2021/2022

DRUGIE PÓŁROCZE

Podsumowanie projektu badawczego  
"Co wisi w powietrzu? Badamy zanieczyszczenia pyłowe."

22 czerwca 2022 r. odbyło się spotkanie podsumowujące pięciu Klubów Młodego Odkrywcy z Mazowsza i Śląska wraz z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Klubowicze podsumowali projekty badawcze "Co wisi w powietrzu?
Badamy zanieczyszczenia pyłowe." 

KMO Szkoły Podstawowej nr 37 szukał odpowiedzi na pytanie "W jakim stopniu aktywność ruchowa dzieci i młodzieży wpływa na zanieczyszczenie powietrza na szkolnych korytarzach?"  Młodzi badacze z klasy 7a najpierw zbudowali zestawy pomiarowe oparte na mikrokontrolerze micro:Bit, a następnie przeprowadzali badania stężenia pyłów zawieszonych PM 2.5 i PM 10 w szkole podczas przerw i lekcji.

Projekt „Co wisi w powietrzu? Badamy zanieczyszczenia pyłowe.” został zorganizowany przez Centrum Nauki Kopernik i Uniwersytet Śląski przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Fundacji Banku Ochrony Środowiska.

Moduł do badań zanieczyszczeń pyłowych opracowany został przez Centrum Nauki Kopernik, z inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, we współpracy merytorycznej z Polskim Alarmem Smogowym.

Klub Młodego Odkrywcy Szkoły Podstawowej nr 37 w Zabrzu

Planetarium

W środę odwiedziło naszą szkołę mobilne planetarium. Pozdrawiamy z kosmosu!

Kolejne sukcesy naszych uczniów

W dniu 8 czerwca odbył się Międzyszkolny Recytatorski Konkurs Profilaktyczny w Zespole Szkół Sportowych w Zabrzu, na którym Szymon z klasy V a zajął I, a Amelia z klasy III b - II miejsce.
Uczniowie recytowali samodzielnie napisane przez siebie wiersze pod hasłem "Sport to zdrowie". Serdecznie gratulujemy i życzymy następnych sukcesów w przyszłym roku szkolnym.

Wyniki Kangura 2022

Z wielką radością informujemy, że w tegorocznym konkursie matematycznym KANGUR wyróżnieni zostali:

Krzysztof Gazdowicz klasa 3b SP

Kajetan Grudzień klasa 5a SP

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Wyjście do Ogrodu Botanicznego w Zabrzu

Niedawno uczniowie klasy 1a i 2a wybrali się do Ogrodu Botanicznego w Zabrzu. Brali udział w warsztatach, rozwijali swoje zainteresowania związane z przyroda, podziwiali piękne rośliny w ogrodzie. Dowiedzieli się wielu ciekawostek oraz wzięli udział w konkursie między drużynami w rozpoznawaniu roślin. Nie obyło się bez zabawy na placu zabaw i pysznych lodów. Wyjście było bardzo udane☺️

Warsztaty POLIN "Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki" 

W tym miesiącu gościliśmy w szkole panią edukator Ewę Borowską z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, która prowadziła dla uczniów klasy 5a warsztaty
w ramach projektu „Muzeum w pudełku”. 

W czasie trzyipółgodzinnych zajęć uczniowie i uczennice wzięli udział w fabularyzowanej grze narracyjnej "Miasteczko Malki" i mieli okazję wcielić się w postać Antka – współczesnego 12 latka, który niespodziewanie przenosi się 100 lat w przeszłość.
Trafia do miasteczka, jakich było wiele w dawnej Polsce, gdzie obok siebie żyli Polacy
i Żydzi. Przewodniczką chłopca była 11-letnia Żydówka – Malka. Dzieci wspólnie zwiedzali miasteczko poznając żydowskie tradycje, święta, kuchnię i realia dnia codziennego. Uczniowie i uczennice w czasie warsztatów wykonywali szereg zadań: odszukiwali zdjęcia archiwalne, repliki obiektów muzealnych 3D i inne przedmioty związane z kulturą żydowską. W tych działaniach uczniów wspierała pani edukatorzy inicjując dyskusję o różnorodności i wielokulturowości dawnej Polski.

Dzięki tej mini kolekcji muzealnej „w pudełku”, którą otrzymaliśmy, możemy w sposób aktywny i atrakcyjny poznawać elementy kultury i historii polskich Żydów.

https://www.youtube.com/watch?v=vO2rDd-zA_8 

EduMelo

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Czas więc na zabawę. Dlatego 14 czerwca Świetliki odwiedziły Salę Zabaw EloMelo. Dzieci miały okazję wyszaleć się, pozjeżdżać na zjeżdżalniach czy pobawić się w basenie z kulkami. Zabawy i śmiechu było wiele, ale o to w tym właśnie chodzi! 

Sobotni Festyn Rodzinny 

W sobotę odbył się w naszej szkole Festyn Rodzinny.
Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele spędzili ze sobą wspaniałe chwile.
Wszystkim zabawom, konkursom i zmaganiom sportowym towarzyszyła wspaniała atmosfera. 

Wśród atrakcji znalazło się zwiedzanie szkolnej wieży zegarowej, z której roztacza się piękna panorama naszego miasta!

Dziękujemy członkom Rady Rodziców ZSO 5 za zaangażowanie i przygotowanie różnych stoisk! Życzliwość rodziców jest dla nas bardzo ważna.

Dziękujemy firmie GRYZMI i SZKOLE JĘZYKOWEJ ACE za sponsorowanie niektórych atrakcji. 

Dzień Przyjaźni

9 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Przyjaźni. 

Uczniowie podczas zajęć omawiali zagadnienia związane z tym szczególnym dniem, np. co to jest przyjaźń, jak być dobrym przyjacielem, jak należy rozmawiać i słuchać przyjaciela, czego lepiej mu nie mówić, jak go wspierać.
Opisywały swojego przyjaciela, co ich z nim łączy, a co poróżnia, czy można przyjaźnić się całe życie lub czy też można przyjaźnić się po kłótni.
Następnie dzieci wykonały laurki dla swoich przyjaciół i spędzili miło czas wręczając im laurki oraz bawiąc się w różne zabawy. Miały też okazję dowiedzieć się więcej o swoich kolegach/koleżankach z klasy. 

Wyjście do teatru 

Uczniowie klasy 1a, 1b, 2b, 3b udali się do Teatru Nowego w Zabrzu na spektakl
o przygodach skarpetek. Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem obserwowali aktorów na scenie. W trakcie przedstawienia dzieci wchodziły w interakcję z aktorami,
a na koniec zaśpiewali wspólnie piosenkę i zatańczyli. 

Dzień Dziecka 

Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klas pierwszych skorzystali z atrakcji przy Arenie Zabrze. Były tańce, zabawy ruchowe, pyszne lody, drożdżówki i soczki oraz  oglądanie pojazdów służb ratunkowych. Wszyscy się świetnie bawili i wrócili uśmiechnięci. 

Dzień Dziecka u Świetlików 

Dzień Dziecka za nami. Na świetlicy pierwszaki również obchodziły swoje święto. 

Z tej okazji były zabawy i mnóstwo radości. Każdy otrzymał drobny upominek oraz pieska skręconego przez wychowawcę z balonika. 

Wycieczka w góryKlasa 4a spędziła aktywne trzy dni podczas pobytu w Zakopanem.
Piękna pogoda, otaczająca przyroda, wędrówki górskimi szlakami i czas na wspólne zabawy pozytywnie nastroiły nas na nadchodzący ostatni miesiąc nauki. 


Wycieczka do Krakowa 

27 maja klasa Va pojechała na wycieczkę do Krakowa.
Dzień rozpoczęliśmy od spaceru z okolic Barbakanu i pozostałości murów obronnych starego miasta na rynek. Następnie zwiedzaliśmy Muzeum Czartoryskich i Wawel. Dzień zakończyliśmy mini grą terenową z wykorzystaniem aplikacji goosechase, w której nie przeszkodził nam padający deszcz. Kraków pożegnał nas deszczem, a my zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Zabrza. Już nie możemy się doczekać następnego wyjazdu. 

Wyniki Konkursu Ekologiczno - Graficznego
pt. "Ekologia na ekranie". 

Z okazji Światowego Dnia Ziemi odbył się Konkurs Ekologiczno-Graficzny pt. „Ekologia na ekranie” dla dzieci uczęszczających do klas I-III na terenie województwa śląskiego, organizowany przez Szkołę Podstawową nr 37 w Zabrzu.
W konkursie wzięli udział uczniowie z Chorzowa, Katowic, Rybnika, Rudy Śląskiej i Zabrza. Przygotowali wspaniałe dzieła ilustrujące konkursowe hasło „Piękno lasu”. Prace przygotowali wykorzystując głównie program graficzny Paint, pod opieką swoich nauczycieli. Wybór zwycięskich wytworów nie był prosty, pomogli w tym prawdziwi specjaliści – Dyrektor Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu – dr Agnieszka Zawisza-Raszka oraz Inspektor ds. edukacji przyrodniczej Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu – mgr Sylwia Kot.

Ogłaszamy zatem wyniki:

Miejsce 1: Weronika Ś. ze Szkoły Podstawowej nr 29 w Chorzowie

Miejsce 2: Marta Ch. ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Rudzie Śląskiej

Miejsce 3: Oliwer S. ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Rybniku


Wyróżnienia:

-Karolina B. ze Szkoły Podstawowej nr 29 w Chorzowie

-Amelia G. ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Zabrzu

-Agata D. ze Szkoły Podstawowej nr 56 w Katowicach


Wszystkim zwycięzcom, uczestnikom oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w konkursie w przyszłym roku – organizatorzy ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Zabrzu. 

Wycieczka do Krakowa 

W dniach 17-18.05.2022r. klasy 1a, 1b, 2a i 3b pojechały na 2 - dniową wycieczkę do Krakowa.

W pierwszy dzień zwiedzaliśmy Wawel i krakowski rynek oraz słuchaliśmy ciekawych legend opowiadanych przez panią przewodnik. Następnie kupiliśmy pamiątki i udaliśmy się do McDonald'sa na obiad. Późnym popołudniem dotarliśmy do kopalni soli w Bochni, którą zwiedziliśmy i w niej nocowaliśmy.

Następnego dnia wyruszyliśmy nad Wisłę, gdzie czekał nas przepiękny rejs statkiem. Kolejna atrakcją był pobyt w Ogrodzie Doświadczeń, gdzie braliśmy udział w warsztatach i przeróżnych eksperymentach. Zjedliśmy pyszne naleśniki, a na koniec bawiliśmy się na placu zabaw.

Po ogromnej dawce wrażeń i emocji, zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do Zabrza. 

Technologie z klasą. Jak porozumiewają się roboty? 

Uczniowie klasy 2a w roku szkolnym 2021/2022 realizowali projekt
pt. „Technologie z klasą. Jak porozumiewają się roboty?” przygotowany
przez Fundację Uniwersytet Dzieci.
Udział w projekcie przeniósł drugoklasistów w fascynującą podróż po świecie programowania. Dzieci poznały zagadnienia związane z działaniem nowych technologii, bezpieczeństwem w sieci oraz nauką programowania w języku ScratchJr i Scratch,
a po zrealizowanych zajęciach notowały wykonane aktywności w indeksie.
Dzięki projektowi uczniowie rozwinęli swoje umiejętności związane z programowaniem, a także kompetencje społeczne. 

Matematyka inaczej... 

Zajęcia w klasie 5a dotyczące obliczania pól powierzchni prostokątów odbyły się w plenerze.  

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

29 kwietnia 2022 r.  w szkole uroczyście obchodziliśmy 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 

Uczniowie klasy 4a SP oraz 1aLO przypomnieli nam, w jak trudnych okoliczność uchwalono ten dokument i jak wielkie znaczenie miał dla kolejnych pokoleń. 

Funzeum 

Uczniowie klas 2a i 3a odwiedzili Funzeum w Gliwicach
Podziwiali kilkadziesiąt multisensorycznych eksponatów i instalacji wchodzących
w skład wystaw „Kolor” i „Światło”.
Dzieci po bezpośrednim kontakcie z każdym kolorem z osobna, wkroczyły w krainę zwierciadeł i luster. Następnie odwiedziły Rysilandię, w której tworzyły własne stworzenia morskie, by na końcu bawić się m.in. na podniebnym placu zabaw oraz skakać w basenie z piłeczkami i podświetlanym dnem. 

Warsztaty w American Corner

26 kwietnia klasa 7a dwujęzyczna uczestniczyła w warsztatach w Centrum Kultury i Informacji Amerykańskiej
w Katowicach.
Tematem warsztatów było krajoznawstwo – 5 makroregionów USA i ich specyfika.
Bardzo ciekawe zajęcia zwieńczył interaktywny quiz wiedzy.

Akcja Żonkile 2022 

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły włączyli się w kwietniu w  akcje społeczno- edukacyjną Żonkile. W ramach projektu uczestniczyli w warsztatach dotyczących powstania w getcie warszawskim, których motywem przewodnim, w tym roku, była MIŁOŚĆ, na zakończenie własnoręcznie przygotowywali żółty, papierowy kwiat- symbol pamięci o powstaniu.

Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, pytał w książce "I była miłość w getcie": -"Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość"? Dlaczego nikogo to nie interesuje?". Podczas tej edycji akcji Żonkile zastanawialiśmy się nie tylko nad zadanym przez Edelmana pytaniem, ale również nad tym, czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim. Rozmawialiśmy o tym, jak wiele miała oblicz: od miłości rodzicielskiej, przez miłość do przyjaciół, idei aż po miłość romantyczną.

W obecnych czasach, gdy za naszą wschodnia granicą toczy się wojna, warto podkreślić  również znaczenie – niezwykle ponadczasowych i uniwersalnych – stanów emocjonalnych czy postaw mających z miłością wiele wspólnego: empatii, wrażliwości na krzywdę innych, poświęcenia na rzecz potrzebujących. Udział w tegorocznej kampanii był dla nas również formą manifestacji naszego sprzeciwu wobec wojnie i wszelkiej agresji. 

Turniej Wiedzy o Zabrzu dla klas III 

Chwalimy się! 

Uczniowie klasy 3a - Zuzia i Hubert wywalczyli 2 miejsce w Turnieju Wiedzy o Zabrzu dla klas 3, organizowanym przez SP nr 8 im. Janusza Korczaka!

Bardzo się cieszymy i gratulujemy :) 

Z Klubu Młodego Odkrywcy...

Otrzymaliśmy kolejną paczkę z Centrum Nauki Kopernik z dodatkowymi materiałami pomocnymi przy realizacji projektu - „Co wisi w powietrzu? Badamy zanieczyszczenia pyłowe.” . Nasz szkolny Klub Młodego Odkrywcy  w tym tygodniu przystępuje do fazy badawczej projektu

Bardzo dziękujemy!

Święta Wielkanocne 

Wielkanoc za pasem. Świetliki również przygotowywały się do Świąt.
Wykonane zostały ozdoby Wielkanocne, odbyła się sesja zdjęciowa oraz tradycyjne szukanie Zajączka. 

Wszystkim Rodzicom, Nauczycielom, Uczniom oraz Gościom śledzącym nasze poczynania życzymy Zdrowych i Wesołych Świąt. 

Uroczyste otwarcie Pracowni Eksperymentu

4 kwietnia 2022 r. w  naszej szkole odbyło się uroczyste otwarcie Pracowni Eksperymentu, czyli bogato wyposażonej w pomoce dydaktyczne i sprzęt komputerowy sali lekcyjnej, która powstała w ramach realizacji projektu pn.  "Wiele potrzeb - jeden cel". 

The wider world, connections and links - kolejne spotkania projektowe 

W ubiegłym miesiącu klasa 7a spotkała się online ze szkołą w Indiach, aby poznać problemy ekologiczne w naszych miejscach zamieszkania, a wczoraj połączyliśmy się ze szkołami w Atenach i Lodynie, aby przedyskutować szlachetne idee olimpijskie i ich greckie pochodzenie. Uczniowie z Grecji opowiedzieli także o akcji zbierania funduszy na drzewka oliwne, które będą zasadzone w zniszczonej przez ubiegłoroczne pożary Olimpii, kolebce igrzysk olimpijskich. Nasi uczniowie przedstawili sylwetki polskich olimpijczyków oraz paraolimpijczyków, z których jesteśmy dumni. Spotkanie zakończyła wzruszająca piosenka w wykonaniu greckich uczniów, której inspiracją był udział w projekcie i nawiązane w nim przyjaźnie. 

Rozszerzona rzeczywistość na lekcjach informatyki :)

Czy można ożywić dinozaury? Okazuje się, że można!

Wszystko za sprawą rozszerzonej rzeczywistości AR i aplikacji Quiver oraz wyposażenia nowej Pracowni Eksperymentu.

Warsztaty malowanie na wodzie 

Chociaż pogoda za oknem mało wiosenna 5 kwietnia w grupie Świetlików było kolorowo, kwieciście, a co najważniejsze wesoło. Tego dnia dzieci wzięły udział w warsztatach malowania na wodzie. Każdy mógł wybrać farby w swoich ulubionych kolorach lub w takich, które akurat wpadły im w oko, rozlać na wodzie i przenieść je później na doniczki, a po wyschnięciu zasadzić w nich piękne stokrotki.

 Dziękujemy Panom z Grajfki za przeprowadzenie interesujących zajęć wprowadzających Nas w wiosenny nastrój! 


Uczestnicy projektu "Wiele potrzeb - jeden cel"
na zajęciach w GEOsferze!

Uczestnicy projektu "Wiele potrzeb - jeden cel" uczestniczyli dzisiaj w wyjeździe edukacyjnym z zakresu kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych realizowanych w ramach projektu.

Zajęcia odbyły się w Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie.

Uczniowie wzięli udział w fascynujących zajęciach dotyczących rozpoznawania minerałów, nabywali wiedzę o skamieniałościach oraz w uczestniczyli grze terenowej na terenie niecki kamieniołomu Sadowa Góra, w której zlokalizowana jest GEOsfera

No i nareszcie są! 

Otrzymaliśmy kolejną przesyłkę, a w niej zestaw Photon EDU Pro z najnowocześniejszymi robotami edukacyjnymi oraz licznymi materiałami dodatkowymi. Zakup został sfinansowany dzięki Rządowemu Projektowi Laboratoria Przyszłości

Otrzymaliśmy również nowoczesny sprzęt audiowizualny.

KONKURS EKOLOGICZNO - GRAFICZNY
DLA UCZNIÓW Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO 

Drodzy Uczniowie klas I-III z terenu województwa śląskiego!

Serdecznie zapraszamy Was do udziału w konkursie ekologiczno-graficznym
pt. Ekologia na ekranie.
Należy wykonać plakat nawiązujący do hasła: Piękno lasu w programie graficznym,
bez wstawiania gotowych elementów. 

Na Wasze prace czekamy do 22 kwietnia 2022 r. 

Szczegóły konkurs znajdują się w regulaminie. Powodzenia! 

Światowy Dzień Wody 2022

22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992. Powołane zostało ono podczas Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro.

Z tej okazji klasa 7a uczestniczyła dzisiaj w zajęciach terenowych z chemii i geografii. Uczniowie badali cechy fizykochemiczne wody Bytomki w Parku Rodzinnym.
Klasa uczestniczyła również w zajęciach stacjonarnych poświęconych największemu dobru naturalnemu, czyli wodzie.

Wiosna zagościła na dobre również wśród pierwszaków. Dzieci wykonały wiosenne kanapki oraz zasadziły rzeżuchę i cebulkę :)  

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Lasów

Międzynarodowy Dzień Lasów -  International Day of Forests  to  święto obchodzone 21 marca, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 28 listopada 2012 roku.

Hasło tegorocznych obchodów brzmi: „Lasy a zrównoważona produkcja i konsumpcja”.

Międzynarodowy Dzień Lasów ma na celu promowanie wiedzy na temat lasów i drzew, ich znaczenia dla nas i naszej planety oraz sposobów na ich ochronę. 

Każdego roku organizatorzy zachęcają kraje do podejmowania działań takich jak: sadzenie drzew, organizowanie konkursów, wystaw oraz innych inicjatyw z tym związanych na poziomie lokalnym, krajowym oraz międzynarodowym.  

Uczniowie naszej szkoły również zaangażowali się w obchody. Między innymi, z myślą o młodszych uczniach naszej szkoły,  na warsztatach komputerowych w klasie licealnej powstały elektroniczne puzzle o tematyce związanej z tym szczególnym świętem :)

https://im-a-puzzle.com/share/101592935f83dfd.png

https://im-a-puzzle.com/share/ac6fcdbf9b4dd16.jpg

https://im-a-puzzle.com/share/b51fcafc5689e7c.png

https://im-a-puzzle.com/share/5d10512cd5c05a4.jpg

https://im-a-puzzle.com/share/777da3e816227b0.jpg

https://im-a-puzzle.com/share/6f3aff269513551.png

https://im-a-puzzle.com/share/4b9660f9749bb85.jpg

https://im-a-puzzle.com/share/2abce407bc16b67.jpg

https://im-a-puzzle.com/share/b4bdc2f01b6a5b0.png

https://im-a-puzzle.com/share/73a4993c9fa0823.png

https://im-a-puzzle.com/share/7a81f38a15902bd.jpg

https://im-a-puzzle.com/share/53f10b7892f90bc.png

Co wisi w powietrzu?

Prace w w projekcie „Co wisi w powietrzu? Badamy zanieczyszczenia pyłowe” postępują. Uczniowie zaprogramowali urządzenia do pomiaru temperatury powietrza i ilości zanieczyszczeń pyłowych.

Jest to projekt Centrum Nauki Kopernik i Uniwersytetu Śląskiego przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Fundacji Banku Ochrony Środowiska.

Czarna owieczka 

Drugoklasiści omawiali kolejną lekturę. 

Poznali losy owieczki – bohaterki książki pt. „Czarna owieczka” Jana Grabowskiego. 

Stworzyli własne owce z popcornu, które ozdabiają szkolny korytarz i przypominają przygody Metki. 

Razem dla Ukrainy 

Pierwszy transport do Lwowa,  został  9 marca 2022 r. zapakowany. 

Okazało się to wielkim przedsięwzięciem logistycznym. Zbiórka, pakowanie, przenoszenie i ładowanie. 

Jak zawsze serdecznie dziękujemy za olbrzymie fizyczne zaangażowanie młodzieży.

Udało się zebrać 65 śpiworów, 43 karimaty, 30 kocy, 4 kartony apteczek, 9 kartonów środków opatrunkowych, 4 kartony środków przeciwbólowych, latarki  i wiele kartonów z jedzeniem.  

I miejsce w XXXI  konkursie plastycznym "Zabrze Moje Miasto". 

Serdecznie gratulujemy Zuzi z klasy 3A!, która zdobyła 1 miejsce w XXXI  konkursie plastycznym "Zabrze Moje Miasto" pod hasłem "Zabrze wczoraj, dziś, jutro" organizowanym przez OPP3 w Zabrzu.

Obok praca Zuzi oraz moment wręczenia nagrody :) 

Życzymy dalszych sukcesów! 

O tym, jak wspieramy Ukrainę i jak radzimy sobie
z trudnymi emocjami. 

Laboratoria Przyszłości

Pracownia DRUKU 3D

Już jest!

Nowoczesna drukarka 3D wraz z obudową dydaktyczną
i Skriware Academy właśnie została dostarczona do naszej szkoły!

Jest to kolejna rzecz z bogatego wyposażenie, które zostało zakupione ze środków Rządowego Programu Laboratoria Przyszłości.

„Co wisi w powietrzu? Badamy zanieczyszczenia pyłowe”

W styczniu otrzymaliśmy zestawy badawcze z serii Modułowych Pracowni Przyrodniczych - Jakość Powietrza.

Uczniowie z zaangażowaniem i zaciekawieniem poznają sprzęt komputerowy i środowisko programistyczne w celu stworzenia oraz obsługi układu pomiarowego do mierzenia stężenia pyłów w powietrzu.

Projekt „Co wisi w powietrzu? Badamy zanieczyszczenia pyłowe.” jest organizowany przez Centrum Nauki Kopernik i Uniwersytet Śląski przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Fundacji Banku Ochrony Środowiska.

Moduł do badań zanieczyszczeń pyłowych opracowany został przez Centrum Nauki Kopernik, z inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, we współpracy merytorycznej z Polskim Alarmem Smogowym.

SPOTKANIE ZE SZTUKĄ - lekcja muzealna 

Po raz kolejny mieliśmy przyjemność uczestniczyć w lekcji online prowadzonej przez panią edukator z Muzeum Narodowego w Krakowie.
Tematem naszego spotkania była twórczość Leonardo da Vinci oraz jego dzieło Dama z Gronostajem. 

Uczniowie klasy 7b SP mieli okazję zapoznać się z szeroką działalnością tego wybitnego artysty oraz poddać analizie obraz, który stanowi jedno z najcenniejszych dzieł w zbiorach sztuki państwa polskiego. 

Otrzymaliśmy oficjalne podziękowania za udział włączenie się w tegoroczne obchody
Dnia Bezpiecznego Internetu. 

Zabawa Karnawałowa Świetlików 

Po feriach zimowych Świetliki miały okazję wziąć udział w Zabawie Karnawałowej.
Odbyła się tego samego dnia co klasowe bale przebierańców, więc bajkowych bohaterów było wielu. Oprócz kolorowych strojów radości dostarczały zabawy
z balonami i chustą animacyjną. 

Bal Karnawałowy klas 1-3 

Bal karnawałowy to dzień niezwykły, jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.

Tak też było w naszej szkole w dniu 01.01.2022r.

Tego dnia  już od rana w klasach pojawiały się kolorowe postacie. 

Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, wróżki, księżniczki,  motylki, piratów, strażaków, policjantów,  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Wystrój sal wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. 

Otrzymaliśmy oficjalne podziękowania
za udział w projekcie
BohaterON w Twojej Szkole
realizowanym w roku szkolnym 2021-2022. 

Walentynki przyjacielskie 

Tuż przed feriami pierwszoklasiści obchodzili przyjacielskie walentynki w klasie.
Z tej okazji sala została udekorowana walentynkowymi balonami i wspólnie stworzoną kolorowanką  składającą się z ponad 30 części. Rozmawiano o sposobach obchodzenia się walentynek na świecie oraz o tym,  jak być dobrym przyjacielem. Nie obyło się bez serduszkowej, matematycznej zabawy i rozmów o okazywaniu życzliwości najbliższym. Największą radość wywołały przyjacielskie kartki walentynkowe przygotowane przez kolegów i koleżanki z klasy, rozdane przez specjalną pocztę dzięki akcji zorganizowanej przez Panią Beatę i Panią Justynę. 

Krzysztofa Bartosa LAUREATEM
Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego!

Z radością informujemy o sukcesie ucznia klasy 7a Krzysztofa Bartosa, który został LAUREATEM Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego. 

Utwór poetycki, którego autorem jest Krzysiu, został opublikowany w XVIII tomie Antologii Poezji Dziecięcej i Młodzieżowej!

Brawo! Gratulujemy!

Rozsądek jest superbohaterem! 

Dzisiaj, 10 lutego 2022 r., uczniowie klasy 4a uczestniczyli w warsztatach online "Włącz rozsądek", które odbywały się podczas Ogólnopolskiej Konferencji ASY Internetu. Konferencja została zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu 2022.

Każdy ma głos! Jak Korczak stworzył z dziećmi gazetę? 

A gdyby tak gazetę dla dzieci tworzyły właśnie dzieci? „Mały Przegląd” wydawany w międzywojennej Warszawie z inicjatywy Janusza Korczaka był właśnie takim pismem. Wszystkie teksty, które się w nim ukazywały, były tworzone przez dzieci dla dzieci. 

Na warsztatach online w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN mieliśmy okazję przyjrzeć się bliżej historii, która stoi za tym niezwykłym pismem. Podczas zajęć mogliśmy w grupach zbadać mapę przedwojennej Warszawy i wspólnie rozwiązywać związane z nią zagadki. Dzięki nim poznaliśmy najważniejsze fakty z życia Janusza Korczaka. Posłuchamy również  listów wysyłanych sto lat temu przez dzieci do gazety, niezwykle mądrych i dojrzałych. Janusz Korczak wiedział, że dzieci też maja prawo do swobody wypowiedzi i własnej oceny sytuacji. 

Dzień Bezpiecznego Internetu 

W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu klasa IVa wzięła udział w Konkursie #CYBERBEZPIECZNI.

Organizatorami konkursu była Komenda Miejska Policji w Zabrzu oraz nasza szkoła.

Celem konkursu było promowanie bezpiecznych zachowań w Internecie, zaangażowanie młodzieży w działania profilaktyczne, ograniczenie podejmowania przez młodzież zachowań ryzykownych w sieci.

Zwycięzcom GRATULUJEMY!

A funkcjonariuszom Zespołu ds Profilaktyki Społecznej dziękujemy za współpracę. 

Walentynkowy Dzień Przyjaźni 

Drodzy uczniowie! 

Serdecznie Was zapraszamy do zapełniania walentynkowej skrzynki,  która znajduje się na parterze, obok regału z książkami :) 

 
Sprawmy,  aby każdy w ten dzień poczuł się wyjątkowo :) 

Agnieszka Twardowska - Nauczyciel na Medal! GRATULACJE!!!

Właśnie tacy nauczyciele w naszej szkole!

Pani Agnieszka Twardowska, nauczycielka II LO i SP nr 37 w ZSO nr 5 w Zabrzu została Laureatką Plebiscytu Edukacyjnego 2021, którego organizatorem jest DZIENNIK ZACHODNI. To właśnie jego czytelnicy wybierają najbardziej cenionych i lubianych nauczycieli. Nominacja została zgłoszona przez uczniów i ich rodziców.

W Wielkim Plebiscycie Edukacyjnym Dziennika Zachodniego zostają nagrodzeni najbardziej charyzmatyczni i kreatywni nauczyciele. Nauczyciele z pasją, wyróżniający się serdecznością, wspaniali wychowawcy.

Nasz projekt na międzynarodowej konferencji!

Pomimo pandemii chęć poznawania innych kultur i narodów oraz współpracy między szkołami z różnych kontynentów nie słabnie. W ramach rozpowszechnienia dobrych praktyk, wyniki pracy dwujęzycznej klasy  7a  w  projekcie  "The wider world, connections and links" zostały przedstawione na  konferencji online zorganizowanej przez naszego greckiego partnera. W wydarzeniu,  które rozpoczęła  grecka Minister Edukacji, wzięło udział ponad 400 nauczycieli z Indii, Tanzanii, Japonii, Finlandii, Chorwacji, Anglii, Grecji oraz Polski. Łączył ich język angielski oraz chęć pokazania uczniom jak praca w międzynarodowym gronie może sprzyjać rozwijaniu szacunku do innych narodów oraz czynić zdobywanie wiedzy jeszcze bardziej ekscytującym. 

Międzynarodowe spotkanie projektowe -The wider world, connections and links.

W czwartek 3 lutego 2022 klasa 7a ponownie miała okazję wirtualnie odwiedzić uczniów ze szkół w Grecji i Indiach. Tym razem spotkanie dotyczyło tradycji związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku i obfitowało w wiele niespodzianek. Od naszych zagranicznych przyjaciół dowiedzieliśmy się, że w niektórych hinduskich stanach Nowy Rok obchodzony jest w połowie kwietnia, a w innych na początku listopada. Grecy zaskoczyli nas informacją, że tradycyjną dekoracją świąteczną jest łódka, a dobrobyt na cały rok zapewnia rozbity na progu owoc granatu. Z polskich zwyczajów najbardziej spodobało się dzielenie się opłatkiem.

Klasa dwujęzyczna po raz kolejny mogła się wykazać znajomością języka angielskiego w praktyce, a także poćwiczyć wymagającą wiele odwagi sztukę wystąpień publicznych. Przed nami w tym roku jeszcze trzy spotkania z partnerami z różnych stron świata oraz możliwość bliższego poznania wielu aspektów ich życia. 

„Mała książka – wielki człowiek” 

Nasi uczniowie w ramach projektu Instytutu Książki  „Mała Książka – Wielki Człowiek Wyprawka dla Pierwszaka”  otrzymali wyprawki, w skład których wchodzą: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet. 

Celem projektu jest promocja czytelnictwa wśród dzieci, jak również wspieranie pierwszoklasistów w nauce czytania samodzielnego, jak i z najbliższymi. Uczniowie uroczyście odczytali w klasach fragmenty czytanek z podręcznika, opowiedzieli o ulubionych książkach czytanych im przez rodziców. Z wielką radością i zaciekawieniem przyjęli wyprawki, a w kolejnych dniach dzielili się wrażeniami z przeczytanych tekstów.

#wielkiczlowiek 

Czekoladowe mnożenie :)

Mleczna, deserowa lub biała, najczęściej 24 kostki czekolady wykorzystywali uczniowie do nauki mnożenia.
Drugoklasiści przeliczali i układali czekoladowe działania.
Po skomplikowanych obliczeniach zjedli swoje słodkie smakołyki i pełni energii wrócili do dalszej nauki.  

Zimowa zabawa 

W ostatnim czasie zima uraczyła nas śniegiem. Najmłodsi uczniowie zachwycali się zimowymi widokami z okien klasy. Postanowiliśmy wyjść na krótki spacer i zabawę na szkolnym boisku. Wspólnie zastanawialiśmy się, jak można opisać śnieg. Jak odkryły dzieci, śnieg jest nie tylko biały, lepki, mokry, zimny, fajny ale też topi się w dłoni zmieniając się w ciecz oraz wydaje skrzypiące dźwięki podczas chodzenia po nim. Uczniowie uzbrojeni w ciepłe czapki i szaliki , czerpali radość z przeprowadzonych doświadczeń i krótkich zimowych zabaw na śniegu. 

Gratulujemy sukcesu!

I miejsce w konkursie fotograficzno-literackim 

"Z książką mi do twarzy" 

dla uczennicy klasy 7a, Marii Kowolik!

Brawo!!! Gratulujemy!!!


Kraina GOZ

Klasa 7a bierze udział w Projekcie pt: Kraina GOZ, w którym poruszane są istotne kwestie związane z gospodarką o obiegu zamkniętym, wyzwania, przed jakimi stajemy jako mieszkańcy naszej planety i ciekawe rozwiązania, które mogą stanowić punkt zwrotny dla środowiska. 

https://krainagoz.pl/

Warsztaty mydlarskie "Dobre mydełko" 

Niedawno, dla uczniów klas 1-3 odbyły się warsztaty "Dobre Mydełko"

W czasie zajęć dzieci stworzyły przeźroczyste mydełka glicerynowe,  w których  zatopiły  różne ozdoby np. kamyczki, suszone rośliny, muszelki.  

Uczniowie mogli samodzielnie wybrać kształt, kolor i zapach. Był to dla wszystkich wyjątkowy,  kreatywny czas, a w naszej szkole unosił się piękny zapach :) 

Kicaj Zdrowo

Uczniowie klas I-III  brali udział 
w programie profilaktyczno-edukacyjnym
Kicaj Zdrowo- Mały Ratownik

W ramach programu odbyły się zajęcia o sposobach udzielania pierwszej pomocy, numerach alarmowych i zapobieganiu alkoholizmowi.

 
Nasi uczniowie spisali się na medal, stworzyli piękne plakaty informacyjne, które zdobią szkolne korytarze. 

Uczniowie z  dumą chwalą się zdobytym  przez szkołę certyfikatem. 
Brawo!
Dzień Babci i Dzień Dziadka 2022

Kochani Dziadkowie!

Z okazji Waszego święta uczniowie naszej szkoły,
a w szczególności klas 1-3 pragną złożyć najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, szczęścia, pomyślności i spełnienia wszystkich marzeń!