2020/2021

To już dzisiaj! 10.X.2020 - Święto Drzewa!

I Ty posadź dzisiaj dla planety swoją roślinkę!

Pamiętacie zeszłoroczne sadzenie drzewka wspólnie z Radą Dzielnicy Centrum Południe w Zabrzu? Rada odebrała wczoraj w Warszawie za tą inicjatywę nagrodę "Czarodziejskie Drzewo 2020"!

Otrzymała ją w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Klub Gaja za najciekawsze osiągnięcia w programie edukacji ekologicznej "Święto Drzewa" w 2019 roku.

Oprócz dyplomu i uroczej statuetki organizatorzy otrzymali również sadzonkę lipy wyhodowanej ze szczepki pobranej ze 170-letniej Lipy św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej w woj. podkarpackim, która wygrała 10. edycję konkursu Drzewo Roku, także organizowanego przez Klub Gaja.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Służewskim Domu Kultury w Warszawie i była częścią ogólnopolskiej inauguracji 18. edycji Święta Drzewa Klubu Gaja. Organizatorzy wspólnie z zaproszonymi gośćmi, partnerami oraz ambasadorami programu – aktorami zasadzili drzewa - jarząby pospolite i grusze!

Realizowany przez Klub Gaja od 2003 roku program Święto Drzewa to szeroka edukacja na temat zrównoważonego rozwoju i zmian klimatu, twórcza współpraca i działania praktyczne takie jak sadzenie i ochrona drzew. W ten sposób społeczności lokalne w całym kraju podejmują się konkretnych działań dla środowiska naturalnego i wspólnego dobra. Budują kapitał ekologiczny i społeczny.

Co roku 10 października obchodzimy #ŚwiętoDrzewa To dobra okazja, aby w tym dniu posadzić drzewa i krzewy, zorganizować lekcje tematyczne, happeningi, konkursy, festyny i zaprosić członków społeczności lokalnej do wspólnego świętowania. Dla drzew i dla naszej przyszłości!

Rada Dzielnicy kontynuuje projekt "Zielona Dzielnica Centrum Południe" i to na jeszcze większą skalę! Zaproszenie do udziału w 3. edycji już otrzymaliśmy i oczywiście weźmiemy w nim udział!

Wielkie gratulacje i podziękowania dla I Love Centrum Południe za tą wspaniałą inicjatywę !!!

Jesienne drzewa uczniów klasy 1!

Uczniowie klasy 1a zainspirowani warsztatami w Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu, omawianymi tematami oraz jesienną pogodą wykonali piękne i kolorowe drzewa.
Przy okazji przypominamy, że 10 października obchodzimy
Święto Drzewa.

Europejski Dzień Języków Obcych w naszej szkole.

Dnia 28 września 2020 w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Dzień ten jest już po raz osiemnasty obchodzony w wielu krajach europejskich, a jego głównym celem jest propagowanie, zachęcanie i pokazywanie korzyści płynących z nauki języków obcych.

W ramach tego dnia na lekcjach języka angielskiego uczniowie klas 3b wykonali flagi krajów europejskich i uczyli się poprawnych nazw krajów europejskich w języku polskim i angielskim.

Uczniowie klasy 7a oraz 2c LO i 2d LO wykonali prace plastyczne ilustrujące wybrane słownictwo i wyrażenia idiomatyczne w języku angielskim. Stosując elementy myślografii, czyli myślenia wizualnego przygotowali m.in. ilustracje zwierząt, przedmiotów, pogody i homonimów . Licealiści obejrzeli także prezentację dotyczącą ubiegłorocznego udziału młodzieży naszej szkoły w projekcie PO WER - Włochy od kuchni i dyskutowali na temat przyczyn popularności języka angielskiego i pełnionej przez niego roli współczesnej lingua franca oraz zmagali się z różnorodną wymową zbiegu głosek -ough, przybliżoną w filmie z kanału Papa English. Uczniowie klas 2c i 2d LO zapoznali się również z tegoroczną broszurą informacyjną Facts and ideas to celebrate zamieszczoną na blogu https://blog.busuu.com/european-day-of-languages/ odpowiadając potem na pytania w quizie sprawdzającym ich poziom zrozumienia tekstu w języku angielskim.

Na lekcjach języka włoskiego uczniowie klasy 6b Sp, 7a Sp oraz klas 2cdLO, 2d LO, 2ab LO , 1aLO uczestniczyli w warsztatach , podczas których zapoznali się z ideą i historią Europejskiego Dnia J. Obcych Giornata Europea delle Lingue https://liblink.pl/mCLGZRKx0d, wysłuchali i starali się rozpoznać brzmienie 20 języków, w których śpiewana jest piosenka Colours of the wind, https://liblink.pl/OyeQtQt9Jk, uczestniczyli w warsztatach Il diario del viaggio prowadzonych przez uczennice klas drugich LO, poświęconych kuchni włoskiej i zwiedzili wirtualnie Mediolan, Como, Busto Arsizio. Il diario del viaggio zostanie zamieszczony na stronie internetowej szkoły. Obejrzeli także prezentację PO WER przygotowaną na Dzień Języków Obcych https://liblink.pl/FQ3MtgbYcd. Odwiedzili wirtualnie zaprzyjaźnioną z nami szkołę włoską : Istituto Tecnico Economico E. Tosi w Busto Arsizio, obejrzeli film prezentujący szkołę, wysłuchali przemówienia pani dyrektor z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2020/21:
www.etosi. edu.it. Film umieszczony jest na stronie https://liblink.pl/zehSCt43YK
Case history Istituto Tecnico Economico Tosi - Busto Arsizio.

Wszystkie zajęcia miały charakter warsztatowy i odbyły się w klasach.

X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

2 października uczniowie klas II, III oraz ich starsi koledzy i koleżanki brali udział
w
X Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia.

Uczniowie najpierw zdawali egzaminy w klasach, najbardziej wyróżniające się się osoby otrzymały medale i certyfikaty ,,Ekspert Tabliczki Mnożenia'', a następnie same zostały egzaminatorami lub asystentami, przeprowadzając test wśród rówieśników i starszych uczniów. Wszyscy świetnie się bawili, ucząc siebie i innych.


Zapraszamy do krótkiej fotorelacji z akcji.

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Dzień Chłopaka w klasach 1-3

Z okazji Dnia Chłopaka na uczniów klas 1 i 3 czekało mnóstwo atrakcji!
Wychowankowie uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszami Wydziału Prewencji KMP w Zabrzu. Policjanci omówili najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa w szkole, na ulicy oraz w domu. Nasi podopieczni mieli okazję, by lepiej poznać zawód policjanta i dowiedzieć się jak należy zachować się w różnych sytuacjach, np. w kontaktach z nieznajomymi. Niektórym uczniom udało się nawet zobaczyć radiowóz.

Oprócz tego, na chłopców czekały niespodzianki w klasach.
Najmłodsi uczniowie otrzymali kolorowe autka, nieco starsi - imienne zakładki do książek oraz medale. Oprócz tego, fani kuchni włoskiej wybrali się do restauracji oraz kosztowali pizzy w szkole.

Nie zabrakło również obcowania z naturą. To był wyjątkowy dzień!

Dzień Szpilek

25 września to II Ogólnopolski Dzień Szpilek:

Załóż Szpilki i Pomagaj Dzieciom Chorym na Raka!

Dziś włączyliśmy się do super akcji.

#ZałóżSzpilki

#DzieńSzpilek

#DzienSzpilek

#Moliera2

Dzień Kropki

Od Dnia Kropki minął już prawie tydzień, ale my cały czas pozostajemy w radosnym nastroju. Dziś prezentujemy kolejne efekty naszych działań.
15 września wszyscy uczniowie klas I-III aktywnie tworzyli. Powstała kropka mocy, gąsienica prezentująca talenty, a niektórzy zaserwowali talerze pełne mocnych stron.
Część uczniów przedstawiła uzdolnienia swoich rodziców, inni ozdabiali zakropkowany papier. Powstały też prawdziwe dzieła sztuki z motywem kropki narysowane kredą. Kreatywne zajęcia towarzyszyły również wszystkim w świetlicy szkolnej. Wykonane prace do dziś ozdabiają świetlicową przestrzeń.


Czekamy na kolejny Dzień Kropki!

Międzynarodowy Dzień Kropki - 15.09.2020 r.

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Dzisiaj na zajęciach edukacji informatycznej powstawały prawdziwe "kropkowe" dzieła sztuki.

Świętowaliśmy w ten sposób #MiędzynarodowyDzieńKropki, czyli święto kreatywności, wiary w siebie, odwagi i zabawy

#TheDotDay

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki w najbliższy wtorek uczniów klas I-III zapraszamy do założenia ubrań w kropki.

To będzie dzień pełen zakropkowanych aktywności!


Innowacja pedagogiczna
„ Czytam z klasą”.

Z radością informujemy, ze klasa 2 a ukończyła rozpoczętą w ubiegłym roku szkolnym innowację związaną z omawianymi lekturami.
Uczniowie z zaangażowaniem wykonywali wszystkie zadania oraz co najważniejsze - przekonali się, że książki przenoszą nas w niesamowity świat magii.
W związku z pandemią, nasze działania zostały opóźnione, jednak już teraz możemy pochwalić się otrzymanym certyfikatem 😀

Prezentacja - Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2020-2021.pdf
Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Z radością informujemy, że nasz projekt
"Laboratorium Młodego Odkrywcy" otrzyma 30 000 dofinansowania!!!
Znajdujemy się wśród Laureatów tegorocznej edycji "
Zielona Pracownia 2020"!

https://www.wfosigw.katowice.pl/23-aktualnosci-edukacja-ekologiczna/2581-wfosigw-w-katowicach-rozstrzygnal-konkurs-zielona-pracownia.html?fbclid=IwAR1A5oyQxoZ-_LDcLuXGtdmtmGUgI43_u9sNVhV-Mg-DOlw7rQ_Y2zzTIKo