Nowy projekt! Zasoby Europeana w edukacji!

Kolejne warsztaty doskonalenia zawodowego nauczycieli w Brukseli w siedzibie European Schoolnet i kolejne wyzwania przed naszymi uczniami.

28 października odbyło się w siedzibie European Schoolnet w Brukseli  pierwsze spotkanie grupy projektowej - Europeana Teacher Developer Group.

Grupa została założona i koordynowana jest przez European Schoolnet (EUN) w ramach projektu Europeana - DSI3 i składa się z 3 przedstawicieli z sześciu europejskich krajów - Francji, Hiszpanii, Włoch, Portugalii, Polski i Finlandii.

Jednym z nich jest Katarzyna Kwiatek-Grabarska – nasza nauczycielka geografii i informatyki w ZSO nr 5 w Zabrzu.

Europeana Teacher Developer Group będzie tworzyć zajęcia edukacyjne z cyfrowymi treściami kulturalnymi w okresie od października 2017 do marca 2018 roku. Efekty prac będą stanowić podstawę do kursu online (MOOC), który zostanie opublikowany na początku lata 2018 w celu wsparcia nauczycieli w korzystaniu z zdigitalizowanych materiałów dziedzictwa kulturowego w ich klasach.

Następne warsztaty Europeany odbędą się w dniach od 8 do 10 grudnia w Brukseli. Tam nauczyciele przedstawią ostateczny projekt swoich scenariuszy zajęć i wskażą, z których zasobów Europeany zdecydowali się skorzystać oraz podzielą się odbiorem zajęć przez swoich uczniów.

Opracowała: Katarzyna Kwiatek-Grabarska

Nowy projekt! Zasoby Europeana w edukacji!

Wizyta studyjna - Projekt LELETO

W dniach od 15 - 20 .10.2017r gościli  w Polsce przedstawiciele zagranicznych instytucji związanych z edukacją, realizujący projekt LELETO - Leading to Learn Togheter -  Szkoły Dobrych Praktyk,  którego nasza  placówka jest współpartnerem  (projekt finansowany w ramach programu Erasmus +).

Głównym celem projektu jest opracowanie nowego podejścia jakościowego w zakresie rozwoju zawodowego nauczycieli w szkołach. Przedsięwzięcie realizowane jest w prestiżowym, ponadsektorowym, międzynarodowym partnerstwie. W projekcie uczestniczą partnerzy z Wielkiej Brytanii , Litwy, Łotwy, Estonii i Polski.

W czasie wizyty goście poznawali polski system edukacji,   odwiedzili naszą szkołę i wzięli udział w lekcji "Związki chemiczne w żywności", prowadzonej przez Barbarę Klekowską i Agnieszkę Twardowską.

Opracowała: Barbara Klekowska

Nauczycielka ZSO nr 5 w Zabrzu Ambasadorem Projektu Scientix w Polsce!

Scientix – europejska sieć współpracy na rzecz nauczania przedmiotów ścisłych w Europie
scientix logo

Scientix promuje i wspiera ogólnoeuropejską współpracę pomiędzy nauczycielami przedmiotów ścisłych (ang. STEM: Science, Technology, Engineering, Mathematics), badaczami edukacji, projektodawcami, decydentami i innymi osobami zawodowo zajmującymi się nauczaniem tych przedmiotów.

3 edycji Projektu Scientix, na lata 2016-2019, wyłonioniono na Polskę 8 Ambasadorów Projektu Scientix.

Jednym z nich jest nauczycielka geografii i informatyki w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu - mgr Katarzyna Kwiatek-Grabarska.

Czym jest Scientix? - broszura informacyjna

Scientix - poster

Kolejna Misja EarthKAM by NASA za nami!

Globtroterzy z Dwójki już trzeci raz wzięli udział w projekcie EarthKAM - Mission 56, Luty, 2017.

Zdjęcia Ziemi, zostały wykonane na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS na specjalne zamówienie uczniów Gimnazjum nr 2 w Zabrzu.

Jest to projekt Fundacji imienia Sally Ride - pierwszej amerykańskiej astronautki.

Nazwa projektu – EarthKAM – w rozwinięciu oznacza Earth Knowledge Acquired by Middle school students.

Polega on na fotografowaniu powierzchni Ziemi za pomocą kamery umieszczonej na orbitalnej stacji ISS.

W ramach projektu uczniowie z całego świata zgłaszają propozycje wykonania z orbity fotografii określonych punktów na powierzchni Ziemi. Zazwyczaj przeprowadzane są cztery tego typu misje w ciągu roku. Zgłoszenia są przekazywane do kamery pracującej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która po wykonaniu zdjęć przekazuje je na Ziemię, a następnie uczniowie mogą je oglądać i analizować poprzez witrynę internetową projektu.

Projekt jest przewidziany dla uczniów w wieku gimnazjalnym.