2021/2022

PIERWSZE PÓŁROCZE

Sukces w powiatowym konkursie matematycznym
"Matematyka dla wytrwałych"

Z radością informujemy,

że uczeń klasy 7a został finalistą powiatowego konkursu

"Matematyka dla wytrwałych"

Gratulujemy!!!

Brawo!!!


Sukces
w Międzynarodowym Konkursie Informatycznym "Bóbr"

Z radością informujemy, że Laureatem III miejsca w Międzynarodowym Konkursie Informatycznym BÓBR w kategorii "Skrzat" został Igor z klasy 3!

Gratulujemy sukcesu!!!

Uczniowie naszej szkoły wzięli w sumie udział w 3 kategoriach wiekowych i ukończyli zmagania z bardzo dobrymi wynikami! Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego i komputacyjnego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną.


https://www.bobr.edu.pl/


Nowa pracownia już czeka na uczniów!

O5 stycznia 2021 r. zakończyły się prace wykończeniowe i aranżacyjne
w nowej
PRACOWNI EKSPERYMENTU.

Mieści się ona w sali 83 na 2 piętrze.

Jest to bogato wyposażona w pomoce dydaktyczne i sprzęt komputerowy sala lekcyjna.

Wyposażenie zakupiono ze środków projektu pn. „Wiele potrzeb- jeden cel”.

Projekt jest dofinansowany ze środków RPO WSL na lata 2014-2020.

Więcej na stronie projektu w naszej szkole:

Laboratorium Przyszłości

Z ogromną radością informujemy, że nasz wniosek został pozytywnie rozpatrzony i w ramach rządowego Programu Laboratoria Przyszłości otrzymamy 73 000 złotych!

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Nasi uczniowie będą mogli uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności oraz kształtować kompetencje przyszłości z tzw. kierunków #STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

Już niedługo w naszej szkole:

- Centrum DRUKU 3D
- Mikrokontrolery z czujnikami i akcesoriami
- Aparat cyfrowy z kamerą, oświetlenie, mikrofon
- Stacja lutownicza
- Roboty edukacyjne umożliwiające programowanie w różnych językach
- i wiele innych pomocy dydaktycznych

Dary dla zwierzaków :)

Dary z naszej szkoły dotarły do schroniska.
Zwierzaki są bardzo wdzięczne i dziękują darczyńcom głośnym szczeknięciem. :))

Dziękujemy również firmie "PasiBrzuchy" za zasponsorowanie naturalnej, zdrowej, ręcznie wyrabianej karmy dla zwierząt.
Polecamy przysmaki z tej firmy.
Więcej informacji na www.pasibrzuchy.eu

Facebook : https://www.facebook.com/PasiBrzuchyCiastka

Certyfikaty UZNANIA

Na początku grudnia informowaliśmy o sukcesie Marty i Emilki z klasy 7 DWUJĘZYCZNEJ, które podjęły się wyzwania Europejskiej Kampanii Fenologicznej Programu GLOBE. Wyreżyserowały i nagrały wywiad z drzewem, który został wyróżniony i zaprezentowany na europejskim podsumowaniu jesiennej inicjatywy! Dzisiaj, 16 grudnia, obie otrzymały Certyfikaty Uznania!

Brawo Tree Reporters - Gratulujemy!

Zostań Świętym Mikołajem 2021

Nasza szkolna społeczność wzorowo wykonała misję „Zostań Świętym Mikołajem 2021” i wsparła podopiecznych fundacji Piastun Wyrównywanie Szans.

Uzbieraliśmy różnorodne rzeczy, które następnie przekazaliśmy organizatorowi.

Serdeczne podziękowania składamy również starszym koleżankom i kolegom z naszego II Liceum Ogólnokształcącego, którzy też włączyli się do akcji.

Świętych Mikołajów było w tym roku naprawdę sporo!

Mikołajki u Świetlików

Mikołajki już za nami.

Również do Świetlików zawitał czerwony gość :-)

W tym dniu dzieci bawiły się z chustą animacyjną, ozdabiały podobiznę Mikołaja oraz otrzymały upominek.

Dziękujemy Pani Mikołajowej za przygotowanie prezentów dla dzieci! :-)

Akcja Czerwona Czapeczka

Z okazji Mikołajek w klasach 1-3 zorganizowana została Akcja Czerwona Czapeczka. Zabawa polegała na tym, aby w tym dniu, czyli 6 grudnia, jak najwięcej obecnych dzieci miało założoną mikołajkową czapeczkę.

Frekwencja dopisała, a małych Mikołajków jak widać nie brakowało!

Mikołajki

Z okazji Dnia Świętego Mikołaja dzieci w klasach 1-3 odwiedził Mikołaj z prezentami.
Był to wyjątkowy dzień, pełen radości i wspólnego świętowania. Nie obyło się bez otwierania prezentów, wspólnych zabaw, kreatywnego spędzania czasu i delektowania się smakołykami.
Wszystkie dzieci bardzo dziękują Mikołajowi.

Barbórka

W piątek 3.12 z okazji zbliżającej się Barbórki naszą szkołę odwiedził prawdziwy Górnik. Nasz gość zaprezentował uczniom sprzęty, których używają górnicy w pracy w podziemiach oraz opowiedział o ciężkiej pracy w zawodzie i związanych z nią niebezpieczeństwach.

Nasi uczniowie pielegnujac śląską tradycję zaprezentowali gwarowe wierszyki i piosenki o tematyce górniczej oraz wręczyli laurki naszemu szanownemu gościowi.

Udział w Europejskiej Kampanii Fenologicznej Programu GLOBE

Marta i Emilka z 7a podjęły się wyzwania Europejskiej Kampanii Fenologicznej Programu GLOBE.

Wyreżyserowały i nagrały wywiad z drzewem, który 1 grudnia został wyróżniony i zaprezentowany na europejskim podsumowaniu jesiennej inicjatywy!

Brawo Tree Reporters!

Andrzejki w klasach 1-3

Uczniowie klas 1-3 obchodzili "Andrzejki " bawiąc się na balu tańcząc, a przy tym uczestnicząc w różnych zabawach i konkursach. W klasach również nie brakowało atrakcji i szeregu zabaw, wróżb jak i poznania historii i ciekawostek dotyczących tego święta.

Andrzejki

Świetliki obchodziły „Andrzejki”.

Temu wydarzeniu towarzyszyły zabawy andrzejkowe.
Na początku każdy wykonał dla siebie kapelusz czarnoksiężnika lub czarownicy. Nie zabrakło tradycyjnego ustawiania „bucików” i innych wróżb związanych z tym świętem.

PsitulMnie z prelekcją w naszej szkole!

Do naszej szkoły zawitała Pani Magda, edukatorka z zabrzańskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt PSITULMNIE.

Podczas spotkania poznaliśmy życie zwierząt w schronisku i historie ich porzucenia przez właścicieli. Zobaczyliśmy jak działa adopcja zwierząt, również wirtualna. Na czym polega praca w schronisku i jak bardzo potrzebna jest pomoc wolontariuszy. Nawet jeśli polega ona na wyprowadzeniu psów na spacer lub posiedzeniu z nimi na wybiegu. Pani Magda podkreśliła olbrzymią rolę takich działań w oswajaniu zwierząt z obcymi osobami, dzięki czemu szybciej i łatwiej mogą zostać adoptowane do nowych domów.

Ponieważ w naszej szkole trwa zbiórka darów dla zwierzaków podpowiadamy, że bardzo potrzebne są: koce, ręczniki, środki do mycia podłóg i naczyń, ryż i makarony w dużych opakowaniach, zabawki dla kotów i karma. Niestety w tej chwili w schronisku znajduje się 70 kotów czekających na nowych właścicieli

W imieniu Schroniska prosimy o wsparcie zbiórki. Wszystkie dary przynosimy do sali 32.

Projekt Krokus

Po raz pierwszy uczestniczyliśmy w Projekcie Krokus, który jest inicjatywą Irlandzkiego Towarzystwa Edukacji o Holokauście.

Cebulki żółtych krokusów, które sadziliśmy przed szkołą upamiętniają 1,5 miliona dzieci pochodzenia żydowskiego zamordowanych w czasie Holokaustu i tysiąca innych dzieci, które były ofiarami nazistowskich zbrodni.

Żółte kwiaty, przypominające Gwiazdę Dawida, którą Żydzi byli zmuszani nosić pod rządami nazistów, zakwitają wczesną wiosną, mniej więcej w okolicach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście.

Celem projektu jest zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z rasizmem i nietolerancją oraz podkreślanie znaczenia integracji, szacunku wobec wszystkich ludzi niezależnie od ich pochodzenia etnicznego, niepełnosprawności, orientacji czy wyznania.

Dzień Pluszowego Misia
w świetlicy szkolnej :)

25 listopada to Dzień Pluszowego Misia.

Pierwszaki w ramach świetlicy świętowały urodziny słodkiego pluszaka.

Dzieci przyszły ze swoim małym lub dużym przyjacielem - misiem, z którym pozowały do zdjęć i poznały historię, skąd pomysł na taką zabawkę. Każdy namalował dzisiejszego solenizanta, a na zakończenie nauczyliśmy się wierszyka o niedźwiadku kochającym podkradać miodek pszczołom.

Tydzień Edukacji Globalnej

W dniach 15-19 listopada w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej odbył się w naszej szkole cykl zajęć poświęconych krajom Azji, Afryki i Ameryki Południowej. To międzynarodowa akcja edukacyjna organizowana w celu zwrócenia uwagi Europejczyków na problemy o charakterze globalnym. Warsztaty odbywały się w czasie zajęć lekcyjnych oraz podczas godzin świetlicowych.

Uczniowie chętnie brali udział w zabawach ruchowych, grach, doświadczeniach, zabawach plastyczno-technicznych. Poznały kraje z różnych stron świata, takie jak Boliwia, Peru, Algieria, Kenia, Ghana, Nepal, Wietnam, Indonezja, Mongolia, ich bogatą kulturę i religię, piękną przyrodę, klimat, mieszkańców, szkoły, w których uczą się dzieci oraz kuchnię. Zajęcia urozmaicił Teatrzyk Kamishibai.

Zajęcia uświadomiły dzieciom, że każdy - niezależnie, od tego gdzie mieszka - ma takie samo prawo mieć czystą wodę do picia, wystarczającą ilość jedzenia, bawić się, chodzić do szkoły, pójść w razie czego do lekarza.

W akcji czynny udział brali też rodzice, którzy razem ze swoimi dziećmi rozwiązywali zadania i łamigłówki i szukali odpowiedzi na trudne pytania oraz przeglądali mapy i zdjęcia.

biuletyn-skompresowany - Natalia Wychowaniec-Wajdzik.pdf

Jak wspierać dziecko i gdzie szukać pomocy?

Drodzy Rodzice!

Pandemia COVID-19 w znaczny sposób wpłynęła na zdrowie psychiczne naszych dzieci. Najnowsze statystyki pokazują, że o 57% wzrósł odsetek młodzieży, która odczuwa stres szkolny a 28% uczniów więcej, niż 2 lata temu odczuwa osamotnienie (IPZIN z X.2020r).

W związku z tym, my, jako rodzice powinniśmy być szczególnie czujni na zdrowie psychiczne naszych dzieci. W załączonym poniżej pliku znajdą Państwo wartościowe odpowiedzi na to:

--> Jak wspierać rozwój psychiczny dziecka?

--> Co chroni przed rozwojem problemów i zaburzeń psychicznych?

--> Jakie są czynniki ryzyka kryzysu psychicznego dzieci?

--> Co możemy robić, gdy zauważymy, że dziecko nie czuje się dobrze?

--> Co powinno nas zaniepokoić?

--> Czym różni się psycholog, psychoterapeuta i psychiatra?

--> Jakie są najważniejsze telefony pod którymi możemy szukać fachowego wsparcia?

--> Gdzie szukać pomocy?

W razie pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji, psycholog i pedagog szkolny.

Z wizytą na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ

19 listopada klasa 7a uczestniczyła w zajęciach warsztatowych na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu.
Uczniowie nabywali umiejętności rozpoznawania skał oraz wykonywali ciekawe doświadczenia laboratoryjne z chemii.

Zwieńczeniem była wizyta w muzeum geologicznym, w którym zgromadzonych jest ponad 4000 okazów oraz niesamowite rekonstrukcje paleśrodowiskowe.


ZBIÓRKA DARÓW W NASZEJ SZKOLE
ODB
ĘDZIE SIĘ W DNIACH 15.11 - 17.12.2021r.

DARY PRZYNOSIMY DO SALI 32 (KLASA 1B)

Zbiórka na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt!

Kochani Rodzice i uczniowie o wielkim sercu!

Prosimy o pomoc dla tych, którzy głosu nie mają, czyli naszych pupili.

Nie ukrywamy, że na ten moment najbardziej potrzebujemy jako schronisko wsparcia finansowego co wynika wprost z rosnących nieustannie kosztów. Dlatego każda wpłata od darczyńców jest dla nas obecnie na wagę złota. Zwiększyły nam się koszty leczenia, ogrzewania schroniska oraz zakupu specjalistycznej karmy. Dodatkowo dla każdego zwierzaka, który tego wymaga staramy się zapewnić rehabilitację oraz leczenie przystosowane do potrzeb.

Z darów rzeczowych zawsze przydatna i potrzebna jest:

1. Karma sucha i mokra dla kotów.

2. Koce, ręczniki i legowiska.

3. Rękawiczki jednorazowe dla pracowników.

Bardzo dziękujemy za pomoc!

Zachęcamy również do wirtualnych adopcji Psitulaków.

Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie -
13 grudnia 1981 - PAMIĘTAMY!

Społeczność naszej szkoły włączyła się w przygotowania do obchodów 40 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, poprzez udział w projekcie "Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie - 13 grudnia 1981 - PAMIĘTAMY!".

W ramach projektu w szkole odbędzie się pokaz filmu "Nie zabierajcie mamy", powstanie szkolny kącik patriotyczno-historyczny "40 lat po stanie wojennym" oraz prezentacja wystawy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej "STAN WOJENNY 1981-83".

Celem projektu jest przygotowanie uczniów do świadomego przeżywania 40 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Dzisiaj w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości delegacja uczniów
II Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej nr 37 wraz z dyrektorem wzięła udział w uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny.

Delegacja złożyła także kwiaty pod krzyżem upamiętniających tych,
którzy grobów nie mają.

Świętujemy z całym Zabrzem!

Świętujemy z całą Polską!

Święto Niepodległości na sportowo!

Narodowe Święto Niepodległości można obchodzić nie tylko uczestnicząc w akademiach, paradach, pokazach lecz również aktywnie, na sportowo. Ten ważny dla nas wszystkich dzień uczniowie Szkoły Podstawowej nr 37 w Zabrzu uczcili udziałem w turniejach sportowych, które odbyły się w dniach 8 -10 listopada w naszej szkole. Przed rozgrywkami wspólnie śpiewaliśmy Hymn Polski. Rywalizacja jak zawsze była bardzo zacięta i emocjonująca. Po jej zakończeniu nasi sportowcy otrzymali dyplomy Młodego Patrioty oraz pozowali do pamiątkowych zdjęć. Impreza była bardzo udana i na pewno wszyscy ją zapamiętamy.

Tajemnice Ziemi

Czy niedługo Ziemia nie będzie już miała tajemnic przed naszymi uczniami? Na to wygląda!

Cykl zajęć Tajemnice Ziemi w ramach projektu "Wiele potrzeb - jeden cel" powoli dobiega końca w grupach starszych. Ostatnio eksperymentowaliśmy ze skałami, dzisiaj z światłem i dźwiękiem.

Gratulacje za odpowiedzialną postawę!

4 listopada z rąk Prezydent Miasta Zabrze, Pani Małgorzaty Mańki-Szulik, harcerze z Hufca ZHP Zabrze odebrali gratulacje za szybkie i skuteczne działania ratunkowe i opiekuńcze wobec współuczestników letniego obozu harcerskiego w Kostkowicach.

Wśród wyróżnionych byli uczniowie naszej szkoły:

druh Szymon Nogieć (II Liceum Ogólnokształcące)
oraz druhna Julia Jurewicz (Szkoła Podstawowa nr 37).

Jesteśmy dumni!

Cieszymy się, że możemy liczyć na tak zaangażowane i odpowiedzialne osoby.

Zostań Świętym Mikołajem 2021

Drodzy Uczniowie! Szanowni Rodzice!

Jak co roku, Fundacja Piastun Wyrównywanie Szans organizuje Mikołajki dla swoich ponad 100 podopiecznych.

W związku z tym przyłączamy się do akcji ,,Zostań Świętym Mikołajem 2021”. Mikołajki to szczególny dzień w życiu każdego dziecka, a jakie to by było spotkanie z Mikołajem gdyby zabrakło prezentów.

Do 3 grudnia br. zbieramy w szkole słodycze, zabawki, art. szkolne, środki pielęgnacyjne i żywność długoterminową. Rzeczy można przekazać wychowawcy lub przynieść do sali nr 30.

Ruszamy do akcji – wszyscy jesteśmy ŚWIĘTYMI MIKOŁAJAMI!

Wizyta w Centrum Rozrywki Bajkowy Labirynt

Każdy wie, że dzieci lubią szaleć i wywijać koziołki. Dobrym miejscem do takich zabaw okazało się Centrum Rozrywki Bajkowy Labirynt, które odwiedziły 3 listopada pierwszaki w ramach pobytu na świetlicy.

Radości i uśmiechu było co niemiara, a przy okazji dzieci mogły jeszcze bardziej zintegrować się z sobą.

Warsztaty "Patriota i patriotka w XXI wieku"

Tradycją naszej szkoły stały się warsztaty „Patriota i patriotka w XXI wieku” organizowane i prowadzone przez „pierwszaków” z II Liceum Ogólnokształcącego dla ich młodszych kolegów z klas pierwszych szkoły podstawowej z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

W tym roku uczniowie klasy 1a LO – Natalia, Oliwia W., Oliwia T., Martyna, Szymon i Jerzy, zaprosili na lekcję o współczesnym patriotyzmie uczniów klasy 1a i 1b Szkoły Podstawowej nr 37 oraz Międzynarodowej Szkoły Podstawowej w Zabrzu.

Dzięki ciekawej karcie pracy, filmom oraz ćwiczeniom interaktywnym dzieci mogły dowiedzieć się skąd wzięły się nasze symbole narodowe, co oznacza niepodległość, kim jest współczesny patriota, miały także okazję utrwalić słowa polskiego hymnu.

Wszyscy pracowali z wielkim zaangażowaniem i zasłużyli na odznakę „Patrioty/Patriotki XXI wieku”.

Jesienne zabawy na świetlicy

Pogoda w ostatnich dniach dopisywała w stu procentach. Z tego powodu podopieczni świetlicy z pierwszych klas skorzystali z uroków Polskiej Złotej Jesieni i bawili się do woli na świeżym powietrzu.

Ślubowanie klas pierwszych.

28 października odbyło się w naszej szkole ślubowanie klas pierwszych. Był to dla nas wszystkich bardzo uroczysty, wyjątkowy i niezapomniany dzień.

Nasi pierwszoklasiści zostali oficjalnie uczniami naszej szkoły! Gratulujemy!

Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia wraz z pasowaniem przez Panią Dyrektor Agnieszkę Gurnacz, a na zakończenie odbył się poczęstunek przygotowany przez rodziców klas pierwszych.

Dziękujemy wychowawczyniom klas pierwszych Pani Natalii i Pani Marlenie za przygotowanie uroczystości.

KIZOA-Movie-Maker-rumbj4p1.mp4

Pasowanie na Świetlika

Wraz z pasowaniem na ucznia odbyło się ślubowanie dzieci na Świetlika, czyli uczestnika zajęć świetlicowych. Uczniowie wykazali się wiedzą na temat regulaminu, obiecali świecić przykładem, a Pani Dyrektor dokonała aktu pasowania. Wszyscy otrzymali pamiątkowy dyplom, a po zejściu ze sceny Rodzice mogli wykonać swoim pociechom zdjęcie z wykorzystaniem makiety świetlika.

Integracja uczniów klasy 4a

28 października uczniowie klasy 4a uczestniczyli w wycieczce do ośrodka h2o w Kiczycach. Poprzez zabawę poznawaliśmy się lepiej. Były budowle z makaronu, węzeł gordyjski, chodzenie z zawiązanymi oczami po linie, ślepy pociąg, a przede wszystkim dużo ruchu, śmiechu i wzajemnej współpracy.

Wycieczka należy do wyjątkowo udanych - wkrótce tam wrócimy :)

Brawo! Brawo! Brawo!

Nasi uczniowie z klasy 5a i 7a na podium
w XXXI Zawodach w Biegu na Orientację - "Puchar Zabrzańskiej Jesieni".


Wywalczyli również 1 miejsce dla szkoły!


Wycieczka do Osikowej Doliny

Uczniowie klas 2a i 3b byli na wycieczce w Osikowej Dolinie. Mieli okazję poznać ciekawostki na temat topoli osikowej, oglądali też zdjęcia niezwykłego lasu osikowego mieszczącego się w USA. Nie zabrakło także ciekawostek na temat polskiej kultury i tradycji. Drugo i trzecioklasiści podziwiali również okazałe wyroby, które są ekologiczne, gdyż drzewa osikowe uznane są za jedne z najszybciej rosnących na świecie.
Następnie sami, w trakcie warsztatów rękodzieła stworzyli sowy z osikowych wiórek. Dzieci korzystając z pięknej pogody spędziły czas na świeżym powietrzu, degustując smaczne kiełbaski z ogniska.

Wycieczka do Poręby Wielkiej cz.2

Dobiega końca pięciodniowa przygoda klasy 2b oraz 3a.

Za nami pełna emocji Olimpiada Sportowa 🤸‍♂️🏃‍♀️🏋 oraz wycieczka do Zakopanego. Zdobyliśmy również kolejny szczyt- Stramówkę. Było wspaniałe! ❤💙💚

Kochani rodzice - za kilka godzin się zobaczymy 🥰🥰🥰

Rzeczywistość rozszerzona na lekcjach geografii

Rzeczywistość rozszerzona (AR) na lekcjach geografii? Dlaczego nie?!

Najbardziej niezwykłe zwierzęta Nowej Zelandii - Kiwi, Kea, Tuatara czy Wetapunga jak żywe w sali lekcyjnej za sprawą uczniów klasy 7a i aplikacji Quiver

#CodeWeek2021

Jesienne witraże

W klasach 1-3 powstają piękne i kreatywne prace plastyczne, a inspiracji dodaje nam złota polska jesień. Uczniowie klasy 3 b wykonali jesienne witraże, którymi ozdobiliśmy okna na szkolnym holu.

Pierwsze miesiące pierwszaków

To już prawie dwa miesiące, odkąd pierwszoklasiści rozpoczęli naukę w Szkole Podstawowej nr 37.
W tym czasie intensywnie się uczyli, brali udział w wycieczce do kina, świętowali Dzień Chłopca, robili wiele ciekawych prac plastycznych. Odbyli też ciekawe zajęcia z policjantami, oglądali przedstawienie przygotowane przez kolegów z klasy 3b, z radością ćwiczyli i bawili się na lekcjach wychowania fizycznego oraz kreatywnie dokonywali obliczeń podczas lekcji matematyki. Nasi nowi uczniowie twierdzą, że szkoła jest super!

Wycieczka do Poręby Wielkiej

Klasy 2b oraz 3a w poniedziałek wyruszyły na 5 dniową wycieczkę do Poręby Wielkiej.
Na uczniów w pierwszy dzień czekało wspaniałe ognisko, nie zabrakło także spaceru po Gorczańskim Parku Narodowym. Drugiego dnia po zajęciach muzyczno - sportowych dzieci wyruszyły na Potaczkową. Po godzinie wędrówki zdobyły szczyt.
Widoki były cudowne!

BohaterON

Już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie „BohaterON w Twojej Szkole".

Projekt stanowi cześć ogólnopolskiej kampanii „BohaterON – włącz historię!”, która ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego jak również edukowanie społeczeństwa , wzmacnianie poczucie tożsamości narodowej, krzewienie postaw patriotycznych oraz budowanie wrażliwości społecznej. Podczas warsztatów uczniowie uczestniczy w słuchowisku ""Mały"- roznosiciel nadziei" , oglądali film z cyklu "Co za historia" , przygotowywali infografiki, mapy myśli lub osie czasu, poznając w ten sposób przebieg powstania i losy jej bohaterów.

Wyjątkowi Goście w naszej szkole!

Dwóch zawodników Górnik Zabrze S.A.: Filip Bainović oraz Paweł Sokół spotkało się dzisiaj z uczniami Szkoły Podstawowej nr 37 w Zabrzu.

Towarzyszyła im oczywiście klubowa maskotka - słynny Jorguś.


Więcej na stronie Klubu:

https://www.gornikzabrze.pl/aktualnosci/wydarzenia/151021-gornicy-spotkali-sie-z-uczniami?fbclid=IwAR1vB-UOo0yfhWu3gHptCDZeBWQCBWBu-C1QBfiXdI5s6oJoFTni15k06m0


Dzień Edukacji Narodowej w ZSO nr 5

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie klas trzecich II Liceum Ogólnokształcącego przygotowali akademię, w czasie której uhonorowali nauczycieli.
Z wielką sympatią prześledzili losy pedagogów - od stażystów, po nauczycieli dyplomowanych!
Tę pełną wyzwań drogę zilustrowali tekstami piosenek, które śpiewali wszyscy uczestnicy spotkania - nauczyciele szkoły podstawowej, liceum ogólnokształcącego i przede wszystkim młodzież.
Radosne były także chwile, w czasie których dyrektor szkoły, Agnieszka Gurnacz, wręczała nagrodzonym nauczycielom dyplomy uznania.

Cieszymy się, że świętowała cała społeczność szkoły!

Świętujemy Dzień Edukacji Narodowej!

12 października w DMiT w Zabrzu odbyła się wspaniała uroczystość,
w czasie której nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 37 i II Liceum Ogólnokształcącego w ZSO nr 5 odebrali:

5 Złotych Medali za Długoletnią Służbę,
5 Srebrnych Medali za Długoletnią Służbę,
4 Medale Komisji Edukacji Narodowej,
Nagrodę Śląskiego Kuratora Oświaty
oraz
2 Nagrody Prezydenta Miasta!

Jesteśmy dumni z naszej kadry pedagogicznej!

Kodowanie trwa!

Dzisiaj również dzieci z klasy 1b poznały nasze roboty Ozoboty i zakodowały dla nich trasę!

W całej Europie trwa CodeWeek 2021. W tej inicjatywie uczestniczymy od samego początku. W minionym roku zostaliśmy Laureatami Konkursu na 1000 pierwszych inicjatyw CodeWeek 2021, którego organizatorem było Ministerstwo Cyfryzacji.
Nauka kodowania i programowanie sprawia uczniom zawsze wiele radości, dlatego tak chętnie uczestniczymy w różnych aktywnościach.

CodeWeek2021 - start!

My również każdego roku włączamy się w obchody tej niesamowitej inicjatywy
o zasięgu europejskim.

Dzieci z klasy 1a poznały dzisiaj nasze małe, ale bardzo sprytne robociki - OZOBOTY.

Ozoboty rozwijają kreatywność i umiejętność logicznego myślenia. Dzisiaj wyruszyły na orbity i krążyły wokół Słońca. Dzieci dowiedziały się czym jest kod i zakodowały trasę zgodnie z sekwencją kolorów.

Tym samym rozpoczęliśmy CodeWeek2021!!!
Dzieci otrzymały również przewodnik dla opiekunów z pomysłami na zabawy w programowanie offline.

Natomiast dzieci z klasy 3a uczestniczyły w zajęciach komputerowych, w ramach których kodowały trasę dla robotów Ozobotów, a motywem przewodnim były jesienne drzewa.


TY TEŻ MOŻESZ ZACZĄĆ KODOWAĆ!

Wizyta w Muzeum Miejskim w Zabrzu

Uczniowie klasy IIa odwiedzili Muzeum Miejskie w Zabrzu. W Galeria Café Silesia uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych pt. Halo! Halo! O sposobach komunikowania się.
Drugoklasiści poznali różne sygnały służące porozumiewaniu się: dymne, dźwiękowe, świetlne i pisane. Wykonali też prosty telefon sznurkowy. Wszyscy zapisali również swoje imię posługując się Alfabetem Morse'a. To były bardzo ciekawe i kreatywne zajęcia.

https://www.facebook.com/GaleriaCafeSilesia


Spotkanie z policją

W pierwszym tygodniu października uczniowie klas I-III spotkali się ze stróżami prawa. Uczestniczyli w prowadzonej przez policjantów z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu prelekcji na temat bezpieczeństwa w domu, w szkole i na ulicy. Z rozmowy z funkcjonariuszami szczególnie ucieszyli się pierwszoklasiści, dla których było to pierwsze takie spotkanie. Drugoklasiści i trzecioklasiści z zainteresowaniem odpowiadali natomiast na pytania dotyczące zasad przechodzenia przez jezdnię.

Dzień Uśmiechu

Z okazji Dnia Uśmiechu uczniowie klas 1-3 projektowali uśmiechy, wykazali się przy tym niezwykłą kreatywnością. Można stwierdzić, że każdy uśmiech jest wyjątkowy. Razem z naszymi uczniami zachęcamy do jak najczęstszego uśmiechania się :-)

Polar bear - king of Arctic

Dzisiaj, 4 października, klasa 7a dwujęzyczna uczestniczyła w webinarium z Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie w ramach projektu Edu-Arctic.

Uczniowie poznali sposoby adaptacji niedźwiedzi polarnych do klimatu, ich reakcji na człowieka i sposobu na życie w królestwie tych niezwykłych zwierząt.

Zajęcia prowadziła polarniczka pani Dagmara Bożek.

Artivism World's Largest Lesson - Beata Dziembała.mp4

World's Largest Lesson - dbamy o naturę

Uczniowie SP 37 wzięli udział w międzynarodowym przedsięwzięciu promującym świadomość ekologiczną. Rozmawiali o tym, dlaczego natura jest ważna i należy o nią dbać, a prace plastyczne, które powstały w ramach największej lekcji na świecie zamieścili w wirtualnym lesie na stronie projektu https://artivism.worldslargestlesson.globalgoals.org/gallery

Było kolorowo i kreatywnie. Filmik poniżej pokazuje tylko część spośród wielu przepięknych rezultatów pracy klas 2a i 2b. Mamy nadzieję, że może to właśnie ich prace zostaną pokazane przywódcom światowym na World Biodiversity Forum w przyszłym roku.

Europejski Dzień Języków Obcych w naszej szkole

Dnia 26 września 2021 w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych.

Dzień ten jest już po raz dwudziesty obchodzony w wielu krajach europejskich, a jego głównym celem jest propagowanie, zachęcanie i pokazywanie korzyści płynących z nauki języków obcych.
Europejski Dzień Języków przypadał w tym roku w niedzielę, więc uczniowie II LO oraz SP 37 rozpoczęli jego obchody już w piątek 4 września.

Uczniowie klas IV,V, VI ,VIII, klas maturalnych i wszyscy chętni uczniowie klas I licealnych zapoznawali się już od 20 września z najbardziej znanymi przysłowiami brytyjskimi. Korzystając ze strony https://www.engvid.com/english-resource/50-common-proverbs-sayings analizowali poszczególne przysłowia w różnych kontekstach, szukali ich polskich odpowiedników i wykonali prace plastyczne ilustrujące wybrane przez nich przysłowia, które zostały później wyeksponowane na korytarzu szkolnym. Licząc na to, że prace uczniów poprawią poziom znajomości przysłów mamy również nadzieję, że uczniowie chętniej będą je również stosowali w pracach pisemnych szczególnie podczas zdawania Egzaminu Maturalnego i Egzaminu Ósmoklasisty co przyczyni się do lepszej oceny tychże prac. Wiedza uczniów została sprawdzona za pomocą quizu na stronie https://www.engvid.com/english-resource/50-common-proverbs-sayings/#quiz. Uczniowie utrwalali przysłowia również w formie memory game. Rozwiązywali również zadania za pomocą aplikacji wordwall na temat języków europejskich.

Prace plastyczne zostały wykonane również przez uczniów młodszych klas szkoły podstawowej. Klasy III SP wykonały jak w tamtym roku flagi krajów europejskich, klasy II SB rysunki do angielskich nazw miejsc w mieście, a pierwszaki próbowały się nauczyć kilkuminutowej piosenki The body parts song połączonej z ruchem poznając nazwy części ciała. https://www.youtube.com/watch?v=BwHMMZQGFoM.

Uczniowie uczący się języka włoskiego w klasie IILO i SP7 poznali ciekawostki dotyczące języków obcych, bawili się czytając najdłuższe słowa, łamańce językowe, palindromy, idiomy w językach europejskich, korzystali z propozycji zaprezentowanych na stronie internetowej www.edl.ecml.at, gdzie można było również sprawdzić swoje umiejętności językowe.

Zajęcia związane z obchodami tego dnia były tym razem rozciągnięte w czasie i trwały od 4 września do 30 września i zaangażowały większą liczbę uczniów niż w tamtym roku szkolnym.

Dzień Piżamy

W piątek obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Piżamy.
W tym wyjątkowym dniu nauczyciele klas 1-3 prowadzili lekcje prozdrowotne oraz zorganizowali Międzyklasowy Bieg w Piżamach :)
Starsi uczniowie również założyli piżamki i dołączyli się do zbiórki na chore dzieciaczki! UWAGA!!! zebraliśmy 1062 zł!!!!

Dziękujemy Wam drodzy rodzice oraz uczniowie za Wasze zaangażowanie i WIELKIE SERCE!

Z pewnością Szkoła Podstawowa nr 37 w tym dniu OBUDZIŁA W SOBIE ANIOŁA! :)

MODLITWA W SZKOLE


zaprasza ksiądz Piotr Dyduch

Nature Positive - UNESCO

W wielu klasach w tym tygodniu zajęcia są poświęcone przyrodzie i roli środowiska naturalnego w ramach światowego projektu Global Goals Week - UNICEF.

Dzisiaj, 22 września 2021 r., klasa 7a uczestniczyła w zajęciach "Artivism For Nature" - The World's Largest Lesson, podczas których poprzez działania kreatywne wskazywaliśmy na konieczność ochrony przyrody.

Prace uczniów zostaną umieszczone w międzynarodowej galerii projektu,
a wybrane zostaną zaprezentowane podczas światowego spotkania World Biodiversity Forum 2022 .

Jak budujemy autorytety?
Spotkanie w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu
z WIELKIM człowiekiem.

Muzyka, poezja, żeglarstwo i najważniejsza z pasji - medycyna.

Dziś, 21 września 2021 r. młodzież naszej szkoły, miała ogromny zaszczyt gościć
w
Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu na zaproszenie Pana Profesora Mariana Zembali (ambasadora II LO).

Cudowne spotkanie, filmy, wykład, rozmowy z tak wielkim autorytetem, to coś czego brakuje młodym ludziom.

Mieliśmy okazję również na podejrzenie prac w Śląskim Parku Technologii Medycznych KARDIO-MED SILESIA i w banku tkanek, jak i przeprowadzić badanie na urządzeniach inżynierii biomedycznej, symulatorach serca.

Projekt ekologiczny "Natura(lnie) w Zabrzu"

16 września wystartował innowacyjny projekt ekologiczny Natura(lnie) w Zabrzu objęty patronatem Pani Prezydent Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki - Szulik, który ma wzmacniać nie tylko świadomość ekologiczną młodych mieszkańców miasta, ale również budować mocne relacje międzypokoleniowe. Według inicjatorek projektu – Sylwii Kot (MOB w Zabrzu), Anny Foltyn-Simki (IV LO im. M. Reja w Zabrzu), Anny Koenigshaus (IV LO im. M. Reja w Zabrzu) oraz Katarzyny Krulickiej (SP 31 w Zabrzu) – to właśnie wzajemna nauka zapewni młodzieży i seniorom najlepszy oręż w walce o planetę.

Otwierająca projekt ekosesja „Jak żyć, żeby przeżyć?” wzbudziła spore zainteresowanie – na Arenie Górnika Zabrze gościli wiceprezydent Katarzyna Dzióba, przewodnicząca Rady Miasta Zabrze Łucja Chrząstek-Bar, zastępca naczelnika Wydziału Oświaty Jolanta Gottwald, przedstawiciele aż 23 szkół (w tym nasza) oraz reprezentanci Stowarzyszenia Pogodni i Aktywni i Klub Seniora MOPR Zabrze.

Uczestnicy po wysłuchaniu pasjonującego wykładu prof. dr. hab. Piotra Skubały „Odbudowa przyrody albo ekocyd” wzięli udział w serii warsztatów i prelekcji proekologicznych. Szczegóły można śledzić na oficjalnym Facebooku projektu: https://www.facebook.com/NaturalniewZabrzu

Zachęcamy do przyłączenia się do działań, bowiem projekt będzie trwał do kwietnia 2022 r. Pamiętajmy – razem możemy więcej!

Koordynatorem działań projektowych w naszej szkole jest zespół nauczycieli przedmiotów przyrodniczych.

Dzień Kropki

15 września w naszej szkole odbył się kolejny Międzynarodowy Dzień Kropki.
Jest to niezwykłe święto kreatywności, odwagi i zakropkowanej zabawy.
Uczniowie klas I-III świętowali aktywnie i twórczo. Wykonywali różne zadania związane z motywem kropki, tworzyli piękne prace plastyczne i odkodowywali zakropkowane hasła. Zaprezentowali też swoje stroje w kropki podczas pokazu mody, a przede wszystkim dzieli się swoimi talentami i mocnymi stronami.

Budujemy robota!

Dzieci z klasy pierwszej zbudowały roboty według własnego projektu. Zadanie nie było łatwe. Dzieci musiały również opowiedzieć, jakie konkretnie zadania robot będzie wykonywał. Okazuje się, że roboty będą głównie pomagać ludziom w codziennych czynnościach, ale nie tylko - będą także explorować jeszcze niezbadane obszary kosmosu.

Klasa 3b wykonała kartki z życzeniami dla zaprzyjaźnionego Przedszkola nr 7. Oczywiście kartki były zakropkowane, a życzenia zachęcały do twórczej działalności.
Z niecierpliwością czekamy na kolejny tak zwariowany dzień w przyszłym roku.

Pozdrawiamy przedszkolaki!

Ogólnopolski Charytatywny Dzień w Piżamach

Zapraszamy serdecznie uczniów do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Charytatywnym Dniu w Piżamach, który odbędzie się w naszej szkole dnia 24 września.

Celem akcji jest zbiórka na chore, leczące się onkologicznie dzieci - każdy na znak solidarności z chorym dzieckiem (którego codzienny strój to szpitalna piżama) może w tym dniu założyć piżamę oraz dołączyć się do zbiórki. Obudźmy w sobie anioła!

DZIEŃ KROPKI

Serdecznie zapraszamy uczniów klas I-III do wspólnej zabawy z okazji Dnia Kropki! Zachęcamy przygotować kolorowe, kropkowe stroje!!! :)

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022!

Zapraszamy do obejrzenia materiału TV Zabrze poświęconego rozpoczęciu roku szkolnego 2021/2022
w Zabrzu z udziałem
Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu, Pani Agnieszki Gurnacz.