AKTUALNOŚCI
2019/2020

Szanowni Państwo, poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dla rodziców uczniów klas pierwszych!

Z radością informujemy, że nasz projekt "Laboratorium Młodego Odkrywcy" otrzyma 30 000 dofinansowania!!! Znajdujemy się wśród Laureatów tegorocznej edycji "Zielona Pracownia 2020"!

Bardzo dziękujemy za miłe słowa i życzenia!


Zakończenie roku szkolnego 2019/2020 w SP nr 37 w Zabrzu z TV Zabrze


Podziękowanie za udział w Programie AI Schools & Academy

Podziękowanie za udział w Programie AI Schools & Academy

15 lipca 2020 roku otrzymaliśmy podziękowanie za udział w Programie AI Schools & Academy


Uczniowie klasy 5a ukończyli kurs o sztucznej inteligencji!

W tym tygodniu odbyły się ostatnie zajęcia o sztucznej inteligencji w ramach Programu AISchools & Academy na poziomie Beniamin.

Dzisiaj uczniowie otrzymali Certyfikaty potwierdzające udział w kursie :)

Cieszymy się bardzo, że mimo trudności udało się nam zrealizować cały Program do końca. Brawa dla naszych zdolnych piątoklasistów!

AI Schools to Program nauczania o sztucznej inteligencji dla dzieci i młodzieży.

Kraje, które już dziś zainwestują w edukację dzieci i młodzieży w zakresie AI, wkrótce znajdą się w czołówce najlepiej rozwiniętych państw.

Sztuczna inteligencja to szansa, i jeśli dobrze ją wykorzystamy, stwarzając jej odpowiednie warunki do rozwoju, zyskamy wszyscy jako obywatele.

https://aischools.pl/

Podziękowanie za udział w 17 edycji Święta Drzewa!


Certyfikat Udziału w Programie
Uczymy Dzieci Programować - Edycja 5

Szkoła Podstawowa nr 37 w Zabrzu od 3 lat aktywnie uczestniczy w Ogólnopolskim Programie pt: "Uczymy Dzieci Programować"!

Kubusiowi Przyjaciele Natury

Uczniowie klas drugich i trzecich uczestniczyli w tym roku szkolnym w ogólnopolskim programie o tematyce ekologicznej pt. „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

Uczestnicy programu realizując jego treści mieli m.in. okazję nauczyć się dbać o środowisko naturalne, poznać podstawowe zasady ekologii i dowiedzieć się, dlaczego warto jeść owoce oraz warzywa. Dodatkowo poznali korzyści płynące z aktywności fizycznej. W efekcie otrzymali certyfikat potwierdzający tytuł Kubusiowych Przyjaciół Natury.

Zobaczcie film i poznajcie walory naszej niezwykłej szkoły!

Uczniowie klas 1-3 serdecznie zapraszają przyszłych pierwszoklasistów do naszej placówki!

Z okazji Dnia Dziecka

Drodzy Uczniowie,

z okazji Waszego święta Panie z klas I-III przygotowały małą niespodziankę.

Mega Dnia Dziecka!

Kochane MegaDzieciaki, życzymy Wam nieposkromionej fantazji, spełnienia nawet najmniejszych marzeń i wielu przyjaciół, którzy Wam zawsze pomogą!

Pozdrawiamy,

Zespół MegaMisji

Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury”

Uczniowie omawiali w tym roku szkolnym wiele treści o tematyce ekologicznej. Niektóre były związane z udziałem drugo- i trzecioklasistów w ogólnopolskim programie pt. „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Uczniowie klasy 3a przygotowywali projekty, które dotyczyły m.in. zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej, dbania o naturę, rośliny i zwierzęta. Powstały smaczne i zdrowe potrawy, ciekawe prezentacje, plakaty oraz gry.

Warsztaty on line - POLIN

W czasie kwarantanny można korzystać z szerokiej oferty wielu instytucji kulturalnych, nie wychodząc z domu. Wiedzą o tym doskonale uczniowie klasy 5a i 5b SP , którzy w tym tygodniu mieli okazję wziąć udział w warsztatach on line prowadzanych przez Panią edukator z Muzeum Historii Polskich Żydów POLIN w Warszawie. Warsztaty dotyczyły bogatej kultury oraz tradycji żydowskiej, która przez setki lat była ważną częścią kultury polskiej i dla wielu z nas nadal jest. Poznaliśmy historię narodu , który zamieszkuje cały świat, nie tylko Izrael. Dowiedzieliśmy się dlaczego tak wielu Żydów nie pracuje w sobotę i jak obchodzą swoje najważniejsze, cotygodniowe święto szabat. To była wspaniała lekcja otwartości, tolerancji oraz szacunku do drugiego człowieka i innej kultury.

"Zdalna Szkoła"

Miasto Zabrze w ramach projektu „Zdalna Szkoła” pozyskało grant do 100 000 zł na zakup sprzętu dla uczniów zabrzańskich szkół.

Dzięki przyznanemu dofinansowaniu w wysokości 99 997,50 zł, już 09.04.2020r. do 41 szkół podstawowych w Zabrzu trafił sprzęt zaspokajający potrzeby 175 uczniów.

Tablety wysokiej jakości wraz z zestawem słuchawkowym umożliwią dzieciom, które nie miały dotychczas takich możliwości, kontynuowanie realizacji podstawy programowej w warunkach domowych.

Projekt jest odpowiedzią na obecną sytuację szkolnictwa, związaną z wprowadzeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, spowodowanym zakażeniami koronawirusem.

Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014- 2020, Osi Priorytetowej nr I „Powszechny dostęp do szybkiego Internetu” działania 1. 1 „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach” dotycząca realizacji projektu grantowego pn.: Zdalna Szkoła- wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Działanie jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Sztuczna inteligencja - kolejne zajęcia za nami!

W sobotę odbyły się kolejne zajęcia w ramach Programu AI Schools & Academy. Uczestnicy zajęć na poziomie Maluch pracowali z robotem edukacyjnym Photon, natomiast na poziomie Beniamin poznawaliśmy podstawowe zasady rozpoznawania twarzy i obrazów przez AI oraz podstawowe narzędzia internetowe do tego służące.

Sukces naszych uczniów w konkursie poetyckim!

27 lutego 2020 r. dwoje uczniów z kl.V a odebrało dyplomy i nagrody zdobyte w konkursie literackim pod hasłem:

„O pasjo! O profesjo! O powołanie!” organizowanym w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery.

Zadaniem uczniów było napisanie 3-zwrotkowego wiersza o odkrywaniu swojego życiowego powołania i pasji oraz o tym, czy pasję i powołanie można wykorzystać zawodowo.

Każdą zwrotkę należało rozpocząć apostrofą.

Mimo że było to zadanie bardzo trudne, wiersze napisali prawie wszyscy uczniowie kl.V a!

W konkursie na szczeblu miejskim naszą szkołę reprezentowali: Paweł Ś., Jakub W., Emilia K., Krzysztof B., Marta G., Piotr Rz., Krzysztof M., Szymon S..

Decyzją jury I miejsce w Zabrzu przyznano Emilii Kukli – autorce wiersza pt. „Przepis na sukces”.

Uzasadnienie nagrody: Za wnikliwość w realizacji tematu oraz zgrabną puentę.

II miejsce zajął Krzysztof Bartos za wiersz pt. „Czym w życiu się zająć?”.

Uzasadnienie nagrody: Za finezję połączoną z determinacją przy poszukiwaniu odpowiedzi na kluczowe pytania z tekstu.

Uroczystość wręczenia nagród z udziałem władz Zabrza odbyła się na Wydziale Zarządzania Politechniki Śląskiej.

Prawdziwą atrakcją była możliwość zwiedzenia uczelnianych laboratoriów.

Dziekan Wydziału Zarządzania miał dla laureatów niezwykłą niespodziankę: każdy z nich mógł uderzyć w specjalny gong – jest to przywilej, którego doświadczyć może student tego wydziału tylko jeden raz – po obronie pracy magisterskiej.

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim wymienionym wyżej uczniom dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły!

Co dwa tablety to nie jeden! - kolejna wygrana w MegaMisji!

Radość nie do opisania!

Dzieci miały ogromną frajdę podczas piątkowych zajęć MegaMisji - z pomocą aplikacji Fundacji Orange "MegaMisja z Psotnikiem" – dowiadywały się w atrakcyjny sposób o cyfrowym świecie.

Dzięki aplikacji, dzieci w prosty i przyjazny sposób dowiadują się jak weryfikować informacje, czym są prawa autorskie, co jest reklamą,

a co kampanią społeczną.

Poznają również podstawy bezpiecznego poruszania po sieci.

Obszarów tematycznych jest aż 11 – wszystkie ukryte na mapie cyfrowego świata.

Zabawie i nauce towarzyszy wesoła sztuczna inteligencja o imieniu Psotnik, którego można karmić, głaskać, myć czy ubierać za zdobyte podczas nauki punkty.

5 marca 2020 r. dotarła do nas przesyłka z Fundacji Orange - otrzymaliśmy kolejną nagrodę za udział w MegaMisji

Jest nią ponownie tablet!

Program MegaMisja realizują dzieci z klas trzecich uczęszczające do szkolnej świetlicy

Fundacja Orange - bardzo, bardzo cieszymy się z nagrody!

MegaMisja w naszej szkole realizowana jest już drugi rok!

Poniżej wszystkie nagrody, które otrzymaliśmy od Fundacji Orange: dwa tablety, paczka gier planszowych, paczka artykułów plastycznych, paczka książek i audiobooków!

Zajęcia pozalekcyjne z zakresu sztucznej inteligencji!

AI Schools & Academy to innowacyjny Program kształcenia z zakresu sztucznej inteligencji.

W styczniu rozpoczęły się zajęcia pozalekcyjne w naszej szkole na poziomie Master, a od lutego ruszyły na poziomie Maluch i Beniamin.

Kraje, które już dziś zainwestują w edukację dzieci i młodzieży w zakresie AI, wkrótce znajdą się w czołówce najlepiej rozwiniętych państw świata. Sztuczna inteligencja to ogromna szansa i jeśli dobrze ją wykorzystamy, stwarzając jej odpowiednie warunki do rozwoju, zyskamy wszyscy jako obywatele.

W minionym tygodniu dzieci poznawały różnice jakie istnieją między programem komputerowym a sztuczną inteligencją. Poznały współczesne zastosowanie sztucznej inteligencji.

W części praktycznej Maluchy poznawały także nowego robota - Photona:)

Organizatorem Programu jest Synerise S.A., a Partnerem Wiodącym jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Akademia Bezpiecznego Puchatka - Wielki Test!

Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie.

Po przeprowadzeniu zajęć, na podstawie otrzymanych materiałów, zdobytą przez dzieci wiedzę weryfikuje

Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa.

Uczniowie klas pierwszych zaliczyli go znakomicie!

Projekt realizowany był w naszej szkole w klasach pierwszych pod opieką Pani Joanny Juszczyk i Pani Beaty Duszak.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

22 i 23 października w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszej szkole odbyły się konkursy „Krzyżówka Czytelnicza” dla klas V i VI szkoły podstawowej i „Quiz Literacki” dla licealistów. Zorganizowany został również „Kiermasz Książki”.

Zwycięstwo młodych tancerzy!

Drugoklasiści reprezentujący naszą szkołę w Międzyszkolnym Turnieju Tańca organizowanym przez Klub Taneczny Forum Zabrze zwyciężyli pokonując między innymi szkoły z Zabrza i Rudy Śląskiej.

Gratulujemy młodym tancerzom i życzymy dalszych sukcesów!

Kolejna Nagroda i kolejny List Gratulacyjny!

Cieszymy się bardzo i gratulujemy osiagnięć!

Debiut uczniów kl.V a na deskach teatru!

Dnia 11 grudnia uczniowie klasy 5 a wzięli udział w XI edycji WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU NA MAŁĄ FORMĘ TEATRALNĄ O CHARAKTERZE PROFILAKTYCZNYM „PROFORMA”.
Celem konkursu jest promowanie wśród dzieci i młodzieży zachowań wyrażających empatię, koleżeństwo, współpracę, dobrą komunikację, pomoc i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka oraz wskazywanie korzyści płynących ze zdrowego i aktywnego stylu życia wolnego od alkoholu, narkotyków, e-uzależnień, „dopalaczy” i innych substancji psychoaktywnych.
W skład zespołu teatralnego weszło osiem osób: Marta, Magda, Emilka, Wiktoria, Kuba, Szymon, Krzysiek i Dominik. Zaprezentowały one sztukę pt. „Cudowny lek”.
Występ na deskach teatru Pałacu Młodzieży w Katowicach był dużym przeżyciem, biorąc pod uwagę fakt, że nasi uczniowie wystąpili w profesjonalnym teatrze, na bardzo dużej scenie, przed sporą publicznością i przed jury. Była to też okazja, żeby zobaczyć teatr z drugiej strony widowni, czyli od kulis.
Pozostali uczniowie z kl.V a oglądali występ kolegów i innych zespołów z widowni. Tym samym mogli zapoznać się ze sztukami szkolnych teatrów poświęconymi profilaktyce uzależnień i zobaczyć, jak różnorodnie ta tematyka została pokazana.
W konkursie wzięło udział 350 uczestników, ponad 40 zespołów z województwa śląskiego. Konkurencja była ogromna, ale możemy być zadowoleni, bo nasz występ był nader udany!

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w styczniu.

Z życia świetlicy - wyróżnienie w konkursie na szczeblu wojewódzkim!

Uczniowie klas drugich w ramach zajęć świetlicowych wzięli udział w konkursie plastycznym ogłoszonym przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Katowicach.

Tytuł konkursu brzmiał: „Radca prawny na Śląsku. Zawód zaufania publicznego”.

Temat był bardzo trudny, zwłaszcza dla tak małych dzieci, ale po wielu godzinach przygotowań powstały bardzo ciekawe prace.

Do reprezentowania naszej szkoły, ale i miasta, bo konkurs odbywał się na szczeblu wojewódzkim, wybrano prace Madzi, Zosi, Emilki i Julki oraz pracę zespołową.

Nasza szkoła – SP 37 – otrzymała wyróżnienie!

O konkursie można przeczytać tutaj:

https://oirp.katowice.pl/aktualnosci/aktualnosci/pokaz-aktualnosc-1402567966-1404351782.html

A to nasze prace:

2019_konk_radcaprawny

Jesteśmy wśród zwycięzców CodeWeek 2019!

ieszymy się bardzo z wyróżnienia!

Szanowni Państwo!

Z radością informujemy, że znaleźli się Państwo w gronie zwycięzców konkursu „1000 pierwszych inicjatyw zgłoszonych do Codeeek2019”, organizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK!

Zarejestrowane przez Państwa na codeweek.eu wydarzenie było jednym z pierwszych inicjatyw wspierających CodeWeek2019!

Chcemy nagrodzić Państwa natychmiastowe zaangażowanie.

Zwycięzcy konkursu otrzymują publikację pt. „Zabawy w programowanie offline”.

Tegoroczne obchody CodeWeek 2019 obfitowały w naszej szkole w liczne i bardzo atrakcyjne wydarzenia.

Część z otrzymanych przez nas certyfikatów dostępna jeż już w galerii:

{gallery}2019_codeweek{/gallery}

W naszej szkole kodują już najmłodsi!

Zajęcia mają dużą różnorodność - od kodowania unplugged z wykorzystaniem robotów edukacyjnych - OZOBOTÓW po kodowanie online i naukę programowania m.in. z wykorzystaniem platform umożliwiających programowanie z wykorzystaniem wizualnego języka programowania - ozoblockly.pl, scratch.mit.edu. Dzieci kodują również na platformie code.org.

Włączyliśmy się również w Ogólnopolski Program "Uczymy Dzieci Programować".

{gallery}2019_codeweek1{/gallery}

Nasza nauczycielka zajęć informatycznych i informatyki została nominowana przez The EU Code Week Team - CodeWeek Leading Teacher for Poland na tegoroczną edycję CodeWeek!

Kosmiczne kodowanie!

Pamiętacie kosmiczne zajęcia kodowania?

Pierwsze odbyły się 12 listopada w świetlicy szkolnej, kolejne w klasach piatych i szóstej podczas lekcji informatyki.

Najpierw film NASA i lądowanie #Curiosity na Marsie, następnie dyskusja na temat tego, co ten słynny robot potrafi.

Później budowa własnych łazików, w przyszłości eksplorujących Marsa i finalnie sterowanie, wcześniej zbudowanym i zaprogramowanym #LegoMindstormsEV3 .

Zajęcia metodą "Uczeń - Uczy - Ucznia" prowadzili dla najmłodszych licealiści II Liceum Ogólnoksztalcącego w Zabrzu.

Odbywały się one w ramach Europejskiego Tygodnia Robotyki oraz wspólnej inicjatywy LEGO Education z STEM Alliance.

#ERW#EuropejskiTydzieńRobotyki#LegoCompetionLEGO EducationSTEM Alliance

Zglosiliśmy również naszą inicjatywę w ramach Code Week 4 All challenge.

Otrzymaliśmy certyfikat dla naszej inicjatywy:

"Patriota i Patriotka XXI wieku" - "pierwszaki dla pierwszaków"!

Z okazji obchodów Święta Niepodległości, uczniowie klasy 1a i 1b SP wzięli udział w warsztatach "Patriota i Patriotka XXI wieku", prowadzonych przez ich starszych kolegów z klasy 1c II LO (Dominikę, Julię, Aleksandrę, Michała, Roberta).

Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonały wszystkie zadania związane historią Polski oraz genezą symboli narodowych i tym samym w pełni zasłużyły na miano Patrioty XXI wieku.

Inicjatywa "pierwszaki dla pierwszaków" została ciepło przyjęta i dowodzi, że starsi uczniowie potrafią wiele nauczyć swoich młodszych kolegów.

Pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej nr 37 - 2019 r.

30 października 2019 r. odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej nr 37. Pierwszoklasiści podczas swojej pierwszej akademii wspaniale się zaprezentowali oraz udowodnili, że mogą zostać prawdziwymi uczniami naszej szkoły.

Ten dzień był uroczysty i wzruszający.

Uczniowska Odznaka Jakości za udział w projekcie eTwinning!

Nasi zdolni uczniowie wraz z nauczycielami dzięki kreatywnej pracy zdobyli Uczniowską Odznakę Jakości za udział w projekcie eTwinning pt. Zagrajmy w kropki, czyli Dot Day 19. Głównym celem projektu było ukazanie, że w każdym z nas jest moc i talent, który można odkryć. Pomóc nam w tym może nauka i zabawa, a przede wszystkim warto dzielić się tym z innymi. Uczniowie wraz z całą społecznością szkolną podejmowali wiele wyzwań z różnych dziedzin: plastycznej, matematycznej, informatycznej, w których królowała kropka jako motyw przewodni Dnia Kropki. W naszej szkole odbył się nawet z tej okazji Pokaz Talentów. Poprzez udział w projekcie wymieniliśmy się inspiracjami i mogliśmy poczuć moc jaką ma KROPKA.

Czekamy na Dzień Kropki 2020!

Szkoła Podstawowa nr 37 w Zabrzu z wizytą w Krakowie!

22 października 2019 r. klasy: 1a, 1b, 2a, 2b oraz 3a uczestniczyły w wycieczce do Krakowa.

Dzieci zwiedziły najważniejsze punkty miasta, usłyszały hejnał mariacki, wzięły udział w warsztatach czekolady i same wykonały pralinki :)

Podwójny sukces w zawodach sportowych!

Mamy To!

19 listopada nasi uczniowie wywalczyli I i II miejsce w I Miejskim Turnieju Unihokeja Szkół Podstawowych !!!

Klasa 5a wywalczyła miejsce I, a klasa 5b - miejsce II

Brawo! Gratulacje!!!

Krajowa Odznaka Jakości eTwinning dla Pani Justyny Gajowskiej została przyznana za projekt "Zagrajmy w kropki, czyli Dot Day 2019"!

List Gratulacyjny

Serdecznie gratulujemy!

29 października 2019 r. dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej oraz klas piątych, wzięły udział w sadzeniu drzewka na terenie szkoły.

We wrześniu Rada Dzielnicy Centrum Południe zaprosiła przedszkola i szkoły podstawowe z dzielnicy Centrum Południe do wzięcia udziału w przeglądzie artystycznym pt: „Zielona Dzielnica Centrum Południe”. Była to już druga edycja inicjatywy.

Celem jest włączenie placówek oświatowych do międzynarodowej akcji sadzenia drzew, mającej na celu podniesienie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży z okazji Światowego Święta Drzewa.

Udział w przeglądzie artystycznym wiązał się z dostarczeniem prac plastycznych, wykonanych dowolną techniką, zgodnych z tematem - „Zielona Dzielnica Centrum Południe”.

Nasi uczniowie z klas piatych podjęli się wykonania prac.

To dzięki ich zaangażowaniu szkoła otrzymała sadzonkę do posadzenia na swoim terenie.

Dyplomy za udział w przeglądzie artystycznym wręczyli dzieciom Pan Andrzej Leonowicz - Przewodniczący Rady Dzielnicy Centrum Południe w Zabrzu, Pan Grzegorz Lubowiecki - Przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Centrum Południe oraz Radny Rady Miasta Zabrze oraz Pan Kamil Żbikowski - Radny Dzielnicy Centrum Południe oraz Radny Rady Miasta Zabrze, którzy również włączyli się aktywnie w sadzenie roślin :)

Gościliśmy również Panią Ewę Wolnicę - Naczelnik Wydziału Oświaty w Zabrzu.

Na ręce Pani Agnieszki Gurnacz - Dyrektor ZSO nr 5 w Zabrzu oraz Pani Joanny Sosnowskiej - Wicedyrektor ZSO nr 5 w Zabrzu, radni złożyli podziękowanie za zaangażowanie szkoły w edukację dla zrównoważonego rozwoju i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi.

Wymiar akcji ma oczywiście szerszy charakter.

Wszelkie formy działalności skierowane do społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży, mające na celu wpływanie na poziom świadomości ekologicznej, propagowanie konkretnych zachowań korzystnych dla środowiska naturalnego, upowszechnianie wiedzy o przyrodzie wpływają na budowanie właściwych postaw obywatelskich.

W Polsce Dzień Drzewa odbywa się od 2003 r. w dniu 10 października. Jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja. Jest to ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew. Od 2007 roku program bierze udział w Kampanii Miliard Drzew dla Planety - ogólnoświatowej inicjatywie sadzenia drzew, by sprostać wyzwaniom, jakie niosą za sobą zmiany klimatyczne, wspieranej przez ONZ.

Celem programu jest edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi, poparta konkretnymi działaniami - sadzeniem i ochroną drzew. Wspólne sadzenie drzew w ramach programu, przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia oraz do zmniejszenia skutków zmian klimatu.

Inicjatorem Dnia Drzewa był Amerykanin Julius Sterling Morton, sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, gubernator stanu Nebraska, znawca i miłośnik przyrody. W 1872 r., mieszkając w Nebraska City, zwrócił się z apelem do rodaków by 10 kwietnia kto może posadził drzewo. Argumentował, iż „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Idea jego spotkała się z szerokim odzewem i tego dnia w USA zasadzono ponad milion drzew. I tak, od tamtej pory, co roku, w drugą niedzielę kwietnia w USA świętowany jest Arbor Day.

Do Europy idea Mortona trafiła w 1951 roku. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa.

Święto Drzewa integruje społeczności wokół inicjatyw lokalnych jak sadzenie drzew, zakładanie ogrodów, otaczanie opieką starych drzew, organizowanie festynów, wycieczek, konkursów i zbiórek makulatury. Ochrona i sadzenie drzew jest uniwersalnym przesłaniem dla każdego człowieka.

Program Święto Drzewa rekomendowany był przez Ministerstwo Środowiska jako dobra praktyka edukacji dla rozwoju zrównoważonego na konferencji klimatycznej COP14 oraz przez Instytut Spraw Obywatelskich w „Inspiratorze obywatelskim” jako przykład dobrych praktyk w dziedzinie nieformalnej edukacji obywatelskiej.

Drzewa jako największe rośliny na Ziemi najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Odgrywają także niezastąpiona rolę w przeciwdziałaniu powodziom i spowalnianiu procesów erozji. W miastach regulują klimat otoczenia łagodząc nagłe zmiany temperatury i zwiększając wilgotność powietrza. Stanowią najważniejszy składnik lasu, tworząc środowisko życia dla co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Od ich obecności i stanu zdrowotnego zależy różnorodność biologiczna środowiska naturalnego.

Inicjatywa wpisuje się również w plan działań edukacyjnych - proekologicznych Miasta Zabrze min. w plan działań placówek oświatowych w celu wspierania programu antysmogowego dla miasta Zabrze z dnia 05 marca 2018 r.

Z wizytą w Czytelni Ogólnej i Prasy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu

10 października na lekcji języka polskiego w ramach edukacji czytelniczej i kulturalnej kl.V a wybrała się do Czytelni Ogólnej i Prasy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu.

Mieści się ona w centrum Zabrza. Na miejscu można poczytać czasopisma – prasę codzienną, tygodniki, miesięczniki, czasopisma popularnonaukowe.

Ogółem dostępnych jest prawie 80 tytułów!

Można też skorzystać z księgozbioru naukowego – są to przede wszystkim słowniki, encyklopedie, leksykony – a także działu Silesiana, gromadzącego publikacje dotyczące Śląska.

Dowiedzieliśmy się, czym jest czytelnia, co się w niej znajduje i jak należy z niej korzystać.

1. Foto główne
2. Przeglądamy roczniki różnych czasopism.
3. W czytelni znajdziemy książki o różnorodnej tematyce.
4. Można nawet sprawdzić swój horoskop w gazecie sprzed kilkudziesięciu lat.
5. Z roczników starych gazet można się uczyć historii.
6. "Głos Zabrza" z czasów, kiedy nawet naszych dziadków nie było na świecie!
7. Pani bibliotekarka pokazuje nam, jak korzystać z katalogu elektronicznego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu.
8. Sami już umiemy korzystać z katalogu!

Klasa 2a zwycięzcą konkursu!

Udało się !

Klasa 2a zwycięzcą konkursu organizowanego przez #Radioccm ,, Wakacyjne Wspomnienia " .

Uczniowie otrzymali od Radia (@radioccm ) piękne nagrody w postaci gier edukacyjnych, które zostały wręczone dzisiaj przez p. Dyrektor Agnieszkę Gurnacz podczas apelu .

Dziękujemy serdecznie!

BOHATERON – włącz historię!

W październiku uczniowie klasy 5a, 5b oraz 6a SP wzięli udział w ogólnopolskim projekcie BOHATERON – włącz historię!

W ramach akcji odbyły się warsztaty o tematyce związanej z Powstaniem Warszawskim, prowadzone przez P. Aleksandra Potoczny-Gajewska. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję zapoznać się nie tylko z przyczynami, przebiegiem oraz skutkami powstania ale również historią pojedynczych bohaterów tych tragicznych walk. Z wielkim zaangażowaniem wykonywali nieraz trudne, ale bardzo ciekawe zadania.

Zwieńczeniem projektu było własnoręczne wykonanie kartki dla powstańca.

Przygotowane laurki z wieloma wzruszającymi życzeniami i podziękowaniami trafią niebawem do rąk żyjących wciąż Powstańców Warszawskich.