8 grudnia 2023 r. odbył się w Dwójce Mikołajkowy Turniej Siatkówki o Puchar Dyrektora!
Uczestniczyliśmy w świetnej zabawie. Gratulujemy zwycięzcom!
5 grudnia w naszej szkole rozpoczął się II Zabrzański Turniej Debat Oksfordzkich o Puchar Prezydenta Miasta.
Tegoroczna edycja to Turniej Mikołajkowy, zatem tezy dotyczyły tematyki świątecznej, po to, by skłonić młodych ludzi do refleksji nad sensem tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych.
W rozgrywkach fazy grupowej wzięły udział drużyny z ośmiu zabrzańskich szkół ponadpodstawowych. W drodze losowania wyłoniono:
grupę A
IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja
Międzynarodowe Liceum Ogólnokształcące
III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi
Liceum Sztuk Plastycznych
grupę B
Zespół Szkół Nr 10 im. prof. Janusza Groszkowskiego
II Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kilara
Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. ks. Jana Twardowskiego
I Liceum Ogólnokształcące im. prof. Zbigniewa Religi.
Uczestnicy musieli zmierzyć się z trzema tezami:
- Na wigilijnym polskim stole karp jest ważniejszy niż barszcz z uszkami
- Przygotowywanie 12 potraw wigilijnych to marnotrawstwo jedzenia
- Tradycja pozostawiania wolnego nakrycia na wigilijnym polskim stole jest dziś pustym gestem.
Drużyny oceniane były przez grono profesjonalnych sędziów dabatanckich z Fundacji Projekty Edukacyjne, Tarnowskiej Ligii Debatanckiej, Śląskiej Sieci Szkół Debatujących, Instytutu Badań Regionalnych oraz przeszkolonych w zakresie sędziowania- nauczycieli II Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kilara. Wystąpieniom drużyn przysłuchiwała się też licznie zgromadzona publiczność.
Ogromne emocje, walka ze stresem i presją czasu ale również wielka determinacja towarzyszyły wszystkim uczestnikom.
Mamy wielką przyjemność ogłosić, że do fazy pucharowej II edycji Zabrzańskiego Turnieju Debat Oksfordzkich o Puchar Prezydenta Miasta, która odbędzie się 19 grudnia 2023 r. w Arena Zabrze, zakwalifikowały się drużyny:
I Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Zbigniewa Religi
II Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kilara
III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi
Liceum Sztuk Plastycznych
Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi, świetnego przygotowania się do debat i wspaniałych wystąpień.
Turniej organizowany jest przez II Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kilara we współpracy ze Śląską Siecią Szkół Debatujących i Fundacją Projekty Edukacyjne oraz objęty patronatem Prezydent Miasta Zabrze- Małgorzaty Mańki-Szulik.
Klasa 1d dwujęzyczna obserwowała 4 grudnia 20-minutowe połączenie na żywo z Międzynarodową Stacją Kosmiczną ISS podczas którego, uczniowie i nauczyciele mieli okazję porozmawiać z astronautą ESA Andreasem Mogensenem o technologii stosowanej w kosmosie oraz o tym, jak technologia opracowana i przetestowana w kosmosie może pomóc nam na Ziemi. Andreas opowiadał także o niektórych eksperymentach, które przeprowadza w ramach misji Huginn.
Co roku 1 grudnia świat jednoczy się, aby okazać wsparcie osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS. Symbolem tego dnia jest Czerwona Kokardka. Na świecie żyje blisko 38 mln osób zakażonych HIV. To liczba zbliżona do liczebności populacji Polski. Codziennie około 6 tys. mieszkańców naszego globu zakaża się HIV, a około 4,5 tys. umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS.
Klasa 3aLO przygotowała dla swoich kolegów krótką prelekcje dotyczącą możliwości zakażenia HIV, zapobiegania oraz leczenia AIDS. Uczniowie mieli też okazję sprawdzić swoją wiedzę, grając w Kahoot!
„Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni ziemi, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia. Nie będzie pszczół, to nie będzie zapylania, nie będzie zapylania,
nie będzie roślin, nie będzie roślin, to nie będzie zwierząt…….”
28 listopada 2023 r. odbyły się wspaniale warsztaty, pasjonujące wykłady, nadzwyczajne projekty na bardzo wysokim poziomie. Dziękujemy za możliwość uczestniczenia w przedsięwzięciu E(x)plory.
Uczennice Dwójki zaprezentowały projekt „ Przeciwdziałanie obniżeniu wód gruntowych, suszy poprzez hydrożel”
25 listopada uczestniczyliśmy w obchodach 105. rocznicy obrony Lwowa.
Wydarzenie objęła honorowym patronatem prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.
Obchody rozpoczęły się o godz. 14.00, w kościele św. Anny w Zabrzu (ul. 3 Maja 18) mszą świętą w intencji bohaterskich Obrońców Lwowa. Następnie pod Krzyżem Pamięci
i obelisku z ziemią przywiezioną z Cmentarza Orląt Lwowskich oraz z Katynia odmówiona została modlitwa i złożone zostały kwiaty.
Monodram „Orlątko” Bogdana Kasprowicza wykonaliśmy my uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego i. Wojciecha Kilara w Zabrzu.
Następnie program muzyczno-słowny poświęcony 100. rocznicy urodzin Marii Bieleckiej-Kasprowicz – lwowianki, poetki, wieloletniej aktorki Teatru Nowego w Zabrzu zaprezentował jej syn.
Obchody zakończył koncert lwowskich pieśni w wykonaniu Kresowego Barda – Andrzeja Szczepańskiego.
…Bo gdzie jeszcze ludziom tak dobrze, jak tu?
Tylko we Lwowie
Gdzie pieśnią cię budzą i tulą do snu?
Tylko we Lwowie…
Jeszcze nie opadły emocje po październikowym spotkaniu z Roksaną Jędrzejewską -Wróbel, autorką książek dla dzieci i młodzieży.
Wtedy pretekstem do rozmowy o tym, co ważne w życiu, była powieść "Stan splątania". Zachęcamy do przeczytania, książka dostępna jest
w bibliotece SP 37.
A już za nami kolejne spotkanie. Kończymy listopad mocnym uderzeniem. Tym razem niezwykłych wrażeń dostarczył nam Mateusz Świstak z @Baśnie na warsztacie: opowiada Mateusz Świstak. Było o legendach miejskich, o symbolach i archetypach tkwiących w kulturze, potrzebie ich istnienia i rozumienia. Było dużo humoru, ale przede wszystkim wspaniałego żywego słowa.
Zajęcia pt. „Odpowiednie dać rzeczy słowo” (cyt. „Ogólniki” Cyprian Kamil Norwid). Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Komedie i komiksy. Zabrzańskie Inspiracje
w Roku Aleksandra Fredry" dofinansowanego z budżetu Miasta Zabrze
i realizowanego przez Fundację W to mi graj.
We wtorek młodzież z Grupy Młodzieżowych Liderów Profilaktyki miasta Zabrze współorganizowała III miejska debatę MŁODZIEŻ KONTRA UZALEŻNIENIA... ZDROWIE PSYCHICZNE. Tym razem gościliśmy w murach Urzędu Miasta Zabrze. Młodzi ludzie wraz z zaproszonymi gośćmi dyskutowali o potrzebie kompleksowego podejścia do zdrowia psychicznego młodzieży, obejmującego edukację, wsparcie społeczne, dostęp do profesjonalnej pomocy.
Zorza polarna to zjawisko, które fascynuje ludzi od wieków. Dwa tygodnie temu piękny spektakl można było podziwiać nawet z najbardziej południowych obszarów Polski.
W tym tygodniu klasy dwujęzyczne 1d i 2c uczestniczą w lekcji online - "Northern lights" - z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie w ramach projektu INTERACT, który zajmuje się badaniami i monitoringiem w Arktyce. Jednym z zadań projektu jest edukacja i upowszechnianie wiedzy na temat Arktyki.
23 listopada 2023 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Młodzieżowej Rady Miasta Zabrze. Ważne wydarzenia w historii miasta. Uczniowie zabrzańskich szkół zainicjowali swoje obrady i podczas głosowania wybrali przewodniczącą, którą została Vanessa Braun.
Serdecznie gratulujemy naszej Alicji - radnej Młodzieżowej Rady Miasta, życzymy cudownych pomysłów, zaangażowania i wytrwałości w podejmowanych inicjatywach.
20.11.2023 r. Członkowie Szkolnego Klubu Debat Oksfordzkich uczestniczyli w debatach sparingowych w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 2 w Katowicach. Drużyna pierwszoklasistów: Natalia Grom, Aleksandra Emerle, Aleksander Nowak i Jakub Krawczyk debatowała z drużyną z Chorzowa do tezy: Audiobook jest lepszy od książki papierowej. Podczas zmagań pozostałych drużyn mieliśmy okazję analizować wystąpienia innych mówców oraz ćwiczyć koleżeńską ocenę debaty wcielając się w rolę „sędziego ducha”. Nowe doświadczenia pozwalają nam stale podnosić kompetencje debatanckie.
Licealiści z klas drugich uczacy się historii na poziomie rozszerzonym uczestniczyli w
26. Międzynarodowej Konferencji Naukowej - Kultura Europy Środkowej, na której znamienici mówcy omawiali zagadnienia związane z kulturą elit społecznych. Zróżnicowana tematyka referatów - od cech stylistycznych monet, przez fundację kościołów po elementy epigrafiki pokazała jak fascynujące mogą być wycieczki w średniowieczne realia.
Na czyjej tarczy herbowej przedstawiony był tur? Dlaczego niektóre śląskie monety nosiły nazwę kwartników? Dlaczego kościół św. Praksedy znajdował się w itinerarium każdego pielgrzyma? Jaka pomyłka tłumacza uczyniła świętą Cecylię patronką muzyki? Na te i inne pytania można było dzis usłyszeć odpowiedzi w przepięknych odrestaurowanych wnętrzach zabrzańskiego Muzeum Górnictwa Węglowego.
Za nami dwa szkolenia z technik debatowania dla drużyn zakwalifikowanych
do II edycji Zabrzańskiego Turnieju Debat Oksfordzkich o Puchar Prezydenta Miasta.
W spotkaniu brały udział drużyny: I Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Zbigniewa Religi, II Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kilara,
III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi
oraz IV Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja, Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, Liceum Sztuk Plastycznych oraz Zespołu Szkół Nr 10 im. prof. Janusza Groszkowskiego.
Szkolenie prowadził Rafał Wiercioch- członek zarządu Fundacji Projekty Edukacyjne w Poznaniu, koordynator wielu projektów debatanckich oraz twórca Kujawsko-Pomorskiej Ligi Debatanckiej.
Było ciekawie, merytorycznie i inspirująco. Debatanci mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat roli mówców, skutecznej argumentacji i kontrargumentacji, co z pewnością pozwoli lepiej im się przygotować do rozgrywek fazy grupowej, które odbędą się 5 grudnia 2023 r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. Wojciecha Kilara w Zabrzu.
Tradycyjnie, na okoliczność Święta Niepodległości, nasi licealiści odwiedzili uczniów klasy 1a, 1b oraz pierwszaków z zaprzyjaźnionej Międzynarodowej Szkoły Podstawowej w Zabrzu, by przeprowadzić warsztaty pt. „Patriota i Patriotka w XXI wieku”. Rozwiązując ciekawą kartę pracy i ćwiczenia interaktywne oraz oglądając krótkie filmy animowane, dzieci miały okazję dowiedzieć się: jaka jest historia polskich symboli narodowych, co oznacza słowo NIEPODLEGŁOŚĆ oraz jak współcześnie- w czasach pokoju, gdy nie musimy już walczyć za ojczyznę- być PATRIOTĄ.
Doświadczenie współpracy starszych uczniów z młodszymi okazało się bezcenne. Młodsi zobaczyli, że ich starsi koledzy, których mijają czasem na korytarzu, mogą ich nauczyć wielu ciekawych rzeczy i pomóc, gdy napotkają trudności.
Wśród starszych uczniów, jedni -uświadomili sobie jak trudna jest praca z maluchami, inni- czerpiąc wielką radość ze spotkania- odkryli być może swoje powołanie.
Za wspaniałą pracę i wielkie zaangażowanie wszystkich czekała słodka nagroda.
Klasa 1c uczestniczyła w warsztatach będących częścią ogólnopolskiej kampanii BohaterON- włącz historię?
Jest to akcja mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.
Uczniowie prowadzili bardzo dojrzałą dyskusję na temat spotów kampanii BohaterON- Godzina „W”, analizując i interpretując w grupach czas, miejsce i zachowanie bohaterów.
Emocjonalna narracja. Natłok myśli i nerwowe poszukiwanie odpowiedzi na pytanie
„czy warto?”. Obnażenie skrywanych lęków. Proste zachowania pozbawione heroizmu.
Chęć przeciwstawienia się okupantowi okazała się jednak na tyle silna, by zmienić rozpacz w wolę walki. Wspólny cel jednoczył, a nadzieja na odzyskanie wolności dodawała odwagi.
Na koniec uczniowie podzielili się na forum klasy swoją refleksją na temat przesłania materiałów video i motywacji autorów kampanii społecznej.
Dzięki uprzejmości American Corner działającego przy Uniwersytecie Śląskim,
klasa II c LO miała okazję wziąć udział w warsztatach z amerykańską artystką, edukatorką i pisarką, Joanną Pottel. Stypendystka Programu Fulbrighta i działaczka Humanity in Action opowiedziała o swoich inspiracjach, mapowaniu, "miejscach pamięci", tworzeniu w czasie pandemii, a także dziedzictwie, kulturze i odbiorze dzieł sztuki. Podzieliła się swoimi spostrzeżeniami o procesie tworzenia i zachęcała do burzy mózgów i nieoczywistych skojarzeń. Lots of food for thought... Uczestnicy wydarzenia mieli okazję do podzielenia się swoimi przemyśleniami w interaktywnej ankiecie, a także stworzyli własne rysunki. Spotkanie odbyło się w Katowicach w CINIBA (Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka), jednej z najnowocześniejszych bibliotek w Polsce.
11 listopada uczestniczyliśmy w obchodach Święta Niepodległości.
Po Mszy św. w intencji Ojczyzny złożyliśmy kwiaty
w hołdzie tym, którzy poświęcili swoje życie niepodległej Polsce.
27 października 2023 roku młodzież naszej szkoły aktywnie wzięła udział w wyborach
do Młodzieżowej Rady Miasta Zabrze na kadencję 2023-2025.
Głos można było oddać na jednego z czterech kandydatów: Radosława Markiewicza, Alicję Milinkiewicz, Wiktorię Picheń oraz Aleksandrę Straż.
Frekwencja wyborcza wyniosła 70%. Głosami większości uczniów wygrała Alicja Misinkiewicz, której serdecznie gratulujemy! Jesteśmy przekonani, że Alicja będzie godnym przedstawicielem naszej młodzieży a jej praca w MRMZ będzie aktywna
i skuteczna.
Nad prawidłowością przebiegu głosowania czuwała Szkolna Komisja Wyborcza,
która bardzo profesjonalnie wywiązała się ze swych obowiązków.
Na zaproszenie Stowarzyszenia Wrazidlok, dwie drużyny Szkolnego Klubu Debat Oksfordzkich starły się w debacie w Kinie ROMA w Zabrzu.
Nasza młodzież zmierzyła się z niełatwą tezą: "Wojciech Korfanty zrobił więcej dla niepodległego państwa polskiego niż Józef Piłsudski".
Jesteście ciekawi, która strona wygrała? O werdykcie zadecydowała publiczność,
której bliższy okazał się Wojciech Korfanty.
Obu drużynom gratulujemy występu.
Krótką relację z wydarzenia pokazywała lokalna telewizja.
24 października 2023 r., w pierwszą rocznicę uroczystości nadania II Liceum Ogólnokształcącemu imienia Wojciecha Kilara, spotkaliśmy się w gronie przyjaciół, aby wspólnie obchodzić Dzień Patrona.
Swoją obecnością zaszczycili nas:
1. I Zastępca Prezydenta Miasta Zabrze
Pan Krzysztof Lewandowski
2. Przewodniczący Komisji Kultury i Dziedzictwa Rady Miasta Zabrze
Pan Dariusz Walerjański
3. Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego
Pani Urszula Koszutska
4. Starsza Wizytator Delegatury w Gliwicach Kuratorium Oświaty w Katowicach
Pani Ewa Borys
5. Prezes Zarządu Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca
Pani Alicja Chachaj
6. Zastępca Naczelnika Wydziału Oświaty
Pani Jolanta Gottwald
7. Prezes Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich
Pan Andrzej Azyan
8. Proboszcz parafii pw. Św. Andrzeja
Ks. Arkadiusz Kinel
9. Przewodnicząca Rady Rodziców
Pani Anna Krajnik
W sylwetce Wojciecha Kilara odnajdujemy wiele znaczących dla Dwójki wartości i idei: Kresy. Lwów, umiłowanie Śląska, polskość, europejskość, wielokulturowość, otwartość na świat i drugiego człowieka, sztuka, film. Patron szkoły towarzyszy naszym działaniom – współpracy z Fundacją Śląskiego Centrum Chorób Serca, aktywnemu uczestniczeniu w życiu miasta i regionu (m. in. poprzez organizowanie turniejów debat oksfordzkich), włączaniu się
w przedsięwzięcia podejmowane przez szkoły stowarzyszone UNESCO.
Pamiętamy słowa naszego Patrona!
Wszystko się robi dla kogoś.
Wojciech Kilar
25.10.2023 r. drugi rok z rzędu zdobyliśmy I miejsce wśród szkół ponadpodstawowych w miejskim konkursie matematycznym
"Krzyżówka Matematyczna na Urodziny Zabrza".
Gratulujemy uczennicom klasy 2b Alicji Patron i Zuzannie Stolarczyk.
Po raz kolejny, zawitaliśmy w gościnne progi Szkoły Podstawowej
z Oddziałami Integracyjnymi Nr 14 im. Adama Mickiewicza w Zabrzu. Braliśmy udział w mini targach edukacyjnych - Kalejdoskop Liceów
„U Adama”.
Celem spotkania było przedstawienie uczniom klas VII i VIII i ich rodzicom
oraz zaproszonym gościom oferty edukacyjnej zabrzańskich liceów ogólnokształcących.
Wczoraj mieliśmy okazję uczestniczyć we wspaniałej uroczystości,
która odbyła się w Domu Muzyki i Tańca.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Prezydent Miasta Zabrze wręczyła pracownikom nagrody i listy gratulacyjne.
Cieszymy się, że nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego
im. Wojciecha Kilara i Szkoły Podstawowej Nr 37 w ZSO Nr 5 otrzymali:
2 Nagrody Prezydenta Miasta Zabrze
3 Medale Komisji Edukacji Narodowej
3 Złote Medale za Długoletnią Służbę
2 Srebrne Medale za Długoletnią Służbę
Jesteśmy dumni z naszej kadry! Gratulujemy!
Drużyna SKDO w składzie: Aleksandra S., Bartosz M., Lena B., Alicja K. w dniach 9-13 października 2023 r. uczestniczyła w wyprawie do Gdańska
i okolicznych miast województwa pomorskiego. Jesteśmy jedną z ośmiu szkół w Polsce i jedyną z województwa śląskiego, zakwalifikowaną do projektu „Historia w Trasie. Oksfordzkie pomorskie”, organizowanego przez poznańską Fundację Projekty Edukacyjne oraz jej partnerów z województwa pomorskiego.
Jest to nowatorski na skalę Polski projekt, wykorzystujący narzędzia debaty oksfordzkiej do poznania historii, kultury i tradycji interesujących,
a często mało znanych miejsc. Podczas wyjazdu mieliśmy okazję odwiedzić Gdańsk, Pruszcz Gdański, Gniew, Pelplin, Kwidzyn, Cieplewo, Rusocin,
Wiślinę i Mokry Dwór oraz poznać pracę i dorobek instytucji kulturalnych takich jak: Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Westerplatte
i Wojny 1939 w Gdańsku, Ośrodek Kultury w Pruszczu Gdańskim, Zamek krzyżacki w Gniewie, Muzeum diecezjalne w Pelplinie oraz Bibliotekę w Kwidzynie.
Nasza drużyna podczas organizowanych na miejscu warsztatów poznała tajniki historycznych debat oksfordzkich pod okiem wykwalifikowanej kadry trenerów z Fundacji Projekty Edukacyjne, uczestnicząc w szkoleniach z wystąpień publicznych, sztuki argumentacji, radzenia sobie ze stresem, emisji głosu
i retoryki. Codziennie braliśmy również udział w debacie oksfordzkiej z drużynami z Piły, Wrocławia, Bydgoszczy, Krakowa i Szczecina, wygrywając większość z nich.
Wyjazd poprzedzony był intensywnymi przygotowaniami, polegającymi na analizowaniu tematów i zapoznawaniu się z obszernym materiałem źródłowym dedykowanym takim tezom jak: „Polska była państwem zwycięskim w II wojnie światowej”, „W budowaniu tożsamości społeczności zamieszkujących Ziemie Odzyskane rząd RP powinien opierać się na dorobku kulturowym przesiedleńców niż na dziedzictwie ich dawnych mieszkańców”,
„ Polacy wygrali bitwę pod Gniewem w 1626 roku”, „Zmiany terytorialne po zakończeniu II wojny światowej przyniosły państwu polskiemu więcej szkód
niż korzyści”, „Otwarcie polskiego Gimnazjum w międzywojennym Kwidzynie istotnie wpłynęło na tamtejsze kultywowanie propolskich postaw”.
To był dla nas czas szalenie intensywnej pracy, ogromnego stresu związanego z debatami, ale też cenny ze względu na ogrom wiedzy i doświadczenia jakiego nabyliśmy. Udział w projekcie dał nam możliwość poznania nowych ludzi z różnych części Polski oraz odwiedzenia miejsc,
w których nigdy dotąd nie byliśmy.
Dziękujemy Miastu Zabrze za wsparcie finansowe naszego przejazdu i pobytu na Pomorzu.
Dzień Edukacji Narodowej to w naszej szkole wielkie wydarzenie.
Społeczność szkolna uczestniczyła w uroczystym spotkaniu.
Zabawny program artystyczny, energetyczne występy młodych muzyków i życzenia złożone przez przedstawicieli Samorządu Szkolnego wprowadziły nas w radosną atmosferę.
Życzymy wszystkim nauczycielom, uczniom i pracownikom szkoły wszystkiego najlepszego!