AKTUALNOŚCI 2018/2019

Finał konkursu czytelniczego dla klas drugich szkoły podstawowej „Jak dobrze znasz lektury?”

31 maja odbył się finał konkursu czytelniczego dla klas drugich szkoły podstawowej „Jak dobrze znasz lektury?” organizowanego przez szkolną bibliotekę.

Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie czytane w czasie roku szkolnego lektury.

Sześciu najlepszych wzięło udział w finałowym Quizie z nagrodami.

I miejsce zajął: Dominik I. z kl. 2a,

II miejsce –Michał Sz. z kl. 2a,

III miejsce Krzysztof S. z kl. 2b.

Gratulujemy!

Pomagamy!!!

Cieszymy się bardzo, że mogliśmy wesprzeć Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Zabrzu.

Dzięki ich zaangażowaniu mogliśmy 21 grudnia 2019 r. przekazać zebrane artykuły Schronisku dla Bezdowmnych Zwierząt Psitul mnie w Zabrzu.

Klasa 4a zainicjowała w grudniu szkolną akcję polegającą na zbiórce rzeczy niezbędnych dla zwierząt w tym trudnym, zimowym czasie.

Jednocześnie bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do zorganizowanej przez nas zbiórki i wsparli podopiecznych zabrzańskiego schroniska dla zwierząt

II miejsce w III Miejskim Konkursie Piosenki Turystycznej i Poetyckiej "Swoją Drogą"

Zespół muzyczny Szkoły Podstawowej nr 37 w Zabrzu w składzie:

Oliwia - wokal
Kasia - wokal
Zuzanna - wokal
Hania - wokal, pianino, gitara klasyczna
Paweł - gitara elektryczna
Piotr - gitara klasyczna
Paweł - gitara akustyczna

zajął II miejsce w III Miejskim Konkursie Piosenki Turystycznej i Poetyckiej "Swoją Drogą".

Gratulujemy!

„Zmartwienie śnieżynek”

Uczniowie klasy IIa i IIb przygotowali występ pt. „Zmartwienie śnieżynek”.

Rano 14 grudnia 2018 r. przedstawienie oglądali uczniowie, nauczyciele

i pracownicy naszej szkoły, „Motylki” z zaprzyjaźnionego Przedszkola nr 11 oraz Pani bibliotekarka z naszej ulubionej filii nr 11 MBP w Zabrzu.

Później występ podziwiali rodzice, dziadkowie oraz rodzeństwo drugoklasistów.

Bez wątpienia można powiedzieć, że święta uratowane. Śnieżynki szczęśliwe - będzie choinka, a to wszystko dzięki Mikołajowi!

Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie i pomoc w realizacji uroczystości, a naszych gości zapraszamy na kolejny raz!

Z wielką dumą chwalimy się!

Dzisiaj, 07 grudnia 2018 r., otrzymaliśmy List Gratulacyjny od Ministra Cyfryzacji.

Nasze działania podejmowane w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania zostały docenione :)

Dziękujemy, bardzo się cieszymy :)

Otrzymaliśmy również zestawy gry #CodyRoby do kodowania offline.

#coding #CodeWeek2018 #CodeWeekEu #STEMEducation#ProgramisciCodeWeek

Sukces w zawodach!

Dnia 17.11.2018 r. uczennice naszej szkoły z klasy IVa i Va wzięły udział w zawodach sportowych "Gry i Zabawy Sportowe" organizowanych z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Reprezentantki naszej szkoły zdobyły II miejsce.

Wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę i gratulujemy!

Warsztaty "Patriota i Patriotka XXI wieku" 6.11.2018r.

6 listopada 2018 r. uczniowie klasy 4a SP wzięli udział w warsztatach "Patriota i Patriotka XXI wieku", przygotowanych i przeprowadzonych przez ich starszych kolegów z klasy 3a II LO, pod opieką Pani Aleksandry-Potoczny-Gajewskiej oraz Anny Skiendziel.

Dzieci, rozwiązując zadania, dowiedziały się czym jest patriotyzm, kto to jest bohater, i który z Polaków zasłużył na to miano, jak współcześnie zachowuje się patriota, jaka jest historia polskich symboli narodowych.

Wszyscy świetnie się bawili, przy okazji zdobywając wiele nowych wiadomości i umiejętności.

Świetlica SP nr 37 sadzi krzewy dla PLANETY!
Dzień Drzewa 2018.

26 października 2018 r. dzieci klas pierwszych, drugich i czwartych uczęszczające do świetlicy szkolnej, wzięły udział w sadzeniu krzewów na terenie szkoły.

We wrześniu Rada Dzielnicy Centrum Południe zaprosiła przedszkola i szkoły podstawowe z dzielnicy Centrum Południe do wzięcia udziału w przeglądzie artystycznym

pt: „Zielona Dzielnica Centrum Południe”.

Celem inicjatywy było włączenie placówek oświatowych do międzynarodowej akcji sadzenia drzew, mającej na celu podniesienie świadomości ekologicznej dzieci

i młodzieży z okazji Światowego Święta Drzewa.

Udział w przeglądzie artystycznym wiązał się z dostarczeniem prac plastycznych, wykonanych dowolną techniką, zgodnych z tematem - „Zielona Dzielnica Centrum Południe”.

Trójka naszych uczniów - Tomek, Szymon i Nadia podjęli się wykonania prac.

To dzięki ich zaangażowaniu szkoła otrzymała sadzonki do posadzenia na swoim terenie.

Dyplomy za udział w przeglądzie artystycznym wręczył dzieciom Pan Andrzej Leonowicz - Wiceprzewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Centrum Południe w Zabrzu, który również włączył się aktywnie w sadzenie roślin :)

Na ręce Pani Agnieszki Gurnacz, Wicedyrektor ZSO nr 5 w Zabrzu, Pan A. Leonowicz złożył podziękowanie za zaangażowanie szkoły w edukację dla zrównoważonego rozwoju i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi.

Wymiar akcji ma oczywiście szerszy charakter.

Wszelkie formy działalności skierowane do społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży, mające na celu wpływanie na poziom świadomości ekologicznej, propagowanie konkretnych zachowań korzystnych dla środowiska naturalnego, upowszechnianie wiedzy o przyrodzie wpływają na budowanie właściwych postaw obywatelskich.

W Polsce Dzień Drzewa odbywa się od 2003 r. w dniu 10 października. Jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja. Jest to ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew. Od 2007 roku program bierze udział w Kampanii Miliard Drzew dla Planety - ogólnoświatowej inicjatywie sadzenia drzew, by sprostać wyzwaniom, jakie niosą za sobą zmiany klimatyczne, wspieranej przez ONZ.

Celem programu jest edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi, poparta konkretnymi działaniami - sadzeniem i ochroną drzew. Wspólne sadzenie drzew w ramach programu, przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia oraz do zmniejszenia skutków zmian klimatu.

Inicjatorem Dnia Drzewa był Amerykanin Julius Sterling Morton, sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, gubernator stanu Nebraska, znawca i miłośnik przyrody. W 1872 r., mieszkając w Nebraska City, zwrócił się z apelem do rodaków by 10 kwietnia kto może posadził drzewo. Argumentował, iż „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Idea jego spotkała się z szerokim odzewem i tego dnia w USA zasadzono ponad milion drzew. I tak, od tamtej pory, co roku, w drugą niedzielę kwietnia w USA świętowany jest Arbor Day.

Do Europy idea Mortona trafiła w 1951 roku. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa.

Święto Drzewa integruje społeczności wokół inicjatyw lokalnych jak sadzenie drzew, zakładanie ogrodów, otaczanie opieką starych drzew, organizowanie festynów, wycieczek, konkursów i zbiórek makulatury. Ochrona i sadzenie drzew jest uniwersalnym przesłaniem dla każdego człowieka.

Program Święto Drzewa rekomendowany był przez Ministerstwo Środowiska jako dobra praktyka edukacji dla rozwoju zrównoważonego na konferencji klimatycznej COP14 oraz przez Instytut Spraw Obywatelskich w „Inspiratorze obywatelskim” jako przykład dobrych praktyk w dziedzinie nieformalnej edukacji obywatelskiej.

Drzewa jako największe rośliny na Ziemi najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Odgrywają także niezastąpiona rolę w przeciwdziałaniu powodziom i spowalnianiu procesów erozji. W miastach regulują klimat otoczenia łagodząc nagłe zmiany temperatury i zwiększając wilgotność powietrza. Stanowią najważniejszy składnik lasu, tworząc środowisko życia dla co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Od ich obecności i stanu zdrowotnego zależy różnorodność biologiczna środowiska naturalnego.

Inicjatywa wpisuje się również w plan działań edukacyjnych - proekologicznych Miasta Zabrze min. w plan działań placówek oświatowych w celu wspierania programu antysmogowego dla miasta Zabrze z dnia 05 marca 2018 r.

{gallery}2018_przeglad_artystyczny_sadzenie{/gallery}

Opracowała: Katarzyna Kwiatek-Grabarska

Pasowanie na Ucznia Szkoły Podstawowej nr 37 w Zabrzu

24 października 2018 roku odbyła się ceremonia Pasowania na Ucznia Szkoły Podstawowej nr 37 w Zabrzu.

Uczniowie klas pierwszych i czwartej zostali oficjalnie uczniami szkoły.

Dzień rozpoczął się piękną akademią, a zakończył poczęstunkiem w świetlicy szkolnej i klasach.

Serdecznie dziękujemy rodzicom za udział w przygotowaniach do ceremonii.

Państwa zaangażowanie sprawiło, że dzieci miały piękny dzień, pełen pozytywnych emocji.