AKTUALNOŚCI
2023/2024

Sukces w Śląskim Konkursie Matematycznym

Gratulujemy uczennicy klasy 2c Oksanie Shcherbininie, która została wyróżniona 

w zawodach finałowych Śląskiego Konkursu Matematycznego.

8 maja Oksana wraz z nauczycielem matematyki panią Anną Czyszpak uczestniczyła
w uroczystym zakończeniu XXI edycji Śląskiego Konkursu Matematycznego na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Podczas zakończenia wykład pt. "Wyznacznik - ukochane i znienawidzone dziecko algebry" wygłosił dr hab. Przemysław Koprowski, profesor UŚ.

WITAJ MAJ, TRZECI MAJ!

Dzisiaj uczestniczyliśmy w zabrzańskich obchodach Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja!

🎤🏆🎼Marta Anderwald zachwyciła publiczność
na Koncercie  Laureatów  68. Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej im. Norberta Kroczka w Sali Kameralnej Teatru Nowego 🥇

Gratulujemy Marta 🥰

Ojczyzna, Naród, Wolność!

W dniu dzisiejszym obchodziliśmy w naszej szkole rocznicę uchwalenia
Konstytucji 3 maja.
Przypomnieliśmy sobie to ważne wydarzenie z historii naszego kraju.
Staraliśmy się odpowiedzieć na pytania, czym dla nas jest Ojczyzna, Naród, Wolność! Przytoczyliśmy słowa wielu znanych poetów. Zachęciliśmy do chwili refleksji nad ważnymi sprawami dla każdego Polaka.

Z wizytą w siedzibie NOSPR

🎶 17 kwietnia 2024 r. wzięliśmy udział w edukacyjnym koncercie symfonicznym #NOSPR! Pod batutą dyrygenta Vladimira Fanshila i w towarzystwie wirtuoza Krzysztofa Książka na fortepianie, uczniowie zagłębili się w arcydzieła takich mistrzów jak Martinů, Chopin i Moniuszko. 

 🎹🎻🎼 

Udział w wydarzeniach kulturalnych pozwala rozwijać wrażliwość artystyczną, inspirować się, a także  budować więzi społeczne poprzez wspólne przeżycia i dyskusje. 🎶👥

🎼🎤🥇ZŁOTA NUTA dla Marty Anderwald
w kategorii solista na 68. FESTIWALU KULTURY MŁODZIEŻY SZKOLNEJ IM. NORBERTA KROCZKA W ZABRZU.

🏆Ogromny sukces naszej uczennicy tym bardziej cieszy, że występujacy prezentowali bardzo wysoki poziom umiejętności.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 👏🏻👏🏻💐

Marta, jesteśmy z Ciebie dumni!❤️🥰

Martę do konkursu przygotowała Pani Zuzanna Gorawska.

II edycja Szkolnego Turnieju Debat Oksfordzkich

W dzisiejszych rozgrywkach udział wzięły cztery drużyny, w skład których wchodzili uczniowie klas pierwszych i drugich II Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kilara.

  Uczestnicy musieli zmierzyć się z takimi tezami jak: Edukacja domowa jest lepszym rozwiązaniem niż nauka w szkole oraz Social media przyniosły więcej szkód niż pożytku. W debacie finałowej zwyciężyła drużyna z największym doświadczeniem i licznymi sukcesami, czyli: Lena B., Marcel M., Alicja K. oraz Aleksandra S. 

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy: przygotowania, odwagi i wspaniałych wystąpień. 

Ogromnie nas cieszy duże zainteresowanie wśród uczniów debatą oksfordzką, ponieważ pozwala ona rozwijać kompetencje „4K”- kreatywność, komunikację, kooperację
i krytyczne myślenie- czyli umiejętności miękkie, które są kluczowe we współczesnym świecie edukacji i pracy. 

Dziękujemy Radzie Rodziców ZSO Nr 5 za ufundowanie nagród dla drużyn finałowych oraz uczennicom klasy 4a LO za pomoc w organizacji turnieju.

Udział w konferencji - Politechnika Śląska

Klasa 1D 12.04.2024 r. wzięła  udział w VIII KONFERENCJI - EDUKACJA DUALNA – EDUAL: STUDIA DUALNE ODPOWIEDZIĄ NA POTRZEBY PRZEMYSŁU 4.0 na Politechnice Śląskiej oraz w LabOpenDays - Dni Otwartych Laboratoriów Politechniki Śląskiej! 

Była to niezwykła okazja do poszerzania horyzontów naukowych.
Uczniowie mogli zdobywać wiedzę bezpośrednio od ekspertów i eksperymentować w nowoczesnych laboratoriach. 

Wierzymy, że obecność na takich wydarzeniach pomoże im w przyszłości dokonać świadomego wyboru uczelni wyższej, która będzie odpowiadała ich zainteresowaniom
i celom zawodowym 🙂

Dzień Otwarty Dwójki - 09.04.2024 r.

Wspaniały dzień za nami.
Pamiętajcie, że otwarci jesteśmy dla Was zawsze.
Cieszymy się, że tak licznie przybyliście.
Nasi uczniowie spisali się na medal.

Gra terenowa Wirusy vs Szczepionki

Czteroosobowa grupa uczennic klas drugich liceum wzięła udział w grze terenowej Wirusy vs Szczepionki na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.

Gratulujemy im wiedzy, sprawności i umiejętności: dziewczyny wspaniale się spisały
i pokonały 35 innych zespołów z ościennych miast, zajmując zaszczytne drugie miejsce!

Nasze licealistki popisały się znajomością zasad prawidłowego żywienia, zapobiegania chorobom wirusowym, celnością w rzucaniu lotkami do tarczy,  a także sprawnym ubieraniem się w kombinezon COVIDowy i umiejętnością uwalniania ofiary wypadku z pojazdu oraz przeprowadzania resuscytacji oddechowo-krążeniowej.
Miały również okazję przebiec slalom w alkogoglach, nauczyć się ćwiczeń oddechowych oraz wykazać się wnikliwością rozwiązując medyczne zagadki logiczne. 

Był to dzień pełen wrażeń, sporej dawki wiedzy oraz świetnej zabawy.

Warsztaty medyczne na Wydziale Nauk Medycznych
im. prof. Zbigniewa Religi Akademii Śląskiej

Bardzo cenimy sobie współpracę z uczelniami wyższymi.
Dzięki niej uczniowie mają szansę na poszerzanie swojej wiedzy i rozwój zainteresowań poprzez praktyczne doświadczenia.🔍🧫

05.04.2024 r. klasy 1b i 1d uczestniczyły w warsztatach na Wydziale Nauk Medycznych im. prof. Zbigniewa Religi Akademii Śląskiej. W trakcie zajęć, prowadzonych przez  pracowników naukowych Katedry Fizjologii, zgłębiali tajniki krwi i układu krążenia.🧪🩺

Mamy nadzieję,  że takie spotkania rozbudzają ciekawość wśród młodych ludzi i stanowią inspirację do dalszego rozwoju.

Porozumienie o współpracy

II Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kilara w Zabrzu 19 lutego 2024 r. podpisało porozumienie
o współpracy z Akademią Śląską. To ważny krok dla obu instytucji, otwierający nowe możliwości dla uczniów naszej szkoły.

Porozumienie zakłada organizację wspólnych warsztatów, wykładów i spotkań
z ekspertami, a także uczestnictwo w wydarzeniach naukowych i artystycznych.
Dzięki temu uczniowie II LO im. Wojciecha Kilara będą mieli szansę poszerzyć swoje horyzonty
i zdobyć nowe umiejętności, współpracując z doświadczonymi pracownikami Akademii Śląskiej.

Współpraca ta ma za zadanie nie tylko umożliwić wymianę wiedzy, ale także przyczynić się do rozwoju kompetencji uczniów w różnych dziedzinach.

Podpisanie tego porozumienia to krok w kierunku budowania silniejszych relacji między instytucjami edukacyjnymi, co pozwoli na promowanie wartości edukacji, nauki i kultury.
Otwiera także drogę do przyszłych sukcesów i osiągnięć naszych uczniów, którzy będą mogli korzystać z bogactwa doświadczeń i wiedzy płynącej z tej owocnej współpracy.

Akademia Śląska jest pierwszą na Śląsku niepubliczną wyższą uczelnią prowadzącą studia techniczno-artystyczne na Wydziale Architektury, Budownictwa i Sztuk Stosowanych, która kształci na kierunkach Architektura, Budownictwo, Mechatronika i Informatyka, Grafika, Architektura Wnętrz oraz Wzornictwo.

W 2018 został powołany Wydział Nauk Medycznych im. prof. Zbigniewa Religi oferujący kształcenie na kierunkach Pielęgniarstwo, Kierunek lekarski oraz Ratownictwo medyczne.

Szkolne Prezentacje 2024

04 kwietnia 2024 r. prezentowaliśmy naszą ofertę edukacyjną podczas XXVI Zabrzańskich Targów Edukacyjnych „Szkolne Prezentacje 2024”.
Atmosfera na targach była pełna entuzjazmu i pozytywnej energii! 

„Młodzi dla Zabrza”

21.03.2024 r. w  Domu Muzyki i Tańca odbył się koncert, który został przygotowany przez zabrzańską młodzież. 

Mieliśmy zaszczyt wziąć udział w tej niezwykłej inicjatywie i zaprezentować naszą szkołę.

To wyjątkowe wydarzenie nie tylko dostarczyło nam niezapomnianych wrażeń, ale również pozwoliło nam pokazać,
jak wiele potencjału drzemie w Dwójce. 

"Myślę że to absolutnie wyjątkowy koncert! Chce podziękować w tym miejscu młodzieży za podjęcie tego wyzwania. Cieszę się, że na deskach DMiT zobaczymy dzisiaj koncert tak uzdolnionych młodych ludzi. Myślę, że zostanie on na długo w naszych sercach! – powiedziała ze sceny
Małgorzata Mańka-Szulik, która powitała młodzież z zabrzańskich szkół. – To jest nadzwyczajne wydarzenie w którym zabrzańskie szkoły łączą siły
w tej pięknej międzyszkolnej inicjatywie. W Zabrzu mamy wiele pięknych płaszczyzn i ta współpraca na nich daje wielkie efekty!"

https://miastozabrze.pl/2024/03/21/za-nami-koncert-mlodzi-dla-zabrza-2/

Jesteśmy dumni, że mogliśmy być częścią tego przedsięwzięcia i wspólnie promować pozytywne wartości oraz talent społeczności szkolnych.

20240321_132032.mp4
20240321_132451.mp4
20240321_132932.mp4
20240321_135246.mp4

Jak działa miasto?

Uczniowie klas 1c i 1d 19 marca 2024 r. wzięli udział w warsztatach pt: "Jak działa miasto?" zorganizowanych w ramach  Europejskiego Miasta Nauki - Katowice 2024, przy udziale pracowników Wydziału Nauk Prawnych Uniwersytetu Śląskiego i Urzędu Miasta Zabrze.

Dzień Edukacji Cyfrowej UNESCO

19 marca 2024 r., z okazji pierwszego Międzynarodowego Dnia Edukacji Cyfrowej UNESCO, uczniowie na lekcjach informatyki poznawali  technologię mikroskopii cyfrowej. Wykorzystanie mikroskopów cyfrowych w edukacji to nie tylko poszerzanie wiedzy naukowej, ale również rozwijanie umiejętności cyfrowych. Uczniowie korzystając z mikroskopów cyfrowych mogą obserwować drobne struktury biologiczne, a następnie analizować uzyskane obrazy na komputerze. To pozwala na dokładniejsze i bardziej interaktywne badanie mikroświata.

To ważne, aby doceniać potencjał technologii w edukacji.

Państwa członkowskie UNESCO zdecydowały się ogłosić dzień 19 marca każdego roku Międzynarodowym Dniem Edukacji Cyfrowej.

"Akcja Inspiracja Zabrze"

18 marca uczennice klasy 1a LO w ramach projektu "Akcja Inspiracja Zabrze" miały okazję uczestniczyć  w panelach dyskusyjnych na temat rozwoju Polski lokalnej,
a także możliwości  kształtowania międzynarodowej kariery zawodowej.
Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się przedstawiciele śląskich uczelni wyższych oraz władz miasta.
W przerwie pomiędzy panelami był czas na zwiedzenie wystawy "Rzeźba - Beksiński
w Zabrzu".