AKTUALNOŚCI
2018/2019

Ścieżki Kopernika - podsumowanie udziału w projekcie.

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w roku szkolnym 2018/2019 w unijnym projekcie Ścieżki Kopernika.

Zajęcia odbywały się od października, w każdą sobotę na Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej.

Projekt Ścieżka Kopernika w Zabrzu obejmował przeprowadzenie zajęć dla uczniów liceów i techników zlokalizowanych na terenie miasta Zabrze, z wykorzystaniem metody "Project Based Learning" oraz "Peer-led team learning". Metody te zakładają nauczanie przez rozwiązywanie rzeczywistych problemów przez niewielkie grupy uczniów, przy wsparciu facilitatora - wykładowcy wspomagającego proces komunikacji. Podstawowym założeniem tych metod jest stworzenie warunków do uczenia się przez współpracę w grupach.

Zajęcia prowadzone były przez kadrę dydaktyczną Wydziału Inżynierii Biomedycznej, w uczelnianych laboratoriach i salach dydaktycznych.

Nasi uczniowie uczestniczyli w MODUŁACH:

"Wprowadzenie do projektowania i uruchamiania układów bioelektronicznych z elementami programowania graficznego (LabView)

„Technologie wirtualnej rzeczywistości, w tym ich prezentacja w jaskini”

„Fizyka – Medycyna – Politechnika - Praca”

Podsumowaniem pracy uczniów była prezentacja, wypracowanych podczas zajęć projektów, podczas Festiwalu Nauki organizowanego w ramach Dni Otwartych na wydziale.

Łukasz i Samuel zaprezentowali swój pierwszy program pt: "Calc The Shape", który napisali samodzielnie pod kierunkiem dr hab. inż. Pawła Kostki, prof. PŚ.

Podczas prezentacji projektów obecni byli zaproszeni goście, w tym I Zastępca Prezydenta Miasta – Pan Krzysztof Lewandowski.

Partnerem w projekcie jest Miasto Zabrze. Koordynatorem działań z ramienia Politechniki Śląskiej jest Biuro Karier Studenckich. Realizacja projektu została dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Ścieżki Kopernika - informacje ...

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019 klas trzecich Gimnazjum nr 2 oraz 1 i 2 klasy II Liceum Ogólnokształcącego


Dwójka - Inny Wymiar Nauki superprodukcja uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu

Dwójka - Inny Wymiar Nauki

Superprodukcja uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu

Relacja z wizyty amerykańskich studentów w II LO

30 maja odbyło się w naszym liceum spotkanie ze studentami oraz nauczycielami zza oceanu - przedstawicielami Bowling Green State University z Ohio.

Nasi goście z USA przyjechali do Polski liczną, bo kilkunastoosobową grupą. Już na wstępie zaskoczyli nas uśmiechami i niesamowitą dyscypliną.

Zgodnie z niepisaną tradycją oprowadziliśmy naszych gości po szkole, przy okazji wchodząc na wieżę zegarową, z której rozciąga się panorama Zabrza i okolic.

Następnie przeszliśmy do sali, w której miało odbywać się spotkanie warsztatowe. Po krótkim przedstawieniu się każdej obecnej na sali osoby, rozpoczęliśmy etap zadawania przygotowanych uprzednio pytań, których tematyka dotyczyła edukacji, spędzania wolnego czasu, zaangażowania politycznego oraz różnic i podobieństw kulturowych . Odpowiedzi wszystkich uczestników były rozbudowane i rzeczowe. Po kilkunastu minutach i dłuższym wywodzie o znaczeniu edukacji fizycznej, ruchu i zdrowego trybu życia przeszliśmy do podziału na czteroosobowe grupy.

W owych grupach dyskutowaliśmy o swoich pasjach, a następnie o wspólnym celu, który mógłby połączyć nas z osobami z innego kontynentu. Po spędzeniu czasu w przyjemnej atmosferze i spisaniu pomysłów każdej z grup, nastąpiła ostatnia część. Wykład na temat praw człowieka prowadzony przez przedstawiciela Grupy Amnesty International, absolwenta naszego liceum, pana Macieja Śliwę. Wykładowi towarzyszyła gra w bingo z pytaniami z dziedziny praw człowieka, która pozwoliła nam się zintegrować i dowiedzieć paru ciekawych rzeczy. Na końcu, by nieco rozluźnić atmosferę i pozostawić same dobre wspomnienia przygotowany został poczęstunek. Wrażenia zarówno naszych uczniów, jak i Amerykanów były pozytywne, nawiązaliśmy nowe kontakty i kto wie, może niektóre z nich zaoowocują w przyszłości współpracą międzynarodową.

Dominik Lipa, kl.1a LO

Spotkanie z grupą amerykańskich native speakers było dla uczniów niesamowitą przygodą. Po przełamaniu pierwszych lodów okazało się, że świetnie sobie radzą z językiem angielskim i choć są o kilka lat młodsi od zagranicznych gości, potrafią znaleźć pasjonujące tematy do rozmowy i udzielić ciekawych odpowiedzi.

Wszyscy Polacy stwierdzili, że taka niecodzienna lekcja to ogromna dawka motywacji do uczenia się języka, już nie tak im obcego. Z pewnością pozostaniemy w kontakcie z naszymi nowymi przyjaciółmi, wykorzystując możliwości kontaktu przez media społecznościowe. Będzie to kontynuacja Ekspedycji Wgłąb Kultury, której staliśmy się częścią dzięki zaangażowaniu panów Grzegorza Mazurkiewicza oraz Mirosława Mazurkiewicza.

Beata Dziembała, dumna z uczniów IILO

Narada Obywatelska o Edukacji

Zapraszamy serdecznie na Naradę Obywatelską o Edukacji rodziców, nauczycieli, urzędników, samorządowców

i uczniów.

Jest otwarte dla wszystkich chętnych!

Spotkanie rozpocznie się w dniu 29 kwietnia o godzinie 17.00, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu, ul. Piłsudskiego 29.

Przewidywany czas Narady to ok 2-3 godzin.

Wydarzenie to jest częścią ogólnopolskiej akcji — Narada Obywatelska o Edukacji (NOoE) – zainicjowanej przez porozumienie nauczycieli Ja Nauczyciel, których celem jest zaproszenie reprezentantów i reprezentantów różnych środowisk do wspólnej rozmowy na temat polskiej szkoły i potrzeb wszystkich grup z nią związanych.

Chcemy wspólnie przyjrzeć się aktualnej sytuacji w oświacie, zastanowić się nad kierunkiem zmian, które powinny w polskiej szkole być przeprowadzone.

Organizując naradę w naszej społeczności, chcemy budować porozumienie wykraczające poza środowisko samych nauczycieli, wyjść poza aktualnie trwający spór o czysto płacowym charakterze i wskazać jego systemowy charakter, chcemy wspólnie zastanowić się, jakiej edukacji i jakiej szkoły oczekują różne grupy dzieci, młodzieży i dorosłych, chcemy zbudować szerokie i konstruktywne zainteresowanie systemowymi postulatami dotyczącymi edukacji.

Z poważaniem,

Organizatorzy – Nauczyciele ZSO nr 5 w Zabrzu

I miejsce w miejskim konkursie "Pasja Podróżowania"

Duma nas rozpiera!!!

Nasz uczeń pierwszej klasy II Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu - Łukasz Grabarski

uczestniczył 15 marca 2019 r. w konkursie turystycznym dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

"Pasja podróżowania - dosięgnąć nieba..."

pod Honorowym Patronatem Prezydent Miasta Zabrze Pani Małgorzaty Mańki - Szulik.

Łukasz zaprezentował publiczności swoją pasję do gór, która rodziła się u niego od najmłodszych lat.

Jego wystąpienie zostało najwyżej ocenione przez jury. Łukasz zajął I miejsce !!!

W jury zasiadał Pan #JarosławBotor - ratownik medyczny i uczestnik #NarodowejZimowejWyprawy na #K2 i akcji ratunkowej na #NangaParbat .

Podczas spotkania mieliśmy wyjątkową okazję wysłuchać prelekcji himalaisty Pana #JarosławaBotora o wyprawie na K2 oraz akcji ratunkowej, której przewodził.

Następnie odbył się panel dyskusyjny poświęcony pieszej turystyce górskiej, wysokogórskiej i wspinaczkowej.

Organizatorem tego wyjątkowego i bardzo profesjonalnego spotkania jest

Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu Miasto Zabrze

O turnieju:

1. Pani Prezydent Miasta Zabrze post

2. TV Zabrze post

3. Technikum TEB Tychy post

4. Głos Zabrza post


Tekst: Anna Skiendziel

Zdjęcia: Agnieszka Twardowska, Jakub Czajka, Martyna Słodyczka, Dominika Ozimińska, Weronika Andrzejewska, Dominika Kasprzak


II Charytatywny Turniej Debat Oksfordzkich "Debatuj z sercem" , marzec 2019

W dniach 2-3 marca 2019 r. odbył się II Charytatywny Turniej Debat Oksfordzkich "Debatuj z sercem",którego celem było nie tylko propagowanie idei debaty oksfordzkiej,

ale przede wszystkim zebranie funduszy dla podopiecznych

Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca na rajd rowerowy po ziemi świętokrzyskiej.

Organizatorami przedsięwzięcia są:

II Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu

Projekty Edukacyjne

Fundacja Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Turniej został objęty patronatem honorowym przez Prezydent Miasta Zabrze Małgorzatę Mańkę-Szulik i posła do Parlamentu Europejskiego dr Jana Olbrychta.

Już drugi rok sponsorem turnieju była firma ReklamowyGadzet.pl

Tezy turnieju związane były z myślą przewodnią, czyli sercem, empatią, pomocą, choć niektóre patrzyły na pewne sprawy w krzywym zwierciadle.

TEZY - faza grupowa (sobota)

I runda

Miarą miłości jest zdolność wybaczania

II runda

"Czucie i wiara" silniej przekonują ludzi niż "mędrca szkiełko i oko"

III runda

W działalności dobroczynnej przywracanie człowiekowi godności powinno być ważniejsze od poprawiania jego sytuacji materialnej

Faza pucharowa (niedziela)

ćwierćfinały

Warto być innym niż wszyscy

półfinały

Marzenie o romantycznej miłości jest przekleństwem współczesnych związków

finał

Przy założeniu, że wybory odbędą się za tydzień, gorszym kandydatem na władcę byłby Król Julian z "Pingwinów z Madagaskaru" niż Księciunio z "Gumisiów"

W tym roku wystartowało 14 drużyn:

 1. Collegium Rhetoricum z Olsztyna

 2. Kardiolodzy z Krakowa

 3. Zwinne Koty Głaskane Po Brzusiu z Krakowa

 4. Wazy pełne miłości z Krakowa

 5. AmOrki z Krakowa

 6. Mieszanka Wybuchowa z Krakowa

 7. Po Prostu z Zabrza

 8. Wielkie Spory z Zabrza

 9. Debatanci czwartkowi są najpiękniejsi z Krakowa

 10. Adasie z Lublińca

 11. Siódemka z Krakowa

 12. Drużyna z najlepszą nazwą z Katowic

 13. SKD UJ z Krakowa

 14. TEBisie z Tych

{gallery}2019_debatujzsercem_zdj{/gallery}

Jak widać Kraków zdominował turniej, ale to tylko pozory, bo znaczna część to studenci, którzy do samego Krakowa przybyli z przeróżnych zakątków Polski.

Wydarzenie by się nie odbyło, gdyby nie zaangażowanie nauczycieli i uczniów II LO, 32 sędziów/marszałków z Gdańska, Warszawy, Poznania, Wrocławia, Krakowa, Będzina, Katowic, Rudy Śląskiej.

Turniej wygrała drużyna Wazy pełne miłości, pokonując w finale Drużynę z najlepszą nazwą. Podczas debaty finałowej mieliśmy zaszczyt gościć Prezydent Miasta Zabrze Małgorzatę Mańkę-Szulik, Radnych Rady Miasta Zabrze Agnieszkę Rupniewską oraz Grzegorza Turka, Naczelnik Wydziału Oświaty Ewę Wolnicę i Katarzynę Napieracz asystentkę posła do Parlamentu Europejskiego dr Jana Olbrychta.

Turniejowi towarzyszył wykład Pawła Nowaka prezesa Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców pt. "Mów jak TED" oraz spotkanie z p. Jadwigą Hermanowicz, mamą śp. Anielski, Agatą Magnes, mamą Antosia oraz uczestnikiem zeszłorocznego rajdu rowerowego Alankiem Rusińcem.

Uroczyste otwarcie Zielonej Pracowni w II Liceum Ogólnokształcącym - 25 stycznia 2019 r.

Przemówienie Prezydenta Miasta Zabrze Pani Małgorzaty Mańki-Szulik

podczas uroczystego otwarcia

Zielonej Pracowni w II Liceum Ogólnokształcącycm w Zabrzu

Ścieżki Kopernika

Dwójka uczniów naszego liceum została zakwalifikowana do udziału w unijnym projekcie Ścieżki Kopernika.

Uczniowie uczestniczyli przez 12 tygodni w zajęciach na Wydziale Inżynierii Biomedycznej PolitechnikiŚląskiej.

Projekt Ścieżka Kopernikaw Zabrzu obejmuje przeprowadzenie zajęć dla uczniów liceów i techników zlokalizowanych na terenie miasta Zabrze, z wykorzystaniem metody "Project Based Learning" oraz "Peer-led team learning". Metody te zakładają nauczanie przez rozwiązywanie rzeczywistych problemów przez niewielkie grupy uczniów, przy wsparciu facilitatora - wykładowcy wspomagającego proces komunikacji. Podstawowym założeniem tych metod jest stworzenie warunków do uczenia się przez współpracę w grupach.

Zajęcia prowadzone są przez kadrę dydaktyczną Wydziału Inżynierii Biomedycznej, w uczelnianych laboratoriach i salach dydaktycznych.

Nasi uczniowie uczestniczą w MODULE pt: "Wprowadzenie do projektowania i uruchamiania układów bioelektronicznych z elementami programowania graficznego (LabView) .

Podsumowaniem pracy uczniów będzie konkurs na najlepszy z wypracowanych podczas zajęć projektów oraz ich prezentacja, podczas Festiwalu Nauki organizowanego w ramach Dni otwartych na wydziale.

Partnerem w projekcie jest Miasto Zabrze. Koordynatorem działań z ramienia Politechniki Śląskiej jest Biuro Karier Studenckich. Realizacja projektu została dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój

Ścieżki Kopernika - informacje...

Polonez Maturzystów 2019


DZIEŃ TRANSPLANTOLOGA

Dnia 14 stycznia 2019 uczestniczyliśmy w Śląskim Centrum Chorób Serca w prelekcji: DZIEŃ TRANSPLANTOLOGA.

Wielkie osobowości medyczne min.: Prof. M. Zembala, Prof. P. Przybyłowski, dr hab. M.O. Zembala, prof. M. Zakliczyński, dr M. Ochman, lek. M. Urlik, dr T. Stącel, dr M. Nęcki, dr hab. R. Król, Dr W. Saucha, dr S. Sekta dokonywały podsumowania roku transplantacji serca, płuc, nerek, wątroby .

Czujemy wielkie wyróżnienie i wsparcie ze strony Profesora Mariana Zembali – DZIĘKUJEMY

Bardzo dziękujemy!

Serdeczne podziękowania dla Firmy i2 Analytical za podarowanie nam chemicznego sprzętu szklanego, który przyczyni się do rozwoju naszych uczniów.


Jesteśmy super uradowani, że dzięki Wam zajęcia laboratoryjne będą jeszcze ciekawsze!

VII edycja Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zabrzu

12 grudnia 2018r. w auli naszej szkoły ZSO nr 5 odbyła się VII edycja Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zabrzu pod patronatem honorowym Polskiego Komitetu ds. UNESCO,

Prezydenta Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki -Szulik oraz ZNP Oddział Zabrze Sekcja Bibliotekarska.

Gośćmi naszymi byli:

Pan Dariusz Walerjański, radny miasta Zabrze, historyk, który wygłosił wykład na temat „ZABRZE – KAMIENNA KSIĘGA

Pan Jan Pawluch, Dyrektor Biura Prezydenta Miasta Zabrze
Pani Teresa Ładoś, Inspektor w Wydziale Oświaty
oraz Pani Róża Mordyńska, Przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej ZNP Oddział Zabrze.

Uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat naszego miasta, a także ją pogłębić poprzez wysłuchanie wykładu Pana Dariusza Walerjańskiego, a także oglądając wystawę starych fotografii Zabrza udostępnioną przez Zabrzańskie Muzeum Miejskie.

W konkursie brało udział:

7 szkół podstawowych, 3 gimnazja, 5 liceów ogólnokształcących i 2 technika.

Uczestnicy wykazali się znakomitą wiedzą odpowiadając na pytania związane z historią i kulturą naszego miasta. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody m. in. bilety wstępu ufundowane przez ZKWK Guido, Teatr Nowy, Aquarius, zabrzańskie Multikino, powerbanki zakupione z funduszy projektu Wydziału Oświaty, książki i albumy o Śląsku zakupione przez ZNP Oddział Zabrze, gadżety z logo miasta, a także kupony do pizzerii Gruby Benek.

Dla Niepodległej

W 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości ZSO nr 5 podjęło szereg działań upamiętniających tę ważną rocznicę.

18 września uczniowie SP 37 uczestniczyli w uroczystym nasadzeniu dębu.

Wydarzenie to związane było z udziałem w przedsięwzięciu "Symboliczne nasadzenie drzew w gminach i powiatach Śląskiego Związku Gmin i Powiatów celem uhonorowania setnej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości".

Uczniowie klasy Ia LO wzięli udział w konkursie "1,2,3 - Polska na spot promujący wartości patriotyczne" zorganizowanym przez Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Wygrali etap rejonowy (Delegatura Kuratorium Oświaty w Gliwicach) i zostali finalistami etapu wojewódzkiego.

Nagrody otrzymali 19 listopada 2018 r. w Katowicach.

9 listopada 2018 r. w czasie akademii w okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości o 11.11 odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu państwowego. W ten sposób włączyliśmy się w akcję ogólnopolską.

11 listopada przedstawiciele II Liceum Ogólnokształcącego w czasie miejskich uroczystości złożyli kwiaty pod krzyżem na placu przy kościele św. Anny, oddając hołd wszystkim pokoleniom walczącym o odzyskanie Niepodległości.

Z okazji tej jakże ważnej w dziejach Polski i narodu polskiego rocznicy odbył się także uroczysty apel, na którym spotkała się nasza szkolna społeczność . Motywem przewodnim była myśl, którą zaproponowali uczniowie klasy V a SP 37, przygotowujący apel – „Serce dla ojczyzny”. To ono stało się symbolem wartości, uczuć i przeżyć ,wokół których został opracowany program artystyczny. Mogliśmy wysłuchać m.in. tekstów Cypriana Kamila Norwida, Wisławy Szymborskiej, Marii Konopnickiej oraz współczesnych twórców. Zatrzymać się na chwilę z nutą refleksji, by uczcić pamięć rodaków, dzięki którym dziś żyjemy w wolnej ojczyźnie. Symboliczne światło świecy przypominało tych, którzy odeszli, a tworzyli drogę ku wolności.

W trakcie tego spotkania został także zaprezentowany spot promujący wartości patriotyczne- spot, który zwyciężył w konkursie „1,2,3 – Polska !”

W tym uroczystym dniu została także wręczona nagroda naszej uczennicy klasy trzeciej gimnazjum - Soni , która zwyciężyła w konkursie ”Moje wrażenia z Miejskiego Ogrodu Botanicznego.”

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Na zakończenie programu - o godzinie 11.11 został uroczyście odśpiewany nasz hymn narodowy.

Artystycznemu wydarzeniu towarzyszyła przygotowana przez uczniów- pod okiem nauczycieli historii – wystawa poświęcona drodze ku niepodległości i ścieżka wydarzeń połączonych z wybitnymi postaciami w dziejach naszej kultury i tradycji – ciekawe rozmieszczenie informacji na schodach prowadzących z parteru na drugie piętro naszej szkoły zapewniło interesującą wędrówkę historycznym szlakiem.

{gallery}2018_niepodlegla_akademia{/gallery}

W obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości włączyli się również matematycy.

Codziennie, w dniach 5-9 listopada uczniowie rozwiązywali zadania, zagadki, rebusy w ramach projektu"100 zadań matematyczno-logicznych na 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodleglosci".

Najaktywniejsi uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami.

1,2,3 - Polska - sukcesy w konkursie wojewódzkim!

Uczniowie klasy Ia LO wzięli udział w konkursie

"1,2,3 - Polska na spot promujący wartości patriotyczne" zorganizowanym przez Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Wygrali etap rejonowy (Delegatura Kuratorium Oświaty w Gliwicach) i zostali finalistami etapu wojewódzkiego.

Nagrody otrzymali 19 listopada 2018 r. w Katowicach.

Wycieczka "Niepodległa"

11 października 2018 roku o 7.30 grupa 52 uczniów z ZSO nr 5 w Zabrzu wraz z czwórką opiekunów w towarzystwie uczniów z I LO z Rudy Śląskiej wyruszyła "Śladem kształtowania II RP". Do przejechania było prawie 350 kilometrów!

Wycieczka odbyła się w ramach projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej

"Wolność - Godność - Niepodległość"

Wyjazd rozpoczął się od Bydlina a dokładnie Pomnika Legionistów, upamiętniającego jedną z pierwszych bitew stoczonych w dniach 17-19 listopada 1914 roku pod Krzywopłotami.

W czasie bitwy zginął przyrodni brat Ignacego Paderewskiego - Stanisław a ciężko ranny ojciec bohatera "Kamieni na szaniec" Jana Bytnara - Stanisław Bytnar.

Następnie w Kotowicach i Włodowicach uczniowie zobaczyli cmentarze z I wojny światowej. Dowiedzieli się również jak wyglądały ówczesne nieśmiertelniki, kim był Dusan Jurkovic i jak przebiegały dalsze walki w czasie Wielkiej Wojny z udziałem Polaków.

Kolejnym punktem wycieczki było Zawiercie, gdzie mieściło się biuro werbunkowe Legionów. Mowa była również o życiu codziennym w czasie wojny, epidemiach tyfusu, niebezpiecznych wyprawach w celu zdobycia żywności i nastawieniu mieszkańców Zawiercia i okolic zarówno do Austriaków, Niemców, jak i Rosjan. Nie zabrakło również opowieści o dromaderkach np. Aleksandrze Piłsudskiej, które przewoziły m.in. z Częstochowy broń i proch, niezbędne do działań konspiracyjnych przed I wojną światową oraz o siłaczkach np. Faustynie Morzyckiej, opisanej przez Stefana Żeromskiego.

Ostatnim punktem wyprawy był Cieszyn, gdzie 16 października 1918 roku powstała Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego - pierwsza polska władza na ziemiach polskich.

W jej skład wchodziła m.in. Zofia Kirkor - Kiedroniowa, której burzliwe dzieje uczniowie poznali zwiedzając Cieszyńską Uliczkę Kobiet.

I to właśnie jej postać uznali za najciekawszą spośród wszystkich omawianych podczas wycieczki.

Na tym jednak nie koniec, przechodząc obok Nike Cieszyńskiej, trudno nie wspomnieć było o walkach o granice II RP m.in. z Czechosłowacją i bitwą pod Skoczowem.

Oprócz opowieści związanych z walką, matkach i ojcach niepodległości, uczniowie zobaczyli cieszyńskie wzgórze zamkowe, najstarszy zabytek romański w województwie śląskim - rotundę św. Mikołaja, cieszyńską Wenecję i zabytkowy rynek.

Podziwiać mogli przepiękne jurajskie widoki m.in. na górę Zborów a to wszystko w towarzystwie słońca, barw jesieni i babiego lata.

Zdjęcia: Sara B,, Sonia Ć., Magdalena M., Dominika O., Zuzanna St., Paweł B., Łukasz G. i Krzysztof K.

Po wielkich urodzinach Dwójki!

Zapraszamy Państwa do obejrzenia materiału TVZ - Telewizja Zabrze

https://www.facebook.com/TVZ24/videos/2189360841339838/?t=247

I miejsce w Grze Miejskiej - Industrial Treasures Hunt !

15 września 2018 roku uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego pod opieką pani Anny Skiendziel wzięli udział w Grze Miejskiej - Industrial Treasures Hunt, zorganizowanej przez Międzynarodową Szkołę Podstawową w Zabrzu, Sztolnię Królowa Luiza oraz Miasto Zabrze, zajmując PIERWSZE MIEJSCE !

Gra odbyła się na terenie Parku 12C oraz Parku Techniki Wojskowej w Zabrzu i polegała na rozwiązaniu 16 zadań w języku angielskim z różnych dziedzin nauki.

Grupa składająca się z 4 uczniów - Łukasza, Maćka, Jana i Michała wykonała swoje zadania w znacznie krótszym czasie niż mieli do dyspozycji!

Gratulujemy!

Patronat Honorowy

II Liceum Ogólnokształcące wśród 100 najlepszych śląskich liceów i 5 w Zabrzu!

II Liceum Ogólnokształcące wśród 100 najlepszych śląskich liceów i 5 w Zabrzu!

(Według rankingu miesięcznika PERSPEKTYWY)

II Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu - INNY WYMIAR NAUKI!

Od 70 lat kształcimy przyszłych naukowców, lekarzy, architektów, prawników i artystów.

Od 40 lat jesteśmy Szkołą Stowarzyszoną UNESCO.

Organizujemy międzynarodowe wyjazdy i przedsięwzięcia – odwiedziliśmy już niemal całą Europę.

Jesteśmy wśród 100 najlepszych śląskich liceów – według rankingu „Perspektyw”.

Od lat patronuje nam Fundacja Śląskiego Centrum Chorób Serca,

a Ambasadorem naszej szkoły jest prof. Marian Zembala.

Współpracujemy z Politechniką Śląską.

Rozwijamy talenty naukowe, sportowe i artystyczne!

Stawiamy na naukę!