz świetnej zabawy, był również strrrrasznie słodki poczęstunek oraz gry ruchowe. Fotobudka dyniowa zrobiła furorę. Odbył się też konkurs na najbardziej kreatywne przebranie.
Podczas balu gościliśmy Przedszkole nr 46 - dzieci pięknie zintegrowały się z Naszymi uczniami, parkiet był pełny!
Dziękujemy za wspaniałe przebrania, przepyszne przekąski
i dobrą zabawę!
Dzisiejszego dnia klasa 3a odwiedziła szkolną bibliotekę. Podczas wizyty uczniowie nie tylko poznali ciekawe pozycje książkowe,
ale też czytali głośno, poznali zasady obowiązujące w bibliotece,
rozwiązali interesujące karty pracy.
Jedno jest pewne - po dzisiejszych aktywnościach częste wizyty w bibliotece gwarantowane :)
Jesień za oknem, jesień na szkolnych parapetach!
Dzisiaj uczniowie klasy 3 tworzyli cudowne kolorowe grzyby, w których wykorzystaliśmy pietruszkę oraz ziemniak - rośliny okopowe, które są tematem tego tygodnia.
Prawda, że dobra robota?
Czy nauka ortografii może być ciekawa? Oczywiście! Nasi najmłodsi uczniowie wykorzystują innowacyjną metodę nauki Ortofrajda, która sprawia, że uczenie się pisowni wcale nie oznacza nudnych i męczących zajęć! ;)
Wystarczy zapamiętać odpowiednie kolory Ortochochlików i napisać dyktando na 6! :)
Ciekawe prawda?
Klasa 3a w zeszłym tygodniu otrzymała zadanie praktyczne - uczniowie mieli za zadanie razem z rodzicami wykonać zakwas żurkowy.
Dzisiaj prezentowali stworzone przez siebie produkty , jednocześnie wymieniając doświadczenia związane z tym ćwiczeniem .
Wczoraj mieliśmy okazję uczestniczyć we wspaniałej uroczystości,
która odbyła się w Domu Muzyki i Tańca.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Prezydent Miasta Zabrze wręczyła pracownikom nagrody i listy gratulacyjne.
Cieszymy się, że nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego
im. Wojciecha Kilara i Szkoły Podstawowej Nr 37 w ZSO Nr 5 otrzymali:
2 Nagrody Prezydenta Miasta Zabrze
3 Medale Komisji Edukacji Narodowej
3 Złote Medale za Długoletnią Służbę
2 Srebrne Medale za Długoletnią Służbę
Jesteśmy dumni z naszej kadry! Gratulujemy!
Dzień Edukacji Narodowej to w naszej szkole wielkie wydarzenie.
Społeczność szkolna uczestniczyła w uroczystym spotkaniu.
Zabawny program artystyczny, energetyczne występy młodych muzyków i życzenia złożone przez przedstawicieli Samorządu Szkolnego wprowadziły nas w radosną atmosferę.
Życzymy wszystkim nauczycielom, uczniom i pracownikom szkoły wszystkiego najlepszego!
Uczniowie i uczennice klas 2a i 1b wzięli udział w zajęciach w ramach akcji promującej czytanie i zdrowy styl życia #Czytamyzsercem. Wspólne, wraz z nauczycielem-bibliotekarzem i wychowawcą, czytanie fragmentu "Pracowni Aurory" Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel zainspirowało uczennice i uczniów klasy 2a do rozmowy
o uczuciach, o zaletach głośnego czytania, co to znaczy mieć złamane serce, potrzebie akceptacji i wspierania innych w trudnych chwilach.
W klasie 1b na lekcji z wychowawczynią uczniowie rozmawiali o potrzebie dbania
o zdrowie. Na obu spotkaniach połączono naukę z zabawą, powstały wspaniałe kolorowe serca.
Klasa 3 w ciekawy i aktywny sposób przedstawiła losy bohaterów lektury ,,Dzieci z Bullerbyn".
Kto powiedział, że omawianie lektury musi być nudne i żmudne?
Dnia 26 września 2023 ponownie w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Dzień ten już po raz dwudziesty drugi jest obchodzony w wielu krajach europejskich, a jego głównym celem jest propagowanie i pokazywanie korzyści płynących z nauki języków obcych.
W ramach obchodów tego dnia klasa dwujęzyczna I d LO wzięła już 25 września udział
w warsztatach kulturowo - językowych organizowanych przez organizację NaukaBezGranic dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych zatytułowanych AUSTRALIAN SLANG prowadzonych przez panią Narrelle Harris australijską nauczycielkę i pisarkę. Projekt miał charakter międzykulturowy i miał na celu wsparcie nauczycieli w nauczaniu języka angielskiego poprzez przybliżenie kultury krajów anglojęzycznych. Uczniowie otrzymali pisemny certyfikat za udział w tym projekcie. Uczniowie klas 4-8 ćwiczyli rozróżnianie flag krajów europejskich a uczniowie klasy 4 LO analizowali prezentację przygotowaną przez jedną z uczennic tej klasy o różnych typach inteligencji, która miała skłonić uczniów do zastanowienia się nad swoimi mocnymi stronami i wyborem dalszej ścieżki swojej edukacji.
Skarbnikowe Gody mimo deszczowej aury, zgromadziły tłumy zaczarowanych istot z magicznego ogrodu. Wśród nich byli nasi wspaniali uczniowie wraz z rodzinami oraz nauczycielami. Wszystkim dopisywały radosne nastroje, nawet ulewa nie była nam straszna.
Z dumą przemaszerowaliśmy ulicami Zabrza, prezentując pomysłowe przebrania.
Dziękujemy wszystkim obecnym♥️
Jesteście wspaniali!
Wczorajszy dzień owocował w wiele atrakcji, o czym przekonali się uczniowie klas 2a oraz 3a, którzy w ramach świetowania Dnia Chłopaka wybrali się
do Kopalni Królowa Luiza w Zabrzu.
Nasi uczniowie brali udział w bardzo ciekawych warsztatach Bajtel Szychta, podczas których zamienili się w górników pracujących ,,na dole".
Były prawdziwe górnicze stroje robocze, praca z kilofem, piłowanie drzewa , przejażdżka wagonikami, montowanie rur, praca z maszyną, pierwsza pomoc a nawet... ewakuacja rurą wentylacyjną!
Wróciliśmy zmęczeni i pełni podziwu dla Górników oraz Ratowników, którzy codziennie ciężko pracują w celu wydobycia tzw. Czarnego złota.
To był ekscytujący czas ! Zabrze skrywa pełno tajemnic, które stopniowo odkrywamy :))
Nasza szkoła bierze udział w III edycji akcji edukacyjno-czytelniczej Fundacji Serce Dziecka Czytamy z sercem. Główne cele akcji to promocja wśród dzieci i młodzieży literatury oraz czytelnictwa, a także: poszerzanie ich wiedzy na temat serca - budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik, rozwijanie w uczestnikach wydarzenia wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.