Miejski Konkurs Wiedzy o Zabrzu

IX MIEJSKI KONKURS WIEDZY O ZABRZU

Pod patronatem honorowym:

  • Polskiego Komitetu ds. UNESCO,

  • Prezydenta miasta Zabrze Małgorzaty Mańki-Szulik,

  • Sekcji Bibliotekarskiej ZNP, Oddział w Zabrzu.

Zapraszamy do udziału w IX edycji Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zabrzu (zakres: historia, kultura, literatura) zorganizowanym przez II Liceum Ogólnokształcące i Szkołę Podstawową nr 37 w ZSO nr 5 w Zabrzu.

Konkurs jest przeznaczony dla uczniów 7-8 klas SP i szkół ponadpodstawowych.

Zgłoszenia przyjmujemy do 31 października 2020r. na adres biblioteka@2lo.zabrze.pl.

Test on-line: 27 listopada 2020r.

Uczniów szkół średnich obowiązuje dodatkowo krótka prezentacja multimedialna, a uczniowie szkoły podstawowej po teście napiszą 10 zdań na zadany temat związany z Zabrzem.

Finał (podsumowanie) konkursu na platformie Meet: 11 grudnia 2020r. o godz. 12:00 - uświetni wykład p. Dariusza Walerjańskiego i wystawa o Zabrzu.

Szczegółowe informacje w regulaminie na stronie szkoły.

Organizatorzy: Teresa Kasza, Halina Binkowska, Danuta Myl.

Regulamin IX Miejski Konkurs Wiedzy o Zabrzu 2020_zweryfikowany.doc
zgoda_konkurs_IX.doc

VII edycja Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zabrzu

12 grudnia 2018r. w auli naszej szkoły ZSO nr 5 odbyła się VII edycja Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zabrzu pod patronatem honorowym Polskiego Komitetu ds. UNESCO,

Prezydenta Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki -Szulik oraz ZNP Oddział Zabrze Sekcja Bibliotekarska.

Gośćmi naszymi byli:

Pan Dariusz Walerjański, radny miasta Zabrze, historyk, który wygłosił wykład na temat „ZABRZE – KAMIENNA KSIĘGA

Pan Jan Pawluch, Dyrektor Biura Prezydenta Miasta Zabrze

Pani Teresa Ładoś, Inspektor w Wydziale Oświaty

oraz Pani Róża Mordyńska, Przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej ZNP Oddział Zabrze.

{gallery}2018_konkurs_zabrze{/gallery}

Uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat naszego miasta, a także ją pogłębić poprzez wysłuchanie wykładu Pana Dariusza Walerjańskiego, a także oglądając wystawę starych fotografii Zabrza udostępnioną przez Zabrzańskie Muzeum Miejskie.

W konkursie brało udział:

7 szkół podstawowych, 3 gimnazja, 5 liceów ogólnokształcących i 2 technika.

Uczestnicy wykazali się znakomitą wiedzą odpowiadając na pytania związane z historią i kulturą naszego miasta. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody m. in. bilety wstępu ufundowane przez ZKWK Guido, Teatr Nowy, Aquarius, zabrzańskie Multikino, powerbanki zakupione z funduszy projektu Wydziału Oświaty, książki i albumy o Śląsku zakupione przez ZNP Oddział Zabrze, gadżety z logo miasta, a także kupony do pizzerii Gruby Benek.

VI Miejski Konkurs Wiedzy o Zabrzu w II LO

7 grudnia 2017r. w auli II Liceum Ogólnokształcącego odbyła się VI edycja Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zabrzu.

Patronat honorowy nad konkursem objęli:

Polski Komitet ds. UNESCO, Prezydent miasta Zabrze pani Małgorzata Mańka-Szulik i Sekcja Bibliotekarska Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Zabrzu.

Uczestnicy mieli okazję sprawdzić i pogłębić swoją wiedzę.

Imprezę uświetnił wykład na temat „Złoto, srebro, żelazo - zabrzańskie skarby”, historyka, pana Dariusza Walerjańskiego, przewodniczącego Jury konkursu.

Konkursowi towarzyszyła wystawa akwareli "Zabrzańskie dworce kolejowe - pożegnanie z parowozem" rodzimego artysty pana Józefa Jonika, który brał udział w imprezie.

W ścisłym finale konkursu wzięli udział przedstawiciele 6 gimnazjów i 5 szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnicy rozwiązywali 20 minutowe testy związane z historią i kulturą naszego miasta. Pytania ułożone były na podstawie bibliografii zawartej w regulaminie. Wyłonieni po części pisemnej gimnazjaliści brali udział w loterii pytańa a uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowali prezentacje multimedialne dotyczące najciekawszych miejsc w Zabrzu.

Zwycięzcami VI edycji konkursu na poziomie szkół ponadgimnazjalnych zostali:

I miejsce Rafał Reda I LO; II miejsce Martyna Makuch II LO; III miejsce Wojciech Trojanowski I LO

Zwycięzcy gimnazjaliści to:

I miejsce Aleksandra Dzwonnik Gimnazjum nr 2; II miejsce Adrian Jędrzejczak Gimazjum nr 3; III miejsce Aleksander Olejnik nr 3.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody, m. in. podwójne wejściówki na Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną sponsorowane przez ZKWK Kopalnia Guido, do Teatru Nowego, na Kąpielisko Aquarius, do Multikina, vouchery do "Grubego Benka", słuchawki multimedialne i gadżety z logiem Zabrza sponsorowane przez Urząd Miejski, albumy o Śląsku sponsorowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Zabrzu i Radę Rodziców ZSO nr 5.

Konkurs został wpisany na listę kuratoryjną dzięki czemu laureaci z gimnazjów mogą otrzymać dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.

V Miejski Konkurs Wiedzy o Zabrzu - podsumowanie

V edycja Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zabrzu odbyła się 7 grudnia 2016r. w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5.

Patronat honorowy nad konkursem objęli:

Polski Komitet ds. UNESCO, Prezydent miasta Zabrze pani Małgorzata Mańka-Szulik i Sekcja Bibliotekarska Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Zabrzu.

Uczestnicy mieli okazję nie tylko sprawdzić, ale również pogłębić swoją wiedzę. Imprezę uświetnił wykład na temat „Zabrze – miasto z przeszłości światłem malowane”, historyka, pana Dariusza Walerjańskiego, przewodniczącego Jury konkursu.

Konkursowi towarzyszyła także wystawa akwareli "Kanał sztolniowy oraz parki wypoczynkowe w Zabrzu" pana Józefa Jonika, który brał udział w imprezie i opowiedział zebranym o swoich pracach.

W finale konkursu wzięli udział przedstawiciele 8 gimnazjów i 6 szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnicy rozwiązywali 20 minutowe testy związane z historią i kulturą naszego miasta. Pytania ułożone były na podstawie bibliografii zawartej w regulaminie. Wyłonieni po części pisemnej uczestnicy ze szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowali prezentacje multimedialne dotyczące najciekawszych miejsc w Zabrzu, a gimnazjaliści brali udział w loterii pytań.

Zwycięzcami V edycji konkursu na poziomie szkół ponadgimnazjalnych zostali:

I miejsce Jowita Pieniążkowska VII LO; II miejsce Julia Musialik III LO; III miejsce Agata Lembryk ZSE-U

Zwycięzcy gimnazjaliści to:

I miejsce Kinga Borowska Gimnazjum nr 1; II miejsce Magdalena Majsak Gimazjum nr 21; III miejsce Aleksandra Dzwonnik Gimnazjum nr 2.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody, m. in. podwójne wejściówki do parku 12C sponsorowane przez ZKWK Kopalnia Guido, do Teatru Nowego, na Kąpielisko Aquarius, do Multikina, okulary multimedialne, albumy, kalendarze z akwarelami p. Jonika.

Konkurs został wpisany na listę kuratoryjną dzięki czemu laureaci z gimnazjów otrzymają także dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.

https://zabrze.com.pl/fotoreportaz,v-miejski-konkurs-wiedzy-o-zabrzu,891000,891045.html

http://nowinyzabrzanskie.pl/aktualnosci/v-miejski-konkurs-wiedzy-zabrzu-rozstrzygniety

KONKURS W BIULETYNIE UNESCO

W październikowym i grudniowym numerze "Suflera - Zabrzański Informator Kulturalny"ukazała się informacja o V Miejskim Konkursie Wiedzy o Zabrzu organizowanym przez ZSO nr 5

Opracowała: Teresa Kasza

Finał „IV Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zabrzu”

1 grudnia 2015r. w naszej szkole odbył się finał „IV Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zabrzu”.

Patronat honorowy nad konkursem objęli:

Polski Komitet ds. UNESCO, Prezydent miasta Zabrze pani Małgorzata Mańka-Szulik i Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.

Zastępca Prezydenta Miasta Jan Pawluch oraz kierownik Wydziału oświaty Marek Torbus osobiście uczestniczyli w zmaganiach uczestników.

Uczestnicy konkursu w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu mieli okazję nie tylko sprawdzić, ale również pogłębić swoją wiedzę. Imprezę uświetnił wykład na temat historii nazwy „Zabrze”, historyka, pana Dariusza Walerjańskiego, przewodniczącego Jury konkursu.

Konkursowi towarzyszyła także wystawa akwareli „Zabytkowe kościoły i budynki mieszkalne” pana Józefa Jonika, który brał udział w imprezie i opowiedział zebranym o swoich pracach.

W finale konkursu wzięli udział przedstawiciele 11 gimnazjów i 9 szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnicy rozwiązywali 20 minutowe testy związane z historią i kulturą naszego miasta. Pytania ułożone były na podstawie bibliografii zawartej w regulaminie. Wyłonieni po części pisemnej uczestnicy ze szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowali prezentacje multimedialne dotyczące najciekawszych miejsc w Zabrzu, a gimnazjaliści brali udział w loterii pytań.

Zwycięzcami IV edycji konkursu na poziomie szkół ponadgimnazjalnych zostali:

I miejsce Natalia M. z I LO, II miejsce Dawid W. z IV LO ex aequo II miejsce Jowita P. z VII LO

Zwycięzcy gimnazjaliści to:

I miejsce Rafał R. z Gimnazjum nr 1, II miejsce Szymon S. Gimnazjum nr 10, III miejsce Wojciech T. z Gimnazjum nr 1.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody, m. in. podwójne wejściówki na ZKWK Guido, do Teatru Nowego, na Kąpielisko Aquarius, do Multikina, pendrivy, markowe długopisy, albumy, gadżety z logo miasta oraz kupony na pizzę do Restauracji Gruby Benek.

Osoby odpowiedzialne za organizację to: Teresa Kasza, Danuta Myl, Klaudia Drewniok-Jagodzińska, Halina Binkowska. Członek Jury: Agnieszka Gurnacz. Dekoracje: Lidia Knull.