2022/2023

DRUGIE PÓŁROCZE

Zdrowo i pysznie!

W ubiegłym tygodniu klasy 2 omawiały tematy związane z odżywianiem. 
W związku z powyższym, wykonaliśmy pyszne, kolorowe i zdrowe sałatki owocowe! Wybraliśmy się również do jednej z zabrzańskich restauracji, aby posmakować włoskiej pizzy z pieca - jak widać na załączonym kolażu wszystkim bardzo smakowała :)) 


Z Nami jest zdrowo, smakowicie i kolorowo!  :) 

Góra Grosza

Nasza szkoła uczestniczyła w XXIII edycji akcji Góra Grosza. Towarzystwo Nasz Dom poprzez zbiórkę monet pomaga dzieciom w trudnej sytuacji rodzinnej. Wspólnymi siłami zebraliśmy prawie 50 kilogramów monet. Uczniowie klasy 3a starannie posegregowali pieniądze i okazało się, że uzbieraliśmy 597.26 złotych. Akcja Góra Grosza uświadamia, że pomóc może nawet pozornie niewielka kwota. Od jednego grosza wspólnie można uzbierać całą górę groszy. 

Klasa 8a wzięła udział w seminarium dotyczącym autoprezentacji i mocnych stron.Seminarium zorganizowane zostało przez kadrę Młodzieżowego Centrum Kariery
w Zabrzu. 

Tematem przewodnim spotkania była autoprezentacja oraz mocne strony.
Uczniowie dowiedzieli się jak pisać dokumenty aplikacyjne, na co zwrócić szczególną uwagę by zainteresować pracodawcę pisząc CV. Doradca zawodowy przeprowadził ćwiczenia dotyczące autoprezentacji. Seminarium przebiegło w atmosferze sprzyjającej dyskusji i wymianie doświadczeń.

Uczestnicy seminarium uzyskali informację w jaki sposób szukać pracy za pośrednictwem Młodzieżowego Centrum Kariery w Zabrzu.

Lekcja fotografii 

Uczniowie klasy 3a zostali profesjonalnymi fotografami. Wykorzystali oświetlenie studia fotograficznego zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości .
Stworzyli własną owocową kompozycję, ustawili światło i zrobili zdjęcia.
Następnie zajęli się edycją swoich fotografii tworząc różnorodne kolaże oraz animacje. 

World Engineering Day 2023

Klasy dwujęzyczne 8a SP  i 1c LO 03 marca 2023 r.  wzięły udział w seminarium UNESCO zorganizowanym z okazji Światowego Dnia Inżynierii na rzecz Zrównoważonego Rozwoju. 

Uczniowie uczestniczyli w transmisji spotkania, które odbywało się w Paryżu, w siedzibie UNESCO. Celem seminarium internetowego było podkreślenie znaczącej roli, jaką inżynieria odgrywa w innowacjach na rzecz  zrównoważonego rozwoju.
Zaprezentowano innowacje  stosowane w współczesnych,  inteligentnych miastach. 

Świat urbanizuje się w niespotykanym tempie i na niespotykaną dotąd skalę, a 4,5 miliarda ludzi, czyli ponad połowa światowej populacji, żyje obecnie w miastach. Gwałtowna urbanizacja oraz rosnąca częstotliwość i dotkliwość klęsk żywiołowych spowodowanych ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, zaostrzonymi przez skutki zmiany klimatu, narażają coraz więcej ludzi i majątek na ryzyko. W związku z tym istnieje większa potrzeba ponownego wyobrażenia sobie miast z innowacjami w obszarze zdrowia, rolnictwa, energii, gospodarki odpadami oraz rozwoju przemysłu
i infrastruktury.

Gry i zabawy integrujące zespół klasowy

Klasa 2a w zeszłym i obecnym tygodniu pięknie się integruje. Oprócz Piątkowego Dnia Gier Planszowych i Zespołowych, w którym świetnie się bawiliśmy, dzisiaj odbył się Klasowy Konkurs związany z Kontynentami. Każda grupa pracowała aktywnie metodą projektu - oto efekty wybranych działań!

Finał programu Kicaj Zdrowo

23.02.2023 r. o godz. 11:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu odbył się finał programu profilaktyczno-edukacyjnego "Kicaj zdrowo"  - "Jak żyć bezpiecznie
i zdrowo we współczesnym świecie" pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Zabrze, w którym nasza szkoła brała aktywny udział.

Oprócz przeprowadzanych zajęć dotyczących uzależnień uczniowie klas 1-3 z pomocą nauczycieli  wykonali plakat składający się z osobnych karteczek o tematyce
"Stop używkom" w technice ZENTANGLE, rozwijającej umiejętność skupienia, koncentracji oraz motorykę malą. 

Szkołę godnie reprezentowały Ola i Hania, uczennice klasy 2a.
Efekty pracy są niesamowite, co widać na załączonym kolażu. 

Wszyscy uczniowie biorący udział w programie otrzymali pamiątkowe smycze oraz drobne upominki. 

Klocki LEGO i fizyka :)

Te zestawy zakupione ze środków rządowego Programu Laboratoria Przyszłości również zasiliły nasze zaplecze dydaktyczne.

Z wykorzystaniem modelu Akrobaty zbudowanego z klocków LEGO uczniowie poznają trzy zasady dynamiki Newtona 

Nasi uczniowie stają się mistrzami kodowania. 

Ostatnio mieli okazję odbyć zajęcia w Pracowni Eksperymentu Wiele Potrzeb Jeden Cel. Na tabletach stworzyli pupila w aplikacji Scratch Junior, któremu zakodowali określone zachowanie. Trzeba przyznać, że mali programiści  świetnie sobie poradzili.

Przygody z chemią

Niedawno uczniowie 2b mieli okazję odbyć zajęcia
z naszą sympatyczną
Panią Agnieszką Twardowską. 

Mali chemicy z zaciekawieniem dokonywali eksperymetów
z tworzeniem tęczy w szklanych fiolkach. 

Obserwowali jaki wpływ 
na eksperymenty ma gęstość
i ciężkość cieczy oraz jak ważna
jest precyzja.

 
Uczniowie byli zachwyceni efektami swoich prac.


Konkurs klasowy z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu

Niedawno klasa 3a obchodziła Dzień Bezpiecznego Internetu.
Z tej okazji zorganizowano konkurs klasowy "Bezpieczny w sieci".
Uczniowie zapoznali się z interaktywną prezentacją, porozmawiali o bezpiecznych zachowaniach w sieci i z zaangażowaniem wykonali prace konkursowe. 

WALENTYNKOWY BAL KARNAWAŁOWY

W ubiegłym tygodniu uczniowie z klas 1-3 wspaniale bawili się podczas Walentynkowego Balu Karnawałowego!!!
Były tańce, śpiewy, wygłupy - nie zabrakło także pysznych przekąsek:)
Wszyscy uczniowie mieli ciekawe oraz piękne przebrania :)
To był pełen pozytywnych emocji dzień :)