LOSY NASZYCH ABSOLWENTÓW
Matura 2013, klasa o profilu Mat-Fiz-Chem
Anna Pilch
Aktualnie:
Studentka kierunku lekarskiego na Wydziale Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Członek Senatu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Członek Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Członek Komisji ds. Prawnych i Socjalnych Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Starosta roku
W przeszłości:
Członek Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Zastępca Przewodniczącej Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego ds. Prawnych i Socjalnych
Studentka psychologii na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Stypendystka Stypendium Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Barbara Mikula
Krótka historia o ścieżce - od przewodniczącej do kierownika :)
W liceum przewodnicząca klasy, na uczelni starosta grupy, a następnie roku. Absolwentka wydziału Inżynierii Biomedycznej na kierunku Inżynieria Biomedyczna (Politechnika Śląska).
W trakcie studiów aktywnie zaangażowana w życie uczelniane.
Współautorka publikacji naukowych, członkini koła naukowego, uczestniczka konferencji naukowych, stypendystka Stypendium Rektora. To ostatnie dało mi dodatkowy zastrzyk gotówki, dzięki któremu w jednym semestrze odwiedziłam 4 kraje (wystarczyło trochę cierpliwości przy wyszukiwaniu tanich połączeń). W czasie studiów odbyłam staż w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, gdzie miałam okazję aktywnie uczestniczyć w pracy na hodowlach komórkowych, a także preparować zastawki serca (spokojnie, nie ludzkie :) świńskie).Równolegle pracowałam dorywczo, poza branżą związaną ze studiowanym kierunkiem - bo w gastronomii, gdzie doskonaliłam swoje umiejętności jako kierownik kawiarni.
Po ukończeniu studiów rozpoczęłam pracę na stanowisku Product Managera w firmie Comarch Healthcare, gdzie pracuję do dziś. W swojej pracy jestem zaangażowana we współtworzenie systemów medycznych, których używają lekarze wraz z pozostałym personelem medycznym. Wspieramy medyków, tworząc dla nich nowoczesne i intuicyjne systemy, dzięki czemu zyskują oni więcej czasu na leczenie pacjentów. Kariera w branży IT obecnie daje bardzo szerokie możliwości, dlatego serdecznie polecam studia techniczne, skoncentrowane na nowych technologiach.
Dla żądnych podróży zdradzę, że inżynierowie biomedyczni są bardzo pożądani np. w Australii. Niemniej w Polsce również jest co robić :)
Dawid Czekała
Kierunek studiów: Automatyka Robotyka
Wydział: Mechaniczno-Technologiczny
Obecne miejsce pracy:
Logstor Polska Sp. z o.o.
Stanowisko: Koordynator ds. Lean Manufacturing
Własna działalność gospodarcza:
Sklep internetowy FENRIS
Plany na ten rok:
Otwarcie firmy produkującej i dystrybuującej piece do wypiekania pizzy.
Nazwa marki pieców: InfernoRosso
Nazwa marki dystrybucyjnej: Horecasuperstore
Pierwsze piece są już w trakcie budowy :)
Karol Hanke
Kierunek studiów:
Automatyka i Robotyka, specjalność Komputerowe Systemy Sterowania
aktualnie pracuję w Rockwell Automation w Katowicach jako Programista systemów wbudowanych
w trakcie studiów budowałem drony w kole naukowym High Flyers i byłem dzięki temu na zawodach w Australii
Michał Mach
Nie inżynier, nie magister. Po liceum podejmowałem kilka kierunków studiów, których z różnych powodów nie ukończyłem (co dziś uznaję za bardzo dobre posunięcie).
Jednym z nich była Ekonomia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, z której "wyciągnąłem" najwięcej.
Wraz z porzuceniem ostatniego kierunku studiów zakończyłem ostatnią pracę na etacie, na stanowisku specjalisty ds. marketingu i założyłem swoją działalność (co również uznaję za świetne posunięcie). Działając jako freelancer zajmowałem się tworzeniem krótkich form filmowych dla firm i nie tylko.
Trudno jest określić jednym słowem, kim aktualnie jestem. Działam jako freelancer w branży filmowej, pracując przy teledyskach, tworzę materiały reklamowe dla firm - od stworzenia planu contentowego po jego realizację oraz współpracuję przy projekcie skupionym na pozycjonowaniu stron www (SEO).
Nie miałem pojęcia, kim chcę zostać po liceum, co w pewnym sensie spowodowało opóźnienie mojego rozwoju zawodowego, ale metodą prób i błędów odpowiedziałem sobie na jedno, bardzo ważne pytanie "Laski" z filmu "Chłopaki nie płaczą", czyli "Co lubię w życiu robić?" i zacząłem to robić :)
Natalia Suwaj
technik dentystyczny
Ukończyłam Szkołę Policealną Województwa Śląskiego na wydziale techniki dentystycznej.
Jeszcze w trakcie nauki miałam możliwość uczęszczania do dwóch pracowni, gdzie mogłam się przekonać, jak naprawdę wygląda praca protetyka. Bez wątpienia jest to moje miejsce na Ziemi. Po ukończeniu szkoły zostałam zatrudniona w jednej z pracowni, w której praktykowałam w trakcie nauki. Otrzymałam również propozycję pracy na Florydzie. Zakres obowiązków technika dentystycznego jest bardzo szeroki, zaczynając od szyn do wybielania, poprzez wykonywanie protez zębowych, aż po wykonywanie licówek, mostów czy koron.
Uważam, że mój zawód daje ogromną satysfakcje. Dosłownie odmieniam ludziom życie! Uwielbiam to, że pacjenci po otrzymaniu wykonanej przeze mnie pracy w końcu zaczynają się uśmiechać i wiem, że to, co robię, ma sens. Każdemu życzę takiej satysfakcji z wykonywanej przez siebie pracy.
Przemysław Janiczek
Student psychologii sądowej w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu.
Po jej ukończeniu praca w zawodzie biegłego sądowego.
Tomasz Wolf
Absolwent wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki na kierunku Automatyka i Robotyka.
W trakcie ostatniego semestru studiów rozpocząłem pracę asystenta automatyka w dziale Utrzymania Ruchu w firmie NGK Ceramics Polska zlokalizowanej w Gliwicach, gdzie pomagałem doświadczonym specjalistom w ich codziennej pracy, do której należała m.in. analiza przyczyn wystąpienia awarii zautomatyzowanej linii montażowej, wprowadzanie drobnych modyfikacji w programach sterowników, a także analiza, obróbka i przedstawienie zebranych danych w taki sposób, aby mogły one zostać wykorzystane w celu przygotowania usprawnień.
Pozwoliło mi to zebrać nieocenione doświadczenie i po zakończonych studiach zdecydowałem się na pozostanie w tej samej firmie na stanowisku młodszego automatyka, gdzie do moich obowiązków należy działanie na pierwszej linii frontu w trakcie wystąpienia awarii - moim zadaniem jest zidentyfikowanie źródła problemu i usunięcie go, co pozwoli na kontynuację produkcji.
Z powodu złożoności procesu niezbędna do tego jest wiedza z dziedziny informatyki, mechaniki, elektryki, elektroniki oraz szeroko pojętej fizyki. Wiedza ta nigdy nie będzie wystarczająca.
Swoją pracę cenię za to, że nie jest monotonna, daje mi sporo satysfakcji oraz pozwala się rozwijać zawodowo w interesujących mnie dziedzinach, które są zgodne z bieżącymi potrzebami rynku wynikającymi z postępującej automatyzacji wszystkiego, co nas otacza :)
Wojciech Walczak
Od Matematyki z mgr Anną Czyszpak do ratowania życia w środku nocy (adrenalina jest podobna).
Nie zawsze można być pewnym tego, co chce się robić w przyszłości, ale życie samo nam pokaże, jakie kroki podjąć. Trzeba próbować do skutku.
Dlatego też szukając swojej drogi zawodowej, udałem się do studium medycznego, które ukończyłem, uzyskując tytuł elektroradiologa. Do moich kompetencji należy sprawowanie kontroli i obsługa aparatury elektromedycznej, wykonywanie określonych badań i zabiegów z zakresu szeroko pojętej diagnostyki obrazowej (m.in. RTG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, mammografia, angiografia, diagnostyka izotopowa), jak i elektromedycznej (m.in. EKG, EEG, audiometria, spirometria), współdziałanie w procesie archiwizacji otrzymanych danych diagnostycznych i w ich obróbce, a także prowadzenie zalecanej przez lekarza radioterapii. Aktualnie pracuję w szpitalu specjalistycznym w Zabrzu, na oddziale Hemodynamiki i Elektrofizjologii. Na tym oddziale zajmujemy się pełnym zakresem badań z dziedziny kardiologii inwazyjnej. Naszymi pacjentami są m.in osoby ze stwierdzonymi zawałami serca, chorobami niedokrwiennymi serca, a także osoby wymagające wszczepienia rozrusznika bądź kardiowertera.