2020/2021

Jasełka 2020Zapraszamy na JASEŁKA 2020
w wykonaniu uczniów
Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu.
Koncert Świąteczny 2020Ponieważ w tym roku wirus nie pozwoli się spotkać całej społeczności szkolnej na dorocznym koncercie świąteczno-noworocznym, uczniowie klasy maturalnej postanowili przekazać Wam życzenia i zanucić kilka kolęd z nadzieją, że Boże Narodzenie przyniesie wszystkim wiarę, nadzieję i miłość.

Posłuchajcie...


Finał 12 edycji Miejskiego Konkursu Geograficznego pt: "Jak dobrze znasz Ziemię?"

21 grudnia 2020 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu odbył się finał 12 edycji Miejskiego Konkursu Geograficznego pt: "Jak dobrze znasz Ziemię?", którego szkoła jest organizatorem.

Miał on inną formułę niż poprzednie. Ze względu na panujące obostrzenia, konkurs odbył się zdalnie.

Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu MEET, tworzyli wspólną chmurę tagów na platformie mentimeter.com, a następnie rozwiązywali test eliminacyjny utworzony za pomocą aplikacji Formularze Google. Finał miał formę bardzo podobną do tej z zeszłego roku - uczniowie rozwiązywali test konkursowy w aplikacji Kahoot.

Wiedza tegorocznych finalistów była ponownie imponująca!

Gratulujemy uczniom Szkoły Podstawowej nr 17 oraz Szkoły Podstawowej nr 34, którzy stanęli na podium:
Mateuszowi, Ninie i Bartłomiejowi

Wyróżnienia otrzymują uczniowie Szkoły Podstawowej nr 17 oraz Szkoły Podstawowej nr 36 i Szkoły Podstawowej nr 37:
Nancy, Bartosz i Szymon

Nagrodami w tym roku są karty podarunkowe do sklepu EMPIK.

II Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu w ogólnopolskim projekcie "Przystań w sieci"

II Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu przystąpiło 18 grudnia 2020 r. do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Przystań wsieci", który powstał z inicjatywy Facebooka, NASK PIB i UNICEF Polska.
Dotyczy on odpowiedzialnego korzystania z internetu, ochrony własnego wizerunku w sieci i bezpieczeństwa online.
Projekt objęty jest honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Uczniowie klas pierwszych i drugich rozpoczną realizację projektu już po feriach zimowych!

https://przystanwsieci.pl/

Witaminy od Serca

Owocowe szaleństwo zagościło w naszej szkole. Akcja "dwójkowo, owocowo, covidowo" zakończyła się sukcesem. Zebraliśmy MOC witamin dla pacjentów SCCS w Zabrzu.

Więcej o naszym wolontariacie na stronie Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Godzina Kodowania 2020 również w zabrzańskiej Dwójce!

W grudniu na całym świecie uczniowie uczestniczyli w wielkim wydarzeniu informatycznym - w Godzinie Kodowania. II Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu również wzięło udział w tej globalnej inicjatywie!

The Hour of Code odbywa się każdego roku podczas Tygodnia Edukacji Informatycznej, dla uhonorowania pioniera informatyki, pani Admirał Grace Murray Hopper (urodzonej 9 grudnia 1906).

Uczniowie realizowali aktywności związane z programowaniem na platformie Khan Academy .


1a memy.pdf

Memy to popularny sposób komentowania współczesnego świata.


Tak obecne wydarzenia komentują uczniowie
klasy 1a medialnej :)


Wystawa malarska Małgorzaty Mazurkiewicz

Zapraszamy do oglądania wystawy malarskiej on-line prac zabrzańskiej artystki Małgorzaty Mazurkiewicz, która jest członkiem grupy plastycznej OBSYDIAN-18. Mottem malarki są słowa Pabla Picassa "Sztuka czyści duszę z codziennej warstwy kurzu".
Wystawa została udostępniona w ramach IX Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zabrzu organizowanego przez naszą szkołę.
Zapraszamy do oglądania!

Warsztaty online "Dziedzictwo od podstaw"

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

W tym tygodniu klasy: 1 i 2 liceum uczestniczyły w kolejnych warsztatach online, tym razem organizowanych przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie .

Czym jest dziedzictwo kulturowe? Dlaczego jest dla nas ważne? Jak je chronić? Co stanowi zagrożenie dla dziedzictwa? To podstawowe pytania, na które szukaliśmy odpowiedzi podczas zajęć. Mieliśmy również okazję przyjrzeć się mapie polskich i światowych zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niektóre z tych unikatowych miejsc są nam dobrze znane, ponieważ będąc w sieci „Szkół Stowarzyszonych UNESCO” mieliśmy okazję je odwiedzić i podziwiać podczas licznych zagranicznych i krajowych wycieczek.

IX Miejski Konkurs Wiedzy o Zabrzu

27 listopada 2020 r. odbył się w ZSO nr 5 IX Miejski Konkurs Wiedzy o Zabrzu. Uczestnicy ze szkół podstawowych i średnich brali udział w etapie pisemnym konkursu porozumiewając się przez komunikator Meet i rozwiązywali test online w aplikacji Quizizz. Poza tym uczniowie SP w dniu konkursu mieli za zadanie napisać krótką wypowiedź pisemną na temat: „Spacer po mieście – zareklamuj atrakcje turystyczne Zabrza”, którą odsyłali mailem w ciągu pół godziny. Uczniowie szkół średnich przesłali nam wcześniej przygotowane prezentacje multimedialne pt. „Ciekawe miejsce w Zabrzu”. Wyniki z testu i zadania dodatkowe będą sumowane przez Jury.

Ogłoszenie wyników nastąpi 11 grudnia 2020 o godz. 12 na platformie Google Meet.

Wykład z kultury francuskiej.

25 listopada 2020r. odbył się wykład online na temat kultury francuskiej dla uczniów klas 2ab i 2d naszej szkoły.

Był to projekt przeprowadzony przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zabrzu. Dzięki niemu uczniowie zapoznali się z najważniejszymi elementami kultury Francji oraz z pisarzami i literaturą francuską, także współczesną.


Warsztaty online z POLIN - "Żonkile. Opowieść o powstaniu w getcie warszawskim."

Kolejne warsztaty online organizowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie za nami.
W dzisiejszym spotkaniu z edukatorem Polin udział wzięła klasa 3LO.
Tym razem rozmawialiśmy o powstaniu w getcie warszawskim, które wybuchło w 19 kwietnia 1943 roku, i podczas którego nierówną walkę z o wiele silniejszym przeciwnikiem, podjęli młodzi Żydzi.

Na muzealnych warsztatach online mieliśmy również szansę przyjrzeć się temu, jak życie warszawskich Żydów wyglądało przed II wojną światową, jak zmieniła je okupacja i co spowodowało wybuch powstania. Wspólnie obejrzeliśmy fragmenty filmów i relacji, a także podjęliśmy rozważania o niełatwej historii i pamięci o niej.

Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada 2020 r.

Wczoraj II Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu, wspólnie z ponad 16 tys. placówek oświatowych, wzięło udział w akcji MEN "Szkoła do hymnu".

Punktualnie o godz. 11:11 uczniowie i nauczyciele z całego kraju odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, łącząc się ze sobą za pomocą różnych komunikatorów.

https://www.gov.pl/.../ponad-16-tys-szkol-przystapilo-do...

Warsztaty online z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

W minionym tygodniu uczniowie klasy 2ab LO uczestniczyli w warsztatach online prowadzonych przez panią edukator z Muzeum Historii Żydów Polskich –Polin w Warszawie.
Temat naszego spotkania
: „Auschwitz nie spadło z nieba” odnosił się wprost do słów Pana Mariana Turskiego, który wygłosił na początku tego roku poruszające przemówienie skierowane do młodych ludzi , podczas obchodów 75 rocznicy wyzwolenia obozu.

Uczniowie mieli okazję wysłuchać fragmentu tego wystąpienia oraz zastanowić się i zrozumieć, jak doszło do tak wielkiej eskalacji zła ,nienawiści i przemocy jakim był holokaust.

Analiza tematu pozwoliła dojść do wniosku, że nie można być obojętnym na jakiekolwiek formy wykluczania czy dyskryminacji mniejszości, nie można przyzwalać na stosowanie wobec innych osób czy grup społecznych mowy nienawiści. Nie możemy przyzwyczajać się do sytuacji, w których odbiera się lub ogranicza prawa jakimś grupom społecznym, ponieważ, jak pokazuje piramida Allporta, może to doprowadzić małymi krokami do wielkiej tragedii.

Pozostajemy więc z najważniejszym przesłaniem Pana Turskiego:
Nie bądźmy obojętni.

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Europejski Dzień Języków Obcych w naszej szkole.

Dnia 28 września 2020 w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Dzień ten jest już po raz osiemnasty obchodzony w wielu krajach europejskich, a jego głównym celem jest propagowanie, zachęcanie i pokazywanie korzyści płynących z nauki języków obcych.

W ramach tego dnia na lekcjach języka angielskiego uczniowie klas 3b wykonali flagi krajów europejskich i uczyli się poprawnych nazw krajów europejskich w języku polskim i angielskim.

Uczniowie klasy 7a oraz 2c LO i 2d LO wykonali prace plastyczne ilustrujące wybrane słownictwo i wyrażenia idiomatyczne w języku angielskim. Stosując elementy myślografii, czyli myślenia wizualnego przygotowali m.in. ilustracje zwierząt, przedmiotów, pogody i homonimów. Licealiści obejrzeli także prezentację dotyczącą ubiegłorocznego udziału młodzieży naszej szkoły w projekcie PO WER - Włochy od kuchni i dyskutowali na temat przyczyn popularności języka angielskiego i pełnionej przez niego roli współczesnej lingua franca oraz zmagali się z różnorodną wymową zbiegu głosek -ough, przybliżoną w filmie z kanału Papa English. Uczniowie klas 2c i 2d LO zapoznali się również z tegoroczną broszurą informacyjną Facts and ideas to celebrate zamieszczoną na blogu https://blog.busuu.com/european-day-of-languages/ odpowiadając potem na pytania w quizie sprawdzającym ich poziom zrozumienia tekstu w języku angielskim.

Na lekcjach języka włoskiego uczniowie klasy 6b Sp, 7a Sp oraz klas 2cdLO, 2d LO, 2ab LO , 1aLO uczestniczyli w warsztatach , podczas których zapoznali się z ideą i historią Europejskiego Dnia J. Obcych Giornata Europea delle Lingue https://liblink.pl/mCLGZRKx0d, wysłuchali i starali się rozpoznać brzmienie 20 języków, w których śpiewana jest piosenka Colours of the wind, https://liblink.pl/OyeQtQt9Jk, uczestniczyli w warsztatach Il diario del viaggio prowadzonych przez uczennice klas drugich LO, poświęconych kuchni włoskiej i zwiedzili wirtualnie Mediolan, Como, Busto Arsizio. Il diario del viaggio zostanie zamieszczony na stronie internetowej szkoły. Obejrzeli także prezentację PO WER przygotowaną na Dzień Języków Obcych https://liblink.pl/FQ3MtgbYcd. Odwiedzili wirtualnie zaprzyjaźnioną z nami szkołę włoską : Istituto Tecnico Economico E. Tosi w Busto Arsizio, obejrzeli film prezentujący szkołę, wysłuchali przemówienia pani dyrektor z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2020/21: www.etosi.edu.it. Film umieszczony jest na stronie https://liblink.pl/zehSCt43YK

Case history Istituto Tecnico Economico Tosi - Busto Arsizio. Wszystkie zajęcia miały charakter warsztatowy i odbyły się w klasach.

Wybory do Samorządu Uczniowskiego II LO

Wybory do Samorządu Uczniowskiego II LO za nami.

Serdecznie dziękujemy za udział w głosowaniu, frekwencja 78%.

Miło nam pogratulować kandydatom, bardzo wyrównanego wyniku.
Głosy rozłożyły się niemalże identycznie 48 do 47.

Przewodniczącymi Samorządu Uczniowskiego II Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu zostali Natalia Makowska i Michał Sodzawiczny. Funkcję zastępcy obejmie Robert Grzelak.

GRATULUJEMY!!

KorFANtorium- gra miejska w Katowicach !!!

W minioną sobotę, 19 września 2020 r., uczniowie klas drugich naszego liceum wyjechali do Katowic, by pomóc w organizacji oraz wziąć udział w grze miejskiej KorFANtorium, organizowanej przez Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Nasi wolontariusze (Dominika, Nadia, Julia, Miłosz, Oliwia, Marta, Magda i Iwona) mając pod opieką cztery stanowiska, na których uczestnicy gry rozwiązywali różne zadania związane z życiem i działalnością Wojciecha Korfantego, byli odpowiedzialni za prawidłowy przebieg gry.

Z kolei Julia i Ola wraz z koleżanką stworzyły drużynę, wystartowały w grze i zajęły ... 3 miejsce !!!

Wszyscy świetnie się bawili w fantastycznej atmosferze i pięknym słońcu.

Serdecznie gratulujemy drużynie sukcesu a wolontariuszom dziękujemy za wielkie zaangażowanie, poświęcony czas i nieocenioną pomoc przy organizacji imprezy.

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image