Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Projekt ekologiczny "Natura(lnie) w Zabrzu"

16 września wystartował innowacyjny projekt ekologiczny Natura(lnie) w Zabrzu objęty patronatem Pani Prezydent Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki - Szulik, który ma wzmacniać nie tylko świadomość ekologiczną młodych mieszkańców miasta, ale również budować mocne relacje międzypokoleniowe. Według inicjatorek projektu – Sylwii Kot (MOB w Zabrzu), Anny Foltyn-Simki (IV LO im. M. Reja w Zabrzu), Anny Koenigshaus (IV LO im. M. Reja w Zabrzu) oraz Katarzyny Krulickiej (SP 31 w Zabrzu) – to właśnie wzajemna nauka zapewni młodzieży i seniorom najlepszy oręż w walce o planetę.

Otwierająca projekt ekosesja „Jak żyć, żeby przeżyć?” wzbudziła spore zainteresowanie – na Arenie Górnika Zabrze gościli wiceprezydent Katarzyna Dzióba, przewodnicząca Rady Miasta Zabrze Łucja Chrząstek-Bar, zastępca naczelnika Wydziału Oświaty Jolanta Gottwald, przedstawiciele aż 23 szkół (w tym nasza) oraz reprezentanci Stowarzyszenia Pogodni i Aktywni i Klub Seniora MOPR Zabrze.

Uczestnicy po wysłuchaniu pasjonującego wykładu prof. dr. hab. Piotra Skubały „Odbudowa przyrody albo ekocyd” wzięli udział w serii warsztatów i prelekcji proekologicznych. Szczegóły można śledzić na oficjalnym Facebooku projektu: https://www.facebook.com/NaturalniewZabrzu

Zachęcamy do przyłączenia się do działań, bowiem projekt będzie trwał do kwietnia 2022 r. Pamiętajmy – razem możemy więcej!

Koordynatorem działań projektowych w naszej szkole jest zespół nauczycieli przedmiotów przyrodniczych.

REALIZACJA

Woda - dobro bezcenne

Przed nami kolejne spotkanie w ramach ekologicznego projektu „Natura(lnie) w Zabrzu”. W najbliższy wtorek odbędzie się lekcja pt. „Woda – dobro bezcenne”, którą poprowadzą pracownicy zabrzańskich wodociągów i Centrum Edukacji Ekologicznej przy Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu.

Myjąc zęby, robiąc pranie czy podlewając ogródek nie zastanawiamy się, jak dużo tracimy tej bezcennej substancji. Według ONZ dobowe minimum wody konieczne do przeżycia to 20 l na osobę, tymczasem do produkcji 1kg wołowiny potrzeba aż 15 000 litrów wody…

Wysychające zasoby wody mogą więc być jednym z największych problemem XXI wieku.

Jak wyglądają zasoby wody w naszym kraju i mieście dowiecie się na najbliższym spotkaniu. Zapraszamy.

PAŹDZIERNIK

Uczniowie klasy 7a samodzielnie wykonali i przygotowali dla nas przepisy zdrowych surówek z polskich warzyw i owoców :)

Jesienna sałatka z mega ilością witaminy C.pdf

Jesienna sałatka
z mega ilością witaminy C!

Maria Kowolik

Jakub Krawczyk.mp4

Pyszna sałatka :)

Jakub Krawczyk

Uczniowie klasy 8a przygotowali wykaz warzyw i owoców dostępnych w pobliskim sklepie PoloMarket.

Na podstawie zebranych informacji opracowano

mapę pochodzenia produktów dostępnych w zabrzańskim sklepie: