2021/2022


II Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu
ponownie znalazło się wśród najlepszych szkół!
W Rankingu Liceów i Techników
przygotowanym przez miesięcznik "Perspektywy"
otrzymaliśmy BRĄZOWĄ TARCZĘ!

Finał projektu AKCJA POPULARYZACJA

W ramach współpracy z Uniwersytetem Śląskim uczennice naszej szkoły Agnieszka i Zuzia z klasy 3 ab LO realizowały projekt naukowy „Akcja Popularyzacja”, kierowany do uczniów, którzy zainteresowani są rozwijaniem i wzbogacaniem swojej wiedzy w zakresie nauk ścisłych i przyrodniczych. Dziewczyny przeżyły inspirujące przygody w świecie nauki. Projekt trwał od października do maja i z pewnością udział w zajęciach w nowoczesnych pracowniach naukowych podniósł ich kompetencje w zakresie kreatywnego rozwiązywania problemów, krytycznego myślenia, umiejętności rozumowania w naukach przyrodniczych i matematycznych, myślenia naukowego, oraz umiejętności STEAM i wiedzy ICT.

Gratulujemy zdobycia certyfikatu!!!

Wrocław wiosną!!!

Piątek 20 maja był dniem intensywnych doświadczeń, ekscytujących spotkań i słonecznych spacerów, dniem spędzonym w fantastycznym towarzystwie uczniów II LO, w pięknym mieście Wrocław.
Rankiem byliśmy w "Hydropolis"- Centrum Edukacji Ekologicznej i wiedzy o wodzie, gdzie mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach- "Gleboznawstwo" oraz zapoznać się z wystawą, na której technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą ukazaniu wody z różnych perspektyw. Popołudnie spędziliśmy na rynku, by następnie udać się do Muzeum Pana Tadeusza, gdzie również czekały na nas warsztaty "Los romantyka, czyli Adam Mickiewicz i jego epoka" oraz "Tadeusz Różewicz rozmowa ze światem", dalszą część wystawy mogliśmy zwiedzać już indywidualnie z pomocą aplikacji muzealnej.

Pod koniec dnia mieliśmy jeszcze okazję zajrzeć na jarmark świętojański, by podziwiać rękodzieło, zjeść coś dobrego oraz poleżeć na ...... plaży ;).
Wróciliśmy zmęczeni ale pełni fantastycznych wspomnień.

Wielki finał Zwolnionych z Teorii

19 maja miałyśmy wielką przyjemność uczestniczyć w Gali finałowej Zwolnionych z Teorii w Warszawie, w trakcie której został ogłoszony jedyny w swoim rodzaju ranking szkół, niebiorący pod uwagę wyników egzaminów, ale kompetencje przyszłości tzw. 4K, niezbędne na rynku pracy- kreatywność, krytyczne myślenie, kooperację i komunikację.


Nasze finalistki i obecne maturzystki - Ola F., Ola G. Emilia i Julia (niestety Dominika nie mogła być z nami tego dnia) miały okazję poznać pozostałych uczestników olimpiady i ich projekty, wymienić się doświadczeniem, podjąć współpracę z różnymi fundacjami oraz instytucjami działającymi na rynku biznesowym.


Dzień był bardzo intensywny, ekscytujący i pełen wrażeń.


Wykład matematyczny

Dziś mieliśmy zaszczyt gościć dr Bartłomieja Pawlika - wykładowcę wydziału Matematyki Stosowanej Politechniki Śląskiej w Gliwicach, który przybliżył chętnym uczniom klasy 3ab oraz 2a zagadnienia ciągów.
Zainspirowani będziemy nieustająco poszukiwać nowego ciągu, w końcu każdy chciałby mieć "swój" ciąg.

Połamania piór!

Pożegnanie MATURZYSTÓW

Żegnamy naszych maturzystów! Przez trzy lata mogliśmy pracować ze wspaniałymi, młodymi ludźmi! Jesteśmy przekonani, że absolwenci Dwójki nigdy nie pozwolą o sobie zapomnieć.

Powodzenia na MATURZE!

FOTORELACJA

Młodzieżowy Sejmik Województwa Śląskiego

W tym roku wybrano nowych radnych Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego w kadencji 2022-2024 a wśród nich troje uczniów naszej szkoły.
Ola, Miłosz i Paweł 29 kwietnia zostali oficjalnie powołani na Radnego/Radną i pełni ekscytacji i motywacji podjęli współpracę dla na rzecz nowych inicjatyw i rozwiązań korzystnych dla mieszkańców naszego województwa.

Serdecznie gratulujemy wszystkim nowo wybranym Radnym Młodzieżowego Sejmiku.

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

29 kwietnia 2022 r. w szkole uroczyście obchodziliśmy 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uczniowie klasy 4a SP oraz 1aLO przypomnieli nam, w jak trudnych okoliczność uchwalono ten dokument i jak wielkie znaczenie miał dla kolejnych pokoleń.

Sadzenie drzew z okazji 100-lecia nadania naszemu miastu praw miejskich!

Reprezentacja naszej szkoły brała udział w sadzeniu drzew z okazji 100-lecia nadania naszemu miastu praw miejskich.

Nasza młodzież chętnie wzięła udział w tym przedsięwzięciu i wspólnie z władzami miasta sadziła buki w zabrzańskim parku.

Nadanie imienia II Liceum Ogólnokształcącemu


Z radością informujemy,

że zgodnie z UCHWAŁĄ NR XLVIII/727/22 RADY MIASTA ZABRZE
z dnia 1 kwietnia 2022 r.
II Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu będzie nosiło imię Wojciecha Kilara.

Ta ważna dla polskiej kultury postać będzie patronowała naszej szkole od 1 września 2022 r.!

UCHWAŁA

Rymcerze

W minionym tygodniu, 21 kwietnia, rozpoczęły się rekolekcje profilaktyczne dla młodzieży.
W tym roku z własnym świadectwem i przesłaniem do młodych ludzi przyjechał zespół „Rymcerze” który odwiedzi 9 zabrzańskich szkół.

Spotkanie inauguracyjne odbyło się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu.

Warsztaty w Muzeum Śląskim w Katowicach

W okresie pandemii i nauczania zdalnego wielokrotnie mieliśmy okazje uczestniczyć w lekcjach muzealnych online- zawsze ciekawych, kreatywnych i rozwijających.
Nic jednak nie zastąpi osobistego kontaktu ze sztuką, dlatego wybraliśmy się do Muzeum Śląskiego w Katowicach na warsztaty dotyczące analizy i interpretacji dzieła sztuki współczesnej na wystawie „Poza Edenem”.

Uczniowie klasy 1aLO na przykładzie wybranych dzieł dowiedzieli się, jak przeprowadzić analizę dzieła sztuki, w czym pomocne były karty pracy. Zastanawiali się nad treścią, formą (kolorystyką, kompozycją, światłocieniem) oraz kontekstem powstania dzieła. Udział w lekcji dał uczniom narzędzia do samodzielnego wyciągania wniosków i interpretowania dzieł sztuki, stanowił również inspirację do własnych przemyśleń i działalności twórczej.

„Gdzieś w głębi wzgórz, ptak liryczny śpiewa o przejmującej człowieczości. Wieczna świeżość tego sędziwego dźwięku przywraca słońce, co świeciło wtedy, przed wiekami.” Sandra Flower, Beyond Eden, 2010 (fragment)

Składamy wyrazy współczucia

Wczoraj w sali historycznej zabrzańskiego Ratusza przy ul. Religi 1
złożyliśmy wpis do
Księgi Kondolencyjnej.

Uczciliśmy pamięć naszego Przyjaciela i Ambasadora.

Zabrze, 24 marca 2022 r.


Społeczność II Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu składa najgłębsze wyrazy współczucia Rodzinie, Przyjaciołom i Współpracownikom Profesora Mariana Zembali.

Wybitny kardiochirurg, uczestnik pierwszej udanej transplantacji serca w zespole Zbigniewa Religi, człowiek, który uratował tysiące ludzi, był naszym Ambasadorem i Przyjacielem. Prawdziwym autorytetem.

Nasze serca są smutne i puste. W każdym z nas pozostanie jednak wspomnienie, które dziś wydaje się pełne bólu, ale z czasem będzie mocne i piękne.

Dyrektor, Nauczyciele i Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego

Odszedł na wieczny spoczynek profesor Marian Zembala. (*)(*)(*)

Wybitny kardiochirurg, uczestnik pierwszej udanej transplantacji serca w zespole Zbigniewa Religi. Człowiek, który uratował tysiące ludzi.

Dla całej społeczności Dwójki prawdziwy autorytet i przyjaciel.

Wyrazy współczucia dla rodziny, przyjaciół i współpracowników.

Młodzieżowa Rada Sprawiedliwości

Niezmiernie milo nam poinformować, że Aleksandra Faryńska uczennica klasy 3cLO, została wybrana do Młodzieżowej Rady Sprawiedliwości II Kadencji działającej przy Ministerstwie Sprawiedliwości. Bardzo dobre wyniki w nauce, dotychczasowe doświadczenie w Szkolnym Klubie Debat Oksfordzkich, dodatkowa działalność związana z teatrem i wolontariatem oraz udział w licznych konkursach i projektach zostały docenione i dają przekonanie, że Ola będzie godnie wypełniać obowiązki wiążące się
z członkostwem w Radzie.

Celem Młodzieżowej Rady Sprawiedliwości jest przede wszystkim kreowanie
i promowanie wśród młodzieży postaw nastawionych na aktywne współdziałanie
w rozwoju i budowaniu świadomości prawnej, a także włączenie młodzieży w dialog dotyczący wymiaru sprawiedliwości oraz kształcenia prawnego w Polsce.
Ponadto Rada wspiera działania podejmowane przez Ministra Sprawiedliwości
w zakresie dotyczącym młodzieży, jednocześnie podejmując przy tym inicjatywy,
które służą promowaniu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Równocześnie nadmieniamy, że planowane jest zorganizowanie uroczystości wręczenia oficjalnych nominacji, o czy będziemy z radością informować.

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Lasów

Międzynarodowy Dzień Lasów - International Day of Forests to święto obchodzone 21 marca, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 28 listopada 2012 roku.

Hasło tegorocznych obchodów brzmi: „Lasy a zrównoważona produkcja i konsumpcja”.

Międzynarodowy Dzień Lasów ma na celu promowanie wiedzy na temat lasów i drzew, ich znaczenia dla nas i naszej planety oraz sposobów na ich ochronę.

Każdego roku organizatorzy zachęcają kraje do podejmowania działań takich jak: sadzenie drzew, organizowanie konkursów, wystaw oraz innych inicjatyw z tym związanych na poziomie lokalnym, krajowym oraz międzynarodowym.

Uczniowie naszej szkoły również zaangażowali się w obchody. Między innymi, z myślą o młodszych uczniach naszej szkoły, na warsztatach komputerowych w klasie licealnej powstały elektroniczne puzzle o tematyce związanej z tym szczególnym świętem :)

https://im-a-puzzle.com/share/101592935f83dfd.png

https://im-a-puzzle.com/share/ac6fcdbf9b4dd16.jpg

https://im-a-puzzle.com/share/b51fcafc5689e7c.png

https://im-a-puzzle.com/share/5d10512cd5c05a4.jpg

https://im-a-puzzle.com/share/777da3e816227b0.jpg

https://im-a-puzzle.com/share/6f3aff269513551.png

https://im-a-puzzle.com/share/4b9660f9749bb85.jpg

https://im-a-puzzle.com/share/2abce407bc16b67.jpg

https://im-a-puzzle.com/share/b4bdc2f01b6a5b0.png

https://im-a-puzzle.com/share/73a4993c9fa0823.png

https://im-a-puzzle.com/share/7a81f38a15902bd.jpg

https://im-a-puzzle.com/share/53f10b7892f90bc.png

Razem dla Ukrainy

Pierwszy transport do Lwowa, został 9 marca 2022 r. zapakowany.

Okazało się to wielkim przedsięwzięciem logistycznym. Zbiórka, pakowanie, przenoszenie i ładowanie.

Jak zawsze serdecznie dziękujemy za olbrzymie fizyczne zaangażowanie młodzieży.

Udało się zebrać 65 śpiworów, 43 karimaty, 30 kocy, 4 kartony apteczek, 9 kartonów środków opatrunkowych, 4 kartony środków przeciwbólowych, latarki i wiele kartonów z jedzeniem.

O tym, jak wspieramy Ukrainę i jak radzimy sobie
z trudnymi emocjami.

Otrzymaliśmy oficjalne podziękowania
za udział włączenie się w tegoroczne obchody
Dnia Bezpiecznego Internetu.

Otrzymaliśmy oficjalne podziękowania
za udział w projekcie
BohaterON w Twojej Szkole
realizowanym w roku szkolnym 2021-2022.

Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki

„Nie opłakała ich Elektra
nie pogrzebała Antygona
i będą tak przez całą wieczność
w głębokim śniegu wiecznie konać”

Zbigniew Herbert

Żołnierze Wyklęci to uczestnicy polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy od 1944 r. walczyli przeciwko sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej. Przez zwalczający ich reżim nazywani byli „bandytami” i „faszystami”. W okresie PRL zakłamywano ich historię, wypaczano cel, o który walczyli, starano się wymazać ich ze społecznej pamięci. Dziś przywracamy pamięć tych, którzy zasługują na najwyższy podziw i szacunek.

Na okoliczność zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych klasa 3abLO uczestniczyła w lekcji historii online w Instytucie Pamięci Narodowej.

Agnieszka Twardowska - Nauczyciel na Medal! GRATULACJE!!!

Właśnie tacy nauczyciele w naszej szkole!

Pani Agnieszka Twardowska, nauczycielka II LO i SP nr 37 w ZSO nr 5 w Zabrzu została Laureatką Plebiscytu Edukacyjnego 2021, którego organizatorem jest DZIENNIK ZACHODNI. To właśnie jego czytelnicy wybierają najbardziej cenionych i lubianych nauczycieli. Nominacja została zgłoszona przez uczniów i ich rodziców.

W Wielkim Plebiscycie Edukacyjnym Dziennika Zachodniego zostają nagrodzeni najbardziej charyzmatyczni i kreatywni nauczyciele. Nauczyciele z pasją, wyróżniający się serdecznością, wspaniali wychowawcy.

Warsztaty POLIN „Jak pięknie się różnić?”

Co nas różni, co nas łączy? Czy potrafimy zaakceptować to, że ktoś ma inną postawę, inne poglądy niż my? Te sprawy są szczególnie ważne teraz, gdy bardzo różnie reagujemy na wyzwania nowej społecznej rzeczywistości związanej z zagrożeniami pandemii.

Klasa 1aLO uczestniczyła w warsztatach online organizowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Uczniowie pracowali nad tematem różnorodności, tożsamości, tolerancji i nierówności społecznych. Wykonując ćwiczenia z użyciem materiałów dostępnych w każdym domu i oglądając krótkie filmy, zastanawiali się, co każdy z nas może zrobić, żeby przeciwdziałać dyskryminacji i wykluczeniu oraz wspierać równość w naszej dzisiejszej sytuacji.

Debiut turniejowy nowych członków
Szkolnego Klubu Debat Oksfordzkich

21 stycznia Paweł B., Marta M., Oliwia C. i Miłosz G. z klasy 3abLO podjęci wyzwanie
i wystąpili w Śląskim Turnieju Debat Oksfordzkich „Naucz się debatować”.

Uczniowie musieli zmierzyć się z trzema tezami: W XXI wieku bezpieczeństwo powinno być ważniejsze od wolność, Sztuczna choinka jest lepszym wyborem z punktu widzenia ekologii, Komercjalizacja Świąt Bożego Narodzenia sprawiła, że zatraciliśmy „ducha świąt”; poświecić wiele godzin na zgromadzenie potrzebnych informacji oraz przygotowanie strategii drużyny, celnych argumentów
i kontrargumentów.

Podczas turnieju naszym debiutantom towarzyszyły ogromne emocje, walka ze stresem
i presją czasu.

Mimo, że drużyna nie zakwalifikowała się do fazy finałowej, wszyscy zyskali cenne doświadczenie w zakresie wystąpień publicznych oraz dużą motywację do dalszej pracy
i rozwoju.

Wirtualna wycieczka do Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie

Sytuacja pandemiczna chwilowo uniemożliwia nam wyjazdy, ale chętnie korzystamy z możliwości wirtualnego spaceru po najlepszych muzeach w Polsce i za granicą.
Tym razem wybraliśmy się do największego w Polsce muzeum związanego z archeologią, by przyjrzeć się zgromadzonym eksponatom i rozwiązać kilka ciekawych zagadek.
Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od najstarszych dziejów ziem polskich - paleolitu, czyli starszej części epoki kamienia. Odwiedziliśmy kolejno wszystkie części wystawy głównej, docierając aż do czasów średniowiecza. Naszym zadaniem było odnalezienie na wystawie odpowiedniej gabloty lub odpowiedniego zabytku i udzielenie poprawnej odpowiedzi na pytania, dzięki czemu mogliśmy poznać przewodnie hasło naszego spaceru.

Dziękujemy portalowi archeologicznewarsztaty.pl za możliwość skorzystania z ciekawych warsztatów.

PsitulMnie z prelekcją w naszej szkole!

Do naszej szkoły zawitała Pani Magda, edukatorka z zabrzańskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt PSITULMNIE.

Podczas spotkania poznaliśmy życie zwierząt w schronisku i historie ich porzucenia przez właścicieli. Zobaczyliśmy jak działa adopcja zwierząt, również wirtualna. Na czym polega praca w schronisku i jak bardzo potrzebna jest pomoc wolontariuszy. Nawet jeśli polega ona na wyprowadzeniu psów na spacer lub posiedzeniu z nimi na wybiegu. Pani Magda podkreśliła olbrzymią rolę takich działań w oswajaniu zwierząt z obcymi osobami, dzięki czemu szybciej i łatwiej mogą zostać adoptowane do nowych domów.

Ponieważ w naszej szkole trwa zbiórka darów dla zwierzaków podpowiadamy, że bardzo potrzebne są: koce, ręczniki, środki do mycia podłóg i naczyń, ryż i makarony w dużych opakowaniach, zabawki dla kotów i karma. Niestety w tej chwili w schronisku znajduje się 70 kotów czekających na nowych właścicieli

W imieniu Schroniska prosimy o wsparcie zbiórki. Wszystkie dary przynosimy do sali 32.

Projekt Krokus

Po raz pierwszy uczestniczyliśmy w Projekcie Krokus, który jest inicjatywą Irlandzkiego Towarzystwa Edukacji o Holokauście.

Cebulki żółtych krokusów, które sadziliśmy przed szkołą upamiętniają 1,5 miliona dzieci pochodzenia żydowskiego zamordowanych w czasie Holokaustu i tysiąca innych dzieci, które były ofiarami nazistowskich zbrodni.

Żółte kwiaty, przypominające Gwiazdę Dawida, którą Żydzi byli zmuszani nosić pod rządami nazistów, zakwitają wczesną wiosną, mniej więcej w okolicach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście.

Celem projektu jest zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z rasizmem i nietolerancją oraz podkreślanie znaczenia integracji, szacunku wobec wszystkich ludzi niezależnie od ich pochodzenia etnicznego, niepełnosprawności, orientacji czy wyznania.

Spotkanie: Projekt Patron

W dniu 17 listopada 2021 roku gościliśmy w naszej szkole pana Antoniego Wilgusiewicza, prezesa Śląskiego Klubu Miłośników Historii i Kultury Lwowa, absolwenta naszej szkoły. Pan Antoni Wilgusiewicz wygłosił prelekcje poświęcone sylwetkom kandydatów na patrona szkoły. Przypominamy - nasi kandydaci to Stefan Banach, Wojciech Kilar, Stanisław Lem.

Mieliśmy okazję usłyszeć wiele ciekawych informacji na temat kandydatów, a także poznać ich z innej, mniej oficjalnej strony.

Pan Antoni Wilgusiewicz zabrał nas na wirtualny spacer po Lwowie. Zwiedziliśmy miejsca związane ze Stefanem Banachem, Wojciechem Kilarem i Stanisławem Lemem, usłyszeliśmy wiele ciekawych historii, anegdot.

Spotkanie oczarowało nas i zainspirowało, planujemy wycieczkę do znanego nam na razie wirtualnie Lwowa, a przede wszystkim pomogło nam w wyborze patrona szkoły.

biuletyn-skompresowany - Natalia Wychowaniec-Wajdzik.pdf

Jak wspierać dziecko i gdzie szukać pomocy?

Drodzy Rodzice!

Pandemia COVID-19 w znaczny sposób wpłynęła na zdrowie psychiczne naszych dzieci. Najnowsze statystyki pokazują, że o 57% wzrósł odsetek młodzieży, która odczuwa stres szkolny a 28% uczniów więcej, niż 2 lata temu odczuwa osamotnienie (IPZIN z X.2020r).

W związku z tym, my, jako rodzice powinniśmy być szczególnie czujni na zdrowie psychiczne naszych dzieci. W załączonym poniżej pliku znajdą Państwo wartościowe odpowiedzi na to:

--> Jak wspierać rozwój psychiczny dziecka?

--> Co chroni przed rozwojem problemów i zaburzeń psychicznych?

--> Jakie są czynniki ryzyka kryzysu psychicznego dzieci?

--> Co możemy robić, gdy zauważymy, że dziecko nie czuje się dobrze?

--> Co powinno nas zaniepokoić?

--> Czym różni się psycholog, psychoterapeuta i psychiatra?

--> Jakie są najważniejsze telefony pod którymi możemy szukać fachowego wsparcia?

--> Gdzie szukać pomocy?

W razie pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji, psycholog i pedagog szkolny.

Szkolny Klub Debat Oksfordzkich

W miniony piątek członkinie SKDO – Dominika i Emilia, miały okazję, po raz pierwszy, wcielić się w rolę sędziego i marszałka podczas Turnieju Debat Oksfordzkich „Katowice – Powstańcom Śląskim”.
Tym razem nie debatowały a oceniały drużyny i koordynowały przebieg dyskusji do niełatwych tematów „Trzecia droga szansą dla Śląska”, „III powstanie śląskie było bardziej konfliktem regionalnym niż wojną polsko-niemiecką”,” Kresy wschodnie były ważniejsze dla polskiej władzy niż kresy zachodnie”.
Dziewczyny wykazały się wielkim zaangażowaniem i profesjonalizmem czuwając nad prawidłowym przebiegiem debat i sprawiedliwą oceną uczestników.
Przyznały również, że udział w debatach w zupełnie nowej roli jest dla nich cennym doświadczeniem, szansą na rozwój i w pewnością przyczyni się do bycia lepszym debatantem.

Warsztaty dziennikarskie w siedzibie TV Zabrze

Uczniowie klas 1a i 2a brali udział w zajęciach prowadzonych przez dziennikarzy
TV Zabrze.

W trakcie warsztatów poznawali tajniki pracy dziennikarzy telewizyjnych i próbowali swoich sił przed kamerą.


Te działania umożliwia naszej szkole współpraca z Centrum Informacji Kulturalnej w Zabrzu!

Narodowe Święto Niepodległości - 11.11.2021 r.

Dzisiaj w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości delegacja uczniów
II Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej nr 37 wraz z dyrektorem wzięła udział w uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny.

Delegacja złożyła także kwiaty pod krzyżem upamiętniających tych,
którzy grobów nie mają.

Świętujemy z całym Zabrzem!

Świętujemy z całą Polską!

Gratulacje za odpowiedzialną postawę!

4 listopada z rąk Prezydent Miasta Zabrze, Pani Małgorzaty Mańki-Szulik, harcerze z Hufca ZHP Zabrze odebrali gratulacje za szybkie i skuteczne działania ratunkowe i opiekuńcze wobec współuczestników letniego obozu harcerskiego w Kostkowicach.

Wśród wyróżnionych byli uczniowie naszej szkoły:

druh Szymon Nogieć (II Liceum Ogólnokształcące) oraz druhna Julia Jurewicz (Szkoła Podstawowa nr 37).

Jesteśmy dumni! Cieszymy się, że możemy liczyć na tak zaangażowane i odpowiedzialne osoby.

Szkolny Klub Debat Oksfordzkich

Kolejne warsztaty z wystąpień publicznych za nami. Tym razem- w szkole gościliśmy prezesa Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców, pana Krzysztofa Bułę, z którym mieliśmy przyjemność spotkać się wcześniej na zajęciach online. Rozmawialiśmy o tym jak radzić sobie ze stresem towarzyszącym każdemu wystąpieniu, jak kontrolować mowę ciała, by być bardziej przekonującym, co zrobić, by dobrze przygotować się do wystąpienia. Mnóstwo ćwiczeń, pracy w grupach, próbnych wystąpień, a na koniec debata oksfordzka do tezy „Lepiej studiować w Polsce niż za granicą”. Dla części z nas to pierwsza debata w życiu a zatem było dużo emocji, pozytywnego stresu ale też wielka satysfakcja, bo wyszło naprawdę świetnie. Dziękujemy za wszystkie cenne wskazówki dzięki, którym możemy stać się lepszymi debatantami.

Badminton

W nowy rok szkolny weszliśmy z nową dyscypliną.
Dzięki dofinansowaniu przez Radę Dzielnicy Centrum Południe mogliśmy zakupić nowe zestawy do gry w badmintona. Szkoła wzbogaciła się o 24 rakietki, 2 siatki ze statywami i dużą ilość lotek.

Dzięki takiemu sprzętowi możemy zaproponować naszym uczennicom i uczniom zupełnie nowe atrakcje na lekcjach wychowania fizycznego i przełamać rutynę typowych gier sportowych, a także zainteresować sportem te osoby, które niekoniecznie lubią gry zespołowe.

Sam badminton jest określany jako najszybsza gra Świata. Największa zmierzona prędkość lotki to 426 km/h. Dla porównania piłeczka w squashu osiąga 283 km/h, a w tenisie ziemnym 263 km/h. Duża prędkość lotki powoduje, że z pozoru łatwa gra po wprowadzeniu rywalizacji sportowej, okazuje się całkiem wymagającą dyscypliną.

Warsztaty "Patriota i patriotka w XXI wieku"

Tradycją naszej szkoły stały się warsztaty „Patriota i patriotka w XXI wieku” organizowane i prowadzone przez „pierwszaków” z II Liceum Ogólnokształcącego dla ich młodszych kolegów z klas pierwszych szkoły podstawowej z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

W tym roku uczniowie klasy 1a LO – Natalia, Oliwia W., Oliwia T., Martyna, Szymon i Jerzy, zaprosili na lekcję o współczesnym patriotyzmie uczniów klasy 1a i 1b Szkoły Podstawowej nr 37 oraz Międzynarodowej Szkoły Podstawowej w Zabrzu.

Dzięki ciekawej karcie pracy, filmom oraz ćwiczeniom interaktywnym dzieci mogły dowiedzieć się skąd wzięły się nasze symbole narodowe, co oznacza niepodległość, kim jest współczesny patriota, miały także okazję utrwalić słowa polskiego hymnu.

Wszyscy pracowali z wielkim zaangażowaniem i zasłużyli na odznakę „Patrioty/Patriotki XXI wieku”.

Bieg Erasmusa

Nasze uczennice w składzie : Sonia, Jula, Miriam i Ola, która zastąpiła w ostatniej chwili Oliviera, wzięły udział w biegu - sztafecie trwającym godzinę.

W trakcie trwania biegu pokonały razem dystans 11,6 km.

Zajęły 179 miejsce na 317 zespołów biorących udział.

Gratulujemy!

Link do strony z wynikami: https://live.sts-timing.pl/biegerasmusa2021/index.php?dystans=0&punkt=2

Code Week 2021 zakończony!

Tegoroczny Code Week 2021 dobiegł do końca.

Polska znowu znalazła się na podium w ilości przeprowadzonych inicjatyw.

My również mamy w tym swój udział!

Dzień z Szymborską

Dzisiaj uczestniczyliśmy w 4. Literackiej Konferencji Naukowej z cyklu „Przed i po”.
Tegoroczna edycja poświęcona jest postaci i twórczości laureatki Literackiej Nagrody Nobla, Wisławy Szymborskiej.

Wysłuchaliśmy wykładów prof. dr hab. Ewy Graczyk, Głos Szymborskiej,
dr. hab. Tomasza Bocheńskiego, Anabaza Szymborskiej oraz prof. dr. hab. Józefa Olejniczaka, Mnie to nie dotyczy… Impresja. Przysłuchiwaliśmy się także dyskusji poświęconej różnym aspektom twórczości poetki.

To spotkanie z pewnością podkreśliło wagę poezji Wisławy Szymborskiej, zwróciło uwagę na precyzję i znaczenie jej utworów - uświadomiło, że "wiersze wiedzą więcej".

Haupt der Medusa by Peter Paul Rubens (Künstler) - Kunsthistorisches Museum, Austria - CC BY-NC-SA.https://www.europeana.eu/en/item/15502/GG_3834?q=medusa%20

Memowanie na warsztatach komputerowych

Memowanie dzieł wielkich mistrzów malarstwa europejskiego klasie 1b chyba się spodobało. Podczas dzisiejszych warsztatów komputerowych powstały bardzo humorystyczne wypowiedzi...

Lekcja została przeprowadzona w oparciu o scenariusz zajęć z zasobów Teaching with Europeana.

Uczniowie mieli do dyspozycji dzieła z okresu baroku. Większość z nich wybrała obraz, którego twórcą jest Peter Paul Rubens, flamandzki malarz, jeden z najwybitniejszych malarzy epoki.

https://www.europeana.eu/pl

Szkolny Klub Debat Oksfordzkich

Mieliśmy wielką przyjemność uczestniczyć w spotkaniu online dotyczącym tematyki wystąpień publicznych, sztuki argumentacji oraz debat oksfordzkich. Warsztaty prowadził Pan Krzysztof Buła- Prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców, które od lat działa na rzecz edukacji młodzieży w zakresie kulturalnej dyskusji, kompetencji miękkich i budowania społeczeństwa obywatelskiego.

Bardzo dziękujemy za masę cennych wskazówek, które wykorzystamy nie tylko w turniejach debatanckich ale również na lekcjach różnych przedmiotów.

Nie możemy doczekać się naszego kolejnego spotkania, tym razem w szkole.

BohaterON

Po raz trzeci nasi licealiści wzięli udział w projekcie „BohaterON w Twojej Szkole”. Projekt stanowi cześć ogólnopolskiej kampanii „BohaterON – włącz historię!”, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocja historii Polski XX wieku. Podczas warsztatów uczniowie oglądali film z serii „Historia bez cenzury”, pracowali w grupach zapoznając się z tekstami źródłowymi, grali w Kahoot!, rysowali komiks oraz przygotowywali a następnie przedstawiali dramę. Dzięki tym działaniom mieli szanse dowiedzieć się jak wyglądało życie codzienne podczas powstania, co powstańcy jedli, gdzie spali, jak dbali o higienę, jak wyglądały śluby i wesela w tamtych czasach? Była to dla nas cenna lekcja historii o zwykłym życiu w niezwykłych czasach.

Dzień Edukacji Narodowej w ZSO nr 5

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie klas trzecich II Liceum Ogólnokształcącego przygotowali akademię, w czasie której uhonorowali nauczycieli.
Z wielką sympatią prześledzili losy pedagogów - od stażystów, po nauczycieli dyplomowanych!
Tę pełną wyzwań drogę zilustrowali tekstami piosenek, które śpiewali wszyscy uczestnicy spotkania - nauczyciele szkoły podstawowej, liceum ogólnokształcącego i przede wszystkim młodzież.
Radosne były także chwile, w czasie których dyrektor szkoły, Agnieszka Gurnacz, wręczała nagrodzonym nauczycielom dyplomy uznania.

Cieszymy się, że świętowała cała społeczność szkoły!

Świętujemy Dzień Edukacji Narodowej!

12 października w DMiT w Zabrzu odbyła się wspaniała uroczystość,
w czasie której nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 37 i II Liceum Ogólnokształcącego w ZSO nr 5 odebrali:

5 Złotych Medali za Długoletnią Służbę,
5 Srebrnych Medali za Długoletnią Służbę,
4 Medale Komisji Edukacji Narodowej,
Nagrodę Śląskiego Kuratora Oświaty
oraz
2 Nagrody Prezydenta Miasta!

Jesteśmy dumni z naszej kadry pedagogicznej!

Wycieczka integracyjna klas pierwszych II LO

Uff! Co to był za dzień!

Klasy 1a i 1b wyruszyły na wycieczkę integracyjną. Tym razem trasa wiodła szlakami Beskidu Małego. Podchodziliśmy z Przełęczy Przegibek na Magurkę Wilkowicką niebieskim szlakiem, schodziliśmy do głównej drogi szlakiem zielonym. Były rozmowy, ognisko, a nawet belgijka. Trafiliśmy na niezwykłą pogodę - początkowo wędrowaliśmy w pełnym Słońcu ponad morzem mgieł. W trakcie ogniska otuliło nas szczelnie wilgotne i chłodne powietrze. Poznaliśmy wiele kolorów jesieni na odcinku zaledwie czterech kilometrów, przy różnicy wysokości pięciuset metrów. A mgła? Cóż, chyba nas pokochała…;)

Europejski Dzień Języków Obcych w naszej szkole

Dnia 26 września 2021 w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych.

Dzień ten jest już po raz dwudziesty obchodzony w wielu krajach europejskich, a jego głównym celem jest propagowanie, zachęcanie i pokazywanie korzyści płynących z nauki języków obcych.
Europejski Dzień Języków przypadał w tym roku w niedzielę, więc uczniowie II LO oraz SP 37 rozpoczęli jego obchody już w piątek 4 września.

Uczniowie klas IV,V, VI ,VIII, klas maturalnych i wszyscy chętni uczniowie klas I licealnych zapoznawali się już od 20 września z najbardziej znanymi przysłowiami brytyjskimi. Korzystając ze strony https://www.engvid.com/english-resource/50-common-proverbs-sayings analizowali poszczególne przysłowia w różnych kontekstach, szukali ich polskich odpowiedników i wykonali prace plastyczne ilustrujące wybrane przez nich przysłowia, które zostały później wyeksponowane na korytarzu szkolnym. Licząc na to, że prace uczniów poprawią poziom znajomości przysłów mamy również nadzieję, że uczniowie chętniej będą je również stosowali w pracach pisemnych szczególnie podczas zdawania Egzaminu Maturalnego i Egzaminu Ósmoklasisty co przyczyni się do lepszej oceny tychże prac. Wiedza uczniów została sprawdzona za pomocą quizu na stronie https://www.engvid.com/english-resource/50-common-proverbs-sayings/#quiz. Uczniowie utrwalali przysłowia również w formie memory game. Rozwiązywali również zadania za pomocą aplikacji wordwall na temat języków europejskich.

Prace plastyczne zostały wykonane również przez uczniów młodszych klas szkoły podstawowej. Klasy III SP wykonały jak w tamtym roku flagi krajów europejskich, klasy II SB rysunki do angielskich nazw miejsc w mieście, a pierwszaki próbowały się nauczyć kilkuminutowej piosenki The body parts song połączonej z ruchem poznając nazwy części ciała. https://www.youtube.com/watch?v=BwHMMZQGFoM.

Uczniowie uczący się języka włoskiego w klasie IILO i SP7 poznali ciekawostki dotyczące języków obcych, bawili się czytając najdłuższe słowa, łamańce językowe, palindromy, idiomy w językach europejskich, korzystali z propozycji zaprezentowanych na stronie internetowej www.edl.ecml.at, gdzie można było również sprawdzić swoje umiejętności językowe.

Zajęcia związane z obchodami tego dnia były tym razem rozciągnięte w czasie i trwały od 4 września do 30 września i zaangażowały większą liczbę uczniów niż w tamtym roku szkolnym.

Europejski Dzień Donacji Narządów w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Europejski Dzień Donacji Narządów w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Oczywiście nie mogło nas zabraknąć.

Otwarcie muralu autorstwa Wojciecha Brewki, występ wspaniałego wirutoza Marcina Wyrostka oraz cudnych gości.

Zabawę zapewnił również iluzjonista Edium.

Jak budujemy autorytety?
Spotkanie w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu
z WIELKIM człowiekiem.

Muzyka, poezja, żeglarstwo i najważniejsza z pasji - medycyna.

Dziś, 21 września 2021 r. młodzież naszej szkoły, miała ogromny zaszczyt gościć
w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu na zaproszenie Pana Profesora Mariana Zembali (ambasadora II LO).

Cudowne spotkanie, filmy, wykład, rozmowy z tak wielkim autorytetem, to coś czego brakuje młodym ludziom.

Mieliśmy okazję również na podejrzenie prac w Śląskim Parku Technologii Medycznych KARDIO-MED SILESIA i w banku tkanek, jak i przeprowadzić badanie na urządzeniach inżynierii biomedycznej, symulatorach serca.

MODLITWA W SZKOLE


zaprasza ksiądz Piotr Dyduch

Wirtualna wycieczka do British Museum

Zwiedzać muzea można również wirtualnie a przy tym świetnie się bawić uczestnicząc w grze. Z klasą 1bLO wybraliśmy się do jednego z największych muzeów archeologicznych na świecie- British Museum w Londynie, korzystając z Google Street View.

Poruszając się po wystawowych salach, między licznymi gablotami, mieliśmy okazję zobaczyć niesamowite zabytki związane z egipskimi grobowcami i mumiami. Naszym zadaniem było rozwiązanie kilku zagadek, które doprowadziły nas do hasła głównego. Kto je poznał, mógł dowiedzieć się jaka była ulubiona egipska gra planszowa.

Zwolnieni z Teorii

Mamy zaszczyt poinformować, że uczennice II LO: Dominika, Ola Faryńska, Ola Głowa, Julia i Emilia ukończyły projekt społeczny zatytułowany „Dwie strony monety” w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady ZWOLNIENI Z TEORII. Działania w ramach projektu trwały przez cały rok szkolny 2020/2021 i skupiały się na pokazaniu szerszej perspektywy działań człowieka, po to, by uświadomić odbiorcom konieczność brania odpowiedzialności za swoje decyzje i przewidywania ich konsekwencji. 1 września 2021 nasze Finalistki otrzymały międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami zgodny z metodyką Project Management Institute. PMI to prestiżowa instytucja, zrzeszająca 500 tysięcy kierowników projektów z całego świata.

Serdecznie gratulujemy!

Zwolnieni z Teorii to największa Olimpiada, w której do tej pory ponad 80 tys. uczniów z całej Polski, zrealizowało już prawie 3 tys. projektów społecznych, które pozytywnie wpłynęły na życie ok. 26 milionów Polaków. Podczas Olimpiady, uczniowie organizują własne projekty społeczne.
Każdy Finalista zdobywa certyfikat ceniony przez pracodawców na całym świecie.
Najlepsze projekty co roku odbierają nagrody z rąk przedstawicieli najwyższych władz państwowych - premiera lub ministrów.
Olimpiada objęta jest patronatem honorowy Ministerstwa Rozwoju.

Projekt ekologiczny "Natura(lnie) w Zabrzu"

16 września wystartował innowacyjny projekt ekologiczny Natura(lnie) w Zabrzu objęty patronatem Pani Prezydent Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki - Szulik, który ma wzmacniać nie tylko świadomość ekologiczną młodych mieszkańców miasta, ale również budować mocne relacje międzypokoleniowe. Według inicjatorek projektu – Sylwii Kot (MOB w Zabrzu), Anny Foltyn-Simki (IV LO im. M. Reja w Zabrzu), Anny Koenigshaus (IV LO im. M. Reja w Zabrzu) oraz Katarzyny Krulickiej (SP 31 w Zabrzu) – to właśnie wzajemna nauka zapewni młodzieży i seniorom najlepszy oręż w walce o planetę.

Otwierająca projekt ekosesja „Jak żyć, żeby przeżyć?” wzbudziła spore zainteresowanie – na Arenie Górnika Zabrze gościli wiceprezydent Katarzyna Dzióba, przewodnicząca Rady Miasta Zabrze Łucja Chrząstek-Bar, zastępca naczelnika Wydziału Oświaty Jolanta Gottwald, przedstawiciele aż 23 szkół (w tym nasza) oraz reprezentanci Stowarzyszenia Pogodni i Aktywni i Klub Seniora MOPR Zabrze.

Uczestnicy po wysłuchaniu pasjonującego wykładu prof. dr. hab. Piotra Skubały „Odbudowa przyrody albo ekocyd” wzięli udział w serii warsztatów i prelekcji proekologicznych. Szczegóły można śledzić na oficjalnym Facebooku projektu: https://www.facebook.com/NaturalniewZabrzu

Zachęcamy do przyłączenia się do działań, bowiem projekt będzie trwał do kwietnia 2022 r. Pamiętajmy – razem możemy więcej!

Koordynatorem działań projektowych w naszej szkole jest zespół nauczycieli przedmiotów przyrodniczych.

1 września jak co roku rozpoczął się rok szkolny,
jednak po kilku miesiącach pandemii
z tym większą radością wracamy do szkoły
i edukacji stacjonarnej.
W naszym liceum tradycyjnie odbyła się akademia, gościliśmy Panią Prezydent Małgorzatę Mańkę-Szulik
i Panią Naczelnik Wydziału Edukacji Ewę Wolnicę
oraz Przewodniczącą Rady Rodziców Panią Annę Krajnik.

Rozpoczęcie roku szkolnego w II Liceum Ogólnokształcącym w Zabrzu
w fotorelacji Pawła Janickiego, również absolwenta zabrzańskiej Dwójki. Zapraszamy!

Inauguracja roku szkolnego 2021/2022 w Zabrzu.

Materiał TV Zabrze.

Zapraszamy do obejrzenia materiału TV Zabrze poświęconego rozpoczęciu roku szkolnego 2021/2022 w Zabrzu z udziałem Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu, Pani Agnieszki Gurnacz.