2020/2021

Uroczyste zakończenie
roku szkolnego 2020/2021 za nami!

Cudownych wakacji i do zobaczenia we wrześniu!

Uroczyste zakończenie roku szkolnego w klasach 1-3.

Dla klas 1-3 również odbyła się uroczysta akademia kończąca rok szkolny 2020/2021. Uczniowie wspaniale wystąpili oraz udowodnili, że mają niesamowity talent artystyczny :) Dzieci bardzo cieszyły się na odpoczynek, jednak niektórzy z sentymentem spoglądali na szkolne ławki...

To był pełen emocji dzień… radość, śmiech, ale także nie zabrakło wzruszeń….szczególnie w klasach III, które żegnały się ze swoimi Paniami:)

Uczniowie klas 1-3 - wspaniałych wakacji życzą Wasze wychowawczynie!!!

Relaks w ogrodzie botanicznym :)

Uczniowie klas 1-3 w ostatnim tygodniu nauki wybrali się do Miejskiego Ogrodu Botanicznego . Dzieci spacerowały, kontemplowały przyrodę, relaksowały się w ciszy oraz obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie. Dwie klasy brały również udział w warsztatach dotyczących gatunków ptaków. Na koniec wszyscy udali się na plac zabaw oraz chętni zakupili lody. Uczniowie wrócili do szkoły pełni wrażeń i nowych informacji.

Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny

Mamy wielką przyjemność ogłosić, że uczeń klasy 4a Kajetan Grudzień otrzymał wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny!

Drugie spotkanie projektowe - "The wider world, connections and links"

Klasa 6a uczestniczyła w kolejnym spotkaniu online z rówieśnikami ze szkół z Grecji, Anglii oraz Indii. Poznawanie zabytków, tańców ludowych i rękodzieła, a także tajników lokalnej kuchni tych państw pozwoliło zachwycić się bogactwem kultury innych narodów, a także kreatywnością wszystkich uczniów. Naszym następnym, powakacyjnym, spotkaniem interesuje się greckie Ministerstwo Turystyki, więc postaramy się aby przygotowane przez dzieci przepisy na śląskie specjały oraz makiety budowli zachęciły Greków do odwiedzin w naszych rodzinnych stronach.

Kubusiowi Przyjaciele Natury

Uczniowie klas I-III kolejny raz uczestniczyli w ogólnopolskim programie edukacyjny pt. „Kubusiowi Przyjaciele Natury” dotyczącym tematyki ekologicznej.

Uczestnicy mieli okazję nauczyć się jak dbać o środowisko naturalne, przypomnieć sobie zasady segregacji śmieci oraz dowiedzieć się, dlaczego warto jeść owoce i warzywa.
Poprzez szereg aktywności poznali również korzyści płynące z ruchu.

Za swoje działania uczniowie otrzymali tytuł Kubusiowych Przyjaciół Natury.

Dzień Pustej Klasy 2021 w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym!

Dla klasy 6a Dzień Pustej Klasy 2021 był okazją do bliskiego kontaktu z przyrodą w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie i Parku Śląskim. 16 000 kroków i 8 km wśród niezwykłych gatunków zwierząt, a także spacer w zielonych płucach aglomeracji śląskiej. Zwieńczeniem był przejazd jedną z największych atrakcji - Elką, czyli kolejką linową.

Dzień Pustej Klasy 2021 - 18 czerwiec.

100-lecie III Powstania Śląskiego

Klasy 1-3 uczestniczyły w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "100 - lecie III Powstania Śląskiego". W ramach podjętych działań uczniowie poznali śląskie stroje ludowe, rozwiązywali łamigłówki, wykonali prace plastyczne oraz wybrali się na wycieczkę po Zabrzu, w poszukiwaniu pamiątek po tym wielkim wydarzeniu. Spacerując po naszym mieście uczniowie odkryli wiele tablic upamiętniających poległych bohaterów, a także zobaczyli gdzie znajdują się ulice, których nazwy są związane z powstaniami. Okazało się, że jedna z tablic jest dedykowana pradziadkowi naszej uczennicy!

III miejsce w konkursie wojewódzkim dla Marty z 6a!

"Ahoj przygodo" - to tytuł Konkursu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży zorganizowanego przez Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie w ramach Kampanii na rzecz adaptacji do zmian klimatycznych : "Śląsk dla klimatu".

Zadaniem uczestników było napisanie bajki o przygodach i wędrówkach jednego z gatunków ptaków.

Gratulujemy naszej uczennicy z klasy 6a Marcie Goryl , która okazała się świetną pisarką!!!

Napisana przez Martę bajka zajęła w tym konkursie III miejsce!!!!

Jeszcze raz GRATULUJEMY!!!

Szkolne Zawody Sportowe

W sobotę 12 czerwca odbyły się Szkolne Zawody Sportowe. Uczniowie klas I-III uczestniczyli m.in. w turnieju gry w Palanta. Wszyscy bardzo wytrwale wybijali piłkę i pokonywali kolejne bazy zdobywając cenne punkty dla swojej drużyny. Choć gra była bardzo wyrównana, zwyciężyło doświadczenie – turniej wygrali uczniowie klas III. Między rozgrywkami najmłodsi uczniowie bawili się kolorową chustą animacyjną. Pokonywali również tor przeszkód. To był wesoły i pełen sportowych wrażeń dzień.

„Białe złoto. O ceramice w zbiorach Czartoryskich”- lekcja online z Muzeum Narodowym w Krakowie.

Nawet po powrocie do szkolnych ławek wciąż korzystamy z wirtualnych zajęć muzealnych. Klasa 6b SP uczestniczyła, na lekcji plastyki, w spotkaniu online z edukatorem Muzeum Książąt Czartoryskich. Na zajęciach mieliśmy okazję przyjrzeć się jak przebiega produkcja porcelany, dowiedzieliśmy się również dlaczego porcelana nazywana jest białym złotem oraz jaka jest jej historia.

Dzięki lekcji online, mogliśmy poczuć ducha muzeum bez wychodzenia ze szkoły, pogłębić wiedzę na temat sztuki i kultury, ale również spojrzeć na nie w niestandardowy sposób.

Śladami wiosny

Niedawno odbyło się rozstrzygnięcie konkursu klasowego "Śladami wiosny" w klasie 3a.

Należało uchwycić na fotografii zmiany zachodzące w przyrodzie - świadczące o nadejściu wiosny. Uczestnicy wykazali się zapałem, ruszyli na spacer w poszukiwaniu śladów wiosny i świetnie zrealizowali zadanie konkursowe.

Gratulujemy naszym zdolnym zwycięzcom: Michałowi Szmidli, Zofii Padewskiej, Julii Pindral i Tomaszowi Chmielowcowi.

Kamishibai

W ramach realizacji projektu o tematyce ekologicznej pozyskaliśmy dla uczniów klas I-III m.in. podświetlany globus, lupy oraz niezwykły teatrzyk kamishibai z bajkami zgłębiającymi temat przyrody.

Uczniowie klasy 1a uczestniczyli w premierowym pokazie i poznali żywiołową podróż rzeki Wisły od jej źródeł, aż do ujścia.

Ekscytująca podróż autorstwa Magdaleny Zarębskiej oczarowała najmłodszych widzów, a to dopiero początek.

100. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

W ramach kampanii z okazji 100. rocznicy wybuchu powstań śląskich zapraszamy wszystkich do wirtualnego escape room.

Dowiesz się jaka była historia przynależności terytorialnej Górnego Śląska, czym była „ wojna papierowa”, jaki był wynik plebiscytu, kim był Wojciech Korfanty i jak ostatecznie wyglądał podział spornego terytorium. Przed Tobą wiele ciekawych wyzwań, łamigłówek, zagadek oraz interaktywnych ćwiczeń dotyczących wszystkich trzech powstań śląskich. Gwarantujemy dużo emocji, sporą dawkę wiedzy i ciekawych informacji oraz zaskakującą nagrodę na koniec.

Powodzenia!!!

Spacer w poszukiwaniu pamiątek III Powstania Śląskiego.

Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym “100-lecie III-go Powstania Śląskiego”. Z tej okazji klasa 1b oraz 2a wybrały się na spacer po Zabrzu, w poszukiwaniu pamiątek po tym wielkim wydarzeniu. Uczniowie odkryli wiele tablic upamiętniających poległych bohaterów, a także zobaczyli gdzie znajduje się ulica nazwana na cześć przywódcy III Powstania Śląskiego. Okazało się, że jedna z tablic jest dedykowana pradziadkowi naszej uczennicy! To był wyjątkowy spacer.

WYNIKI DZIELNICOWEGO KONKURSU EKOLOGICZNO - GRAFICZNEGO
POD HASŁEM “WODA TO SKARB”

Z wielką radością przekazujemy Państwu wyniki konkursu organizowanego przez naszą szkołę :)

Wszystkie wykonane przez uczniów plakaty były bardzo staranne i pomysłowe. Bardzo trudno było wyłonić zwycięzców, dlatego każdy uczestnik otrzyma dyplom za udział w konkursie. Na laureatów czekają oczywiście nagrody:)

1 miejsce - Eliza G. (klasa 2b) uczęszczająca do SP nr 43.

2 miejsce - Wiktor W. (klasa 3 b) uczęszczający do SP nr 43.

3 miejsce - Milena Sz. (klasa 1 a) uczęszczająca do SP nr 37.

Wyróżnienia - Ignacy J. oraz Jakub D. (klasa 2 a - SP37).

Serdecznie zapraszamy po odbiór nagród i dyplomów: codziennie od 8 do 15:30 w sekretariacie Szkoły Podstawowej nr 37.

Poniżej są umieszczone zdjęcia prac laureatów:)

Wiosna na pracach plastycznych

Wokół rozkwitła wiosna, w ogrodach, parkach, sadach, na polu oraz na pracach klasy II b.

Lektura w pudełku

“Trzeba każdemu pozwolić być tym, czym jest! (...) i kochać go takim, jakim jest! ” Takie przesłanie uczniowie klasy 2a zapamiętali przy okazji omawiania lektury “Czarna Owieczka”. Nie było to zwykłe opracowanie lektury - zadaniem dzieci było przygotowanie pudełka i umieszczenie w nim wszystkiego, co skojarzyło się z treścią książki.
Z pomocą pudełek, uczniowie zaprezentowali swoje odczucia i wrażenia po przeczytaniu utworu.
Każde pudełko było wyjątkowe i pełne kreatywności! Zobaczcie sami!

Kończymy przygodę z MegaMisją :(

Otrzymaliśmy nagrodę za zrealizowanie ostatniego etapu #MegaMisji. Tym samym zakończyła się nasza 3-letnia przygoda z Julką, Kubą i Psotnikiem #MegaMisja wprowadziła dzieci w świat cyfrowych kompetencji. Przy realizacji wyzwań uczniowie uczyli się, jakie treści można publikować w internecie, jak chronić swoją prywatność, unikać niebezpieczeństw w sieci, przestrzegać netykiety i praw autorskich, jak znaleźć wiarygodne informacje w internecie, tworzyć i obrabiać proste grafiki, dźwięki i filmy.

Dziękujemy Fundacja Orange !!!

Nasze rybki

Uczniowie klasy 1a realizowali krąg tematyczny związany z wodą. Omawiali jej znaczenie w życiu ludzi, zwierząt i roślin oraz rozmawiali o zasobach wody. Wykonali też kolorowe rybki z papieru.

Łączy nas pamięć...

W ubiegłym tygodniu nasza szkoła uczestniczyła w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” upamiętniającej rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim w 1943 roku. Inicjatywę uczczenia pamięci ofiar getta rozpoczął po wojnie Marek Edelman, ostatni przywódca powstania. Jak dowiadujemy się z książki Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”, Edelman każdego roku, 19 kwietnia, otrzymywał anonimowo bukiet żółtych kwiatów, następnie składał go pod pomnikiem bohaterów warszawskiego getta na Muranowie, który znajduje się naprzeciwko wejścia do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Muzeum kontynuuje tę tradycję i już po raz dziewiąty organizuje akcję „Żonkile”, zachęcając polskie szkoły, biblioteki i inne instytucje kulturalne do podjęcia działań w celu przywrócenia pamięci bohaterów i bohaterek powstania w getcie warszawskim.

Na lekcjach historii mieliśmy okazję zobaczyć film ”Muranów-dzielnica północna” ukazujący życie warszawskiej społeczności żydowskiej przed wojną, okrutny czas okupacji , holokaustu i powstania oraz poznać losy nielicznej po wojnie mniejszości żydowskiej. Uczniowie samodzielnie wykonali papierowy żonkil, symbol pamięci, szacunku i nadziei , chcąc tym samym ocalić pamięć tych, którzy przed wojną stanowili liczną i ważną część społeczeństwa polskiego, a których tak wielu zginęło w czasie II wojny światowej.

MegaMisja zakończona!

Wczoraj zakończyliśmy wykonanie wszystkich obowiązkowych zadań i tym samym ukończyliśmy naszą MEGAMISJĘ, czyli Program Edukacji Cyfrowej Fundacji Orange pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki i Ministerstwa Cyfryzacji.

Mamy również wiadomość, że ostatnia nagroda już dla nas jest przygotowywana - będą to książki i gry planszowe.

Nagrody, które dotąd otrzymaliśmy od Fundacji Orange: dwa tablety, paczka gier planszowych, paczka artykułów plastycznych - dwukrotnie, paczka książek
i audiobooków!

MegaMisja to program nowoczesnej edukacji, który podnosi cyfrowe kompetencje nauczycieli, a dzieciom pomaga odkryć dobre i bezpieczne strony technologii.
A wszystko w formie przyjaznej zabawy w cyfrowe laboratorium, w którym pomagają animowanym bohaterom złapać niesfornego psotnika, ucząc się przy tym ważnych zasad młodego internauty. To jest ich MegaMisja.

Artykuł w kwietniowym wydaniu magazynu

Nasze Zabrze Samorządowe

Dzielnicowy Konkurs Ekologiczno - Graficzny

Serdecznie zapraszamy uczniów klas 1-3 uczęszczających do szkół znajdujących się w dzielnicy Zabrza - Centrum Południe, do udziału w konkursie ekologiczno- graficznym!

Szczegóły w regulaminie.

"Szkoła z klimatem"

Uczniowie rozszerzenia z geografii II Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu, wchodzącego w skład naszego zespołu szkół, biorą udział w projekcie
"Szkoła z klimatem", który organizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zapraszamy serdecznie do wypełnienia ankiety dotyczącej planu adaptacji do zmian klimatu terenu naszej szkoły i jej najbliższego otoczenia. Link do ankiety znajdą Państwo poniżej.

https://cutt.ly/wxFTvkS

Wszelkie dodatkowe pytania i sugestie prosimy kierować na mail:

szkolazklimatemzso5zabrze@gmail.com

Dzień Nowych Technologii w Edukacji 2021

22 marca 2021 roku, po raz trzeci odbył się Dzień Nowych Technologii w Edukacji. To inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki, której celem jest popularyzowanie technologii informacyjno‑komunikacyjnych wykorzystywanych w pracy z uczniami w szkole i poza nią.

W ramach DNTE w naszej szkole były zajęcia, warsztaty, prezentacje multimedialne, gry, zabawy, projekcje filmów z wykorzystaniem środków i metod pracy na odległość.

Światowy Dzień Meteorologii

23 marca obchodzimy Światowy Dzień Meteorologii 2021 - święto upamiętniające wejście w życie konwencji o utworzeniu Światowej Organizacji Meteorologicznej (#WMO)
w 1950 r., której celem jest zapewnienie każdemu państwu, dostępu do prognozy pogody.

Z tej okazji zachęcamy do korzystania z danych, które transmituje bezprzewodowa stacja pogody naszej szkoły - Laboratorium Młodego Odkrywcy ZSO nr 5 w ZabrzuŚwiatowy Dzień Wody

Uczniowie klasy 1a z okazji Światowego Dnia Wody 2021 uczestniczyli w warsztatach on-line zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zabrzu. Panie Anna i Justyna z filii nr 11 przygotowały ciekawe doświadczenia oraz zaprezentowały wiele ważnych informacji na temat oszczędzania wody. Przewodnikiem w trakcie warsztatów była Kropelka, która mieszka w domach niektórych pierwszoklasistów. Po warsztatach uczniowie rozwiązali dodatkowo kilka zadań, m.in. wodne sudoku oraz rozkodowali wyrazy związane z wodą.

Dzień Nowych Technologii w Edukacji 2021

W Dniu Nowych Technologii w Edukacji przeprowadziliśmy w II Liceum Ogólnokształcącym i w Szkole Podstawowej nr 37 lekcje, w czasie których wykorzystywaliśmy technologie informacyjno-komunikacyjne.

Zajęcia poświęcone analizie i interpretacji tekstów Mirona Białoszewskiego
i Anny Świrszczyńskiej (realizowane z wykorzystaniem
aplikacji Jamboard) przyniosły ciekawe efekty!


Materiał w pliku .pdf

Tajemnice Ziemi - "Wiele Potrzeb Jeden Cel"

W naszej szkole odbywają się zajęcia pozalekcyjne dla uczniów w ramach projektu "Wiele Potrzeb Jeden Cel" dofinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Jednym z modułów są "Tajemnice Ziemi". Dzisiaj grupy zajmowały się występowaniem wody w przyrodzie. Zajęcia mają charakter eksperymentalny.


SP 37 w projekcie Teachers4Europe:
"The wider world, connections and links"

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu projektowym z rówieśnikami z Grecji, Anglii i Indii.
To niezwykłe wydarzenie online było możliwe dzięki współpracy między szkołami zrzeszonymi w UNESCO ASPnet.
Obejrzeliśmy prezentacje o poszczególnych krajach, miastach i szkołach. Wiemy już, że uczniowie greccy bardzo często pracują metodą projektu, ich koledzy w Londynie mają wygodne pufy w salach lekcyjnych i zajęcia, na których wszystkie smutki i troski pandemiczne chowają do specjalnej walizki, a dzieci w Indiach uczą się zdobienia dłoni henną oraz przygotowywania lokalnych potraw.

Czekamy na kolejne okazje do poznawania bogactwa kulturowego innych krajów i dzielenia się wiedzą o naszych tradycjach. Uczymy się doceniać różnorodność, ale przede wszystkim dostrzegać to co nas łączy.

Zajęciach informatyczno-przyrodnicze w "Laboratorium Młodego Odkrywcy"

16 marca dzieci z klasy 3a i 3b uczestniczyły w zajęciach informatyczno-przyrodniczych w "Laboratorium Młodego Odkrywcy".

Zgłębialiśmy wiedzę dotyczącą pór roku z pomocą Paxi (maskotką Europejskiej Agencji Kosmicznej), rozmawialiśmy o oznakach nadchodzącej wiosny.

Dzieci zaprogramowały ruch robotów OZOBOTÓW zgodnie z własną historyjką "Już nadchodzi Pani Wiosna".

MegaMisja

Wczoraj dotarła do nas nagroda z Fundacji Orange!

W paczce znaleźliśmy mnóstwo materiałów plastycznych!

Dziękujemy! MegaMisja

LIST GRATULACYJNY

Pani Jadwigi Wiśniewskiej
Poseł do Parlamentu Europejskiego,

który otrzymaliśmy
w związku z otwarciem w naszej szkole
Zielonej Pracowni.

Uroczystość otwarcia Zielonej Pracowni
"Laboratorium Młodego Odkrywcy"
w Szkole Podstawowej nr 37 w Zabrzu
12 marca 2021 r.

Rekrutacja do klasy siódmej dwujęzycznej!

Szanowni Państwo,

w roku szkolnym 2021/2022 Szkoła Podstawowa nr 37 w Zabrzu

otwiera klasę siódmą dwujęzyczną z językiem angielskim.

Regulamin rekrutacji oraz wnioski znajdują się na stronie REKRUTACJA

Konkurs mały OKR

8-9 marca odbyły się eliminacje do
Małego Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice z klasy trzeciej.
Czekamy niecierpliwie na ogłoszenie wyników, a dziewczynkom już gratulujemy odwagi i determinacji :)

Dzień Kobiet

Jak świętowaliśmy tegoroczny Dzień Kobiet w klasach 1-3?

Na przeróżne sposoby! Nie zabrakło ciekawych upominków, gadżetów, a nawet seansów filmowych oraz pizzy!

Nasze małe kobietki na pewno były zadowolone :)

Prośba o 1% podatku

Szanowni Rodzice,

prosimy o przekazanie na rzecz naszej szkoły 1% podatku.

Podczas wypełniania formularza PIT należy wpisać

KRS: 0000270261

oraz poniższy cel szczegółowy

ZSO NR 5 ZABRZE 1602

Podziękowanie sekretarza stanu
Marka Zagórskiego

1 marca 0trzymaliśmy podziękowanie sekretarza stanu Marka Zagórskiego za nasz wkład w #CodeWeek - Europejski Tydzień Kodowania 2020.

Polska wywalczyła Złoty Medal!!!

W ramach nagrody przesłano nam matę do kodowania offline.

Dziękujemy!


Rozpoczynamy Projekt „Wiele potrzeb- jeden cel” dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020 Oś priorytetowa: XI Wzmocnienie potencjału edukacyjnego Działanie 11.1. Ograniczenie przedwczesnego kończenia nauki szkolnej oraz zapewnienie równego dostępu do dobrej jakości edukacji elementarnej, kształcenia podstawowego i średniego Poddziałanie 11.1.4. Poprawa efektywności kształcenia ogólnego.

Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania kształcenia ogólnego w zakresie przedmiotów matematyczno- przyrodniczych oraz języka angielskiego w Zabrzu poprzez organizację dodatkowych zajęć pozalekcyjnych- szkolnych i pozaszkolnych- zajęcia wyjazdowe dla 750 uczniów oraz szkolenia dla 123 nauczycieli 18 szkół podstawowych: SP nr 3, SP nr 6, SP nr 15, SP17(ZSO14), SP20, SP 25, SP 27 (ZS10), SP nr 29, SP nr 33, SP nr 35 (ZS18), SP nr 37 (ZSO5), SPS nr 38, SPS nr 39, SPS nr 40, SP nr 42, SP nr 46 (ZSP9), SPS nr 47 (ZSS42), SP nr 48 (CKOiZ).

W ramach projektu planowany jest również zakup pomocy dydaktycznych oraz sprzętu komputerowego i TIK dla pracowni eksperymentu w 18 szkołach podstawowych.

Planowany okres realizacji projektu 01.09.2020 r. – 31.08.2022 r.

Wartość projektu to: 3 475 450,83 zł

uzyskane dofinansowanie: 3 127 905,75 zł

w tym EFS – 2 954 133,20 zł i budżet państwa – 173 772,55 zł

wkład własny: 347 545,08 zł (41 439,48 wkład finansowy+ 306 105,60 wkład rzeczowy)

Projekt eTwinning z uczniami z Grecji!

Uczniowie klasy 6a wzięli udział w pierwszym spotkaniu online z rówieśnikami z Grecji. Celem projektu "Teachers4Europe: The Wider World, Connections and Links", w którym uczestniczą uczniowie szkół podstawowych z Aten i Attiki jest poznanie różnic i podobieństw między naszymi krajami, ich kulturą i tradycjami, docenianie różnorodności i przeciwdziałanie streotypom. Przygotowane przez uczniów prezentacje o Polsce i naszej szkole bardzo się spodobały naszym nowym znajomym. Czekamy na kolejne spotkanie.

Bal Karnawałowy 2021

W naszej szkole od środy do piątku trwała zabawa.
Uczniowie klas I-III uczestniczyli w
balu karnawałowym. Na uroczyście udekorowanym holu w rytmie muzyki tańczyły księżniczki, wróżki, anioły i koty.
Oczywiście bawili się również piraci, superbohaterowie, rycerze, astronauci i piłkarze oraz wiele innych postaci, a to wszystko pod czujnym okiem policji.

Podczas pląsów było kolorowo i wesoło, a uśmiech nie znikał z twarzy najmłodszych uczniów.

Kolejny bal dopiero za rok!

ASY INTERNETU

Klasa 6a i 6b uczestniczyły 11 lutego w Ogólnopolskiej Konferencji Asy Internetu zorganizowanej przez Fundacja Szkoła z Klasą i Google.

Konferencja odbywa się z okazji Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu DBI

Uczniowie wzięli udział w lekcji rozsądek, uważność i siła. #siławartościwsieci

Międzynarodowy Dzień Klocków LEGO

28 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Klocków LEGO.

Świętowaliśmy i podczas zajęć zdalnych i podczas zajęć świetlicowych!

Dzieci uwielbiają LEGO. Zabawa klockami LEGO pozwala rozwijać wyobraźnię i kreatywność, pomaga w nauce, uczy cierpliwości. Klocki LEGO kreują również wielu architektów, konstruktorów czy inżynierów.

Dzień Babci i Dziadka :)

Uczniowie klas 1- 3 z zaangażowaniem przygotowywali się do Dnia Babci i Dziadka.

W wyniku ich rzetelnej pracy powstały piękne laurki, medale, a także certyfikaty i zakładki dla najlepszych babć i dziadków na świecie!

Dziękujemy za wsparcie!

Dzięki wsparciu Rady Dzielnicy Centrum Południe w Zabrzu nasza świetlica szkolna została wyposażona w nowe zabawki, które można dezynfekować. Kwota wsparcia to 1 000 zł.

Bardzo dziękujemy I Love Centrum Południe !

Świąteczne niespodzianki :)

Uczniowie klas 3 przygotowali świąteczną niespodziankę.
Serdecznie zapraszamy do oglądania!
Mamy nadzieję, że wprowadzimy Was w świąteczny nastrój!

Uczniowie klas 3 pragną zaprezentować utwór świąteczny pt: ,,Dań Dana Dana ".

Życzymy miłych doznań artystycznych
i dziękujemy dzieciom i rodzicom za wkład pracy w wykonanie piosenki!

Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie
Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5
w Zabrzu
życzą wszystkim
Zdrowych i Pięknych Świąt!

Finał 12 edycji Miejskiego Konkursu Geograficznego pt: "Jak dobrze znasz Ziemię?"

21 grudnia 2020 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu odbył się finał 12 edycji Miejskiego Konkursu Geograficznego pt: "Jak dobrze znasz Ziemię?", którego szkoła jest organizatorem.

Miał on inną formułę niż poprzednie. Ze względu na panujące obostrzenia, konkurs odbył się zdalnie.

Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu MEET, tworzyli wspólną chmurę tagów na platformie mentimeter.com, a następnie rozwiązywali test eliminacyjny utworzony za pomocą aplikacji Formularze Google. Finał miał formę bardzo podobną do tej z zeszłego roku - uczniowie rozwiązywali test konkursowy w aplikacji Kahoot.

Wiedza tegorocznych finalistów była ponownie imponująca!

Gratulujemy uczniom Szkoły Podstawowej nr 17 oraz Szkoły Podstawowej nr 34, którzy stanęli na podium:
Mateuszowi, Ninie i Bartłomiejowi

Wyróżnienia otrzymują uczniowie Szkoły Podstawowej nr 17 oraz Szkoły Podstawowej nr 36 i Szkoły Podstawowej nr 37:
Nancy, Bartosz i Szymon

Nagrodami w tym roku są karty podarunkowe do sklepu EMPIK.

Rozstrzygnięcie konkursu plastyczno-technicznego!

Zapraszamy do szkoły po odbiór nagród
i pamiątkowych dyplomów
we wtorek 22.12 od godz. 10 do 15.00.

Serdecznie dziękujemy za liczny udział w konkursie plastyczno-technicznym. Wasze dzieła okazały się niezwykle kreatywne, twórcze i wyjątkowe.

Wybór najpiękniejszej szopki był niezwykle trudny.
Zobaczcie sami, jak cudowne szopki stworzyli uczniowie klas I-III.

Oto rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą szopkę betlejemską:

WYRÓŻNIENIE - Nadia B. (klasa III B)
WYRÓŻNIENIE - Zofia P. (klasa III A)
MIEJSCE III - Julia P. (klasa III A)
MIEJSCE II - Mateusz i Dawid K. (klasa IA i IIA) oraz Zofia T. (klasa II A)
MIEJSCE I - Bartłomiej Z. (klasa III B)

Serdecznie gratulujemy!

Witaminy od Serca

Owocowe szaleństwo zagościło w naszej szkole. Akcja "dwójkowo, owocowo, covidowo" zakończyła się sukcesem. Zebraliśmy MOC witamin dla pacjentów SCCS w Zabrzu.

Więcej o naszym wolontariacie na stronie Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Szkoła Podstawowa nr 37 w Zabrzu w ogólnopolskim projekcie "Przystań w sieci"

Szkoła Podstawowa nr 37 w Zabrzu przystąpiła 18 grudnia 2020 r. do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego #Przystańwsieci, który powstał z inicjatywy Facebooka, NASK PIB i UNICEF Polska.
Dotyczy on odpowiedzialnego korzystania z internetu, ochrony własnego wizerunku w sieci i bezpieczeństwa online.
Projekt objęty jest honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Uczniowie klasy 7a rozpoczną realizację projektu już po feriach zimowych!

https://przystanwsieci.pl/

Godzina Kodowania 2020

W grudniu na całym świecie uczniowie uczestniczyli w wielkim wydarzeniu informatycznym - w Godzinie Kodowania.

Nasza szkoła również wzięła udział w tej globalnej inicjatywie!

The Hour Of Code odbywa się każdego roku podczas Tygodnia Edukacji Informatycznej, dla uhonorowania pioniera informatyki, pani Admirał Grace Murray Hopper (urodzonej 9 grudnia 1906).

Uczniowie kodowali m.in. z Minecraftem na platformie code.org.

Kolejne sukcesy Naszych uczniów w konkursach plastycznych!

Pragniemy serdecznie pogratulować Zofii T. oraz Julii P., uczennicom klas 2 i 3,
za zdobycie
WYRÓŻNIEŃ w VI edycji miejskiego konkursu plastycznego
pt. ,,Zostań mistrzem kopii malarskiej''
.

Gratulujemy :) Jesteśmy dumni !

Wizyta w Wiosce Świętego Mikołaja.

Uczniowie klasy 2a na lekcji online przekonali się, że Święty Mikołaj istnieje na prawdę!

Wspólnie wyruszyliśmy w wirtualną podróż do Laponii, gdzie znajduje się Wioska Świętego Mikołaja. Nie uwierzycie, ale były tam również renifery ;)
Po tych wspaniałych przeżyciach uczniowie postanowili napisać do Świętego Mikołaja listy i poprosić Go o prezenty, oczywiście, nie tylko dla siebie ;)

Instrumenty muzyczne

Nasi najmłodsi uczniowie to bardzo zdolni artyści. Uczniowie klasy 1a przygotowali instrumenty muzyczne. Wykorzystali niepotrzebne rzeczy i stare opakowania, np. po napojach. Swoje grzechotki, bębenki, trąbki, harmonijki, a nawet ukulele ozdobili kolorowymi elementami z różnych materiałów. Następnie odważnie zaprezentowali swoje dzieła na zajęciach on-line. Powstała prawdziwa orkiestra. 🎵🎶🎵

Warsztaty online "Wojna w obrazach"- Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

W minionym tygodniu klasa 7 SP uczestniczyła w warsztatach online organizowanych przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.


Plakat, zdjęcie, rzeźba – podczas zajęć mieliśmy okazję przyjrzeć się, jak poprzez sztukę komentowano i upamiętniano wojnę o granicę wschodnią. Dowiedzieliśmy się, jak można było wykorzystywać dzieła plastyczne do przedstawiania własnych celów w czasie wojny, ale także jak pokazywano tę wojnę w fotografii i w malarstwie oraz na ile te obrazy odpowiadają naszym wyobrażeniom i wiedzy o wydarzeniach sprzed 100 lat.

Rozmawialiśmy o roli artysty w trudnych czasach i o tym, czym jest propaganda i dlaczego należy traktować ją z ostrożnością.

Wyniki konkursu miejskiego!

Bardzo miło Nam poinformować , iż najmłodsi uczniowie Naszej szkoły to również utalentowani malarze!

Kilkoro uczniów z klas I-III na początku listopada wzięło udział w
XXXI Miejskim konkursie plastycznym ,,Zabrze-moje miasto''.

Spośród 88 prac wybrano te najpiękniejsze - aż 3 z nich to rysunki Naszych uczniów !

W kategorii klas I-III
Michał Sz. z klasy III A uzyskał 1 MIEJSCE,
a
Julia P. (III A) oraz Igor P (II B) zdobyli Wyróżnienie.Wielkie gratulacje ! Jesteśmy dumni :)

II miejsce w Grze Miejskiej "Zabrzonauci"

Są już wyniki Gry Miejskiej online pt. "#Zabrzonauci", w którą byliśmy zaangażowani przez ponad tydzień!

Drużyna klasy 6a wywalczyła II miejsce w swojej kategorii!!!

Codziennie pojawiały się nowe zagadki, które rozwiązywaliśmy z wielkim entuzjazmem!

Dzięki grze poznaliśmy fragment historii naszego miasta i ciekawostki z nim związane! Niektóre z zadań wymagały niezwykłej kreatywności od naszych uczniów. Wkrótce naszą pomysłowością się podzielimy

http://www.zabrzonauci.pl

Dokarmiamy ptaki zimą :)

Uczniowie klasy 1a uczestniczyli w warsztatach on-line pt. Dokarmiamy ptaki zimą organizowanych przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”.

Pierwszoklasiści poznali ptaki zimujące w Polsce.

Dowiedzieli się m.in. czym i kiedy dokarmiać ptaki oraz co jest ulubionym przysmakiem sikorki, gila i jemiołuszki.

Najmłodsi uczniowie zobaczyli też jak wykonać prosty i ekologiczny karmnik.

IX Miejski Konkurs Wiedzy o Zabrzu

27 listopada 2020 r. odbył się w ZSO nr 5 IX Miejski Konkurs Wiedzy o Zabrzu. Uczestnicy ze szkół podstawowych i średnich brali udział w etapie pisemnym konkursu porozumiewając się przez komunikator Meet i rozwiązywali test online w aplikacji Quizizz. Poza tym uczniowie SP w dniu konkursu mieli za zadanie napisać krótką wypowiedź pisemną na temat: „Spacer po mieście – zareklamuj atrakcje turystyczne Zabrza”, którą odsyłali mailem w ciągu pół godziny. Uczniowie szkół średnich przesłali nam wcześniej przygotowane prezentacje multimedialne pt. „Ciekawe miejsce w Zabrzu”. Wyniki z testu i zadania dodatkowe będą sumowane przez Jury.

Ogłoszenie wyników nastąpi 11 grudnia 2020 o godz. 12 na platformie Google Meet.

Kicaj Zdrowo!

Uczniowie klas I-III kolejny raz uczestniczyli w miejskim programie profilaktyczno-edukacyjnym pt. „KICAJ ZDROWO”. Tematem tegorocznej edycji była profilaktyka bullyingu w Internecie. Uczniowie wraz z wychowawcami i nauczycielami edukacji informatycznej zainteresowali się tematem bezpieczeństwa i życzliwości w sieci. Poznali różne formy zagrożeń, m.in. cyberprzemoc, kontakty z osobami poznanymi w Internecie, publikowanie zdjęć, czy nadmierne korzystanie z komputera i Internetu. Chętnie oglądali filmy edukacyjne, rozwiązywali ćwiczenia, tworzyli plakaty oraz brali udział w licznych pogadankach. Poruszyli też temat o emocjach: Kiedy jest nam miło, a kiedy nie, i czy fajnie być „kujonem”?. Efektem podjętych działań jest slajd prezentujący różne aktywności, a omawiane zagadnienia w związku z edukacją na odległość okazały się niezwykle aktualne i ważne.

Szkolny konkurs plastyczno-techniczny!

Serdecznie zapraszamy
do udziału
w
szkolnym konkursie plastyczno-technicznym
,,Najpiękniejsza szopka betlejemska''
dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 37 w Zabrzu.


Szczegóły na plakacie oraz w regulaminie.

Dzień Myszki Miki

Z okazji Dnia Myszki Miki uczniowie w ramach świetlicy wzięli udział w projekcie plastycznym.

Dzieci wykonały piękne prace wybierając różne techniki jak np. malowanie farbami, rysowanie kredkami, lepienie z plasteliny oraz wykorzystując możliwość wykonania pracy w programie graficznym.

Dziękujemy za piękne prace Veronice, Vittorii, Wandzie, Ignacemu, Olivii, Adrianowi, Zuzannie, Michałowi, Milenie i Adamowi.

Spotkanie online z policjantem!

Drugoklasiści uczestniczyli w spotkaniu online z funkcjonariuszem Wydziału Prewencji KMP w Zabrzu.

Policjant omówił najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa w szkole, na ulicy oraz w domu.

Najmłodsi mieli okazję, by lepiej poznać zawód policjanta i dowiedzieć się jak należy zachować się w różnych sytuacjach, np. w kontaktach z nieznajomymi.

Uczniowie chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i zadawali wiele pytań.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Dzisiaj, 25 listopada 2020 r. , świętujemy Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Z tej okazji dzieci z klas 1-3 podczas zajęć informatycznych malowały w programie graficznym swoje ulubione maskotki - misie

Następnie dzieci umieściły je na naszej wirtualnej tablicy - na Padlecie, tworząc niezwykłą galerię swoich prac!

Zapraszamy do podziwiania!


Wyniki konkursu - Antologia Poezji Dziecięcej - BRAWO Emilka!!!Miło nam poinformować,
że
uczennica Szkoły Podstawowej nr 37 w Zabrzu została laureatką
XVII Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego

dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych
"Antologia Poezji Dziecięcej i Młodzieżowej".


Jej wiersz został zamieszczony w tomiku poezji.


Recenzentem tegorocznej edycji tomiku
jest Grzegorz Turnau.


Bardzo się cieszymy i
serdecznie gratulujemy !!!

Zamieszczamy zwycięskie dzieło Emilki:

Wirujące spełnienie”

Kiedy tańczę, wolność czuję,
moje serce się raduje.
Kilka obrotów, ruch wirujący,
świat jest magiczny i czarujący.

Udało mi się razu pewnego
znaleźć wrota do czasu przeszłego.
W skupieniu na tańcu tak zwiewnym i lekkim
przeniosłam się w świat odległy, daleki.

Długo tańczyłam i wirowałam,
gdy wtem sprawę sobie zdałam,
że nie jestem sama - wspiera mnie Pan Nutek -
w mym tanecznym świecie wyobraźni skutek.

Nagle tak niespodziewanie,
Mili Panowie i Panie!
Jesteśmy w ojczyźnie walca,
Pan Nutek zaprasza do tańca!

Taniec to prosty? Wyrafinowany?
Czy zwykłym ludziom dedykowany?
Dla rozrywki spragnionych i wytchnienia?
Po trudach dnia, po cierpieniach?
Rozsławiony na dworach królewskich,
wiedeński, francuski i angielski.

Lecz to nie koniec z Nutkiem przygody,
to taniec przez style, epoki i mody!

To tango, co z Argentyny się wywodzi.

To foxtrot!

To rumba, której stolicą jest Kuba!

To cha-cha - mieszanka jazzu i swingu!

To jive i samba nas rozruszą!

Taniec…
Kroków już nie liczę,
tańczę jak czuję,
w tańcu się zatracam... spełniam…

Taniec zmysłami pojmuję!

Emilia Kukla

Dzień Jeża

Niedawno w ramach świetlicy obchodziliśmy zdalnie Dzień Jeża.
Chętni uczniowie wykonali piękne prace plastyczne z tej okazji. Wykazali się przy tym pomysłowością.

Bardzo dziękujemy za piękne prace Wandzie, Olivii, Michałowi M., Michałowi Sz., Milenie, Natalce i Madzi.

Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada 2020 r.

10 listopada 2020 r. klasy 3 o godz. 11.11 odśpiewały uroczyście hymn państwowy - w tym roku wyjątkowo, ponieważ podczas spotkania online. Podczas nauki stacjonarnej wykonaliśmy też piękne patriotyczne drzewa.

W tym roku ponad 16 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych oraz 134 placówki polonijne wzięły udział w akcji MEN #Szkoładohymnu. Punktualnie o godz. 11:11 uczniowie i nauczyciele z całego kraju odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, łącząc się ze sobą za pomocą różnych komunikatorów.

https://www.gov.pl/web/edukacja/ponad-16-tys-szkol-przystapilo-do-akcji-szkola-do-hymnu--dziekujemy

Symbole narodowe.

W tym roku obchody Dnia Niepodległości miały inną formę niż dotychczas.
Jednak nie przeszkadzało to dzieciom z klasy II b w wykonaniu pięknych prac plastycznych związanych z symbolami narodowymi.
Niektóre dziewczynki odśpiewały uroczyście hymn państwowy.

Projekt "BohaterON w Twojej Szkole"

Pod koniec października nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w projekcie „BohaterON w Twojej Szkole”.
Jest on częścią ogólnopolskiej kampanii
„BohaterON – włącz historię!”, która ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego ale również edukowanie społeczeństwa , wzmacnianie poczucie tożsamości narodowej, krzewienie postaw patriotycznych oraz budowanie wrażliwości społecznej. W V edycji projektu, podobnie jak w w ubiegłym roku, uczniowie własnoręcznie wykonywali pracę – album, plakat, laurkę z życzeniami dla Powstańców jak również brali udział w warsztatach poświęconych Powstaniu Warszawskiemu, podczas których mieli okazję zapoznać się fragmentami wspomnień żołnierzy, harcerzy czy sanitariuszek oraz zastanowić się nad tym kim jest bohater i jakie ma cechy.

Włączając się w akcję pokazaliśmy, że PAMIĘTAMY i DZIĘKUJEMY za to, że dzięki poświęceniu tak wielu ludzi, ,dziś możemy żyć w wolnym kraju.

Mali ogrodnicy!

W 6 listopada 2020 r. uczniowie klasy 2a zamienili się w ogrodników.
Jedni mieli okazję zasadzić roślinę zielną, której pędy były wcześniej ukorzeniane w wodzie. Inni przesadzali kwiaty do większych doniczek.
Klasa wykazała się pracowitością oraz wielkim zaangażowaniem.
Drugoklasiści to odpowiedzialni uczniowie, którzy sumiennie wykonują powierzone im zadania

Sadzenie roślin - "Święto Drzewa 2020"

5 listopada 2020 r. dzieci uczęszczające do szkolnej świetlicy wzięły udział w sadzeniu krzewów i drzewek. W ten sposób uczciliśmy #ŚwiętoDrzewa 2020.

Rośliny otrzymaliśmy od Rady Dzielnicy Centrum Południe w Zabrzu, która od trzech lat organizuje Przegląd Artystyczny pt:"Zielona Dzielnica Centrum Południe" kierowany do przedszkoli i szkół podstawowych. Szkoła otrzymała również zestaw koszy do segregacji odpadów oraz roślinę o szczególnych właściwościach, oczyszczającą powietrze z szkodliwych substancji. Uczestnicy przeglądu są natomiast nagradzani upominkami.

Święto Drzewa w 3a!

Klasa 3a również dołączyła do świętowania Dnia Drzewa!

W ruch poszły kredki świecowe, temperówki, papier do pieczenia i ...żelazko.

W ten sposób powstały piękne jesienne drzewa.

#ŚwiętoDrzewa

Dzień Origami

Z okazji Dnia Origami uczniowie klas 1-3 wykonywali w świetlicy piękne prace plastyczne. Zadanie nie było łatwe, należało postępować ściśle według instrukcji. Uczniowie wykazali się dokładnością przy składaniu papieru oraz kreatywnością przy ozdabianiu swoich dzieł.

Nasi pierwszoklasiści budowali dzisiaj swoje pierwsze roboty!


W ten sposób rozpoczęliśmy Europejski Tydzień Kodowania #CodeWeek 2020. Oczywiście nie tylko mieli je zbudować, ale również powiedzieć, w czym będą pomagać ludziom. Okazuje się, że roboty najbardziej potrzebne są naszym uczniom do... odrabiania zadań!


Escape Room podczas CodeWeek 2020!

Uczniowie klasy 6a wyruszyli wczoraj w zakodowaną podróż dookoła świata! Ich zadaniem było odkodowanie miejsc, które odwiedził słynny Phileas Fogg.

Zakodowane zagadki zawierały Kod Morsa, kryptogramy, rebusy, kody binarne i QR kody.

Emocjom nie było końca!

#CodeWeek #CodeWeekEu

Pierwszoklasiści poznali nasze sprytne robociki - OZOBOTY - CODE WEEK 2020!

#Ozoboty wyruszyły na orbity i krążyły wokół słońca. Dzieci dowiedziały się czym jest kod i zakodowały drogę dla robota zgodnie z sekwencją kolorów.

#CodeWeek #STEM #CodeWeekEu

To już dzisiaj! 10.X.2020 - Święto Drzewa!

I Ty posadź dzisiaj dla planety swoją roślinkę!

Pamiętacie zeszłoroczne sadzenie drzewka wspólnie z Radą Dzielnicy Centrum Południe w Zabrzu? Rada odebrała wczoraj w Warszawie za tą inicjatywę nagrodę "Czarodziejskie Drzewo 2020"!

Otrzymała ją w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Klub Gaja za najciekawsze osiągnięcia w programie edukacji ekologicznej "Święto Drzewa" w 2019 roku.

Oprócz dyplomu i uroczej statuetki organizatorzy otrzymali również sadzonkę lipy wyhodowanej ze szczepki pobranej ze 170-letniej Lipy św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej w woj. podkarpackim, która wygrała 10. edycję konkursu Drzewo Roku, także organizowanego przez Klub Gaja.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Służewskim Domu Kultury w Warszawie i była częścią ogólnopolskiej inauguracji 18. edycji Święta Drzewa Klubu Gaja. Organizatorzy wspólnie z zaproszonymi gośćmi, partnerami oraz ambasadorami programu – aktorami zasadzili drzewa - jarząby pospolite i grusze!

Realizowany przez Klub Gaja od 2003 roku program Święto Drzewa to szeroka edukacja na temat zrównoważonego rozwoju i zmian klimatu, twórcza współpraca i działania praktyczne takie jak sadzenie i ochrona drzew. W ten sposób społeczności lokalne w całym kraju podejmują się konkretnych działań dla środowiska naturalnego i wspólnego dobra. Budują kapitał ekologiczny i społeczny.

Co roku 10 października obchodzimy #ŚwiętoDrzewa To dobra okazja, aby w tym dniu posadzić drzewa i krzewy, zorganizować lekcje tematyczne, happeningi, konkursy, festyny i zaprosić członków społeczności lokalnej do wspólnego świętowania. Dla drzew i dla naszej przyszłości!

Rada Dzielnicy kontynuuje projekt "Zielona Dzielnica Centrum Południe" i to na jeszcze większą skalę! Zaproszenie do udziału w 3. edycji już otrzymaliśmy i oczywiście weźmiemy w nim udział!

Wielkie gratulacje i podziękowania dla I Love Centrum Południe za tą wspaniałą inicjatywę !!!

Zajęcia w terenie!

Klasa 6a uczestniczyła 8.10.2020 r. w zajęciach terenowych. Uczniowie prowadzili badania wody oraz obserwacje fenologiczne i meteorologiczne w Dolinie Bytomki. Ustalali również położenie geograficzne za pomocą aplikacji GPS Status oraz nawigowali do punktów z pomocą Google Maps. Powstała również dokumentacja fotograficzna.

Były to pierwsze badania w tym roku szkolnym. Program GLOBE w Polsce #STEM The GLOBE Program #Scientix

Jesienne drzewa uczniów klasy 1!

Uczniowie klasy 1a zainspirowani warsztatami w Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu, omawianymi tematami oraz jesienną pogodą wykonali piękne i kolorowe drzewa.
Przy okazji przypominamy, że 10 października obchodzimy
Święto Drzewa.

Warsztaty przyrodnicze w Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu

Uczniowie klas 1-3 skorzystali z pięknej wrześniowej pogody i udali się na warsztaty przyrodnicze do Ogrodu Botanicznego w Zabrzu.
Dzieci pod przewodnictwem pani Zosi oraz Pani Sylwii zwiedziły piękny zabrzański ogród oraz poznały ciekawe odmiany roślin. To była niezastąpiona, żywa lekcja przyrody!

Europejski Dzień Języków Obcych w naszej szkole.

Dnia 28 września 2020 w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Dzień ten jest już po raz osiemnasty obchodzony w wielu krajach europejskich, a jego głównym celem jest propagowanie, zachęcanie i pokazywanie korzyści płynących z nauki języków obcych.

W ramach tego dnia na lekcjach języka angielskiego uczniowie klas 3b wykonali flagi krajów europejskich i uczyli się poprawnych nazw krajów europejskich w języku polskim i angielskim.

Uczniowie klasy 7a oraz 2c LO i 2d LO wykonali prace plastyczne ilustrujące wybrane słownictwo i wyrażenia idiomatyczne w języku angielskim. Stosując elementy myślografii, czyli myślenia wizualnego przygotowali m.in. ilustracje zwierząt, przedmiotów, pogody i homonimów . Licealiści obejrzeli także prezentację dotyczącą ubiegłorocznego udziału młodzieży naszej szkoły w projekcie PO WER - Włochy od kuchni i dyskutowali na temat przyczyn popularności języka angielskiego i pełnionej przez niego roli współczesnej lingua franca oraz zmagali się z różnorodną wymową zbiegu głosek -ough, przybliżoną w filmie z kanału Papa English. Uczniowie klas 2c i 2d LO zapoznali się również z tegoroczną broszurą informacyjną Facts and ideas to celebrate zamieszczoną na blogu https://blog.busuu.com/european-day-of-languages/ odpowiadając potem na pytania w quizie sprawdzającym ich poziom zrozumienia tekstu w języku angielskim.

Na lekcjach języka włoskiego uczniowie klasy 6b Sp, 7a Sp oraz klas 2cdLO, 2d LO, 2ab LO , 1aLO uczestniczyli w warsztatach , podczas których zapoznali się z ideą i historią Europejskiego Dnia J. Obcych Giornata Europea delle Lingue https://liblink.pl/mCLGZRKx0d, wysłuchali i starali się rozpoznać brzmienie 20 języków, w których śpiewana jest piosenka Colours of the wind, https://liblink.pl/OyeQtQt9Jk, uczestniczyli w warsztatach Il diario del viaggio prowadzonych przez uczennice klas drugich LO, poświęconych kuchni włoskiej i zwiedzili wirtualnie Mediolan, Como, Busto Arsizio. Il diario del viaggio zostanie zamieszczony na stronie internetowej szkoły. Obejrzeli także prezentację PO WER przygotowaną na Dzień Języków Obcych https://liblink.pl/FQ3MtgbYcd. Odwiedzili wirtualnie zaprzyjaźnioną z nami szkołę włoską : Istituto Tecnico Economico E. Tosi w Busto Arsizio, obejrzeli film prezentujący szkołę, wysłuchali przemówienia pani dyrektor z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2020/21:
www.etosi. edu.it. Film umieszczony jest na stronie https://liblink.pl/zehSCt43YK
Case history Istituto Tecnico Economico Tosi - Busto Arsizio.

Wszystkie zajęcia miały charakter warsztatowy i odbyły się w klasach.

X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

2 października uczniowie klas II, III oraz ich starsi koledzy i koleżanki brali udział
w
X Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia.

Uczniowie najpierw zdawali egzaminy w klasach, najbardziej wyróżniające się się osoby otrzymały medale i certyfikaty ,,Ekspert Tabliczki Mnożenia'', a następnie same zostały egzaminatorami lub asystentami, przeprowadzając test wśród rówieśników i starszych uczniów. Wszyscy świetnie się bawili, ucząc siebie i innych.


Zapraszamy do krótkiej fotorelacji z akcji.

Dzień Chłopaka w klasach 1-3

Z okazji Dnia Chłopaka na uczniów klas 1 i 3 czekało mnóstwo atrakcji!
Wychowankowie uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszami Wydziału Prewencji KMP w Zabrzu. Policjanci omówili najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa w szkole, na ulicy oraz w domu. Nasi podopieczni mieli okazję, by lepiej poznać zawód policjanta i dowiedzieć się jak należy zachować się w różnych sytuacjach, np. w kontaktach z nieznajomymi. Niektórym uczniom udało się nawet zobaczyć radiowóz.

Oprócz tego, na chłopców czekały niespodzianki w klasach.
Najmłodsi uczniowie otrzymali kolorowe autka, nieco starsi - imienne zakładki do książek oraz medale. Oprócz tego, fani kuchni włoskiej wybrali się do restauracji oraz kosztowali pizzy w szkole.

Nie zabrakło również obcowania z naturą. To był wyjątkowy dzień!

Dzień Szpilek

25 września to II Ogólnopolski Dzień Szpilek:

Załóż Szpilki i Pomagaj Dzieciom Chorym na Raka!

Dziś włączyliśmy się do super akcji.

#ZałóżSzpilki

#DzieńSzpilek

#DzienSzpilek

#Moliera2

Dzień Kropki

Od Dnia Kropki minął już prawie tydzień, ale my cały czas pozostajemy w radosnym nastroju. Dziś prezentujemy kolejne efekty naszych działań.
15 września wszyscy uczniowie klas I-III aktywnie tworzyli. Powstała kropka mocy, gąsienica prezentująca talenty, a niektórzy zaserwowali talerze pełne mocnych stron.
Część uczniów przedstawiła uzdolnienia swoich rodziców, inni ozdabiali zakropkowany papier. Powstały też prawdziwe dzieła sztuki z motywem kropki narysowane kredą. Kreatywne zajęcia towarzyszyły również wszystkim w świetlicy szkolnej. Wykonane prace do dziś ozdabiają świetlicową przestrzeń.


Czekamy na kolejny Dzień Kropki!

Międzynarodowy Dzień Kropki - 15.09.2020 r.

Dzisiaj na zajęciach edukacji informatycznej powstawały prawdziwe "kropkowe" dzieła sztuki.

Świętowaliśmy w ten sposób #MiędzynarodowyDzieńKropki, czyli święto kreatywności, wiary w siebie, odwagi i zabawy

#TheDotDay

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki w najbliższy wtorek uczniów klas I-III zapraszamy do założenia ubrań w kropki.

To będzie dzień pełen zakropkowanych aktywności!


Innowacja pedagogiczna
„ Czytam z klasą”.

Z radością informujemy, ze klasa 2 a ukończyła rozpoczętą w ubiegłym roku szkolnym innowację związaną z omawianymi lekturami.
Uczniowie z zaangażowaniem wykonywali wszystkie zadania oraz co najważniejsze - przekonali się, że książki przenoszą nas w niesamowity świat magii.
W związku z pandemią, nasze działania zostały opóźnione, jednak już teraz możemy pochwalić się otrzymanym certyfikatem 😀

Prezentacja - Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2020-2021.pdf

Z radością informujemy, że nasz projekt
"Laboratorium Młodego Odkrywcy" otrzyma 30 000 dofinansowania!!!
Znajdujemy się wśród Laureatów tegorocznej edycji "
Zielona Pracownia 2020"!

https://www.wfosigw.katowice.pl/23-aktualnosci-edukacja-ekologiczna/2581-wfosigw-w-katowicach-rozstrzygnal-konkurs-zielona-pracownia.html?fbclid=IwAR1A5oyQxoZ-_LDcLuXGtdmtmGUgI43_u9sNVhV-Mg-DOlw7rQ_Y2zzTIKo