2020/2021

Puchar Polski Debat Oksfordzkich

Kolejny turniej za nami. W sobotę- 19 czerwca, członkowie Szkolnego Klubu Debat Oksfordzkich: Ola, Dominika, Emilia i Kuba dzielnie walczyli o awans do Turnieju Głównego I edycji Pucharu Polski Debat Oksfordzkich. W spotkaniu online rywalizowali z trzema innymi drużynami, zmagając się z tezami dotyczącymi pracy zdalnej po zakończeniu pandemii, stosowania argumentacji cultural defence w sądownictwie oraz powrotu Donalda Tuska do aktywnej krajowej kariery politycznej. Jak zawsze było dużo emocji oraz świetna atmosfera, i choć nie uzyskaliśmy awansu, było warto. Dziękujemy sędziom za cenne wskazówki, oponentom za ciekawe starcia a zwycięzcom serdecznie gratujemy.

Sejm Dzieci i Młodzieży

Miło nam poinformować, że Aleksandra Głowa i Aleksandra Faryńska, uczennice klasy 2cLO, zostały laureatkami XXVII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

SDiM jest projektem edukacyjnym realizowanym prze Kancelarię Sejmu we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej.

W tym roku temat wiodący konkursu brzmiał: Śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego – w poszukiwaniu drogowskazów we współczesnym świecie według wartości i ideałów Prymasa Tysiąclecia.

W swojej pracy multimedialnej dziewczyny szukały odpowiedzi na pytanie- w jaki sposób możemy wykorzystać nauki kardynała Stefana Wyszyńskiego w obecnej rzeczywistości w odniesieniu do swojego życia, do życia swojej rodziny lub społeczności, w której mieszkamy?

Gratulujemy sukcesu!

Wojewódzki Konkurs "Śląsk w wierszu i piosence"

Mamy wielką przyjemność ogłosić sukces naszej uczennicy.
Aleksandra Faryńska, uczennica klasy 2cLO, zajęła III miejsce w wojewódzkim konkursie na wykonanie utworu o Śląsku.
Konkurs został zorganizowany przez Śląskiego Kuratora Oświaty w ramach kampanii prowadzonej z okazji obchodów 100. rocznicy wybuchu powstań śląskich.

Oli serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Przedstawiamy działania uczniów klasy humanistycznej, której patronuje TV Zabrze.

Zapraszamy do II Liceum Ogólnokształcącego!

Muzealna lekcja online

Po powrocie do szkolnych ławek, nie rezygnujemy z muzealnych lekcji online.

Tym razem spotkaliśmy się z edukatorem Muzeum Narodowego w Krakowie, na zajęciach pt. „Sztuka umierania. Motyw vanitas w sztuce”.

Mimo ograniczeń wynikających z pandemii, mamy okazję – w wirtualny sposób- odwiedzać ciekawe miejsca, przyjrzeć się zbiorom muzealnym oraz poszerzać własną wiedzę z zakresu literatury, sztuki oraz historii.

"Etyka w technologii i internecie"

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w webinarium przeznaczonym dla młodego pokolenia, pt. "Etyka w technologii i internecie", organizowanego w ramach Szczytu Cyfrowego ONZ, które odbędzie się 31 maja 2021 r. w g. 15-17. Udział w wydarzeniu jest darmowy, wymagana rejestracja.

Dowiecie się między innymi:

  • Co na temat sztucznej inteligencji myślą doradca rządu egipskiego, polski doradca OECD i minister Piotr Mazurek?

  • Dlaczego najpopularniejszy robot na świecie zgodził się przyjąć zaproszenie na wydarzenie?

  • Co polska młodzież ma wspólnego ze etyczną sztuczną inteligencją?

Podczas wydarzenia przedstawiciele Youth IGF opowiedzą o tym, jak zaangażować się w globalnych ruch Youth IGF a także wspólnie z entuzjastami z całego świata tworzyć propozycje zmian legislacyjnych oraz rządowych projektów w zakresie technologii i internetu.

Wśród prelegentów znajdą się m.in. Robert Kroplewski – pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. społeczeństwa informacyjnego, polski ekspert ds. etycznej AI w OECD, Komisji Europejskiej i UNESCO, Sally Radwan – doradca Ministra Komunikacji i Technologii Informacyjnych w Egipcie oraz przedstawiciele ONZ.

Organizatorami konferencji są Pełnomocnik Rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek, Youth IGF Poland oraz Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem, we współpracy z TrendHouse.org. Wydarzenie odbędzie się po angielsku

Link do rejestracji: https://bit.ly/3yChVlO

Wydarzenie na facebooku dostępne pod tym linkiem.

Więcej informacji na gov.pl

100. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

W ramach kampanii z okazji 100. rocznicy wybuchu powstań śląskich zapraszamy wszystkich do wirtualnego escape room.

Dowiesz się jaka była historia przynależności terytorialnej Górnego Śląska, czym była „ wojna papierowa”, jaki był wynik plebiscytu, kim był Wojciech Korfanty i jak ostatecznie wyglądał podział spornego terytorium. Przed Tobą wiele ciekawych wyzwań, łamigłówek, zagadek oraz interaktywnych ćwiczeń dotyczących wszystkich trzech powstań śląskich. Gwarantujemy dużo emocji, sporą dawkę wiedzy i ciekawych informacji oraz zaskakującą nagrodę na koniec.

Powodzenia!!!

"Kampania Trash Hack" UNESCO

Szkoły członkowskie ASPnet na całym świecie, w tym także ZSO 5 w Zabrzu, otrzymały zaproszenie do współpracy i dzielenia się swoimi Trash Hacks czyli Sposobami na śmieci! Przesłano także przewodniki dla nauczycieli Trash Hack: "Nauka w działaniu na rzecz zrównoważonego rozwoju". W dniu 11 maja 2021 r., w godz. 13:30-15:00 czasu środkowoeuropejskiego, poprowadzone będzie drugie seminarium internetowe: „Świętuj swoje sposoby na śmieci: dotyczące udostępniania, inspirowania i nawoływania do zmian”. To wydarzenie online będzie okazją dla szkół stowarzyszonych UNESCO, eko-szkół FEE i wszystkich innych zaangażowanych w kampanię, aby zebrać się i świętować swoje trash hack, podzielić się przykładami dobrych praktyk i zachęcić innych do działania.


Oficjalna strona:

https://www.trashhack.org/

Haki na śmieci:

https://www.trashhack.org/school-trashhacks/

Łączy nas pamięć...

W ubiegłym tygodniu nasza szkoła uczestniczyła w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” upamiętniającej rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim w 1943 roku. Inicjatywę uczczenia pamięci ofiar getta rozpoczął po wojnie Marek Edelman, ostatni przywódca powstania. Jak dowiadujemy się z książki Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”, Edelman każdego roku, 19 kwietnia, otrzymywał anonimowo bukiet żółtych kwiatów, następnie składał go pod pomnikiem bohaterów warszawskiego getta na Muranowie, który znajduje się naprzeciwko wejścia do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Muzeum kontynuuje tę tradycję i już po raz dziewiąty organizuje akcję „Żonkile”, zachęcając polskie szkoły, biblioteki i inne instytucje kulturalne do podjęcia działań w celu przywrócenia pamięci bohaterów i bohaterek powstania w getcie warszawskim.

Na lekcjach historii mieliśmy okazję zobaczyć film ”Muranów-dzielnica północna” ukazujący życie warszawskiej społeczności żydowskiej przed wojną, okrutny czas okupacji , holokaustu i powstania oraz poznać losy nielicznej po wojnie mniejszości żydowskiej. Uczniowie samodzielnie wykonali papierowy żonkil, symbol pamięci, szacunku i nadziei , chcąc tym samym ocalić pamięć tych, którzy przed wojną stanowili liczną i ważną część społeczeństwa polskiego, a których tak wielu zginęło w czasie II wojny światowej.

Akcja Żonkile

Nasz szkoła włącza się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile” upamiętniającą rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim- 19 kwietnia 1943 roku.

Wirtualne zwiedzanie z przewodnikiem

W minionym tygodniu uczestniczyliśmy w wirtualnym spotkaniu na wystawie „Rzeczpospolita tolerancyjna? Żydzi i chrześcijanie w Rzeczpospolitej Obojga Narodów”, organizowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Naszym przewodnikiem był pan Mariusz Jastrząb, który opowiadał jak 400 lat temu układały się relacje między ludźmi wyznającymi różne religie i mówiącymi różnymi językami.

Podczas podróży online po wybranych fragmentach wystawy stałej odwiedziliśmy krakowski Kazimierz i synagogę w Pińczowie. Spotkaliśmy właściciela Zamościa, kanclerza Jana Zamoyskiego, zajrzeliśmy do kantoru gdańskiego kupca i dotarliśmy do rynku w Żółkwi, mieście należącym do rodziny króla Jana III Sobieskiego.

Wędrując, zastanawialiśmy się nad tym, czy rzeczywiście w ówczesnej Polsce każdy człowiek mógł wierzyć, w co chciał. Jak układały się stosunki między chrześcijanami a Żydami? Co skłaniało do zgody, a co powodowało konflikty? Czy słowo “tolerancja” znaczyło wtedy to samo, co znaczy dzisiaj? Jak dziś budować lepszy świat, wyciągając wnioski z doświadczeń sprzed wieków?

Absolwentka II LO Kasia Wirtel obecnie studiuje na WAT w Warszawie.

Zachęcając maturzystów do zapoznania się z ofertą uczelni, podkreśla, jak ważne są wyniki egzaminów na poziomie rozszerzonym z matematyki, języka angielskiego i języka polskiego.

Wszystkie zdawała w naszej szkole!

Od 34 minuty.

"Edukacja dla zrównoważonego rozwoju" UNESCO

"Edukacja dla zrównoważonego rozwoju" to temat warsztatów zorganizowanych przez #UNESCO, w których uczestniczyliśmy dzisiaj.
Cykl spotkań stanowi przygotowania do światowej konferencji poświęconej kierunkom
#ESD do 2030 roku, która odbędzie się w maju w Berlinie. #ESDfor2030

Świat bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje edukacji dla zrównoważonego rozwoju. Obecnie przygotowywane są nowe globalne ramy dotyczące ESD, których celem jest budowanie systemów edukacji, które wspierają uczniów w każdym wieku, aby aktywnie działali na rzecz bardziej pokojowych i zrównoważonych społeczeństw oraz rozwijali poczucie odpowiedzialności za naszą planetę zgodnie z 17 celami zrównoważonego rozwoju .

https://en.unesco.org/.../esd-2030-whats-next-education...

Spotkanie z IPN

Na ostatniej lekcji historii i społeczeństwa w klasie 3aLO gościliśmy pracownika Instytutu Pamięci Narodowej, pana Jacka Radzymińskiego, który przybliżył nam temat „Okrągłego Stołu”. Opowiadał o przemianach politycznych i społecznych w Polsce z przełomu lat 80. i 90., które doprowadziły do obalenia ustroju komunistycznego i odzyskania suwerenności . Wydarzeniem, które przyspieszyły te przemiany, były negocjacje między władzami PRL a opozycją, zwane „rozmowami Okrągłego Stołu”, prowadzone od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 roku w Pałacu Namiestnikowskim w Warszawie.

Za sprawą ciekawych materiałów źródłowych (piosenek, fotografii, tekstów) zobaczyliśmy trudną rzeczywistość lat 80. - kolejki, puste półki sklepowe, protesty społeczne, brutalne traktowanie obywateli przez SB . Rozmawialiśmy również o tym, jak ważne dla procesu budowania demokracji w Polsce miały kolejne wydarzenia- wybory parlamentarne z 4 czerwca 1989, powołanie pierwszego niekomunistycznego rządu Tadeusza Mazowieckiego, pierwsze powszechne wybory prezydenckie z 1990 r.

Na koniec nasunął nam się jeden wniosek, choć minęło ponad 30 lat od tamtych przełomowych wydarzeń, wciąż musimy dokładać starań, by dbać o jakość naszej demokracji.

Dziękujemy bardzo za spotkanie.

Pamiętamy...

„Urodziłam się w czasie kiedy większość ludzi mojego pochodzenia umierała. Czas wojny przeżyłam, bo z Myślenic do skawińskiego getta, które było tylko przystankiem w drodze do obozu w Bełżcu, mama jechała tuląc do siebie lalkę zamiast mnie. Z getta już ani Ona, ani mój Ojciec nie wrócili. Byli Żydami.

Miałam dwie mamy – Salomeę, która mnie urodziła – i Annę – która mnie ocaliła, wychowała i obdarzyła miłością.”

To fragment wspomnień Moniki Goldwasser, która 8 kwietnia 2021 r., po raz kolejny, opowiadała swoją wzruszającą i jednocześnie bolesną historię. Spotkanie online z Panią Moniką zostało zorganizowane przez Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie i uczestniczyli w nim nauczyciele i uczniowie z polskich oraz amerykańskich szkół, w tym również członkinie naszego Szkolnego Klubu Debat Oksfordzkich.

Historia Moniki Goldwasser, córki Adama i Salomei Goldwasser, ocalonej z Zagłady przez Annę i Maksymiliana Kamińskich, w 2016 r. odznaczonych medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, to niezwykła opowieść o ocaleniu, poświęceniu, ogromnym ryzyku i poszukiwaniach swoich korzeni.

Więcej: https://sztetl.org.pl/pl/historia-mowiona/182507-monika-goldwasser

Webinarium dla Szkół Stowarzyszonych UNESCO:
ASPnet x Futures of Education

W piątek 26 marca 2021 odbyło się pierwsze z webinariów dotyczących przyszłości edukacji . Uczestniczyło w nim 250 osób z 60 krajów, w tym uczniowie kl.2ab naszego liceum. Mówcy podkreślali, że kwestie takie jak empatia, wzajemny szacunek, dbałość o dobrostan fizyczny i psychiczny uczniów, zaangażowanie, postawy obywatelskie, troska o środowisko, powinny się znaleźć w centrum naszych działań edukacyjnych. Jak podkreślał prowadzący, profesor Fernando M.Reimers, rola nauczyciela jako współtwórcy nowej edukacji w nieustannym dialogu z innymi edukatorami i organami państwa polega na dostarczaniu uczniom autentycznego doświadczenia różnorodności i budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.

Wiele spośród przykładów działań przedstawionych przez uczestników webinarium warto przenieść na nasz rodzimy grunt. Takie inicjatywy jak odbywanie zajęć szkolnych na łonie natury, zakładanie szkolnych ogródków, aby uświadomić dzieciom, że jedzenie nie rośnie w sklepie lub organizowanie wymiany odzieży zamiast kupowania nowej, to konkretne kroki w stronę dbałości o naszą planetę.

Wystąpienie greckich nauczycieli i informacje o tym, że ich kraj stawia nacisk na zajęcia projektowe oraz współpracę międzynarodową, aby rozwijać w uczniach poczucie solidarności i szacunek dla innych kultur i narodów wywołało uśmiech na mojej twarzy. Nasza szkoła ma bowiem przyjemność i zaszczyt od kilku tygodni uczestniczyć w pracach projektowych z greckimi partnerami właśnie dzięki przynależności do ASPnet. Dzięki temu zyskałam poczucie, że my także mamy swój wkład w kreowanie edukacji przyszłości.

Szkolne webinarium eTwinning - „Sprawdzam!” - Fałszywe informacje i ich weryfikacja.

29 marca uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w webinarium organizowanym w ramach Światowego Dnia Fact-Checkingu, który został ustanowiony przez Poynter Institute for Media Studies na Florydzie w 1992 roku, a obchodzony jest corocznie w dniu 1 kwietnia.

Podczas webinarium poznaliśmy wspólnie temat fake newsów — czy jest to zjawisko nowe, przedstawiona została ich konstrukcja oraz elementy treściowe, które podejrzanie często się w nich pojawiają. Dowiedzieliśmy się, jakie może nieść to za sobą konsekwencje dla różnych grup ludzi. Wskazano adresy licencjonowanych tropicieli fake newsów i podpowiedziano nam, gdzie i jak można zweryfikować część podejrzanych informacji.

Prelegentem podczas webinarium był Maciej Dowgiel — doktor nauk humanistycznych. Filmoznawca i medioznawca.
Absolwent podyplomowych studiów dziennikarskich, zarządzania kulturą oraz Gender Studies. Trener edukacji filmowej i medialnej. Członek prezydium Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Wędrujący Filmoznawca Filmoteki Szkolnej. Założyciel Pracowni Filmoznawczej i Medioznawczej.

Poniżej zamieszczamy link do webinarium:

https://www.youtube.com/watch?v=_U2CyEK_uTE

Materiał .pdf

"Szkoła z klimatem"

Uczniowie rozszerzenia z geografii biorą udział w projekcie
"Szkoła z klimatem", który organizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zapraszamy serdecznie do wypełnienia ankiety dotyczącej planu adaptacji do zmian klimatu terenu naszej szkoły i jej najbliższego otoczenia. Link do ankiety znajdą Państwo poniżej.

https://cutt.ly/wxFTvkS

Wszelkie dodatkowe pytania i sugestie prosimy kierować na mail:

szkolazklimatemzso5zabrze@gmail.com

Dzień Nowych Technologii w Edukacji 2021

22 marca 2021 roku, po raz trzeci odbył się Dzień Nowych Technologii w Edukacji. To inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki, której celem jest popularyzowanie technologii informacyjno‑komunikacyjnych wykorzystywanych w pracy z uczniami w szkole i poza nią.

W ramach DNTE w naszej szkole były zajęcia, warsztaty, prezentacje multimedialne, gry, zabawy, projekcje filmów z wykorzystaniem środków i metod pracy na odległość.

Literatura w służbie ideologii

Czy literatura socrealistyczna może zainteresować współczesnego czytelnika? Jak doszło w epoce stalinowskiej do powszechnego zniewolenia umysłów?
Czy powodem było zaślepienie? A może była to "sprawa smaku"?
Na pytania odpowiadali uczniowie klasy trzeciej II LO.

Światowy Dzień Meteorologii

23 marca obchodzimy Światowy Dzień Meteorologii - święto upamiętniające wejście w życie konwencji o utworzeniu Światowej Organizacji Meteorologicznej (#WMO)
w 1950 r., której celem jest zapewnienie każdemu państwu, dostępu do prognozy pogody.

Z tej okazji zachęcamy do korzystania z danych, które transmituje bezprzewodowa stacja pogody naszej szkoły - Laboratorium Młodego Odkrywcy ZSO nr 5 w ZabrzuThe Baltic Sea Project

Włączając się w obchody Tygodnia Wody, licealiści wzięli udział w międzynarodowym projekcie mającym na celu porównanie wyrażeń idiomatycznych, przysłów i powiedzeń związanych z wodą. Okazało się, że mamy ich w języku polskim naprawdę sporo i co ciekawe, niektóre brzmią bardzo podobnie po angielsku. Jeśli chcecie się przekonać, że po angielsku burza jest w filiżance zamiast w szklance wody, albo że zamiast "ciepać żabami" z nieba lecą psy i koty, zajrzyjcie do padletu. Jest w nim także prezentacja genially z pomysłowymi ilustracjami naszych uczennic.

https://padlet.com/intacirsa/pkerylwly4udewmp

https://view.genial.ly/60592a867825ab0d8f175459/presentation-water-idioms

Dzień Nowych Technologii w Edukacji 2021

W Dniu Nowych Technologii w Edukacji przeprowadziliśmy w II Liceum Ogólnokształcącym i w Szkole Podstawowej nr 37 lekcje, w czasie których wykorzystywaliśmy technologie informacyjno-komunikacyjne.

Zajęcia poświęcone analizie i interpretacji tekstów Mirona Białoszewskiego
i Anny Świrszczyńskiej (realizowane z wykorzystaniem
aplikacji Jamboard) przyniosły ciekawe efekty!


Materiał w pliku .pdf

Dzień św. Patryka

17 marca nie tylko Irlandczycy obchodzą dzień swojego patrona. Parady, zielone kapelusze, zabarwione na zielono fontanny - to część świętowania nawet w Stanach Zjednoczonych. Nasi licealiści w tym dniu poznawali irlandzkie tradycje, zwyczaje i legendy.
Przygotowali także prezentacje o Zielonej Wyspie.

Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich

W minioną niedzielę drużyna Szkolnego Klubu Debat Oksfordzkich, w składzie: Ola, Dominika, Emilia i Ola, po raz pierwszy wzięła udział w turnieju najwyższej rangi- Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich.
Trzy tygodnie intensywnych przygotowań, dziesiątki godzin poświęconych na dyskusje, szukanie argumentów, konstruowanie strategii, konsultacje ze wspaniałymi specjalistami: Borysem Budką , Anną Skiendziel, wszystko po to, by debaty były polem merytorycznego starcia.
W drugim dniu fazy grupowej dziewczynom przyszło zmierzyć się z trzema silnymi drużynami, i choć nie uzyskały awansu do następnego etapu, pokazały ogromną klasę, siłę przygotowania i wielkość drużyny. Warto podkreślić, że ich ostatnia debata, w opinii sędziów, została uznana za „najlepszą jaka rozegrała się w tym roku”. Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych turniejach.

https://fb.watch/4fjVQDfC5u/

LIST GRATULACYJNY

Pani Jadwigi Wiśniewskiej
Poseł do Parlamentu Europejskiego,

który otrzymaliśmy
w związku z otwarciem w naszej szkole
Zielonej Pracowni.

Otrzymaliśmy certyfikat uczestnictwa
w Próbnej Maturze z Operonem

Matura próbna to dla każdego ucznia ostatniej klasy liceum wydarzenie wyjątkowe. Można ocenić stan swojej wiedzy i ustalić plan przygotowań do egzaminu dojrzałości.
II Liceum Ogólnokształcące w ZSO 5 wzięło udział w ogólnopolskiej Próbnej Maturze
z Operonem.

Właśnie otrzymaliśmy certyfikat!

THE GOLOGY AND GEOGRAPHY CHALLENGE

II LO w Zabrzu jak co roku, wzięło udział w regionalnym etapie Olimpiady o Diamentowy Indeks Akademii Górniczo Hutniczej. 6 marca w IV LO w Sosnowcu z zachowaniem reżimu sanitarnego z zadaniami zmierzył się uczeń kl. 2c Robert Grzelak. Do tego etapu zakwalifikowani zostają uczniowie, którzy wykonali samodzielnie pracę na zadany temat. W tym roku pod lupę wzięto wody powierzchniowe i podziemne. Robertowi gratulujemy i z niecierpliwością oczekujemy na wynik. W etapie centralnym stawką jest indeks.

Poniżej link do zadań z pierwszego etapu:

http://www.diament.agh.edu.pl/fileadmin/default/templates/css/j/diament/system/zadania/geo/2020/geografia__i_2020_2021_qctyuxe.pdf

Prośba o 1% podatku

Szanowni Rodzice,

prosimy o przekazanie na rzecz naszej szkoły 1% podatku.

Podczas wypełniania formularza PIT należy wpisać

KRS: 0000270261

oraz poniższy cel szczegółowy

ZSO NR 5 ZABRZE 1602

Tytuł BRĄZOWEJ SZKOŁY ponownie dla
II Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu!


W najnowszym #RankinguPerspektyw, w kategorii Najlepsze licea w Polsce,
II Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu ponownie otrzymało Znak Jakości Szkoły
w postaci tytułu BRĄZOWEJ SZKOŁY 2021.

W zestawieniach zostały zaprezentowane jedynie szkoły, które uzyskały najlepszą pozycję rankingową.

W rankingu Perspektyw konkurowało ponad 3500 liceów z całej Polski.


Gratulujemy stypendystkom Prezesa Rady Ministrów!

Miriam Dodak, uczennica klasy drugiej liceum po szkole podstawowej oraz Sonia Ćwierat, uczennica klasy drugiej liceum po gimnazjum odebrały dyplomy potwierdzające przyznanie im Stypendium Prezesa Rady Ministrów.
Każda z nich została nagrodzona za najwyższą w szkole średnią ocen.

Życzymy kolejnych sukcesów.

Poezja Amandy Gorman na lekcji

Młoda amerykańska poetka "gościła" na lekcjach języka angielskiego u naszych licealistów. Gościła wprawdzie tylko wirtualnie, ale dostarczyła sporo prawdziwych emocji. Wiersz Amandy Gorman, "The Hill We Climb", odczytany przez nią w dniu zaprzysiężenia Joe Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych, a będący analizą współczesnych nastrojów społecznych w USA, stanowił punkt wyjścia do dyskusji
o kondycji naszego społeczeństwa w czasach pandemii.
Prócz zachęty do budowania mostów i bycia światłem dla innych w tych niełatwych czasach, pozytywny przekaz utworu zachęcił niektórych uczniów do podzielenia się własnymi przemyśleniami w formie wiersza w języku angielskim. Creativity at its best!

Przygody z lekturą

"Ferdydurke" Witolda Gombrowicza to z pewnością lektura intrygująca, choć niełatwa.

Przywołuje pytania:
Czy można rozbić Formę?
Czy Forma jest potrzebna?


Tak zinterpretowali "tekst z gwiazdką" tegoroczni maturzyści.

Udział w ogólnopolskim projekcie "Przystań w sieci"

Ponad 40% nastolatków spotkało się z sytuacjami przemocy w internecie.
1/3 z nich nie reaguje na takie zdarzenia. 25% młodych ludzi padło ofiarą oszustwa bądź włamania konto.

W odpowiedzi na coraz szersze upowszechnienie dostępu do sieci wśród młodzieży oraz związane z tym zagrożenia, Facebook, NASK i UNICEF Polska przygotowały projekt edukacyjny Przystańwsieci, w którym II Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu bierze udział od grudnia. Jego celem jest uświadomienie młodym ludziom zagrożeń, z jakimi mogą się zetknąć w internecie oraz nauczenie ich krytycznego podejścia do treści, jakie znajdują w sieci.

Projekt został objęty honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Uczniowie klas pierwszych i drugich uczestniczą w kursach elearningowych.
Po ukończeniu kursu otrzymują certyfikaty.

https://przystanwsieci.pl/

Monitoring Living Heritage in Education

Jako szkoła należąca do Sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO (UNESCO ASPnet), nasza placówka bierze udział w działaniach promujących edukację międzykulturową, której celem jest kształtowanie postaw otwartości i promowanie różnorodności kulturowej.
W ramach tych działań,
uczniowie klasy IIIa LO wzięli udział w webinarium dotyczącym ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego: Monitoring Living Heritage in Education. Poznali pojęcie żywego dziedzictwa i sposoby jego atrakcyjnego przekazywania kolejnym pokoleniom. Wysłuchali wykładów w języku angielskim i dowiedzieli się, że także w naszym regionie posiadamy tradycje wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Należą do nich np. szopki krakowskie. Na pewno warto zajrzeć na listę i dać się zauroczyć niesamowicie barwnym tradycjom kulturowym: muzycznym, tanecznym czy literackim z całego świata, póki są pielęgnowane.

Lista znajduje się tutaj: https://ich.unesco.org/en/lists

Zapraszamy na wystawę on-line "Rok 2021 - Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego" przygotowaną przez nauczyciela bibliotekarza panią Teresę Kaszę w aplikacji Padlet. Rok Baczyńskiego został ogłoszony w 100 rocznicę urodzin poety.

video-1608569739 - Agnieszka Twardowska.mp4

Konkurs "Z Chemią za Pan Brat"

Uczennice II C: Ola F i Dominika O. wzięły udział w konkursie organizowanym przez Wydział Chemii - Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zadaniem było stworzenie filmu zachęcającego do nauki chemii. Sami oceńcie czy im się udało, na wyniki czekamy do końca lutego. Trzymamy kciuki.

Portret za osocze

W tym trudnym czasie pandemii,
wielu z nas narażonych jest na chorobę.

Nasza nauczycielka Agnieszka Twardowska
po przebytej chorobie postanowiła podzielić się z innymi chorymi, tym co najcenniejsze - osoczem.

Jasełka 2020Zapraszamy na JASEŁKA 2020
w wykonaniu uczniów
Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu.
Koncert Świąteczny 2020Ponieważ w tym roku wirus nie pozwoli się spotkać całej społeczności szkolnej na dorocznym koncercie świąteczno-noworocznym, uczniowie klasy maturalnej postanowili przekazać Wam życzenia i zanucić kilka kolęd z nadzieją, że Boże Narodzenie przyniesie wszystkim wiarę, nadzieję i miłość.

Posłuchajcie...


Finał 12 edycji Miejskiego Konkursu Geograficznego pt: "Jak dobrze znasz Ziemię?"

21 grudnia 2020 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu odbył się finał 12 edycji Miejskiego Konkursu Geograficznego pt: "Jak dobrze znasz Ziemię?", którego szkoła jest organizatorem.

Miał on inną formułę niż poprzednie. Ze względu na panujące obostrzenia, konkurs odbył się zdalnie.

Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu MEET, tworzyli wspólną chmurę tagów na platformie mentimeter.com, a następnie rozwiązywali test eliminacyjny utworzony za pomocą aplikacji Formularze Google. Finał miał formę bardzo podobną do tej z zeszłego roku - uczniowie rozwiązywali test konkursowy w aplikacji Kahoot.

Wiedza tegorocznych finalistów była ponownie imponująca!

Gratulujemy uczniom Szkoły Podstawowej nr 17 oraz Szkoły Podstawowej nr 34, którzy stanęli na podium:
Mateuszowi, Ninie i Bartłomiejowi

Wyróżnienia otrzymują uczniowie Szkoły Podstawowej nr 17 oraz Szkoły Podstawowej nr 36 i Szkoły Podstawowej nr 37:
Nancy, Bartosz i Szymon

Nagrodami w tym roku są karty podarunkowe do sklepu EMPIK.

II Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu w ogólnopolskim projekcie "Przystań w sieci"

II Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu przystąpiło 18 grudnia 2020 r. do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Przystań wsieci", który powstał z inicjatywy Facebooka, NASK PIB i UNICEF Polska.
Dotyczy on odpowiedzialnego korzystania z internetu, ochrony własnego wizerunku w sieci i bezpieczeństwa online.
Projekt objęty jest honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Uczniowie klas pierwszych i drugich rozpoczną realizację projektu już po feriach zimowych!

https://przystanwsieci.pl/

Witaminy od Serca

Owocowe szaleństwo zagościło w naszej szkole. Akcja "dwójkowo, owocowo, covidowo" zakończyła się sukcesem. Zebraliśmy MOC witamin dla pacjentów SCCS w Zabrzu.

Więcej o naszym wolontariacie na stronie Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Godzina Kodowania 2020 również w zabrzańskiej Dwójce!

W grudniu na całym świecie uczniowie uczestniczyli w wielkim wydarzeniu informatycznym - w Godzinie Kodowania. II Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu również wzięło udział w tej globalnej inicjatywie!

The Hour of Code odbywa się każdego roku podczas Tygodnia Edukacji Informatycznej, dla uhonorowania pioniera informatyki, pani Admirał Grace Murray Hopper (urodzonej 9 grudnia 1906).

Uczniowie realizowali aktywności związane z programowaniem na platformie Khan Academy .


1a memy.pdf

Memy to popularny sposób komentowania współczesnego świata.


Tak obecne wydarzenia komentują uczniowie
klasy 1a medialnej :)


Wystawa malarska Małgorzaty Mazurkiewicz

Zapraszamy do oglądania wystawy malarskiej on-line prac zabrzańskiej artystki Małgorzaty Mazurkiewicz, która jest członkiem grupy plastycznej OBSYDIAN-18. Mottem malarki są słowa Pabla Picassa "Sztuka czyści duszę z codziennej warstwy kurzu".
Wystawa została udostępniona w ramach IX Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zabrzu organizowanego przez naszą szkołę.
Zapraszamy do oglądania!

Warsztaty online "Dziedzictwo od podstaw"

W tym tygodniu klasy: 1 i 2 liceum uczestniczyły w kolejnych warsztatach online, tym razem organizowanych przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie .

Czym jest dziedzictwo kulturowe? Dlaczego jest dla nas ważne? Jak je chronić? Co stanowi zagrożenie dla dziedzictwa? To podstawowe pytania, na które szukaliśmy odpowiedzi podczas zajęć. Mieliśmy również okazję przyjrzeć się mapie polskich i światowych zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niektóre z tych unikatowych miejsc są nam dobrze znane, ponieważ będąc w sieci „Szkół Stowarzyszonych UNESCO” mieliśmy okazję je odwiedzić i podziwiać podczas licznych zagranicznych i krajowych wycieczek.

IX Miejski Konkurs Wiedzy o Zabrzu

27 listopada 2020 r. odbył się w ZSO nr 5 IX Miejski Konkurs Wiedzy o Zabrzu. Uczestnicy ze szkół podstawowych i średnich brali udział w etapie pisemnym konkursu porozumiewając się przez komunikator Meet i rozwiązywali test online w aplikacji Quizizz. Poza tym uczniowie SP w dniu konkursu mieli za zadanie napisać krótką wypowiedź pisemną na temat: „Spacer po mieście – zareklamuj atrakcje turystyczne Zabrza”, którą odsyłali mailem w ciągu pół godziny. Uczniowie szkół średnich przesłali nam wcześniej przygotowane prezentacje multimedialne pt. „Ciekawe miejsce w Zabrzu”. Wyniki z testu i zadania dodatkowe będą sumowane przez Jury.

Ogłoszenie wyników nastąpi 11 grudnia 2020 o godz. 12 na platformie Google Meet.

Wykład z kultury francuskiej.

25 listopada 2020r. odbył się wykład online na temat kultury francuskiej dla uczniów klas 2ab i 2d naszej szkoły.

Był to projekt przeprowadzony przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zabrzu. Dzięki niemu uczniowie zapoznali się z najważniejszymi elementami kultury Francji oraz z pisarzami i literaturą francuską, także współczesną.


Warsztaty online z POLIN - "Żonkile. Opowieść o powstaniu w getcie warszawskim."

Kolejne warsztaty online organizowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie za nami.
W dzisiejszym spotkaniu z edukatorem Polin udział wzięła klasa 3LO.
Tym razem rozmawialiśmy o powstaniu w getcie warszawskim, które wybuchło w 19 kwietnia 1943 roku, i podczas którego nierówną walkę z o wiele silniejszym przeciwnikiem, podjęli młodzi Żydzi.

Na muzealnych warsztatach online mieliśmy również szansę przyjrzeć się temu, jak życie warszawskich Żydów wyglądało przed II wojną światową, jak zmieniła je okupacja i co spowodowało wybuch powstania. Wspólnie obejrzeliśmy fragmenty filmów i relacji, a także podjęliśmy rozważania o niełatwej historii i pamięci o niej.

Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada 2020 r.

Wczoraj II Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu, wspólnie z ponad 16 tys. placówek oświatowych, wzięło udział w akcji MEN "Szkoła do hymnu".

Punktualnie o godz. 11:11 uczniowie i nauczyciele z całego kraju odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, łącząc się ze sobą za pomocą różnych komunikatorów.

https://www.gov.pl/.../ponad-16-tys-szkol-przystapilo-do...

Warsztaty online z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

W minionym tygodniu uczniowie klasy 2ab LO uczestniczyli w warsztatach online prowadzonych przez panią edukator z Muzeum Historii Żydów Polskich –Polin w Warszawie.
Temat naszego spotkania
: „Auschwitz nie spadło z nieba” odnosił się wprost do słów Pana Mariana Turskiego, który wygłosił na początku tego roku poruszające przemówienie skierowane do młodych ludzi , podczas obchodów 75 rocznicy wyzwolenia obozu.

Uczniowie mieli okazję wysłuchać fragmentu tego wystąpienia oraz zastanowić się i zrozumieć, jak doszło do tak wielkiej eskalacji zła ,nienawiści i przemocy jakim był holokaust.

Analiza tematu pozwoliła dojść do wniosku, że nie można być obojętnym na jakiekolwiek formy wykluczania czy dyskryminacji mniejszości, nie można przyzwalać na stosowanie wobec innych osób czy grup społecznych mowy nienawiści. Nie możemy przyzwyczajać się do sytuacji, w których odbiera się lub ogranicza prawa jakimś grupom społecznym, ponieważ, jak pokazuje piramida Allporta, może to doprowadzić małymi krokami do wielkiej tragedii.

Pozostajemy więc z najważniejszym przesłaniem Pana Turskiego:
Nie bądźmy obojętni.

Europejski Dzień Języków Obcych w naszej szkole.

Dnia 28 września 2020 w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Dzień ten jest już po raz osiemnasty obchodzony w wielu krajach europejskich, a jego głównym celem jest propagowanie, zachęcanie i pokazywanie korzyści płynących z nauki języków obcych.

W ramach tego dnia na lekcjach języka angielskiego uczniowie klas 3b wykonali flagi krajów europejskich i uczyli się poprawnych nazw krajów europejskich w języku polskim i angielskim.

Uczniowie klasy 7a oraz 2c LO i 2d LO wykonali prace plastyczne ilustrujące wybrane słownictwo i wyrażenia idiomatyczne w języku angielskim. Stosując elementy myślografii, czyli myślenia wizualnego przygotowali m.in. ilustracje zwierząt, przedmiotów, pogody i homonimów. Licealiści obejrzeli także prezentację dotyczącą ubiegłorocznego udziału młodzieży naszej szkoły w projekcie PO WER - Włochy od kuchni i dyskutowali na temat przyczyn popularności języka angielskiego i pełnionej przez niego roli współczesnej lingua franca oraz zmagali się z różnorodną wymową zbiegu głosek -ough, przybliżoną w filmie z kanału Papa English. Uczniowie klas 2c i 2d LO zapoznali się również z tegoroczną broszurą informacyjną Facts and ideas to celebrate zamieszczoną na blogu https://blog.busuu.com/european-day-of-languages/ odpowiadając potem na pytania w quizie sprawdzającym ich poziom zrozumienia tekstu w języku angielskim.

Na lekcjach języka włoskiego uczniowie klasy 6b Sp, 7a Sp oraz klas 2cdLO, 2d LO, 2ab LO , 1aLO uczestniczyli w warsztatach , podczas których zapoznali się z ideą i historią Europejskiego Dnia J. Obcych Giornata Europea delle Lingue https://liblink.pl/mCLGZRKx0d, wysłuchali i starali się rozpoznać brzmienie 20 języków, w których śpiewana jest piosenka Colours of the wind, https://liblink.pl/OyeQtQt9Jk, uczestniczyli w warsztatach Il diario del viaggio prowadzonych przez uczennice klas drugich LO, poświęconych kuchni włoskiej i zwiedzili wirtualnie Mediolan, Como, Busto Arsizio. Il diario del viaggio zostanie zamieszczony na stronie internetowej szkoły. Obejrzeli także prezentację PO WER przygotowaną na Dzień Języków Obcych https://liblink.pl/FQ3MtgbYcd. Odwiedzili wirtualnie zaprzyjaźnioną z nami szkołę włoską : Istituto Tecnico Economico E. Tosi w Busto Arsizio, obejrzeli film prezentujący szkołę, wysłuchali przemówienia pani dyrektor z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2020/21: www.etosi.edu.it. Film umieszczony jest na stronie https://liblink.pl/zehSCt43YK

Case history Istituto Tecnico Economico Tosi - Busto Arsizio. Wszystkie zajęcia miały charakter warsztatowy i odbyły się w klasach.

Wybory do Samorządu Uczniowskiego II LO

Wybory do Samorządu Uczniowskiego II LO za nami.

Serdecznie dziękujemy za udział w głosowaniu, frekwencja 78%.

Miło nam pogratulować kandydatom, bardzo wyrównanego wyniku.
Głosy rozłożyły się niemalże identycznie 48 do 47.

Przewodniczącymi Samorządu Uczniowskiego II Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu zostali Natalia Makowska i Michał Sodzawiczny. Funkcję zastępcy obejmie Robert Grzelak.

GRATULUJEMY!!

KorFANtorium- gra miejska w Katowicach !!!

W minioną sobotę, 19 września 2020 r., uczniowie klas drugich naszego liceum wyjechali do Katowic, by pomóc w organizacji oraz wziąć udział w grze miejskiej KorFANtorium, organizowanej przez Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Nasi wolontariusze (Dominika, Nadia, Julia, Miłosz, Oliwia, Marta, Magda i Iwona) mając pod opieką cztery stanowiska, na których uczestnicy gry rozwiązywali różne zadania związane z życiem i działalnością Wojciecha Korfantego, byli odpowiedzialni za prawidłowy przebieg gry.

Z kolei Julia i Ola wraz z koleżanką stworzyły drużynę, wystartowały w grze i zajęły ... 3 miejsce !!!

Wszyscy świetnie się bawili w fantastycznej atmosferze i pięknym słońcu.

Serdecznie gratulujemy drużynie sukcesu a wolontariuszom dziękujemy za wielkie zaangażowanie, poświęcony czas i nieocenioną pomoc przy organizacji imprezy.