Klasy drugie pogłębiły dzisiaj wiedzę na temat bioróżnorodności roślin.
A jest co poznawać - kolorowe, owadożerne, użytkowe, smaczne albo trujące.
Ciekawe były również zwierzęta. Dziewczyny zakochały się w wiewiórce kostarykańskiej 👍😊
W niedzielę 11 grudnia odbył się w Opolu drugi etap konkursu kolęd po niemiecku, organizowanego przez Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w RP - Bund der Jugend der deutschen Minderheit in der Republik Polen.
Oprócz walorów muzycznych, oceniana była również wymowa i poziom opanowania tekstu po niemiecku.
Uczennica naszego liceum Marta Anderwald zdobyła pierwsze miejsce w kategorii solistów ( grupa wiekowa 12-20 lat), zaprezentowała utwór:
„Leise rieselt der Schnee”🎄❄️☃️
Serdecznie gratulujemy!🙂
Jak przygotować się do matury? Najlepiej w trakcie wycieczki do Krakowa!
Nasi maturzyści odwiedzili miejsca związane ze Stanisławem Wyspiańskim,
powtarzali wiedzę, zwiedzając ważne zabytki i muzea.
Działania matematyczne utrwalali w obecności Stefana Banacha...
Wszystko we wspaniałej świątecznej atmosferze!
Dziś, 07 grudnia, uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kilara w Zabrzu uczestniczyli w warsztatach „Krytyczne myślenie i argumentacja”, odbywających się w naaszej szkole.
Spotkanie prowadzi pan Krzysztof Buła -prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców oraz trener wystąpień publicznych.
Warsztaty zostały zorganizowane z inicjatywy Amerykańskiego Centrum w Konsulacie Generalnym USA w Krakowie.
Tradycją w naszej szkole są sobotnie maratony matematyczne.
W tym roku po raz pierwszy i nie ostatni uczniowie spotkali się podczas wspólnego rozwiązywania zadań. Mamy nadzieję że chęci i zapału, jaki pokazali dzisiaj, nie zabraknie im do matury.
W ramach projektu Natura(lnie) w Zabrzu klasa 3a odwiedziła po sąsiedzku Przedszkole nr 11 w Zabrzu.
Młodzież przygotowała lekcję, podczas której uczyła sześciolatki dbać o zdrowie swoje i Planety Ziemi.
Była piramida żywienia z dietą planetarną, czytanie bajki, badanie ilości cukru w produktach najczęściej wybieranych przez maluchy oraz ćwiczenia w układaniu codziennego menu. Przedszkolaki zaskoczyły nas swoją wiedzą i sprawnością fizyczną :) Można powiedzieć, że uczyliśmy się wzajemnie ;)
Wizyta była wspaniałym doświadczeniem dla klasy medialnej :)
Więcej na stronie: "Natura(lnie) w Zabrzu"
W sobotę 26 listopada uczestniczyliśmy w uroczystościach związanych ze 104. rocznicą Obrony Lwowa. Złożyliśmy kwiaty pod Krzyżem Pamięci i Obeliskiem z ziemią z Cmentarza Orląt Lwowskich i Katynia. Musimy pamiętać o bohaterskich Obrońcach Lwowa - miasta, w którym urodził się patron naszej szkoły, Wojciech Kilar.
Adam Barabasz, Absolwent Dwójki, odwiedził dziś naszą szkołę, by poprowadzić zajęcia wprowadzające nas w rzeczywistość pracy dziennikarskiej i redakcyjnej.
Ujawnił wiele ciekawostek i zdradził kilka sztuczek z warsztatu pracy dziennikarskiej, którą zna od podszewki.
Zajęcia podobały się młodzieży z klasy humanistycznej realizującej także zajęcia dziennikarskie.
11 listopada uczestniczyliśmy w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.
W imieniu nauczycieli i uczniów II Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej nr 37 złożyliśmy kwiaty pod krzyżem na placu przy kościele
pw. św. Anny.
Oddaliśmy hołd tym, którzy poświęcili swoje życie Ojczyźnie.
W II Liceum Ogólnokształcącym w Zabrzu
oficjalnie rozpoczęto kolejną edycję projektu Natural(nie) w Zabrzu. Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Ogrodem Botanicznym. Założenia projektu w tym roku to przede wszystkim promocja zdrowych nawyków żywnościowych wśród dzieci i dorosłych.
Młodzież z zabrzańskich szkół średnich uczestniczyła w warsztatach „Bliżej transplantacji” podczas której można było wysłuchać wykładów i porozmawiać z lekarzami. Wręczono także statuetki ambasadorów programu „Tak dla transplantacji”
8 listopada zapisze się w ekologicznym kalendarzu naszego miasta, ponieważ właśnie dziś ruszyła druga – wyczekiwana – edycja projektu Natura(lnie) w Zabrzu pod Honorowym Patronatem Pani Prezydent Małgorzaty Mańki-Szulik!
Inauguracja z udziałem pani Ewy Wolnicy, Naczelnik Wydziału Oświaty oraz ekspertów pani Barbary Wojtaszek, Prezes Zarządu Klubu Myśli Ekologicznej, pana Jana Szczęśniewskiego, Prezesa Śląskiego Banku Żywności, pani dr hab. Małgorzaty Wójcik-Dudek, Profesor Uniwersytetu Śląskiego oraz dyrektorów szkół organizujących projekt – pani Barbary Garczyk Dyrektor SP 31, pani Agnieszki Gurnacz, Dyrektor II LO im. W. Kilara oraz pani Marii Skrzypczyk, Dyrektor IV LO im. M. Reja i pani Agnieszki Zawiszy-Raszki, Dyrektor Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu odbyła się w auli naszej szkoły.
Wykłady otwierające poświęcone diecie planetarnej 🌎🌍🍐🥒🍓i świadomości konsumenckiej wprowadziły uczniów aż 26 szkół, biorących udział w tegorocznej edycji, w tematykę warsztatów prowadzonych przez organizatorki: panią Annę Foltyn-Simkę (IV LO im. M. Reja), panią Annę Koenigshaus (IV LO im. M. Reja), panią Sylwię Kot (II LO im. W. Kilara) oraz panią Katarzynę Krulicką (SP 31). Równolegle nauczyciele wysłuchali wykładu dr hab., prof. UŚ Małgorzaty Wójcik-Dudek skoncentrowanego wokół betonozy i możliwości wplatania w lekcje elementów ekokrytyki.
Uczniowie wyposażeni w nową wiedzę i narzędzia w najbliższym czasie opracują własne zajęcia dla młodszych koleżanek i kolegów z klas I-III oraz pobliskiego przedszkola. Relację z zajęć oczywiście umieścimy na stronie szkoły.
30 Jubileuszowy koncert SERCE ZA SERCE, gala muzyki operowej.
Cudowna oprawa występu solistek, solistów, baletu, chóru i orkiestry Opery Śląskiej
w Bytomiu pod dyrekcją Przemysława Neumanna.
Bliżej Transplantacji to trzecia edycja warsztatów medycznych organizowanych przez Fundację SCCS, poświęconych tematyce przeszczepiania narządów i promocji idei transplantacji.
My wolontariusze Fundacji, podjęliśmy ten bardzo ważny temat.
Samorząd szkolny zorganizował imprezę z okazji ŚWIĘTA DYNI. Wspaniała zabawa, rewelacyjne kreacje i masa tańca.
Andrzej Wajda mówił do swoich współpracowników: "Zagrajcie mi to pięknie." I grali.
Może dlatego, że do wielu jego filmów muzykę komponował Wojciech Kilar.
Dziś my, dyrekcja, grono i uczniowie zabrzańskiej Dwójki chcieliśmy uhonorować Patrona II Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu, światowej sławy kompozytora i wielkiego Polaka, który wybrał Katowice jako swoje Genius Loci, choć oczywiście zawsze podkreślał swoje lwowskie korzenie.
W pięknej przestrzeni Teatru Nowego, w akompaniamencie muzyki Mistrza młodzież "zagrała" i zatańczyła kompozycje Patrona.
Sylwetkę Wojciecha Kilara i historię II LO przedstawiła pani dyrektor. Wykład okolicznościowy wygłosił absolwent, wieloletni nauczyciel i wicedyrektor, obecnie Dyrektor Instytutu Literaturoznawstwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza
w Częstochowie – prof. Adam Regiewicz.
Uroczystość zaszczycili swoim przybyciem wyjątkowi goście:
Prezydent miasta Zabrze – pani Małgorzata Mańka-Szulik,
Przewodnicząca Rady Miasta – pani Łucja Chrzęstek-Bar,
Radna Sejmiku Województwa Śląskiego – pani Urszula Koszutska,
Zastępca Dyrektora Delegatury w Gliwicach Kuratorium Oświaty w Katowicach – pan Jakub Padewski,
Przewodniczący Komisji Kultury i Dziedzictwa Rady Miasta Zabrze – pan Dariusz Walerjański,
Prezes Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca – pani Alicja Chachaj,
Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach – prof. Grzegorz Hańderek,
Dyrektor Instytutu Literaturoznawstwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie – prof. Adam Regiewicz,
Prof. Michał Minor - wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach,
Dr. Hab. Nauk technicznych, profesor Politechniki Śląskiej – Tomasz Wagner,
Zastępca Naczelnika Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Zabrze – pani Jolanta Gottwald,
Przedstawiciele Śląskiego Klubu Miłośników Historii i Kultury Lwowa oraz Zarządu Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa Kresów Południowo-Wschodnich w Zabrzu,
byłe dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego – pani Danuta Kruczkowska i Lilianna Winter.
Dyrektorzy zabrzańskich szkół i placówek oświatowych.
Najbardziej nas cieszy, że kolejny raz spotkały się pokolenia tworzące społeczność Dwójki: dawni dyrektorzy, nauczyciele, absolwenci,
obecni pracownicy szkoły i młodzież.
Jak w polonezie w "Panu Tadeuszu", tym Mickiewiczowskim, tym Wajdowskim i tym polonezie Kilara... sztafeta pokoleń trwa...
Zabrze, 24 października 2022 r.
Autor zdjęć: Paweł Janicki Paweł FotoJaNic
Dzień Edukacji Narodowej to dla nas niezwykłe święto.
W tym roku nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kilara
i Szkoły Podstawowej nr 37 zostali uhonorowani przez Panią Prezydent
czterema nagrodami!
Nagrody otrzymały:
Pani Dyrektor Agnieszka Gurnacz
Pani Wicedyrektor Joanna Boufał
Pani Sylwia Kot
Pani Aleksandra Szabłowska
Jesteśmy dumni!
Wojciech Kilar - Ślązak z wyboru, awangardowy kompozytor, autor muzyki symfonicznej, chóralnej i filmowej, od września patron II Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu.
W ramach obchodów nadania imienia naszej szkole podążaliśmy śladami Twórcy. Uczestniczyliśmy w warsztatach w Muzeum Historii Katowic prowadzonych przez panią Angelikę Szepiszczak, potem spacerowaliśmy po mieście śladami kompozytora.
Spacery będziemy kontynuować.
Dnia 26 września 2022 ponownie w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych.
Dzień ten już po raz dwudziesty pierwszy jest obchodzony w wielu krajach europejskich, a jego głównym celem jest propagowanie, zachęcanie i pokazywanie korzyści płynących z nauki języków obcych. Ostatni rok szkolny, podczas którego przyjęto do szkół uczniów z Ukrainy dobitnie pokazał, że bez znajomości języka obcego komunikacja nawet w codziennych sytuacjach nie jest możliwa. Najczęściej z nowymi uczniami porozumiewaliśmy się korzystając z języka angielskiego zwłaszcza wtedy kiedy wyrazy polskie i ukraińskie bardzo się od siebie różniły.
Już na dzień 19.09.22 dwie uczennice klasy I liceum wykonały plakat upamiętniający królową Elżbietę II, który został powieszony na korytarzu szkolnym w dzień jej pogrzebu zwracając uwagę na to ważne w skali globu wydarzenie.
Podczas Dnia Języków Obcych w klasach liceum próbowaliśmy nauczyć się podstawowych liter alfabetu ukraińskiego i ich prawidłowego brzmienia. Pomagali nam w tym uczniowie z Ukrainy dla których próby polskich uczniów właściwego powtarzania głosek brzmiały dość zabawnie.
Próbowaliśmy się nauczyć podstawowych słów takich jak długopis, zeszyt, ławka we wszystkich językach nauczanych w naszym liceum czyli w języku polskim, angielskim, niemieckim, włoskim, francuskim i próbowaliśmy zapamiętać i właściwie wymówić odpowiedniki ukraińskie. Uczniowie ukraińscy starali się zapamiętać odpowiedniki polskie. Okazało się, że niektóre wyrazy brzmią bardzo podobnie a niektóre tak różnie, że kojarzą się nam z zupełnie innymi przedmiotami. Korzystaliśmy podczas tych zadań z różnych stron internetowych a uczniowie pracując w grupach korzystali z internetowych słowników i swoich telefonów komórkowych.
Uczniowie klas 4-8 szkoły podstawowej ilustrowali angielskie przysłowia i związki frazeologiczne dotyczące zwierząt i niektóre prace zostały wywieszone na korytarzu szkolnym.
Korzystaliśmy z takich stron jak:
https://www.espressoenglish.net/20-animal-idioms-in-english/
https://www.kaplaninternational.com/blog/learning-languages/eng/20-animal-idioms
Dzieci omawiając przysłowia dostrzegły podobieństwo niektórych z nich do naszych polskich odpowiedników jak na przykład black sheep - czarna owca, cash cow – dojna krowa czy rat race- wyścig szczurów.
Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej uczyli się rozróżniania flag krajów europejskich jak w poprzednim roku szkolnym.
Jeden z uczniów I b liceum przyniósł specjalnie na ten dzień ciasteczka z flagami krajów europejskich i słowem Dziękuję! w każdym z tych języków nawet z duńskim Taak !
Co nam pokazuje, że jak my mówimy tak to Duńczyk myśli, że my mu za coś dziękujemy.
Ogromne podziękowania dla mamy ucznia I b LO za pomoc w pieczeniu ciasteczek i wszystkich uczniów zaangażowanych w ten dzień.
Klasa 1c uczestniczyła w Dniu Nauki zorganizowanym przy zrewitalizowanej wieży ciśnień.
Prócz wielu atrakcji na stoiskach szkół i instytucji naukowych uczniowie zobaczyli interaktywną wystawę poświęconą węglowi i podziwiali panoramę Zabrza.
Dzięki znajomość stuletniej historii naszego miasta otrzymali także miłe nagrody.
Koncert MOJE SERCE TO JEST MUZYK z okazji otwarcia nowego budynku SCCS dla pracowników i przyjaciół.
Nie mogło nas zabraknąć - wolontariuszy Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Artyści przyjaciele to Monika Borzym, Danuta Błażejczyk, Anna Rusowicz, Natalia Niemen, Dawid Bednarek, Krzysztof Kiliński. Wszystko oprawione cudownym głosem prowadzącego Łukasza Nowickiego.
Było pięknie.
Egzamin maturalny rozpocznie się 4 maja 2023 r.
Dzisiaj maturzyści mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat egzaminów.
Wszystko dzięki udziałowi w wykładach prezentowanych w trakcie Śląskiego Salonu Maturzystów. Poza tym zapoznali się z ofertą wielu uczelni.
Z okazji 100 rocznicy nadania praw miejskich naszemu miastu jesteśmy organizatorami
Zabrzańskiego Turnieju Debat Oksfordzkich o puchar Prezydenta Miasta Zabrze.
W turnieju bierze udział 8 szkół ponadpodstawowych.
Udział w turnieju poprzedzony jest szkoleniami prowadzonymi przez Fundację Projekty Edukacyjne.
W maju szkolili się nauczyciele-opiekunowie drużyn, a 15-16 września uczniowie biorący udział w debatach.
Już teraz zapraszamy na rozgrywki drużynowe, które odbędą się 27 września w naszej szkole i finał rozgrywek, który będzie miał miejsce 12 października.
Jak dobrze zacząć nowy rok szkolny?
Zaprosić wyjątkowych gości, usłyszeć życzliwe słowa i życzenia od Pani Prezydent Małgorzaty Mańki Szulik oraz Samorządowców, zobaczyć przepiękny uśmiech Pani Prezes Alicji Chachaj, wysłuchać wspaniałego wykładu Pana Dariusza Walerjańskiego o skarbach i tajemnicach naszego miasta i... zacząć budować wspólnotę Dwójki, włączając w jej tradycje nowe pokolenie!